Nyndro - kilka ważnych pytań

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

Witam wszystkich
Jestem tu nowy dlatego proszę o wyrozumiałośc jeśli był poruszany ten wątek choć przetrząsnałem najpierw forum i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujace mnie ponizej pytania.
A więc słowem wstępu - interesuję się Buddyzmem Diamentowej Drogi od 1997 roku, w 98 roku przyjąłem od Olego Schronienie i od tamtego momentu z różną intensywnością staram się praktykować, ale jak to w życiu - sami wiecie. Jednak jestem typem "zosi samosi" i w ośrodkach bywałem niezwykle rzadko a głównym miejscem spotkań z Ole były wykłady w Warszawie. Mam jednak ważne pytania dotyczące samej praktyki wstępnej Nyndro:
1. Czy w oparciu tylko o książkę napisaną przez Olego "Cztery podstawowe praktyki Nyndro" mogę śmiało rozpocząć pokłony? Czy lung jest tutaj niezbędny oraz posiadanie tekstów nyndro poza 6 wierszową mantrą schronienia i ślubowaniem bodhisatwy?
2. Czy fazę budowania wizualizować się powinno szczegółowo widząc wszystkich Buddów, strażników, Jidamów na właściwym dla nich miejscu jak to Ole opisuje itd. czy wystarczy się skupić na Dordże Czang.
3. Jeśli wizualizujemy Dordże Czang to czy zamiast Karmapy może nim być Ole z którym czuję silny związek?
4. Czy sama wizuzalizacja ma duże znaczenie tutaj czy wystarczy na początku czuć że jest takie drzewo przed nami nie skupiając się na detalach i nie wnikać jaka forma gdzie i co oznacza?
5. a to już profilaktyczne - rozumiem że aby przechodzić do kolejnych praktyk najpierw należy wykonać wszystkie pokłony itd.?

I pytania spoza Nyndro:
1. Widzę ze jest taka tendencja że medytacja trzech świateł wykonywana jest raczej w ośrodkach, czy błędem jest jeśli ja własnie ją wykonuję sam i traktuję jako podstawową medytację?
2. Jakie inne medytacje mozna samemu wykonywać w domu poza medytacją schronienia?
3. I to samo pytanie mam do fazy budowania w medytacji schronienia które zadałem do nyndro czyli punkty 2,3 i 4?
4. Czy Guru Joga jest tak naprawdę medytacją trzech świateł?

Wiele pytań ale mam nadzieję ze znajdą swą odpowiedź i mi w ten sposób pomożecie :-))
Dzięki z gory
Maciek
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

1.Czy w oparciu tylko o książkę napisaną przez Olego "Cztery podstawowe praktyki Nyndro" mogę śmiało rozpocząć pokłony? Czy lung jest tutaj niezbędny oraz posiadanie tekstów nyndro poza 6 wierszową mantrą schronienia i ślubowaniem bodhisatwy?
Książka to nie wszystko potrzebujesz ustnych wyjaśnień do praktyki, należy korzystać z tekstów nyndro swojej tradycji a lung zdobyć jak najszybciej.
2. Czy fazę budowania wizualizować się powinno szczegółowo widząc wszystkich Buddów, strażników, Jidamów na właściwym dla nich miejscu jak to Ole opisuje itd. czy wystarczy się skupić na Dordże Czang.
Najlepiej jeśli wizualizacja jest klarowna ale każdy robi to jak potrafi, od czegoś trzeba zacząć.
3. Jeśli wizualizujemy Dordże Czang to czy zamiast Karmapy może nim być Ole z którym czuję silny związek?
Osobiście wizualizuję Dordże Czang.
4. Czy sama wizuzalizacja ma duże znaczenie tutaj czy wystarczy na początku czuć że jest takie drzewo przed nami nie skupiając się na detalach i nie wnikać jaka forma gdzie i co oznacza?
Najlepiej jeśli wizualizacja jest klarowna ale każdy robi to jak potrafi, od czegoś trzeba zacząć.
5. a to już profilaktyczne - rozumiem że aby przechodzić do kolejnych praktyk najpierw należy wykonać wszystkie pokłony itd.?
Tak
I pytania spoza Nyndro:
1. Widzę ze jest taka tendencja że medytacja trzech świateł wykonywana jest raczej w ośrodkach, czy błędem jest jeśli ja własnie ją wykonuję sam i traktuję jako podstawową medytację?
Jak najbardziej można w domu
2. Jakie inne medytacje mozna samemu wykonywać w domu poza medytacją schronienia?

Te do których masz inicjacje, ale najlepiej skupić się na jednej może dwóch.
3. I to samo pytanie mam do fazy budowania w medytacji schronienia które zadałem do nyndro czyli punkty 2,3 i 4?
Napisałem już wyżej.
4. Czy Guru Joga jest tak naprawdę medytacją trzech świateł?
Tak
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

dzięki bardzo za wyjaśnienia :-)). Będę 7 lipca w Kucharach na Poła tak więc może będzie sposobność na lung od Olego :-)). Czy jest tutaj jakaś tendencja do kogo należy się zwrócić o wyjaśnienia co do praktyki i lung czy też zależy od okoliczności na kogo trafimy?
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

jeszcze jedno pytanie, gdzie mogę takie teksty nyndro zdobyć, oczywiscie chodzi o diamentową drogę w Karma Kagyu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

i jeszcze jedno pytanie hehe :-))
Gdzieś czytałem sporo czasu temu lub bezpośrednio na wykładzie o tym było że zanim się rozpocznie Nyndro to Ole sugeruje wykonanie 11000 razy powtórzeń 4 wierszowej mantry schronienia podczas medytacji schronienia?
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Maciej pisze:dzięki bardzo za wyjaśnienia :-)). Będę 7 lipca w Kucharach na Poła tak więc może będzie sposobność na lung od Olego :-)). Czy jest tutaj jakaś tendencja do kogo należy się zwrócić o wyjaśnienia co do praktyki i lung czy też zależy od okoliczności na kogo trafimy?
W ośrodkach bywają kursy nyndro z podróżującymi nauczycielami - tam można otrzymać wyjaśnienia. A lung to od Lamy Ole.
jeszcze jedno pytanie, gdzie mogę takie teksty nyndro zdobyć, oczywiscie chodzi o diamentową drogę w Karma Kagyu.
W ośrodkach są takie małe książeczki do każdej części nyndro.
i jeszcze jedno pytanie hehe :-))
Gdzieś czytałem sporo czasu temu lub bezpośrednio na wykładzie o tym było że zanim się rozpocznie Nyndro to Ole sugeruje wykonanie 11000 razy powtórzeń 4 wierszowej mantry schronienia podczas medytacji schronienia?
Do krótkiego schronienia też jest książeczka w ośrodku.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

do medytacji schronienia jak też do trzech świateł mam książeczkę którą nabyłem w Stupa House. Rozumiem że analogiczne sa do nyndro? Na czym polega lung do Nyndro?

Co do kursu to byłoby to narozsądniejszym rozwiązaniem. Orientujecie sie kiedy w Polsce jest najbliższykurs Nyndro?
Narazie wybieram się na Poła, rozumiem ze jako osoba która wcześniej nie brała udziału w kursie Poła nie ma przeciwskazań?
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Maciej pisze:do medytacji schronienia jak też do trzech świateł mam książeczkę którą nabyłem w Stupa House. Rozumiem że analogiczne sa do nyndro?
Tak.
Na czym polega lung do Nyndro?
Lama wypowiada słowa mantry - trwa to króciutko, ale "ma moc". ;)
Co do kursu to byłoby to narozsądniejszym rozwiązaniem. Orientujecie sie kiedy w Polsce jest najbliższykurs Nyndro?
Najlepiej skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem i tam zapytaj:
http://www.buddyzm.pl/osrodki
Ewentualnie poszukaj na stronie tegoż ośrodka, chociaż nie zawsze piszą, o czym będą najbliższe wykłady (ale nawet jak o czymś innym, to i tak po wykładzie można zapytać podróżującego nauczyciela o wskazówki do nyndro; wykładom na ogół towarzyszą też sesje praktyk w ciągu dnia z tymi nauczycielami i wtedy też można się dowiedzieć czegoś więcej o nyndro).
Narazie wybieram się na Poła, rozumiem ze jako osoba która wcześniej nie brała udziału w kursie Poła nie ma przeciwskazań?
Wziąć udział może każdy, dla szybszych rezultatów lepiej się jednak dodatkowo przygotować:
Pyt: Czy jest coś, co można zrobić, żeby być dobrze przygotowanym na ten kurs?

Odp: Jeśli chcesz dobrze przygotować się do drogi do Czystych Krain i ułatwić lamie robotę powtórz proszę 100 000 mantr Om Ami Dewa Hri w medytacji na czerwonego Buddę Nieograniczonego Światła, której nauczyć się możesz w pobliskim ośrodku medytacyjnym. Pomocne są tutaj również inne medytacje, szczególnie te Diamentowej Drogi.
Więcej tu: http://www.kuchary.buddyzm.pl/buddyzm.php
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

dzięki bardzo za cenne informacje, nie znam wogóle tej medytacji czy bez wizyty w ośrodku dam radę czy raczej powinienem się udać? Mam to teraz o tyle utrudnione że mieszkam na wsi. Czy ewentualnie jest jakaś możliwość przekazania drogą elektroniczną na email sposobu medytacji czy przekaz musi być bezpośredni?
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Maciej pisze:dzięki bardzo za cenne informacje, nie znam wogóle tej medytacji czy bez wizyty w ośrodku dam radę czy raczej powinienem się udać? Mam to teraz o tyle utrudnione że mieszkam na wsi.
Po prostu jak już będziesz się wybierał po objaśnienia do nyndro, to od razu zapytaj o Om Ami Dewa Hri.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

jeszcze raz wielki dzięki :padam:
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: jw »

1. Czy w oparciu tylko o książkę napisaną przez Olego "Cztery podstawowe praktyki Nyndro" mogę śmiało rozpocząć pokłony?
Nie.
Czy lung jest tutaj niezbędny
Tak.
oraz posiadanie tekstów nyndro poza 6 wierszową mantrą schronienia i ślubowaniem bodhisatwy?
Tak. Potrzebne są teksty całej praktyki. Dostępne w ośrodkach.
2. Czy fazę budowania wizualizować się powinno szczegółowo widząc wszystkich Buddów, strażników, Jidamów na właściwym dla nich miejscu jak to Ole opisuje itd. czy wystarczy się skupić na Dordże Czang.
Jeśli łatwiej ci praktykować skupiając się głównie na centralnej formie - praktykuj w ten sposób, ale staraj się być świadomym pozostałych aspektów Drzewa Schronienia i z czasem, sukcesywnie, próbuj poszerzać szczegółowość wizualizacji.
3. Jeśli wizualizujemy Dordże Czang to czy zamiast Karmapy może nim być Ole z którym czuję silny związek?
Zapytaj Olego :)

4. Czy sama wizuzalizacja ma duże znaczenie tutaj czy wystarczy na początku czuć że jest takie drzewo przed nami nie skupiając się na detalach i nie wnikać jaka forma gdzie i co oznacza?
Wystarczy czuć. Odpowiem cytatem Dilgo Czientse Rinpocze dotyczącym różnych faz praktyki Czenreziga, ale wyjaśnienie to można odnieść również do wizualizacji podczas fazy budowania w pokłonach:
Dilgo Czientse Rinpocze pisze: Z początku, pomimo pilności, jaką wykazujecie, możecie mieć trudności z utrzymaniem wszystkich szczegółów wizualizacji. W takim przypadku rozwijajcie po prostu głębokie przekonanie, że sami jesteście Buddą Współczucia – nie dlatego, że zmuszacie do tego swój umysł, ale dlatego, że w istocie taka jest wasza prawdziwa natura. Jeśli wyobrażacie sobie Kochające Oczy nad swoją głową, miejcie pewność, że jest tam i bądźcie w pełni świadomi jego obecności. W miarę upływu czasu i nabywania wprawy w praktyce oswoicie się z wizualizacją i stanie się ona naturalna, tak jak naturalnie i bez kłopotu przypominacie sobie szczegóły miejsca, w którym często przebywacie.
(...)
Jednak jeśli nie potraficie utrzymywać w umyśle wszystkich szczegółów złożonej wizualizacji, wystarczy uważać świat za Czystą Krainę buddy, a wszystkie istoty – jako posiadające naturę buddy.
(...)
Jeśli nie udaje wam się precyzyjnie wizualizować form buddów ze wszystkimi ich ozdobami, światłami promieniującymi z ich ciał i pozostałymi szczegółami, pozostańcie po prostu w naturalnym stanie.
5. a to już profilaktyczne - rozumiem że aby przechodzić do kolejnych praktyk najpierw należy wykonać wszystkie pokłony itd.?
Generalnie tak. Można jednak praktykować równolegle pierwszą i drugą część praktyk wstępnych (pokłony oraz Diamentowy Umysł).

1. Widzę ze jest taka tendencja że medytacja trzech świateł wykonywana jest raczej w ośrodkach, czy błędem jest jeśli ja własnie ją wykonuję sam i traktuję jako podstawową medytację?
Jeśli masz daleko do ośrodka, to samotna praktyka nie jest błędem, o ile jest prawidłowo wykonywana.
2. Jakie inne medytacje mozna samemu wykonywać w domu poza medytacją schronienia?
Wszystkie, ale lepiej zapytaj o to lamę :)
4. Czy Guru Joga jest tak naprawdę medytacją trzech świateł?
Jest dokładnie na odwrót ;) To Medytacja Trzech Świateł (zwana również praktyką Czterech Inicjacji) jest guru-jogą - w tym przypadku jest to guru-joga na XVI Karmapę.

Generalnie, najlepiej jakbyś zapytał o to wszystko lamę Olego przy najbliższej okazji.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

dzięki bardzo raz jeszcze :-)
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: jw »

I jeszcze kilka wskazówek Manfreda Seegersa (pochodzą z książki o medytacji, która ukaże się w tym roku):
Manfred Seegers pisze: (...) Przechodzimy przez wszystkie szczegóły wizualizacji zgodnie z opisem i staramy się wyobrazić je sobie w umyśle. Budujemy obraz aspektu buddy i na nim się koncentrujemy. Najpierw wyobrażamy sobie poszczególne elementy formy od góry ku dołowi, a następnie coraz bardziej skupiamy się na objęciu całej formy jednocześnie. Kiedy praktykujemy sami, dobrze jest spojrzeć najpierw na wizerunek przedstawiający dany aspekt buddy, żeby łatwiej uzmysłowić sobie wszystkie szczegóły wizualizacji. Po pewnym czasie taka zewnętrzna pomoc staje się zbędna i wystarcza sam opis.

Jeżeli mimo treningu nie udaje się nam utrzymać wizualizacji, prawdopodobnie nasza koncentracja nie jest jeszcze dość silna. W takim przypadku dobrze jest zastosować prostsze formy jako ćwiczenia wstępne. Można na przykład przez jakiś czas wykonywać medytację na skoordynowane z procesem oddychania przepływające w naszym ciele światło. , Koncentrujemy się wówczas na trzech różnokolorowych światłach, a następnie dołączamy do praktyki również odpowiednie dźwięki. Gdy umysł się uspokaja i lepiej koncentruje, przechodzimy do trudniejszych form. W taki sposób stopniowo rozwijamy zdolność koncentracji i w końcu możemy wyobrażać sobie rozbudowane aspekty buddy.

Zdarza się, że ktoś mówi: „Nie mogę sobie niczego wyobrazić podczas medytacji, choćbym nie wiem jak się starał”. Wówczas bardzo prosty test pozwoli nam sprawdzić, czy umysł potrafi sobie w ogóle wyobrazić znajome obrazy, czy też nie. Spróbujmy przywołać wspomnienie domu lub naszych rodziców. Najczęściej pojawia się natychmiast wyraźny obraz, co oznacza, że posiadamy zdolność wyobrażania, tylko musimy najpierw przez jakiś czas wyrabiać w sobie nowe przyzwyczajenia. I właśnie na tym polega trening fazy budowania w medytacji; jest to po prostu ćwiczenie. Gdybyśmy potrafili robić to doskonale już na samym początku, nie musielibyśmy w ogóle trenować.

Może się jednak zdarzyć, że w umyśle nie pojawi się żaden obraz domu czy pokoju, mimo że wiemy, jak on wygląda. Umysł wielu abstrakcyjnie myślących ludzi Zachodu nie jest przyzwyczajony do pracy z konkretnymi formami. W takim przypadku nie należy się do niczego zmuszać, lecz po prostu mieć zaufanie, że budda pojawia się natychmiast, kiedy tylko o nim pomyślimy, bez względu na to, czy możemy go wyraźnie zobaczyć, czy nie. Jest on wyrażeniem prawdy przestrzeni, a my otwieramy się na niego najlepiej, jak potrafimy. Koncentracja umysłu jest tu już w znacznym stopniu rozwinięta; trudność polega tylko na wizualnym wyobrażeniu sobie obecności formy, w jakiej manifestuje się budda. Ostatecznie sukces medytacji nie jest kwestią wewnętrznych wyobrażeń, lecz bezpośredniego doświadczenia natury umysłu.

Przeciętnemu praktykującemu wystarcza, żeby potrafił przejrzyście wyobrażać sobie w umyśle formę medytacyjną. Pełny trening w tym zakresie jest możliwy dopiero po wykonaniu czterech praktyk podstawowych. Wtedy przychodzi czas na dokładne ćwiczenie się w praktykach, w których faza budowania i faza spełniająca przeprowadzana jest w sposób bardziej złożony.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 13
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 20:53

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Maciej »

dzięki bardzo, zapamiętam... :padam:
Awatar użytkownika
Niedooswiecony
Posty: 143
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 14:44
Tradycja: DD

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Niedooswiecony »

Cóż - czas odkurzyć wątek :)
1) Czy można zacząć nyndro "w oczekiwaniu" na lung od lamy Olego? I tak sobie robić te pokłony i robić i robić... aż się człowiek przypadkiem :P natknie na lamę? :P

2) Żółta książeczka Olego + teksty i zaczynamy - a w miarę możliwości wyjaśnienia podróżujących nauczycieli, tak?

3) Słyszałem że po 11.111 pokłonów można zacząć robić Diamentowy umysł, prawda?
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 383
Rejestracja: śr lut 02, 2011 10:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ananasajana

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: ananas »

1) TAK
2) Mogą być pomocne, ale jak jesteś bystrzak to powinieneś dać radę z samym tekstem :)
3) Zanim zrobisz 11111 będziesz znać odpowiedź
Awatar użytkownika
Niedooswiecony
Posty: 143
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 14:44
Tradycja: DD

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: Niedooswiecony »

Dzięki :padam: Jak skończę Krótką medytację schronienia i moja motywacja nie osłabnie to się zabiorę :)

Słyszałem coś o oznakach powodzenia w praktyce nyndro? Lepiej wiedzieć na co się piszę :P
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 383
Rejestracja: śr lut 02, 2011 10:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ananasajana

Re: Nyndro - kilka ważnych pytań

Nieprzeczytany post autor: ananas »

Niegłupio kombinujesz. Będziesz musiał sobie zatem znaleźć jakieś znaki powodzenia, bo inaczej możesz się czuć oszukany :hyhy: Jeżeli nie jesteś jeleniem to na pewno Ci się to uda :]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”