Jaka jest/powinna być pierwsza "inicjacja"

dyskusje i rozmowy
clf
Posty: 10
Rejestracja: pt lip 25, 2008 18:26

Jaka jest/powinna być pierwsza "inicjacja"

Nieprzeczytany post autor: clf »

Hej.
Praktykuje buddyzm od ok 5 m-cy. Wcześniej powiedzmy "siedziałem w temacie" około roku, aby pochopnie nie zmieniać religii na nową, która mnie zafascynowała. Zostałem Buddystą, świadomie po przemyśleniu sprawy itd. odwiedzam raz w tygodniu BOM.:)
Niestety nie miałem okazji otrzymać jeszcze błogosławieństwa/ przyjęcia schronienia od Lamy Ole. Okazja nadarza się w lipcu na kursie Poła. Niestety najprawdopodobniej nie będę mógł tam jechać z powodów finansowych - to raz, a dwa świadom tego jak wyjątkowa to okazja i niepowtarzalny kurs uważam jednak że 3 dni medytacji przez ok 9h/na dobę na dzień dzisiejszy to chyba nie na moje siły. Nie mam też żadnego "parcia" na kurs Poła, ale bardzo chciałbym otrzymać błogosławieństwo i przyjąć schronienie. Do Kuchar jak wiemy zawita też XVII Karmapa który min. udzieli nam/przyjmie od nas(?) Przyrzeczenia Bodisatwy.
Koszt jest mniejszy, a samo Przyrzeczenia Bodisatwy złożone Karmapie to wyjątkowa sprawa, nie tylko ze względu na jego osobę, ale sama jego idea bardzo mi się podoba. Zdaje sobie sprawę z pewnej powiedzmy odpowiedzialności jaką biorę na siebie składając przyrzeczenie i myślę że mu podołam. Ale nie wiem czy mogę to zrobić bez błogosławieństwa....
Moje pytania:
1. Jaka jest/powinna być pierwsza "inicjacja"(to może złe słowo, chodzi mi o jakiś rodzaj schronienia) początkującego buddysty?
2. Czy mogę teraz (w lipcu) złożyć Przyrzeczenie Bodisatwy?
3. Czy przed złożeniem przyrzeczenia powinienem dostać "oficjalne" błogosławieństwo/przyjąć schronienie?
4. Jeśli muszę (pyt.3 :) ) to powiedzcie jak to zrobić, jeśli przyjadę do Kuchar na 1 dzień, tylko na spotkanie z Karmapą?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: jw »

Najlepiej zwróć się do organizatorów z pytaniem o szczegółowy grafik. Napisz, że nie masz schronienia i czy przed składaniem obietnicy bodhisattwy będzie udzielane schronienie. Najczęściej składanie takiej obietnicy jest popredzane przyjmowaniem schronienia, ale lepiej upewnić się u organizatorów.

Jeśli jednak będziesz obietnicę składał przed przyjęciem schronienia, to nic strasznego się nie stanie ;)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jaka jest/powinna być pierwsza "inicjacja"

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Jak byłem w Pradze na spotkaniu z Karmapą to Ślubowanie Bodisatwy było połączone ze Schronieniem.

15.07.2009 - godz.10:00 Przyrzeczenie Bodisatwy - XVII Karmapa Taje Dordże
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Jaka jest/powinna być pierwsza "inicjacja"

Nieprzeczytany post autor: jw »

Jak byłem w Pradze na spotkaniu z Karmapą to Ślubowanie Bodisatwy było połączone ze Schronieniem.
I zdaje się, że tak jest najczęściej, o ile nie zawsze :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”