Czym są zaciemnienia , splamienia ?

dyskusje i rozmowy
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

1.Czym są zaciemnienia w umyśle ?
Czy ciemnośc , zaciemnienia w umysle- świadomości są brakiem światła czy są światłem ale w innej formie , zniekształconym ?

Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
A czy zaciemnienia w umyśle też są zgęstniałym światłem ?

2.Czym są zaciemnienia w umyśle i czym jest ciemnośc fizyczna według Bon czy Dzogczen ?

3.Czym jest światło fizyczne według Dzogczen ?



akceptuję również odpowiedzi z innych tradycji .
Czy mogę ten temat wkleic jeszcze do innych działów ?
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

wyzwolenie pisze:Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
Jakie nauki dzogczen tak mowią?
Pytam bo pierwszy raz słysze takie stwierdzenie.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

lobzang pisze:
wyzwolenie pisze:Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
Jakie nauki dzogczen tak mowią?
Pytam bo pierwszy raz słysze takie stwierdzenie.
Lobzang, zajrzyj do panelu Bon, pytanie było zadane takze tam i tam rozwinęła się dyskusja.

Pozdro!
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

Zadając pytanie na tej częsci forum liczyłem, że dostane odpowiedz nie należącą do nauk Bon. OK, milkne więc. :/
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

lobzang pisze:Zadając pytanie na tej częsci forum liczyłem, że dostane odpowiedz nie należącą do nauk Bon. OK, milkne więc. :/
Nie, no nie milknij :D
Nauki dzogczen w linii Bon nie różnią się od nauk dzogczen z linii buddyjskiej.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

pawel pisze:Nie, no nie milknij :D
Ok, przeprosiny przyjete. :cwaniak:
pawel pisze:Nauki dzogczen w linii Bon nie różnią się od nauk dzogczen z linii buddyjskiej.
W to nie wątpie. Z tego jednak co sie orientuje pewne róznice w wykładaniu pewnych kwestii z pewnościa istnieją. Jakkolwiek nie praktykuje dzogczen /jestem na etapie nyndro/ to sam temat jest czysto teoretyczny. Stąd moje zapytanie jakie nauki mowia o tym ze materia to zgestniałe swiatło. O fizyke kwantową mi sie to chyba ociera. Z drugiej strony jesli dobrze pamietam cechy umysłu to pustośc i świetlistość i ta własnie świetlistość pozwala manifestować się zjawiskom. Być może o to właśnie chodzi w temacie. Ale gdybać to se można puki żródła tych nauk, w sensie np tytułu książki autor pytania nie ujawni.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

lobzang pisze:
pawel pisze:Nie, no nie milknij :D
Ok, przeprosiny przyjete. :cwaniak:
pawel pisze:Nauki dzogczen w linii Bon nie różnią się od nauk dzogczen z linii buddyjskiej.
W to nie wątpie. Z tego jednak co sie orientuje pewne róznice w wykładaniu pewnych kwestii z pewnościa istnieją. Jakkolwiek nie praktykuje dzogczen /jestem na etapie nyndro/ to sam temat jest czysto teoretyczny. Stąd moje zapytanie jakie nauki mowia o tym ze materia to zgestniałe swiatło. O fizyke kwantową mi sie to chyba ociera. Z drugiej strony jesli dobrze pamietam cechy umysłu to pustośc i świetlistość i ta własnie świetlistość pozwala manifestować się zjawiskom. Być może o to właśnie chodzi w temacie. Ale gdybać to se można puki żródła tych nauk, w sensie np tytułu książki autor pytania nie ujawni.
Tak jak w tamtym wątku z panelu Bon napisał Kunzang, istnieje coś takiego jak kosmologia dzogchen, która mówi o tym w jaki sposób elementy powstawały jeden z drugiego. To jeden szlak. Drugi, to nie do końca poprawne zinterpretowanie tego co dzogchen mówi o postrzeganiu, że wskutek niewiedzy subtelne światło zaczyna przybierać konkretne, grube przejawienia aby na końcu manifestować się także jako domy i cały materialny wymiar egzystencji jednostki. W tym wypadku materialne światło - światło słońca, elektryczne itd. jest również tym grubym przejawem subtelnego światła, więc powiedzieć że materia jest zgęstniałym wskutek niewiedzy światłem to nie jest poprawne rozumienie.
Niestety źródeł żadnych nie zacytuję ani nie podam :oczami:
Pozdrawiam!
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lobzang pisze:
pawel pisze:Nauki dzogczen w linii Bon nie różnią się od nauk dzogczen z linii buddyjskiej.
W to nie wątpie. Z tego jednak co sie orientuje pewne róznice w wykładaniu pewnych kwestii z pewnościa istnieją. (...)
Proszę, przedstaw te różnice :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

Prosba Kynzanga skierowana powinna być do eksperta w tej dziedzinie. Jakkoolwiek nauki o naturze umysłu z pewnościa sa takie same to jednak róznice na pewno występują w liniach przekazu/ to chyba oczywiste/ i w metodach dochodzenia do tych ostatecznych, końcowych nauk, które przygotowany uczeń jest w stanie praktykować.
Przez analogie podam przykład z jakim sie kiedys tam zetknąłem. Czytałem kiedys biografie jakiegos wielkiego Lamy z Ningmapy bodajże Dodrubczena Rinpocze. Rinpocze poodwiedzał klasztory i stwierdził, że w żadnym ningmapowskim klasztorze nie korzysta sie z komenarzy do prawdopodobnie Guhjasamadzy napisanego w stylu Ningmapy. Mieli tam komentarze gelugpów i Lamów z innych tradycji ale strikte ningmapowskiego komentarza nie mieli. W koncu chyba napisał ten komentarz przedstawiając nauki z punktu widzenia swojej szkoły.
Jak widać, pewne róznice na pewno są nawet w ramach 4szkół co dopiero mówić o buddyzmie indyjskim a buddyzmie bon. Pytanie jednak uważam skierować należy do osoby, która dokładnie i w tradycyjny sposób poznała zagadnienie. A ja, jestem skoromnym praktykującym co to skupia się na bodicziczcie.
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lobzang pisze:Jakkoolwiek nauki o naturze umysłu z pewnościa sa takie same to jednak róznice na pewno występują w liniach przekazu/ to chyba oczywiste/ i w metodach dochodzenia do tych ostatecznych, końcowych nauk, które przygotowany uczeń jest w stanie praktykować. (...)
Nie pytałem o linie przekazu, a o różnice w ''wykładaniu pewnych kwestii'', no i sądziłem, że skoro używasz zwrotu ''z pewnością są'' - to znaczy, że coś na ten temat wiesz, jak rozumiem jest inaczej.
Dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

O tym że materia jest zgęstniałym światłem z powodu niewiedzy jest w książce Namkhaj Norbu i w książce Tenzina Wangyala Rinpocze . Książki są po Polsku . Tytułów dokładnie nie pamiętam .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze:O tym że materia jest zgęstniałym światłem z powodu niewiedzy jest w książce Namkhaj Norbu i w książce Tenzina Wangyala Rinpocze . Książki są po Polsku . Tytułów dokładnie nie pamiętam .
Skąd można mieć zatem pewność - skoro nie pamiętasz tytułów tych książek - że zapamiętałeś właściwie to: ''materia jest zgęstniałym światłem z powodu niewiedzy''?
Wspominałem już o tym - kwestią jest tu kontekst w jakim to stwierdzenie padło /jeżeli padło/. Tak więc konkretny cytat i źródło jest tu wskazanym.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

No widzisz . Tak to właśnie jest , przynajmniej u mnie . Nie widzę w tym nic dziwnego .
Musiał bym poświęcic byc może dużo czasu i pracy na to aby odnalezc te cytaty .
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

Cytat ów wygląda następująco:

"Kiedy jednak wchodzimy w dualistyczne pojęcia i tracimy rozumienie tego światła i samych siebie, w umyśle pod wpływem karmicznych ruchów zaczynają się pojawiać osądy. W ten sposób skondensowane światło staje się promieniami świetlnymi a poruszanie się tych promieni i dalsze zagęszczanie się światła powoduje powstanie materialnych obiektów."

Namkhaj Norbu Rinpocze "Zwierciadło świetlistego umysłu" w: "Dzogczen-ścieżka samowyzwolenia vol.4".

i jeszcze:

"Jeżeli nie rozpozna się, że ostateczny stan jest światłem, pojawią się wszystkie konsekwencje działań światła, czyli świat form zewnętrznych i wewnętrznych oraz wszystko to, co dotyczy aktywności jednostki czyli jej ciała materialnego. Gdy mówimy o ciele fizycznym jednostki, ponownie należy stwierdzić, że nie mamy na myśli wyłącznie formy fizycznej wewnątrz skóry, ale mówimy o całej materialności sześciu światów. Mamy również cały wymiar tego, z czym można się skontaktować materialnie poprzez zmysły."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Siwy Jogin pisze:Cytat ów wygląda następująco:
Namkhaj Norbu Rinpocze "Zwierciadło świetlistego umysłu" w: "Dzogczen-ścieżka samowyzwolenia vol.4".
No tak i był on nawet cytowany na tym forum, jednak nie znaczy tu to, że ''materia jest światłem zgęstniałym na wskutek niewiedzy''. Niewiedza w przypadku jednostki jest błędnym rozpoznaniem ruchu a dalej mamy pięć świateł, a z tego wyłaniają się trzy wielkie wizje: światła, dźwięki i promienie /forma/.
W tym wykładzie dwie rzeczy są zmieszane - kosmologia dzogczen /wspominałem o tym w panelu bon/ i ścieżka dzogczen... a i medycyna tybetańska jest w ten wykład wpleciona.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

No i wychodzi na to że miałem racje .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze:No i wychodzi na to że miałem racje .
Rzecz w tym, że nie - nie masz racji.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

kunzang pisze:Witam
Siwy Jogin pisze:Cytat ów wygląda następująco:
Namkhaj Norbu Rinpocze "Zwierciadło świetlistego umysłu" w: "Dzogczen-ścieżka samowyzwolenia vol.4".
No tak i był on nawet cytowany na tym forum
Czegoś tu nie rozumiem. Najpierw piszesz, że przydałby się tu cytat, ale sam nie zamieszczasz go, choć jest gdzieś na tym forum, a gdy ja go umieszczam, przyznajesz, że cytat już jest panelu bon. Dziwne. Ale widocznie się czepiam :)
kunzang pisze:Witam
wyzwolenie pisze:No i wychodzi na to że miałem racje .
Rzecz w tym, że nie. Nie masz racji.

Pozdrawiam
kunzang
Rozumiem, że nie możesz po prostu wyjaśnić, jakie jest właściwe pojmowanie tego cytatu? No bo wiesz, jeśli się czemuś zaprzecza to przydałoby się użyć argumentacji.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

Siwy Jogin pisze:Rozumiem, że nie możesz po prostu wyjaśnić, jakie jest właściwe pojmowanie tego cytatu? No bo wiesz, jeśli się czemuś zaprzecza to przydałoby się użyć argumentacji.
Chyba masz problemy z czytaniem albo z rozumieniem albo z jednym i drugim.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Siwy Jogin pisze:
kunzang pisze:Witam
Siwy Jogin pisze:Cytat ów wygląda następująco:
Namkhaj Norbu Rinpocze "Zwierciadło świetlistego umysłu" w: "Dzogczen-ścieżka samowyzwolenia vol.4".
No tak i był on nawet cytowany na tym forum
Czegoś tu nie rozumiem. Najpierw piszesz, że przydałby się tu cytat, ale sam nie zamieszczasz go, choć jest gdzieś na tym forum, a gdy ja go umieszczam, przyznajesz, że cytat już jest panelu bon. (...)
Ten wykład był cytowany na tym forum /nie pomne czy ten konkretny fragment/ a ze swej strony wspomniałem w panelu bon, że może chodzić o kosmologię bonpo. Na jakiej podstawie Wyzwolenie uważa to co uważa nie wiedziałem i stąd prośba o cytat.
Siwy Jogin pisze: Dziwne. Ale widocznie się czepiam :)
Tak, czepiasz się i nie jest to dla mnie dziwnym ;)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

pawel pisze:
Siwy Jogin pisze:Rozumiem, że nie możesz po prostu wyjaśnić, jakie jest właściwe pojmowanie tego cytatu? No bo wiesz, jeśli się czemuś zaprzecza to przydałoby się użyć argumentacji.
Chyba masz problemy z czytaniem albo z rozumieniem albo z jednym i drugim.
Skąd taki wniosek? :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Siwy Jogin pisze:
kunzang pisze:Witam
wyzwolenie pisze:No i wychodzi na to że miałem racje .
Rzecz w tym, że nie. Nie masz racji.

Pozdrawiam
kunzang
Rozumiem, że nie możesz po prostu wyjaśnić, jakie jest właściwe pojmowanie tego cytatu? No bo wiesz, jeśli się czemuś zaprzecza to przydałoby się użyć argumentacji.
kunzang pisze:Witam
Siwy Jogin pisze:Cytat ów wygląda następująco:
Namkhaj Norbu Rinpocze "Zwierciadło świetlistego umysłu" w: "Dzogczen-ścieżka samowyzwolenia vol.4".
No tak i był on nawet cytowany na tym forum, jednak nie znaczy tu to, że ''materia jest światłem zgęstniałym na wskutek niewiedzy''. Niewiedza w przypadku jednostki jest błędnym rozpoznaniem ruchu a dalej mamy pięć świateł, a z tego wyłaniają się trzy wielkie wizje: światła, dźwięki i promienie /forma/.
W tym wykładzie dwie rzeczy są zmieszane - kosmologia dzogczen /wspominałem o tym w panelu bon/ i ścieżka dzogczen... a i medycyna tybetańska jest w ten wykład wpleciona.


Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

no ale są również takie cytaty które wkleił Siwy Jogin :


Cytat ów wygląda następująco:

"Kiedy jednak wchodzimy w dualistyczne pojęcia i tracimy rozumienie tego światła i samych siebie, w umyśle pod wpływem karmicznych ruchów zaczynają się pojawiać osądy. W ten sposób skondensowane światło staje się promieniami świetlnymi a poruszanie się tych promieni i dalsze zagęszczanie się światła powoduje powstanie materialnych obiektów."

Namkhaj Norbu Rinpocze "Zwierciadło świetlistego umysłu" w: "Dzogczen-ścieżka samowyzwolenia vol.4".

i jeszcze:

"Jeżeli nie rozpozna się, że ostateczny stan jest światłem, pojawią się wszystkie konsekwencje działań światła, czyli świat form zewnętrznych i wewnętrznych oraz wszystko to, co dotyczy aktywności jednostki czyli jej ciała materialnego. Gdy mówimy o ciele fizycznym jednostki, ponownie należy stwierdzić, że nie mamy na myśli wyłącznie formy fizycznej wewnątrz skóry, ale mówimy o całej materialności sześciu światów. Mamy również cały wymiar tego, z czym można się skontaktować materialnie poprzez zmysły."


Mówiłem że materia jest zgęstniałym światłem Z POWODU NIEWIEDZY . I dalej mówisz że niemam racji ? nie widzę gdzie .
Przecież wchodzimy w dualistyczne pojęcia i nie rozpoznajemy z powodu niewiedzy .
Coprawda dosłownie w tych cytatach nie pisze słowo niewiedza i trochę niedokładnie zapamiętałem ale sens zapamiętałem dobry .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze: Mówiłem że materia jest zgęstniałym światłem Z POWODU NIEWIEDZY . I dalej mówisz że niemam racji ? nie widzę gdzie .
Być może nie widzisz tego dlatego, że chwytasz się tych podanych cytatów zamiast przypomnieć sobie cały ten wykład.
Jasne, że ignorancja jest tym od czego wszystko się rozpoczyna, niemniej, to nie znaczy z automatu, że materia jest zgęstniałym światłem na wskutek ignorancji, ponieważ niewiedza, to niebieskie światło z którego formułuje się określony narząd , określone listowie, określona brama itd... Jest to podane w tym wykładzie.
Tak więc jeśli już, to ten wymiar materii, który jest związany z niebieskim światłem powstaje na wskutek niewiedzy /niebieskie światło ''gęstnieje'' na wskutek niewiedzy/, natomiast to, co jest związane z żółtym światłem powstaje na wskutek zazdrości, a to co jest związane z dumą manifestuje się jako zielone światło... itd...

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Możesz podac cytat że w wykładzie Namkhaj Norbu jest coś o listowiu i o tym że organy powstją z różnych światę z różnych uczuc . Wątpię że Namkhaj Norbu coś takiego mówił .
okej , może w wykładzie powiedział to ale powiedział też tamto .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze:Możesz podac cytat że w wykładzie Namkhaj Norbu jest coś o listowiu i o tym że organy powstją z różnych światę z różnych uczuc . Wątpię że Namkhaj Norbu coś takiego mówił .
Mogę podać , acz całego tego wykładu wklepywał tu nie będę - by to rzetelnie przedstawić tak należałoby to uczynić - a tylko cytat tu przedstawię, byś miał jasność, że jest to w nim omawiane i jeżeli to Ciebie interesuje, to się po prostu z tym wykładem ponownie zapoznaj.

''Odnośnie pięciu rodzajów listowia: białe światło przypomina liście gniewu bądź złości. Listowie białego światła, które jest gniewem, pojawia się jako brwi, wskutek czego brwi osoby zagniewanej unoszą się.
[...]
Listowiem niewiedzy, którą reprezentuje niebieskie światło, są włosy na głowie.''

Namkhai Norbu Rinpocze przedstawia w tym wykładzie a w związku z pięcioma światłami: pięć bram, pięć ścieżek, pięć członków, pięć nieczystości, pięć organów, pięć wydrążeń /naczyń/, pięć sposobów funkcjonowania świateł, itd...
wyzwolenie pisze:okej , może w wykładzie powiedział to ale powiedział też tamto .
Niewiedza - w tym kontekście - to błąd w rozpoznani ruchu, który to błąd tworzy podział na podmiot i przedmiot i może ów błąd się dalej rozwinąć, bądź nie. Jeżeli ma miejsce dalszy rozwój tego błędu, to w przypadku jednostki niewiedza /u bonpów/ jest związana z niebieskim światłem, zazdrość z żółtym światłem itd...

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

Jak wspomniałem w jednym posie jedna z cech umysłu jest swietlistość, kŧóra nie ma nic współnego z fizycznym światłem. Dzieki tej świetliśtości, która nie jest fizycznym światłem zjawiska sie manifestuja. Umysł zwykłych istot, czyli np moj, nie rozpoznając tych manifestacji jak własnych przejawów wpada w dualizm a pożniej to juz leci. Popjawia sie przywiązanie lub niechęć i masa innych cech.
Siwy Jogin pisze:"Kiedy jednak wchodzimy w dualistyczne pojęcia i tracimy rozumienie tego światła i samych siebie, w umyśle pod wpływem karmicznych ruchów zaczynają się pojawiać osądy. W ten sposób skondensowane światło staje się promieniami świetlnymi a poruszanie się tych promieni i dalsze zagęszczanie się światła powoduje powstanie materialnych obiektów."

Toz samo pisze juz w drugim poscie. I to niewiedza powoduje powstanie dualizmu i osądów a nic innego. Splanienia więc to jest własnie ta niewiedza połaczona z karmicznymi nawykami. Z pewnością /Kunzang- byc może ;) / nauczyciel Dzogczen potrafi to inaczej wyjaśnić, jednak to jest to co zapamietałem z nauk jakie tam gdzieś otrzymywałem.
Podkeslenia wymaga w kontekscie pytania z 1 postu ze światło fizyczne nie jest świetlistościa umysłu. Choć dlas nas, pewnie jest podobne, jakoze nieoiświeceni gadają na forum jak mniemam.
wyzwolenie pisze:Czy ciemnośc , zaciemnienia w umysle- świadomości są brakiem światła czy są światłem ale w innej formie , zniekształconym ?
Odnosząc się też do 1 postu zaciemnienia nie są brakiem światła fizycznego i przez analogie nie sa istnieniem ciemności fizycznej. Nie mozna powiedzieć ze umysł nieoswiecony pozbawiony jest świetlistosci, która nie jest światłem fizycznym. Myśle ze róznie dobrze mozna osiągnąc oświecenie w ciemności jak i w promieniach słońecznych. Zostanie Buddą jak mniemam nie oznacza podłączenia umysłu do żródla jakiegos wydumanego światła.
:namaste:
Oczywiście nie krzyczcie od razu na mnie ze nie po Dzogczenowsku tu jade ale światło fizyczne i ciemość to nie przedmiot rozważań buddyjskich jeno jakieś tam fizyczne dywagacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”