Kiwanie sie poczas praktyki

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

kiwanie podczas medytacji dod

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Znalazlem video o spontanicznym ruchu, który moze sie pojawic podczas medytacji:
Kriya, automatic body movements during meditation
http://www.youtube.com/watch?v=Q0qj5oh5EK8
rafciu
Posty: 40
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 20:10
Tradycja: Rime

Re: Kiwanie sie poczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: rafciu »

Odnośnie kiwania sie podczas praktyki to nigdy nie zapomnę jak Czime Rigdzin Rinpocze w 1999 roku zjechał co niektórych z nas za bujanie się, bo jak powiedział wtedy: "kiedy się kiwasz twój jidam też się kiwa" i dodał, że to częsty też problem u Gelugpów. No cóż taki był Czime Rigdzin Rinpocze, ale później widziałem wielu wybitnych mistrzów w tym samego J.Ś. Dalaj Lamę, którzy bujali się przy swojej praktyce.
Odnośnie qigongu i tsalungu to bardzo cenię ćwiczenia qigongu, które są bardziej dostępne dla chętnych niż ćwiczenia tsalungu (wyjątek w otwartym dość nauczaniu stanowi szkoła Bon, której chwała za to). Działania mają bardzo podobne a jednak większość szkół postanowiło zrobić z nich super tajnymi technikami a szkoda i dziwi mnie to, że mogłyby pomóc wielu osobom w wyrównaniu ich energii a robi się z tego jakieś top secret. Są różne rodzaje qigongu-ja szczególnie cenię ten, który pochodzi z klasztoru Shaolin od Bodhidharmy (indyjskiego mistrza, który stworzył te ćwiczenia). Zbliżone są do tsalungów, bo są to zarówno ruchy fizyczne jak i towarzyszą im wizualizacje. Większość qigongów jest nastawiona na działania tylko zdrowotne (szczególnie te nowo tworzone), ale te shaolińskie systemy były tworzone też jako ścieżka do oświecenia. Pamiętajmy w końcu, że Bodhidharma był twórcą chan, który w Japonii przybrał formę zen.
Dla mnie bardziej otwarte nauczanie qigong ma sens, bo wielu lamów mówi głównie, że większość fizycznych problemów załatwiają pokłony, ale jakoś nie widzą tego, że niektórzy nie mają energii żeby wykonać te pokłony a wg mnie qigong jest dobrym uzupełnieniem praktyki buddyjskie, bo reguluję qi (lung) w ciele człowieka więc wzmacnia qi u tych u których jest zbyt słabe i dzięki temu mają oni siłę do pozostałych technik medytacyjnych.
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Kiwanie sie poczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: Igo »

rafciu pisze:Odnośnie qigongu i tsalungu to bardzo cenię ćwiczenia qigongu, które są bardziej dostępne dla chętnych niż ćwiczenia tsalungu (wyjątek w otwartym dość nauczaniu stanowi szkoła Bon, której chwała za to).
Jeszcze jest Wspolnota Dzogczen http://dzogczen.pl/ w ktorej nauczana jest tzw jantra joga: http://dzogczen.pl/jantra-joga.html
A wracajac do kiwania sie. Zauwazylem ostatnio, ze pojawia mi sie ono czasami, nie tylko podczas praktyk z mantra, ale rowniez podczas praktyki szine, co mnie bardzo zdziwilo.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kiwanie sie poczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam :14:
rafciu pisze:Odnośnie qigongu i tsalungu to bardzo cenię ćwiczenia qigongu, które są bardziej dostępne dla chętnych niż ćwiczenia tsalungu (wyjątek w otwartym dość nauczaniu stanowi szkoła Bon, której chwała za to).
Są też praktyki trul khor. Ich też naucza się w Polsce :)

Pozdrawiam
kunzang

ps
Rafciu - proszę uzupełnij w swym profilu pole Tradycja
.
dane :580:
rafciu
Posty: 40
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 20:10
Tradycja: Rime

Re: Kiwanie sie poczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: rafciu »

kunzang pisze:Witam :14:
rafciu pisze:Odnośnie qigongu i tsalungu to bardzo cenię ćwiczenia qigongu, które są bardziej dostępne dla chętnych niż ćwiczenia tsalungu (wyjątek w otwartym dość nauczaniu stanowi szkoła Bon, której chwała za to).
Są też praktyki trul khor. Ich też naucza się w Polsce :)
Tak wiem, ale tez wg mojej wiedzy tylko Bon i Wspólnota Dzogczen. Pozostali nauczyciele ida tradycyjnym torem czyli gdzies po trekcio wprowadzaja ten trening.
rafciu pisze:Pozdrawiam
kunzang

ps
Rafciu - proszę uzupełnij w swym profilu pole Tradycja
dodałem "Rime", bo tak mnie wychowuje moja nauczycielka, która prawie zawsze gdy się z Nią widzę prosi mnie/nas żeby pobierać nauki od różnych nauczycieli z różnych tradycji i tak też robię:)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kiwanie sie poczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

rozmowa na temat qigong została wydzielona Tutaj
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”