Dźwięk podczas praktyki

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jogin-baul pisze:Jestem w małym szoku poznawczym.
To dobrze... to dobry stan na rozpoznanie naturalnego stanu ;)
jogin-baul pisze:Oczywiście dla buddysty może to być problem, jak to opisać. (...)
Niekoniecznie. W buddyzmie /odnoszę się tu do Tybetu/, różne dźwięki są opisane, jest ich sporo - dźwięki organów ciała /np wątroby/, dźwięki elementów /żywiołów/, pierwotny dźwięk itd itp Są też mantry buddyjskie, które niosą w sobie tego typu dźwięki.

Dmuchając na zimne mam prośbę Jogin-baul :) byś wziął pod uwagę to, iż panele w dziale ''forum Dharma'' są poświęcone dharmie buddyjskiej i w związku z tą dharmą toczą się w nich dyskusje - znaczy, nie mieszamy tutaj innych tradycji, czy religii.

Pozdrawiam
kunzang
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

U mnie Też pojawia się taki dźwięk -w lewym uchu.Jest delikatny,lekko piskliwy-coś jak dżwięk z głośnika,po wyłączeniu muzyki.Pojawiał się początkowo tylko podczas medytacji.Teraz pojawia się dość spontanicznie i tak samo znika.Nie udało mi się określić przyczyny jego powstawania ale lekarki medycyny wschodniej(z Mongolii)domniemywały żródło w osłabieniu nerek.
Buddowie ,o których coś słyszałem ,nie istnieją poza Lamą.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
gafcio pisze:Nie udało mi się określić przyczyny jego powstawania ale lekarki medycyny wschodniej(z Mongolii)domniemywały żródło w osłabieniu nerek.
No więc właśnie - kwestią jest też to, gdzie dany dźwięk sie słyszy, a jakby dziwnie to nie zabrzmiało, niekoniecznie muszą to być uszy, można np słyszeć dźwięk jakby wewnątrz głowy itd itp Następną kwestią jest interpretacja tego, co to za dźwięk i z czym jest związany, a to bywa uwarunkowane tym jakie podejście do owego dźwięku zastosujemy.

Pozdrawiam
kunzang
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

W zezłym roku byłem na badaniach słuchu.Lewe ucho wypadło nieco gorzej,ponieważ częstotliwość wysokich" pików" źwiękowych pokrywała się z tym co słyszałem w sposób ciągły.Jedynie dzwięki niższe i wyższe byłem w stanie wyróżnić.W kabinie dźwiękowej w słuchawkach wyraźnie słyszałem ten cichutki,wysoki ton.
Wydaje mi się,że początkowo ,w stanie wyciszenia(medytacji) jedynie można usłyszeć dżwięki (sygnały)organizmu ,zawiadujące o delikatnych zawirowaniach zdrowotnych .Następnym etapem może być konkretna choroba czy dolegliwości ,łatwo diagnozowalna przez konwencjonalną medycyne.
Z dzieciństwa pamiętam,że do prawego ucha szepcze anioł a do lewego diabeł ;)
Dodam ,że ten temat był już kiedyś poruszany w off topiku -szum przy medytacji
Buddowie ,o których coś słyszałem ,nie istnieją poza Lamą.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Mój wujek mi powiedział, ze ma uszkodzony nerw słuchowy dlatego szumi mu w uszach. Lekarz zalecił mu słuchanie radia. Był na terapi. Opowiadał, ze zdarzali się ludzie, którzy popełniali samobójstwa bo tak dźwięk w uchu im przeszkadzał.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:dźwięki organów ciała /np wątroby/
Czy te dzwieki maja swoje odpowiedniki w mantrach bogin zywiolow?
Jezeli nie, to co to znaczy "dzwieki organow ciala"?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Czy te dzwieki maja swoje odpowiedniki w mantrach bogin zywiolow?
Tak.
atomuse pisze:Jezeli nie, to co to znaczy "dzwieki organow ciala"?
Masz boginie danego elementów i dakinie danego elementu, których ''siedliszczem'' jest dany organ.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Czym sie roznia dakinie elementow od bogin elementow? Czy odpowiadaja im te same organy co boginiom?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Czym sie roznia dakinie elementow od bogin elementow? Czy odpowiadaja im te same organy co boginiom?
Wszystko kompetentnie - w ramach tego poglądu - masz opisane w ''Leczenie formą, energią i światłem'' Tenzin Wangyal Rinpocze.
Dakinie są związane z danym organem, a boginie z kanałem centralnym /to odnosi sie do esencji danego elementu/ i wymiarem ciała jako takiego /całym ciałem/.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:Dakinie są związane z danym organem, a boginie z kanałem centralnym /to odnosi sie do esencji danego elementu/ i wymiarem ciała jako takiego /całym ciałem/.
A nie odwrotnie? Tzn. boginie - organy ciala, dakinie - kanal centralny i wymiar ciala? Bo zdawalo mi sie, ze wlasnie w tej ksiazce jest bardzo duzo wyjasnien odnosnie bogin zywiolow, z medytacja na nie wlacznie. Ale mozliwe, ze jak czytalam, to nie wszystko zrozumialam, albo czytalam nieuwaznie, bo o dakiniach (w tej ksiazce) nie za wiele pamietam. Doczytam.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:A nie odwrotnie? Tzn. boginie - organy ciala, dakinie - kanal centralny i wymiar ciala?
Sfera ciała i umysłu to bogini, a sfera energii to dakini.
atomuse pisze: (...) Doczytam.
Zajrzałem. Nie ma w niej podziału na bogini i dakini - na obydwie /w tej książce/ T.W.R. używa określenia bogini.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Ok, przeczytalam odpowiedni fragment w ksiazce i juz doszlam, o co Ci chodzilo z tym podzialem.
Dzieki :)
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Dźwięk podczas praktyki

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

no to dolaczam sie do klubu swiszczacych, mi tez swiszczy choc rzadko. troche wiekszy problem sprawia mi natomiast poziom cisnienia w uchu, ktory czasami zmienia sie tak, ze podczas spiewow slysze tylko samego siebie - tak jakbym sluchal sam siebie przez stetoskop. wtedy musze zrobic jakas mine rozciagajaca twarz, zeby cisnienie sie wyrownalo, wtedy ludzie patrza na mnie jak na ten_tego ;)
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”