Forum e-Budda PL

Mnich zapytał: "Jakie jest znaczenie Buddyzmu?"; Mistrz Ma odpowiedział: "Jakie jest znaczenie tego momentu?"
Dzisiaj jest czw gru 13, 2018 23:49

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 12:18 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
wydzielone przez kunzanga z tematu ''Jestem''

witaj
Cytuj:
w buddyzmie mówi się o porzuceniu łodzi, którą przepłynęło się na drugi brzeg - czy w Bon też ma to miejsce?
praktykujesz do końca życia bez względu na stopień realizacji, ponieważ albo ją pogłębiasz, albo ugruntowujesz - ''łódź'' porzucasz, czy to realizując tzw tęczowe ciało, czy też w momencie śmierci. porzucenie ''łodzi'' ma miejsce w momencie pełnej realizacji - czyli odejścia w nirvanę. nirvana /czyli całkowite ustanie, wygaśnięcie/, to drugi brzeg.

pozdrawiam
:14:

ps
dla mnie slogan o porzucaniu łodzi, to taki myk retoryczny i tyle
z tego co wiem, to w zen nikt łodzi nie porzuca - mogę się mylić - praktykuje się do końca bez względu na wgląd, tak?

Tytuł: Re: Jestem
Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 13:03 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
praktykujesz do końca życia bez względu na stopień realizacji, ponieważ albo ją pogłębiasz, albo ugruntowujesz - ''łódź'' porzucasz, czy to realizując tzw tęczowe ciało, czy też w momencie śmierci. porzucenie ''łodzi'' ma miejsce w momencie pełnej realizacji - czyli odejścia w nirvanę. nirvana /czyli całkowite ustanie, wygaśnięcie/, to drugi brzeg.
:namaste:
Cytuj:
dla mnie slogan o porzucaniu łodzi, to taki myk retoryczny i tyle
z tego co wiem, to w zen nikt łodzi nie porzuca - mogę się mylić - praktykuje się do końca bez względu na wgląd, tak?
Tak, tutaj całkowita racja, lecz bynajmniej nie chodziło mi o porzucanie praktyki, a bardziej o to, że pewne rzeczy tracą na swoim znaczeniu/ich znaczenie się zatraca. Może więc postrzeganie owej 'łodzi' jako taki myk retoryczny jest jakimś rozwiązaniem i odpowiedzią na moje pytanie.
Pozdrawiam.

Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 13:53 
Admin
Awatar użytkownika

witaj
Cytuj:
Tak, tutaj całkowita racja, lecz bynajmniej nie chodziło mi o porzucanie praktyki, a bardziej o to, że pewne rzeczy tracą na swoim znaczeniu/ich znaczenie się zatraca. Może więc postrzeganie owej 'łodzi' jako taki myk retoryczny jest jakimś rozwiązaniem i odpowiedzią na moje pytanie.
w buddyzmie tybetańskim dzielimy nauki /tantr czy dzogczen czy mahamudry/ na: pogląd, ścieżkę /praktykę/ i owoc. i teraz - możemy założyć, że pogląd jest ''łodzią'', tak więc gdy realizujemy owoc, to pogląd nie ma już znaczenia ponieważ poglądem staje się owoc. porzucamy wtedy ''łódź'' poglądu, jednak dalej praktykujemy.

pozdrawiam

Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 14:05 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Aha, czyli nie muszę się martwić, że mój mózg 'zubożewa ' :cooll:

Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 14:38 
Admin
Awatar użytkownika

witaj
Cytuj:
Aha, czyli nie muszę się martwić, że mój mózg 'zubożewa ' :cooll:
jeżeli masz na myśli wygasanie różnych konceptualnych wizji oraz tendencji do konceptualizacji, to tak, nie ma się czym martwić.

pozdrawiam

Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 19:10 
Senior User
Awatar użytkownika

Tradycja: Dzogczen, Zen
Cytuj:
i teraz - możemy założyć, że pogląd jest ''łodzią'',
Mnie się wydawało, że cała ośmioraka ścieżka jest analogią tej łodzi, tzn. gdy już ścieżka jest zrealizowana, to nie potrzebujesz jej (ścieżki).
Samo porzucenie "łodzi" przypomina też mi pogląd w dzogczen, tzn. gdy praktykujesz, to utrzymujesz taki pogląd (jakby porzucenia "łodzi") - czyli nie tworzysz "łodzi", porzucenia łodzi itp.

Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 19:37 
Admin
Awatar użytkownika

witaj
Cytuj:
Cytuj:
i teraz - możemy założyć, że pogląd jest ''łodzią'',
Mnie się wydawało, że cała ośmioraka ścieżka jest analogią tej łodzi, tzn. gdy już ścieżka jest zrealizowana, to nie potrzebujesz jej (ścieżki).
co ma miejsce, gdy ośmioraka ścieżka jest zrealizowana?
Cytuj:
Samo porzucenie "łodzi" przypomina też mi pogląd w dzogczen, tzn. gdy praktykujesz, to utrzymujesz taki pogląd (jakby porzucenia "łodzi") - czyli nie tworzysz "łodzi", porzucenia łodzi itp.
w ramach podziału na pogląd /filozofia/, ścieżka/praktyka/, owoc /rezultat/, to co przedstawiłeś tyczy się ścieżki /praktyki/, czyli: niczego nie tworzysz... wszystko pozostawiasz takim jakim jest - a to zalecenie dzogczen, jest jego poglądem /w ramach tego podziału/, który odpadnie, gdy będzie miał miejsce rezultat.
nie wiem czy wyrażam się zrozumiale? :89:

pozdrawiam

Nieprzeczytany post: śr sty 13, 2016 20:58 
Senior User
Awatar użytkownika

Tradycja: Dzogczen, Zen
Cytuj:
nie wiem czy wyrażam się zrozumiale? :89:
Zrozumiale.

ps. Pierwsze pytanie traktuję jako retoryczne ;)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00