Kto do Polski sprowadził buddyzm?

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Rozmawiałem o tym ostatnio z Kanzenem. zwrócił na coś uwagę: kto do Polski sprowadził buddyzm? Hipisi.
To ven.Kanzen ma przekaz od Hipisa ? :roll:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

To ven.Kanzen ma przekaz od Hipisa ?
Ależ nie! Ale się orientuje... i wie,z e właśnie hipisi mieli duży wpływ na obecny buddyzm polski.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Pierwsza sangha zenowska chyba na slasku byla zalozona przez Andrzeja Urbanowicza. Wtedy chyba byl jakims tam hipisem. teraz jest, o zgorozo... thelemitą :lol:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Rozmawiałem o tym ostatnio z Kanzenem. zwrócił na coś uwagę: kto do Polski sprowadził buddyzm? Hipisi. (...)
:shock: Siristru, pytanie mam - jaki buddyzm /szkoła/ został sprowadzony do Polski jako pierwszy i przez kogo?
siristru pisze:(...) Hipisi. Więc przestaję się dziwić wielu rzeczom...
Ach... ci wstrętni hipisi... ten wstrętny hipis kunzang ;) :lol:

Love Peace Freedom
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Obrazek

Hehehe :)
Seung Sahn mówił, że umysł prawdziwego hipisa jest o włos od oświecenia :)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:się orientuje... i wie,z e właśnie hipisi mieli duży wpływ na obecny buddyzm polski.
Nie bardzo to rozumiem....

Co to jest buddyzm polski ?
Po co komu buddyzm polski ? :shock:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Intraneus pisze:Pierwsza sangha zenowska chyba na slasku byla zalozona przez Andrzeja Urbanowicza.
W tym rzecz, że pierwszy pojawił sie w Polsce zen i tych sang nie zakładali żadni hipisi, tylko ludzie hołdujący różnym poglądom. Ubaw polega i na tym, że nawet DD /pierwszej szkoły wadżrajany w Polsce/ nie tworzyli hipisi, tylko ludzie o różnych poglądach.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
booker pisze:Co to jest buddyzm polski ?
Jak na razie nic takiego nie istnieje. Możemy natomiast mówić o środowisku buddystów polskich.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

kunzang pisze:iristru, pytanie mam - jaki buddyzm /szkoła/ został sprowadzony do Polski jako pierwszy i przez kogo?
Chyba taki bezszkolny... albo trochę zenkowski i mahajanowski - wojna w Wietnamie itp. Coś było w książce "Mistycy i narkomani" - Tarzan Michalewski.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

No i jestem autorem ZzT :)
iwanxxx pisze:Seung Sahn mówił, że umysł prawdziwego hipisa jest o włos od oświecenia :)

Aaaa... i palił z nimi zioło i uprawiał "wolną miłość"? No to super spłycił... tak chyba mówił będac w Ameryce i do hipisów, co? ;)
Co to jest buddyzm polski ?
To buddyzm w Polsce - a co sie dziwisz? Po co komu? Polakom.
kunzang pisze: Jak na razie nic takiego nie istnieje. Możemy natomiast mówić o środowisku buddystów polskich.
No słuszność i precyzyjność - taki mój nieudolny skrót...
kunzang pisze:W tym rzecz, że pierwszy pojawił sie w Polsce zen i tych sang nie zakładali żadni hipisi, tylko ludzie hołdujący różnym poglądom. Ubaw polega i na tym, że nawet DD /pierwszej szkoły wadżrajany w Polsce/ nie tworzyli hipisi, tylko ludzie o różnych poglądach.
Hehehehe, a kto mówił o sanghach? Mówiłem o buddyzmie... podobnie było z krisznaityzmem. Ja mówię to co powiedział mi cz. Kanzen. Dopytam skąd On to wie jak wróci z Japonii... A Ty, Kunzangu, skąd wiesz??

I zaciekawiło mnie to: "ludzie o różnych poglądach"... ciekawym jakich... możemy operować jakimiś nazwami? Bo może sie okazać, że... to jednak hipisi byli...

:evil:
Wikipedia pisze:Za początek ruchu hippisów przyjmuje się dzień 14 stycznia 1967, podczas The World’s First Human Be-in (Pierwsze Światowe Połączenie Człowieka) w San Francisco, na którym wyrzucony z Harvardu wykładowca psychologii i piewca LSD Timothy Leary, przemawiając do młodzieży, ogłosił koniec amerykańskich bożków: pieniądza i pracy, a początek ery miłości i nowej religii będącej zmodyfikowanym buddyzmem zen. Do tego dodał nowy sakrament, jak nazywano LSD; dopiero połączenie tych dwóch elementów pozwalało według niego osiągnąć pełne oświecenie umysłu.
Kanon literatury hipisowskiej: "Włóczędzy Dharmy":

[quote"Wikipedia"]Historia Raya Smitha jest ściśle związana z Japhym, którego oddanie dla buddyzmu zen i prostego życia silnie wpłynęło na Kerouaca. Akcenty powieści przesuwają się od dzikich pijatyk i egzotycznych rytuałów buddyjskich, takich jak tantryczna ceremonia jab-jum, do spokoju i harmonii odludnych miejsc. Koniec to również zmiana stylu narracji, kiedy Kerouac w samotności odkrywa swój umysł na szczycie Desolation Peak. Te elementy stawiają Włóczęgów Dharmy na krytycznym rozdrożu, a sama powieść może być uznawana za zapowiedź późniejszych eksperymentów literackich podejmowanych przez takich autorów jak Timothy Leary czy Ken Kesey.[/quote]

:evilbat:
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:
booker pisze:Co to jest buddyzm polski ?
To buddyzm w Polsce - a co sie dziwisz? Po co komu? Polakom.
Widzisz, ale w ten sposób pozwala się na budowanie takich różnych kaszalotów, co później skutkuje całą masą, że nie powiem "zadymy" z tego powodu. Gadzina jedynie zbudowana z nazw, a liżli tu zaraz będziem wyciągać kopie do kruszenia. No ale doktorat można potem z tego napisać no i....być "gość". yeah.

Jeżeli w takim razie mówisz, że będziesz jeszcze rozmawiał z ven.Kanzenem, czy możesz przekazać mu moje uprzejme pytanie "Jakie jest prawdziwe znaczenie polskiego buddyzmu ?"

Będe wdzięczny, również za przekazanie odpowiedzi bez przekształcenia (np. zapisz na kartce plz).

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Hehehehe, a kto mówił o sanghach? Mówiłem o buddyzmie...
To proszę :) zdecyduj się - bo wyżej w tym samym poście, odnośnie buddyzmu polskiego, napisałeś:
siristru pisze:
kunzang pisze: Jak na razie nic takiego nie istnieje. Możemy natomiast mówić o środowisku buddystów polskich.
No słuszność i precyzyjność - taki mój nieudolny skrót...
siristru pisze:A Ty, Kunzangu, skąd wiesz??
Bo od 1982 roku przyglądam sie środowisku buddystów polskich i twierdzę, że tworzyli je i tworzą różni ludzie, a ci, którzy określali/ją siebie mianem hipisów jakiegoś specjalnego wpływu na to środowisko nie mają i nie mieli. Czyli - nie mają i nie mieli jakiegoś specjalnego wpływu na nauczanie buddyzmu w Polsce, lub jak wolisz, na buddyzm w Polsce.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

To proszę n zdecyduj się - bo wyżej w tym samym poście, odnośnie buddyzmu polskiego, napisałeś:
Oh, czy "środowisko polskich buddystów" to od razu sangha? No w sumie może być ale sangha to zorganizowana sprawa - ośrodki itp. Mówiąc ogólnie o buddyzmie miałem na myśli ideę - ktoś ideę zaszczepiał by potem w przyszłości owe sanghy mogły powstać.

No dobra, nie muszą to być osoby zdeklarowane jako hipisi - wiesz kwiaty we włosach i włosy do kolan z fają w ustach... ale o poglądach bądź inspirowane.

Nie powiesz mi, że to był: górnik z Katowic, hutnik z Nowej Huty, stoczniowiec ze Szczecina i pracownik PGR spod Koszalina... o kimś zapomniałem??
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Wikipedia napisał/a:
siristru pisze:Kanon literatury hipisowskiej: "Włóczędzy Dharmy":
Wiesz USA to nie Polska i do tego nie te czasy 8)
Mówimy o Polsce i polskich buddystach, czy bawimy się w odwracanie kota ogonem i mieszamy w to cały świat kiedy nam to wygodne, by tylko wykazać słuszność stwierdzenia Czcigodnego Kanzena /odnoszącego się do Polski/, które nam pod pasowało - czyli jak... proponujesz ciuciubabkę? :lol:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

kunzang pisze:Bo od 1982 roku przyglądam sie środowisku buddystów polskich
Z tego co wiem, to Urbanowicz zalozyl sange jeszcze w latach siedemdziesiatych.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Nie powiesz mi, że to był: górnik z Katowic, hutnik z Nowej Huty, stoczniowiec ze Szczecina i pracownik PGR spod Koszalina... o kimś zapomniałem??
Uśmiejesz się, ale tak właśnie Tobie powiem, dorzucając jeszcze: inżyniera, pielęgniarkę, nauczyciela /itd.../, którzy hipisami nie byli :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Oj, Kunzangu sprytny kocie - dzisiaj Polscy buddyści to wcale nie hipisi, przecież jestem tego świadomy. Nie mylmy czasów - teraz a początki, tak?

Osoby, które przyniosły ideę buddyjską do Polski (nie tworząc sangh, takich jak dzisiaj) byli/mogli być zafascynowani USA i na pewno/mogli ubóstwiali tą książkę... nie mówiąc już o "Skowycie", który ponoć, recytowali każdego dnia...

Owszem, słowa Czcigodnego Kanzena mi podpasowały :) Jak by nie patrzeć jest autorytetem w sprawach buddyzmu i ma zdroworozsądkowe spojrzenie na rzeczywistość :P

Ale zaraz... sam sie jako hipis podpisałeś... to już ta ciuciubabka???
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Ale zaraz... sam sie jako hipis podpisałeś... to już ta ciuciubabka???
I stąd się wymądrzam na temat tego, co Tobie pod pasowało :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

kunzang pisze:którzy hipisami nie byli n
Oj, skoro sie tym zajęli to chyba jednak byli ;) trudno mi podważyć to co mówisz, bo o kłamstwo kota nie posądzam... no nie wiem.

Widzisz czasami widzimy to co chcemy widzieć - ja widzę hipisów otwierając lodówkę by wziąć twarożek homogenizowany a Ty nie widzisz ich w: inżynierach i pielęgniarkach g:D

Dajmy już temu spokój, stary. Pogadam o tym z cz. Kanzenem - zobaczymy czy mi znowu podpasi ;)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Dajmy już temu spokój, stary. Pogadam o tym z cz. Kanzenem - zobaczymy czy mi znowu podpasi
Tylko nie zapomnij o moim pytaniu :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Widzisz czasami widzimy to co chcemy widzieć (...)
Sądzisz, że Czcigodny Kanzen jest ponad to?

EDIT
Siristru, słyszałeś o tzw ''sezonach'', czyli uczniach i studentach, którzy na okres wakacji jeno stawali sie hipisami i którzy tworzyli obraz polskiego hipisa, bo i więcej ich było niż hipisów i krzykliwi strasznie byli w prezentowaniu siebie jako hipisów itd itp - słyszałeś o nich?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Tylko nie zapomnij o moim pytaniu
Dobra :)
kunzang pisze:Sądzisz, że Czcigodny Kanzen jest ponad to?
Może jest a może i nie... pogadamy sobie o tym... potem podzielę się z Tobą. Cóż ludzie sa ludźmi... po mojemu nie ma czegoś takiego jak obiektywizm :)
Siristru, słyszałeś o tzw ''sezonach'', czyli uczniach i studentach, którzy na okres wakacji jeno stawali sie hipisami i którzy tworzyli obraz polskiego hipisa, bo i więcej ich było niż hipisów i krzykliwi strasznie byli w prezentowaniu siebie jako hipisów itd itp - słyszałeś o nich?
Myślisz, że to właśnie oni tak sie rzucili w oczy i potem taka opinia jak cz. Kanzena? Możliwe, bo słyszałem o takich.

Ale co wobec tego z takimi ziomami co to sie określają jako "włóczędzy Dharmy"? Bo sa takowi. osobiście znałęm dziewczę ze szczecina co na spotkania z buddystami chodziła, za buddystkę się miała i jednocześnie "hipisowała"... nie wiem co robi teraz.

Ale czy buddyzm w Polsce w nastawieniu i poglądach nie jest taki trochę hipisowski? nie mam na myśli oczywiście picia, ćpania i wolnej miłości tylko takiego: "miłość, wolność, tolerancja" podejścia do rzeczywistości i buddyzmu. Trochę bezkrytyczne i wyidealizowane, oburzanie się na słowa "buddyzm religia nacjonalistyczną" i zjawiskom typu NBF... takie mejk lof not łor i piss for ewriłan...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Ale czy buddyzm w Polsce w nastawieniu i poglądach nie jest taki trochę hipisowski?
Już wolał bym, żeby był hipisowski niż nacjonalistyczny :roll:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Ale co wobec tego z takimi ziomami co to sie określają jako "włóczędzy Dharmy"? Bo sa takowi. osobiście znałęm dziewczę ze szczecina co na spotkania z buddystami chodziła, za buddystkę się miała i jednocześnie "hipisowała"... nie wiem co robi teraz.
Ok :) A ile takich istot spotkałeś w całej /za przeproszeniem/ masie?
siristru pisze:(...) tylko takiego: "miłość, wolność, tolerancja" podejścia do rzeczywistości i buddyzmu. Trochę bezkrytyczne i wyidealizowane, oburzanie się na słowa "buddyzm religia nacjonalistyczną" i zjawiskom typu NBF... takie mejk lof not łor i piss for ewriłan...
I tu żywię nadzieję, że buddyzm będzie w Polsce zawsze blisko tego :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

kunzang pisze:I tu żywię nadzieję, że buddyzm będzie w Polsce zawsze blisko tego
Ja też.
A nacjonalizmem się brzydzę.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

kunzang pisze:W tym rzecz, że pierwszy pojawił sie w Polsce zen i tych sang nie zakładali żadni hipisi, tylko ludzie hołdujący różnym poglądom.
A właśnie....tak obadałem na stronie Nauczycieli Szkoły Kwan Um (ang.) i pierwszy winny w pomaganiu DSSN Seung Sahnowi w zorganizowaniu ośrodka Kwan Um w Polsce,
w roku 1978 jest (obecny) SSN Wu Bong (Jakub Perl).

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

booker pisze:Jakub Perl
HIPIS?! g:fuckyou2 :582:
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:Nadzieja płonna. Buddyzm sprzyja nacjonalizmowi, czy tego chcecie czy też nie.
A przeeestań, choroba umysłowa.... i tyle.
siristru pisze:HIPIS?! g:fuckyou2 :582:
Niee, hipipotam. :hyhy:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

booker pisze: pierwszy winny w pomaganiu DSSN Seung Sahnowi w zorganizowaniu ośrodka Kwan Um w Polsce,
w roku 1978 jest (obecny) SSN Wu Bong (Jakub Perl).
Ale Jakub Perl nie mieszkał wtedy w Polsce. Nie wiem kto na miejscu był pierwszy.
Natomiast Pierwsza zenowska sanga w polsce to byli kaplowcy - nie wiem, kto konkretnie.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:HIPIS?! g:fuckyou2 :582:
Spoko Siristru ;) Jednym z założycieli sangi yungdrung bon w Polsce był kunzang - co nie znaczy z automatu, że hipisi mieli jakiś specjalny wpływ na środowisko buddyjskie /czy to jakim się buddyzm prezentuje/ w Polsce.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

siristru pisze: Szkoda, że buddyści polscy, nie zastanawiają się głębiej nad stosunkami buddyzm-chrześcijaństwo. bardzo idealizują jednych i drugich. Poczytajcie jak to widzą rdzenni buddyści w Azji (nie emigranci na zachodzie)...
To zależy od kraju, Siristru. Wiesz, w Japonii coraz popularniejsze są śluby w kościołach chrześcijańskich co nikomu nie przeszkadza w buddyjskim pogrzebie.
Widzisz świat przez pryzmat jakiegoś konfliktu, który podjudzają grupy religijne pragnące wywierać wpływ na rządy dzięki religii. W krajach świeckich, takich jak Japonia, Tajwan czy Singapur, nie ma żadnego konfliktu między buddystami a chrześcijanami - no chyba, że wśród jakichś nacjonalistycznych świrów, którzy z braku innych problemów życiowych (lub, by te problemy wytłumaczyć) lubią szukać sobie winnych.
siristru pisze: Rozmawiałem o tym ostatnio z Kanzenem. zwrócił na coś uwagę: kto do Polski sprowadził buddyzm? Hipisi. Więc przestaję się dziwić wielu rzeczom... a i dorzuciłbym cos po tej rozmowie do wątku nacjonalistycznego... ale to - w innym wątku n
Ok, rozmawiałeś z Kanzenem o tym, że hipisi mieli swój udział w sprowadzeniu buddyzmu. Pewnie, że mieli. No i co z tego? Ładnie to tak, na takiej podst. wspierać się czyimś autorytetem? Pisałeś ostatnio o pakietach poglądów - nie stwarzaj wrażenia jakoby opinia Kanzena była zgodna z Twoją tylko dlatego, że zgadzacie się co do czegoś. Ja też jestem zdania, że hipisi mieli swój udział w sprowadzeniu buddyzmu do Polski(nie widzę w tym żadnego problemu), ale w życiu nie podpiszę się pod wieloma Twoimi poglądami.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:Natomiast Pierwsza zenowska sanga w polsce to byli kaplowcy - nie wiem, kto konkretnie.
Ton nadawało środowisko psychologów i terapeutów, które hipisowskim nie było, choć...

Pozdrawiam
kunzang

ps
wątek hipisi i buddyzm w Polsce wydzielę w nocy.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

kunzang pisze:Ton nadawało środowisko psychologów i terapeutów, które hipisowskim nie było, choć...
no wiec wlasnie. wiadomo ze wielu z nich bylo hipisowskimi ideami jakos tam zauroczeni, chocby temu, ze takie byly czasy. ale zeby od razu wszyskich oskarzac o ten lubieznie rozpasany pogląd? :grin:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Kwestia wpływu "hipizmu" na kształt i poglądy dzisiejszych buddystów - pogadajmy o tym co?
Ująłbym to odwrotnie - wpływ buddyzmu na hipisów polskich.
Jak dla mnie, po prostu hipisom bardzo po drodze z buddyzmem, o ile są w stanie odstawić dragi do kąta i nie utożsamiać tzw wolnej miłości z jakimiś wydumanymi wizjami na temat praktyk tantrycznych.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Matu »

Hippiesi, na zachodzie stworzyli grunt, pod duchowe nauki wschodu,głównie buddyzmu.
Nie inaczej było w Polsce,wielu z uczniów obracało się, w tych kręgach.Tu, chodzi raczej o panujacą atmosferę(no ale tego nie wytłumaczę),która otworzyła wiele umyslow.W Katowicach, to była grupa artystów, "Onerion"z któych to zainteresowań, i działań artystycznych, narodziła się pierwsza sangha w naszym kraju.Polecam monografie Onerion,tam kronika wydarzeń.W Katowicach medytowali tez póżniejsi liderzy innych tradycji,nie znaczy to ,ze wszyscy uwazli się za czy byli hippiesami.Kanzen w tym uczestniczył, wiec wie to z własnego doswiadzczenia.Pierwsi uczniowie nauczycieli buddyjskich, w USA tez w tym ruchu uczestniczyli,przełom lat 60/70, a więc siła rzeczy,tak się działo.
Niektórzy z nich, są teraz nauczycielami buddyzmu!
Nie inaczej, w Polsce.
Stary hippies, M.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: jw »

siristru pisze:No dobra, nie muszą to być osoby zdeklarowane jako hipisi - wiesz kwiaty we włosach i włosy do kolan z fają w ustach... ale o poglądach bądź inspirowane.
mimo wszystko nie pasuje mi to do Władysława Czapnika, statecznego starszego pana, który w połowie lat 70-tych zaprosił Olego do PRL-u :570:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Już wtedy był ten pan stateczny i starszy? Może po prostu był starym hipisem? :D No dobra jeśli nie On to Ole... a ten mój opis to takie wiesz, odbicie w krzywym zwierciadle mojej uszczypliwości ;)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: jw »

siristru pisze:Już wtedy był ten pan stateczny i starszy? Może po prostu był starym hipisem? :D
Nie był, jego małżonka również nie :) co zresztą widać na załączonym niżej obrazku.
Obrazek


siristru pisze:No dobra jeśli nie On to Ole...
Ole wtedy już nie był hipisem ładnych parę lat :grin:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Co to? zdjecie z woodstocku? :grin:
tylu hipisow na jednym zdjeciu to ja dawno nie widzialem :lol:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

coś strasznie krótkie włosy mają Ci hipisi. :573:

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:Ole wtedy już nie był hipisem ładnych parę lat Very Happy
Ale w ogóle był kiedyś, dlatego nie ma czystej krwi więc na stos ! :evil:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Ten w okularach i koszuli ludowej to na 100% hipis. :gitara:
Ten po lewej, tego pana w ramce to młody i prawy kapitan Jack Sparrow :704:
Ten drugi po naszej lewej, na samym dole to też hipis - pewnie początkujący. :cwaniak:
Więcej hipisów nie pamiętam, czego serdecznie żałuję - proszę o pokłute i rozgnieżdżenie :diabel2:
братство и јединство!
Awatar użytkownika
adi
Posty: 88
Rejestracja: pt kwie 25, 2003 19:55
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: adi »

Ha.. ha.. Teraz dopiero przeczytałem ten wątek, a temat od dawna mnie interesuje i zbieram możliwie dostępne materiały, by historia się nie zagubiła w mrocznych czasach internetu ;). Ja niestety jestem za młody na hipisa - choć w duszy jestem owym "włóczęgom dharmy" - z kultowej powieści Kerouaca (zresztą trochę on mi patronuje w działaniach - urodziliśmy się bowiem obaj 12 marca :) ) Choć noszę krótkie włosy, to jednak staram się kultywować tą frywolną hipisową tradycję i jak Budda przykazał, trenuje ową tantrę seksualną .. he.. he..

Faktem jest, jak pisał Matu o środowisku powiązanym z grupą "Oneiron' - jeszcze dalej działa jako Oneiron II chyba, ale nigdy nie mam czasu by wpaść na spektakl. Na pewno u źródeł tworzenia buddyzmu w Polsce było sporo hipisów. Pytanie co się dziś z nimi dzieje. Na przykład taki Dorn i Kuchciński z PIS - też byli kiedyś hipisami :lol:

Bardziej mnie interesuje (ot lokalny patriotyzm), że ta pierwsza inicjatywa wyszła z wielokulturowego Śląska i trochę intelektualnego Krakowa. Wszystko to w czasie kiedy ja dopiero raczkowałem - 33 lata temu. A pierwsze wielkie wydarzenie to wizyta rosiego Kapleu. Na pewno jest sporo postaci, które mogłyby to opowiedzieć, ale jakoś nikt na razie nie chce tego spisać. :) Na pewno do takich prekursorów można zaliczyć Władysława Czapnika, który wpierw zainteresował się Zen, a później sprowadził lamę Olego. Niedawno byłem na 30 leciu w Kucharach DD - zabawa była przednia i zjechało się sporo ludzi: min chyba Zuzia Czapnik ze zdjęcia, jak kojarzę.

Wcześniej przed Ole, to wspomniany Andrzej Urbanowicz z pierwszą żoną, budowali zalążki i sprowadzili Kapleu. To wielka postać :) W zeszłym roku Andrzej reaktywował Lożę Masońską w Katowicach. Miałem zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu - oczywiście nie opowiem co się działo - no wiecie jak to u masonów ;). Niemniej zdradzę rąbka, że było tam sporo buddystów z "zamierzchłych czasów" :mrgreen:

pozdrawiam
Adibudda
Czasem i diabeł się rozanieli...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kto do Polski sprowadził buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Wracając do hippisów, bo tym był ten wątek:
Matu pisze:W Katowicach medytowali tez póżniejsi liderzy innych tradycji,nie znaczy to ,ze wszyscy uwazli się za czy byli hippiesami.Kanzen w tym uczestniczył, wiec wie to z własnego doswiadzczenia.
- czy z tego wynika, ze cz.Kaznen jednak był kiedyś hippiesem, tak jak np. Lama Ole ?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”