rzeczy nie są takie jakie są

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

rzeczy nie są takie jakie są

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

wątek wydzielony przez kunzanga z tematu ''po owocach ich poznacie"?
Osobiście wolę, żeby raczej nie idealizowano (ani nie demonizowano) niczego, tylko przedstawiano rzeczy, jakimi są
Pól żartem/pół serio (sorry za off-topic):

Śmiem twierdzić, że rzeczy nie są takie jakie są, ponieważ:

1) Ocena jaka jest rzecz zależy od obserwatora
2) Rzeczy cały czas się zmieniają

Jeżeli ktoś powie ta oto rzecz jest taka a nie inna, to nie ma to sensu ponieważ w tym samym momencie ta rzecz już taka nie jest ;-)

Można powiedzieć: ten oto kubek jest biały, niebo jest niebieskie, George Bush lubi pieniądze a kot jest ssakiem - ale czy to w całkowity sposób opisuje kubek, niebo, Busha lub kota ? ;-)
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: rzeczy nie są takie jakie są

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

TeZeT pisze:Można powiedzieć: ten oto kubek jest biały, niebo jest niebieskie, George Bush lubi pieniądze a kot jest ssakiem - ale czy to w całkowity sposób opisuje kubek, niebo, Busha lub kota ? ;-)
Czy przedstawianie rzeczy jakimi sa, jest dla Ciebie tylko opisem danej rzeczy?
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: rzeczy nie są takie jakie są

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

To zależy od danej rzeczy - ale (rzeczy) powstają IMO głównie przez wytyczanie jakichś granic wrzeczywistości definiowanych opisem - np.:

1. oto jest człowiek.

A zaraz można napisać:

2. oto jest ręka twego człowieka - nagle ręka stała się osobną rzeczą a w pkt. 1 była do człowieka włączona
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: rzeczy nie są takie jakie są

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

TeZeT pisze:To zależy od danej rzeczy - ale (rzeczy) powstają IMO głównie przez wytyczanie jakichś granic wrzeczywistości definiowanych opisem - np.:

1. oto jest człowiek.

A zaraz można napisać:

2. oto jest ręka twego człowieka - nagle ręka stała się osobną rzeczą a w pkt. 1 była do człowieka włączona
To, ze w pkt. 1 reka byla do czlowieka wlaczona, jest czysta hypoteza :) Rownie dobrze mogla juz przy pkt. 1 byc osobna rzecza, ale jako taka jeszcze nieuswiadomiona...
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: rzeczy nie są takie jakie są

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Tezet oczywiście podąża za licznymi wyznawcami mahajany, którzy mówią , że "trzy światy są tylko umysłem" albo, że zjawiska istnieją konwencjonalnie. I nie można wobec tego sporządzić jednego i tylko jednego opisu zjawiska ( rzeczy), który byłby obiektywnie i zawsze prawdziwy.
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: rzeczy nie są takie jakie są

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Atomuse - w sumie tak przyjąłem domyślnie - widzimy osobę, mówimy - oto ona - nawet czasami uściśniemy jej rękę na powitanie ;-)

Miluszko - raczej trochę nieświadomie podążam, w każdym razie teraz już wiem, że jest to (część?) poglądu mahajany - interesuje się buddyzmem ogólnie, zapoznając się po trochu z różnymi ścieżkami.

W każdym razie ten pogląd wydaje mi się logiczny, czytałem kiedyś coś podobnego o rzeczach na stronie związanej z Karma Kagyu - czyli mahajaną.

Jestem natomiast ciekaw czym są lub czym się charakteryzują te "trzy światy" wg. mahajany ?
Cały czas jest teraz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”