Sogyal Rinpocze

Nauczyciele Buddyzmu Tybetańskiego
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Witam,
Nie chcę wypowiadać się zbytnio na temat nauczyciela innej tradycji, ale pojawiła się w mediach audycja, która psuje wizerunek całego buddyzmu.

http://audycje.tokfm.pl/temat/Sogyal-Rinpocze
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Damian907 pisze: śr sie 09, 2017 11:27pojawiła się w mediach audycja
Myślę, że w związku z tym:
https://www.lionsroar.com/after-allegat ... from-rigpa?
Ktoś zna to medium, jest wiarygodne? Ja o tych zarzutach słyszałam już w 2012 roku, ale teraz wysłany został list dokładnie je opisujący.


Pozdrawiam, gt


Ps.
Damian, takie czasy nastały "rewizjonistyczne". ;)
Poza tym, nikt nie mówił, że buddyzmowi, szczególnie wadżrajanie, będzie lekko w przyszłości.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Tutaj Dalajlama na temat, nagranie z 1 sierpnia, 2017.
https://www.youtube.com/watch?v=0wP4rsM7AZQ
Mówi, żeby nagłaśniać takie przypadki.

Jeśli są to mroczne czasy dla buddyzmu, to chyba nie od dzisiaj. ..

pozdro
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

karuna pisze: wt sie 15, 2017 08:56 Mówi, żeby nagłaśniać takie przypadki.
Jeśli są to mroczne czasy dla buddyzmu, to chyba nie od dzisiaj. ..
Nie są to mroczne czasy. Wręcz przeciwnie. Właściwe nagłaśnianie bez niezdrowej sensacji prowadzi do rozjaśniania. Jest to więc pomroczność jasna ;)
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

"Oane Bijlsma
He said: “Look! Look!”, as he showed an image of a Tibetan deity with an enormous erection, a fat, veined erection, forcing me to watch."
tylko czekać aż 'postępowi' zakażą gołych dakiń i fallusów Kunleya :|
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Obrazek

''Spójrzmy prawdzie w oczy; nikt nigdy nie znajdzie trwałego zadowolenia i spokoju w oczarowaniu, uzależnieniu, zmysłowości czy nawet w romantycznym przywiązaniu. Czasem nawet bardziej przywiązujemy się do bólu niż do przyjemności. Tak mocno tkwimy w doskonale znanej rutynie szkodliwych związków, że nie wiemy, jak ją porzucić i ruszyć dalej, chociaż oczywiste jest, że leżałoby to w naszym interesie.''
- Sogyal Rinpocze

.............
ps
Rafus pisze: śr sie 16, 2017 23:33tylko czekać aż 'postępowi' zakażą gołych dakiń i fallusów Kunleya :|
dakinie to jedno a fallusy kunleja to drugie, to drugie jest na miarę danych czasów /po kiego demona dzisiaj komu kunley jakiś?... kolejny :oczami: bo sami kunleye już wokół :cool: /, no a to pierwsze jest nagim czasem :]
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

kunzang pisze: pt sie 18, 2017 01:03
Rafus pisze: śr sie 16, 2017 23:33tylko czekać aż 'postępowi' zakażą gołych dakiń i fallusów Kunleya :|
/po kiego demona dzisiaj komu kunley jakiś?... kolejny :oczami: bo sami kunleye już wokół :cool: /
ci nowocześni kunleye to myślą tylko o swoich potrzebach, a prawdziwy Kunley znal zaawansowane metody tantry i adeptki przez seks z nim osiągały oświecenie :)

ale...może już ta metoda przestała działać..wszak czasy się zmieniły..kobiety się zmieniły, role... :oczami:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Rafus pisze: pt sie 18, 2017 17:24 (...)
prawdziwy Kunley znal zaawansowane metody tantry i adeptki przez seks z nim osiągały oświecenie :)
przede wszystkim Drukpa Kunley był mnichem, który doznał przebudzenia i wtedy stał się wędrownym yoginem. co ciekawe, to stan mnisi i praktyki mu przypisane przebudziły go, a do tego zamanifestowała się szalona mądrość, która była odpowiedzią na zakłamanie i pruderię pośród lamów, mnichów i wielmoży w owym czasie. stał się legendą ludu.
co do przebudzenia doznawanego podczas aktu seksualnego, to urocze ale w drugą stronę, gdzie czynią to kobiety, jest jak jeden yogin na sto dakiń :oczami:
natomiast współcześnie, to... szkoda gadać :suchy:

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Tutaj do poczytania artykuły (ang.) o tym i innych problemach buddyzmu tybetańskiego.

https://buddhism-controversy-blog.com/
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
karuna pisze: sob sie 19, 2017 20:12 Tutaj do poczytania artykuły (ang.) o tym i innych problemach buddyzmu tybetańskiego.
...oj tam - tybetańskiego, zen, koreańskiego, theravady, buddyzmu rzecz jasna problemach, mówią różne artykuły, tu jednak tematem jest osoba i jej proponuję się trzymajmy /no i dział też taki/ :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Tędy do kontrowersji wymiecionych spod dywanu ;)

pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Sogyal Lakar juz sie z tego nie wyplata, nawet list obronny Dzongsara Kjentse Rinpocze nie pomoze.
Naduzycia finansowe, przemoc fizyczna, manipulowanie dla korzysci seksualnych.
Niestety trwalo to zbyt dlugo ...

Mysle ze jesli Sogjal wyjdzie z tego bez jakichkolwiek procesow (w tym karnych) to moze mowic o szczesciu.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Karinos pisze: czw wrz 07, 2017 15:23 Sogyal Lakar juz sie z tego nie wyplata (...)

Przecież to jest tulku ;)
Powinienem także nadmienić, że nawet, gdy z powodu negatywnych okoliczności jakiś tulku odwróci się od życia religijnego nie oznacza to bynajmniej końca takiej linii tulku. Pozytywny potencjał z odrodzenia, które zapoczątkowało daną linię jest nadal obecny. A zatem, jeśli w odrodzeniu numer dwa nastąpi coś w rodzaju upadku, czy też ktoś taki nie będzie medytował w chwili śmierci, nie ma to znaczenia. Dzięki sile pierwotnego pozytywnego potencjału oraz pierwotnego uzyskania kontroli nad systemem, nastąpi pewien rodzaj odrodzenia w pewnej formie, jaka ponownie będzie miała pozytywny potencjał, który będzie mógł dalej się rozwijać.

https://studybuddhism.com/web/pl/archiv ... ystem.html

Ja z kolei sądzę, że Strażnicy Dharmy robią swoje, będzie miał jeszcze czas popracować nad sobą i podziękuje uczniom. :)


Pozdrawiam, gt
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

Karinos pisze: czw wrz 07, 2017 15:23 Niestety trwalo to zbyt dlugo ...
To jest moim zdaniem kluczowe pytanie - dlaczego trwało tak długo? I to nie tylko w tym przypadku.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

leszek wojas pisze: pt wrz 08, 2017 09:00
Karinos pisze: czw wrz 07, 2017 15:23 Niestety trwalo to zbyt dlugo ...
To jest moim zdaniem kluczowe pytanie - dlaczego trwało tak długo? I to nie tylko w tym przypadku.

Proces rozpoznawania nauczyciela, rozwijania dojrzałej z nim relacji, to nie jest coś, co trwa krótko. Dla mnie decyzja o ujawnieniu nadużyć stanowi odważną próbę skonfrontowania się z własnym doświadczeniem, a jednocześnie oznacza także postawienie nauczyciela wobec konieczności takiej konfrontacji w nieco innych warunkach, niż te, do których przywykł.

Ja przyglądam się tej sprawie z pozycji kogoś, kto praktykuje wadżrajanę, a tutaj relacja z nauczycielem jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju na ścieżce, przyjmuje się bowiem schronienie również w lamach. Dlatego, według mnie, wiele sytuacji, a szczególnie te negatywne, może stać się przyczyną skoku rozwojowego tak uczniów, jak i nauczycieli. Ale żeby móc doprowadzić do otwartej konfrontacji, trochę czasu musi upłynąć. Sprawdzanie nauczyciela i sprawdzanie siebie jest dość długim procesem, trwa właściwie w ciągu całej praktyki, nigdy nie można powiedzieć, że wiem już wszystko o swoim nauczycielu i o sobie w relacji z nim.


Pozdrawiam, gt
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 11:50 Dlatego, według mnie, wiele sytuacji, a szczególnie te negatywne, może stać się przyczyną skoku rozwojowego tak uczniów, jak i nauczycieli. Ale żeby móc doprowadzić do otwartej konfrontacji, trochę czasu musi upłynąć. Sprawdzanie nauczyciela i sprawdzanie siebie jest dość długim procesem, trwa właściwie w ciągu całej praktyki, nigdy nie można powiedzieć, że wiem już wszystko o swoim nauczycielu i o sobie w relacji z nim.
Mam nadzieję, że źle to zrozumiałem bo konkluzja byłaby nieco przerażająca. Oznaczałoby to, że uczeń widząc jak jego nauczyciel dokonuje rzeczy niezgodnych z prawem, nie reaguje tak jak powinien - zgłaszając to na policję, tylko czeka (nawet latami) na ewentualne skutki rozwojowe. Czyli umieszcza swoją praktykę ponad prawem.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

leszek wojas pisze: pt wrz 08, 2017 14:17Mam nadzieję, że źle to zrozumiałem bo konkluzja byłaby nieco przerażająca. Oznaczałoby to, że uczeń widząc jak jego nauczyciel dokonuje rzeczy niezgodnych z prawem, nie reaguje tak jak powinien - zgłaszając to na policję, tylko czeka (nawet latami) na ewentualne skutki rozwojowe. Czyli umieszcza swoją praktykę ponad prawem.

Tak, źle zrozumiałeś. Napisałam wcześniej:
GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 11:50Dla mnie decyzja o ujawnieniu nadużyć stanowi odważną próbę skonfrontowania się z własnym doświadczeniem, a jednocześnie oznacza także postawienie nauczyciela wobec konieczności takiej konfrontacji w nieco innych warunkach, niż te, do których przywykł.
Pisząc o sytuacjach negatywnych, nawiązałam do wcześniejszego akapitu. Miałam na myśli całość doświadczeń konfrontacyjnych, które do przyjemnych nie należą, szczególnie wtedy, gdy ich przyczyną są zachowania sprzeczne z przyjętymi normami społecznymi (negatywne). Czy również sprzeczne z wadżrajaną tego do końca nie wiem, nie jestem w stanie prześwietlić intencji, poziomu współczucia i stanu rozwojowego nauczyciela. Wszelkie dylematy związane z tematem buddyzm vs normy społeczne warto rozważyć w wątku Kontrowersje wymiecione spod dywanu. W tym celu został utworzony.


Pozdrawiam, gt



EDIT: // No chyba, że chodziło Ci o sformułowanie "trochę czasu musi upłynąć”. Niestety, dla niektórych „musi upłynąć”, nim zorientują się, w czym tkwią i zareagują adekwatnie do sytuacji. Pisząc "w czym tkwią", nie mam na myśli wyłącznie zachowania nauczyciela, także rozumienie istoty nauk buddyjskich przez ucznia i poziom jego własnej praktyki. A. Berzin podaje przykład, który dobrze ilustruje błędy w pojmowaniu relacji nauczyciel - uczeń:
W jednym ze swych poprzednich żywotów, Budda był uczniem pewnego nauczyciela, który pewnego razu nakazał swoim uczniom, aby zaczęli dla niego kraść. Wszyscy oni odpowiedzieli: „Tak Panie”! Wszyscy, za wyjątkiem Buddy, poszli kraść dla niego. Jedynie Budda udał się do swego pokoju. Ów nauczyciel poszedł do Buddy i zapytał go: „Dlaczego nie poszedłeś kraść dla mnie? Czyż nie chcesz mnie uszczęśliwić?” Budda odrzekł: „Jakże kradzież może kogokolwiek uszczęśliwić?” „Aha!” wykrzyknął wówczas ów nauczyciel, „Tylko ty jeden pojąłeś tę lekcję”.
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 14:46 Tak, źle zrozumiałeś. Napisałam wcześniej:
GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 11:50Dla mnie decyzja o ujawnieniu nadużyć stanowi odważną próbę skonfrontowania się z własnym doświadczeniem, a jednocześnie oznacza także postawienie nauczyciela wobec konieczności takiej konfrontacji w nieco innych warunkach, niż te, do których przywykł.
Niezbyt przekonywujący w moim odczuciu fragment. Osoba, która jest ofiarą przemocy bądź molestowania czy też jest świadkiem takiej sytuacji i zgłaszając ten fakt na policję podejmuje ,,odważną próbę skonfrontowania się z własnym doświadczeniem"? Dla mnie taka reakcja jest zwyczajnym, naturalnym odruchem przeciwdziałania takim sytuacjom. Jeśli ktoś w takiej sytuacji musi ,,odważnie się konfrontować" to znaczy, że wcześniej został w jakiś sposób pozbawiony tego odruchu.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Leszku, nie wchodzę w polemikę, to nie ten wątek. Wyjaśniłam, co miałam na myśli. Jeśli czegoś w wyjaśnieniu Ci brakuje, jeszcze raz odsyłam do tematu wskazanego wyżej lub rozpoczęcia nowego.

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

GreenTea pisze: czw wrz 07, 2017 22:15
Karinos pisze: czw wrz 07, 2017 15:23 Sogyal Lakar juz sie z tego nie wyplata (...)
Przecież to jest tulku ;)
no wlasnie, okazuje sie ze to tez jest kontrowersyjne. Plotki donosza ze Terton Sogyal zarzekal sie ze nie bedzie mial tulku. Podobnie zreszta Patrul Rinpocze. A jednak jakos ktos dzieciaki rozpoznal (wyznaczyl?)

na szczescie osobiscie ja juz dawno przestalem ufac calej instytucji tylku. Raczej obserwuje nauczyciela dokladnie, jak sie zachowuje i co naucza. Jak nie odpowiada to nie pojde nawet jakby byl 12 inkarnacja :)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Karinos pisze: czw wrz 14, 2017 14:32A jednak jakos ktos dzieciaki rozpoznal (wyznaczyl?)
No w przypadku Sogyala nie „ktoś”, ale Dzongsar Khyentse Chökyi Lodrö. Tyle że Sogyal miał raptem 12 lat, gdy jego nauczyciel zmarł, a później posłano go do katolickiej szkoły.

Mnie osobiście przekonuje wpis Dzongsara Jamyanga Khyentse (inkarnacja nauczyciela wspomnianego wyżej) umieszczony 14 sierpnia na fb w związku z zachowaniem Sogyala. Jest bardzo długi, kilkunastostronicowy, nie czuję się na siłach go streścić, dotyczy relacji nauczyciel-uczeń w wadżrajanie (z odniesieniami do Sogyala) i właściwie zawiera wszystko, co ja sama w tej sprawie miałabym do powiedzenia. Jeśli ktoś sprawnie czyta po angielsku, polecam. Wystarczy wrzucić w google: Guru and Student in the Vajrayana by Dzongsar Jamyang Khyentse, fb.

Co do kwestii tulku, dyskutowaliśmy już o tym na forum i można do tamtych wątków wrócić. Dla mnie w przypadku Sogyala istotniejszy jest sposób, w jaki nauczał wadżrajany, a w przypadku jego uczniów, sposób przyjmowania tych nauk – dziś, wczoraj, pięć lat temu, dziesięć. I może to niektórych zdziwi, ale bardziej przejmuję się tym, co buddyści nazywają "piekłem wadżry", niż konsekwencjami prawnymi nadużyć.



Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

GreenTea pisze: czw wrz 14, 2017 22:29
Mnie osobiście przekonuje wpis Dzongsara Jamyanga Khyentse (inkarnacja nauczyciela wspomnianego wyżej) umieszczony 14 sierpnia na fb w związku z zachowaniem Sogyala. Jest bardzo długi, kilkunastostronicowy, nie czuję się na siłach go streścić, dotyczy relacji nauczyciel-uczeń w wadżrajanie (z odniesieniami do Sogyala) i właściwie zawiera wszystko, co ja sama w tej sprawie miałabym do powiedzenia. Jeśli ktoś sprawnie czyta po angielsku, polecam. Wystarczy wrzucić w google: Guru and Student in the Vajrayana by Dzongsar Jamyang Khyentse, fb.
ahhh ten pokrecony artykul w ktorym DKR najpierw broni Sogyala i instytucje naduzyc w Wadzrajanie a pozniej mowi ze wlasciwie Sogyal nie jest mistrzem wadzrajany wogole? :)
ten artykul jest tak niespojny i pomieszany ze znakomita wiekszosc ludzi ktorzy maja jakiekolwiek zrozumienie wadzrajany i nie dostaja orgazmu na widok Lamy z tytulem, poprostu ignoruje ze wzledu na inne dobre rzeczy ktore DKR robi :)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Karinos pisze: sob wrz 16, 2017 08:57
GreenTea pisze: czw wrz 14, 2017 22:29Mnie osobiście przekonuje wpis Dzongsara Jamyanga Khyentse (inkarnacja nauczyciela wspomnianego wyżej) umieszczony 14 sierpnia na fb w związku z zachowaniem Sogyala. Jest bardzo długi, kilkunastostronicowy, nie czuję się na siłach go streścić, dotyczy relacji nauczyciel-uczeń w wadżrajanie (z odniesieniami do Sogyala) i właściwie zawiera wszystko, co ja sama w tej sprawie miałabym do powiedzenia. Jeśli ktoś sprawnie czyta po angielsku, polecam. Wystarczy wrzucić w google: Guru and Student in the Vajrayana by Dzongsar Jamyang Khyentse, fb.
ahhh ten pokrecony artykul w ktorym DKR najpierw broni Sogyala i instytucje naduzyc w Wadzrajanie a pozniej mowi ze wlasciwie Sogyal nie jest mistrzem wadzrajany wogole? :)
ten artykul jest tak niespojny i pomieszany ze znakomita wiekszosc ludzi ktorzy maja jakiekolwiek zrozumienie wadzrajany i nie dostaja orgazmu na widok Lamy z tytulem, poprostu ignoruje ze wzledu na inne dobre rzeczy ktore DKR robi :)

Ja zrozumiałam, że ani nie broni, ani nie krytykuje, bo nie wie, jak było naprawdę, po prostu rozważa różne możliwe sytuacje i zachowania, które mogły stać się przyczyną zaistniałych wydarzeń, przedstawiając przy okazji swój własny pogląd na nauczanie wadżrajany w zachodnim świecie. Zresztą nie pierwszy raz to robi, bo dość często zabiera głos w sprawie systemu kształcenia i wychowywania tulku, którzy mają nauczać na Zachodzie. Jego ekspresyjność i zaangażowanie emocjonalne w to, o czym mówi, nie każdemu mogą odpowiadać, to fakt, ja jednak wolę tego typu wypowiedzi, niż utarte formułki bardzo ogólnie odnoszące się do problemów, które są i które trzeba by jakoś rozwiązać.

I gwoli ścisłości, o ile nie jestem pewna swojego poziomu rozumienia wadżrajany, o tyle z całą pewnością wiem, że "nie dostaję orgazmu na widok Lamy z tytułem". Poczułam się w obowiązku wyjaśnić.


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

GreenTea pisze: sob wrz 16, 2017 17:01 I gwoli ścisłości, o ile nie jestem pewna swojego poziomu rozumienia wadżrajany, o tyle z całą pewnością wiem, że "nie dostaję orgazmu na widok Lamy z tytułem". Poczułam się w obowiązku wyjaśnić.
oj przepraszam jesli odebralas to jako osobista wycieczke, pisalem bardzo ogolnie. Bylo bardzo duzo dyskusji o tym artykule i naprawde sporo jest oszolomow i fanatykow na tym swiecie.
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: maximus »

Moi Drodzy, cała ta afera związana z Sogyalem Rinpocze dowodzi, że Rinpocze to jeszcze nie budda, chociaż bardzo by chciał. Ani nie Wszechwiedzący.
A co do Dzongsara Rinpocze, to dawno przestałem czytać jego wpisy na fb, gdyż w większości to dla mnie bełkot :laugh:
@Karinos - jest jeszcze gorzej: niektórzy dostają orgazmu na widok człowieka z tytułem lamy :padam:
Dotyczy to m.in. lamów po trzyletnim odosobnieniu w Grabniku. Słyszałem np taki text: "Skoro lama powiedział/kazał, to tak musi być!" :D
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Karinos i Maximus,

nie będę wnikać w czyjś osobisty odbiór, każdy czyta po swojemu. Ja odnajduję we wspomnianym tekście Dzongsara Czientse Rinpocze wiele kwestii do przemyśleń, pobudza mnie do refleksji. Nie zajmuję się ani formą wypowiedzi, ani stanowiskiem autora (raczej jego brakiem w ogólnym natłoku różnych myśli), wystarczy, że mówi: stop, zatrzymaj się, sprawdź, w czym jesteś - sprawdź, czy wystarczająco dużo wiesz o sobie i nauczycielu/uczniach, czy jesteś gotów świadomie wziąć współodpowiedzialność za to, czym się zajmujesz i z kim. Robi to nie na okrągło, jak ja zrobiłam to teraz, ale tak, żeby w miarę skutecznie zahaczyć o pogląd i emocje. W ten sposób odczytuję tekst.

I przy okazji, najbardziej zafrapował mnie fragment dotyczący ostrzeżeń przed nauczaniem konkretnego lamy (w tym Sogyala). Dzongsar Czientse Rinpocze nie jest do końca pewien, czy rzeczywiście mają one sens, choć wydają się być niemal koniecznością w niektórych sytuacjach, i czy mogą przez uczniów związanych z nauczycielem być serio brane pod uwagę bez nakładek typu „prywatny interes ostrzegającego za tym stoi”. Powyżej poniekąd padły właśnie pod adresem Dzongsara takie słowa ostrzeżeń („bełkot”, „niespójność”, „pomieszanie”). I co, jakiego spodziewacie się, Panowie, efektu? Innego niż ten, o którym on sam napisał?



Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

bardzo dodbry artykul:
http://www.telegraph.co.uk/men/thinking ... t-teacher/

Khandro Tsering Chodron - byla zona poprzedniego Dzongsara Kjentse Rinpocze byla ciotka Sogyala (siostra matki) wiec nie dziwie sie ze obecny DKR go usprawiedliwial. Trzeba podtrzymywac kult rodziny i tulku...
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: maximus »

Green Tea - a jaki to niby "prywatny interes" mam w krytykowaniu Dzongsara Rinpocze? Nie jestem żadnym Lamą ani Rinpocze, ani nie stoję na czele żadnej organizacji, ani też nie promuję mojego nauczyciela kosztem Dzongsara :D Po prostu nie zgadzam się z tym co pisze Dzongsar i tyle. Jeżeli ktoś coś pisze, a potem temu zaprzecza, to jest to dla mnie bełkot. Nie padam na ryj przed każdym, kto ma tytuł Rinpocze, Jego Świątobliwość czy Jego Eminencja tylko dlatego, że ma jakiś tytuł. I nie uważam go za wszechwiedzącego.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

maximus pisze: ndz wrz 24, 2017 22:17 Green Tea - a jaki to niby "prywatny interes" mam (...)

Każdy ma „prywatny interes”, jeszcze się nie narodził w samsarze taki, co by go nie miał, lgnięcie i awersja - to są te "interesy" świata ludzkiego. Nieporozumienie polega na tym, że konsekwentnie trzymam się wyłącznie jednego kierunku w swoim myśleniu, o czym napisałam wcześniej:
GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 11:50Ja przyglądam się tej sprawie z pozycji kogoś, kto praktykuje wadżrajanę (...)

Moja praktyka, to m.in. pojmowanie świata ludzkiego w kategoriach samsary i jej uwarunkowań, a także rozumienie metod nauczania stosowanych w szkole, którą wybrałam i ich celu. Medytuję po to, żeby się z samsary wydostać, czyż nie? Cała historia z Sogyalem Rinpocze jest więc świetną dla mnie okazją, by potrenować to, o czym mówi wielu nauczycieli, potrenować przenoszenie doświadczeń z poduszki medytacyjnej do życia codziennego, i sprawdzić, jak ma się to pierwsze do tego drugiego. Proponujesz nadal oddzielać te dwa światy i być w dwóch osobach?


Dzongsar Rinpocze również dokonuje swoich analiz z punktu widzenia praktykującego wadżrajanę, podkreśla to na początku, i dlatego najbardziej mi odpowiada ze swoim rozumowaniem. Wspomina, rzecz jasna, o bardzo ważnym innym rodzaju odniesienia, o Sogyalu Rinpocze jako osobie publicznej (działającej w określonej społeczności i reprezentującej określoną społeczność), ale zastrzega, że nie będzie się tym innym podejściem zajmował.


Zaproponowałam w którymś momencie temat buddyzm vs normy społeczne obowiązujące w kraju, w którym jest on praktykowany. Można podyskutować w nowym wątku, czemu nie?


Pozdrawiam, gt


Ps.
maximus pisze: ndz wrz 24, 2017 22:17Jeżeli ktoś coś pisze, a potem temu zaprzecza
Nie pisałeś nigdy rozprawki w szkole? Argumenty za, argumenty przeciw i na przykład wniosek: nie wiem, trochę tak, a trochę nie... :)
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: maximus »

A to Dzongsar rozprawki sobie pisze wg Ciebie? Wiesz, pisałem rozprawki. W szkole podstawowej bodajże. Potwierdza to tylko to, co o nim napisałem wcześniej. Ale jeśli Tobie odpowiada ten styl i ten Lama, to OK. Tylko nie próbuj na tym ubijać "prywatnego interesu" i wmawiać mi, jaki to wspaniały nauczyciel :D Bo jeśli usprawiedliwia postępowanie Sogyala, to sam jest dla mnie nie lepszy...
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Maximus,

zauważ, że nie piszę o Dzongsarze Rinpocze, a o jego artykule i treściach w nim zawartych. Odnoszę te treści do siebie í wspomniałam o nich wyłącznie przy okazji własnego poglądu na sprawę. Ten mój pogląd ani nie jest oczywisty, ani jednoznaczny, podobnie jak artykuł Dzongsara, dlatego powołałam się nań. Do rozprawek, czyli analiz pewnych problemów, przywykłam, zatem mnie nie dziwią. Z mojej strony to wszystko, co mam do powiedzenia.


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

https://www.facebook.com/sogyal.rinpoch ... =3&theater

:serce: om mani padme hung :serce: Kwanseum Bosal :serce: moc życzeń powrotu do zdrowia :serce:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

poniższy cytat z twarzowej jest, a zamieszczam go ponieważ wiem kto zacz, ów autor cytatu i proponuję zwrócić uwagę na Jego - to z krwi i kości polak, wspominam, bo ten ciąg ''imion nazwisk'' tybetańskich mylącym bywa :oczami: - wizję tej sytuacji.

Tezing Gyurme Pema Dorje, na twarzowej napisał:
''Nie dość że Sogyal Lakhar(jego prawdziwe imię) nie jest żadnym tulku a na pewno nie Lerab Lingpy jak gdzieś tam podawano, nie otrzymał żadnego formalnego buddyjskiego wykształcenia nie skończył żadnej szedry i nie dostał od nikogo pozwolenia na nauczanie,tytuł Rinpocze nadali mu jego zachodni sponsorzy i poplecznicy z Rigpa org. Nie napisał prawdopodobnie nawet słynnej książki "Tybetańska księga życia i umierania" ... To czy komuś pomógł czy nie nie ma w obecnej sytuacji znaczenia,dopuścił się naruszeń prawa i wywołał skandal który rzuca cień na całą buddyjską tradycję Tybetu. Na szczęście Dalajlama w ostatnich wypowiedziach wyraża się jasno na jego temat.''

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

Diamentum pisze: pn paź 02, 2017 05:22 :serce: om mani padme hung :serce: Kwanseum Bosal :serce: moc życzeń powrotu do zdrowia :serce:
...przyłączam się :serce: z mej strony:

sem drensem kenpej szitsa czie
dyn ngypo madrub saleła
dy kunzang gongpa jangtag jin
ta a rang goszie ne drolłar sziog

sem drensem kenpej szitsa czie
dyn ngypo madrub saleła
dy kunzang gongpa jangtag jin
ta a rang goszie ne drolłar sziog

sem drensem kenpej szitsa czie
dyn ngypo madrub saleła
dy kunzang gongpa jangtag jin
ta a rang goszie ne drolłar sziog...

pozdrawiam
:14:

ps

kiedy wykorzenimy to, co w umyśle stwarza pamiętanie i myślenie,
staje się całkowicie jasne, że żadne rzeczy trwale nie istnieją
- taka jest prawdziwa mądrość kunzang
a teraz, po rozpoznaniu swej własnej natury, niech się wszyscy wyzwolą!

z praktyki : ''czie - śmiech dakiń.''

istotne bardzo - kunzang tu znaczy: Kuntu Zangmo - żeński aspekt; męski byłby tu : kunzanga, czyli Kuntu Zangpo
.
dane :580:
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: maximus »

GreenTea pisze: pn wrz 25, 2017 12:00 Maximus,

(...) Ten mój pogląd ani nie jest oczywisty, ani jednoznaczny, podobnie jak artykuł Dzongsara, dlatego powołałam się nań. Do rozprawek, czyli analiz pewnych problemów, przywykłam, zatem mnie nie dziwią. Z mojej strony to wszystko, co mam do powiedzenia.


Pozdrawiam, gt
Mój pogląd jest oczywisty i jednoznaczny - postąpił haniebnie i powinien zostać ukarany. A Dzongsar Rinpocze za próby usprawiedliwiania Sogyala powinien się wstydzić. Dalai Lama wyraził się jasno na temat postępowania Sogyala. W tej sytuacji zastanawia mnie, ile podobnych wykroczeń mają na sumieniu lamowie, którzy w sposób bezpośredni lub pośredni próbują bronić Sogyala.
Z mojej strony to wszystko, co mam powiedzenia, Zielona Herbato
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

maximus pisze: sob paź 07, 2017 12:34W tej sytuacji zastanawia mnie, ile podobnych wykroczeń mają na sumieniu lamowie, którzy w sposób bezpośredni lub pośredni próbują bronić Sogyala.

Równie dobrze można zapytać o tych lamów, którzy przez tak długi czas milczeli w sprawie przekraczania uprawnień przez Sogyala Rinpocze. Nie będę ukrywać (dotąd próbowałam), że nieco zdziwiła mnie ta stanowcza krytyka po czasie, kiedy już został napisany (a ściślej: ujawniony przez media) oficjalny list. Nagle wszyscy wszystko, co jest potrzebne do osądzenia Sogyala Rinpocze, wiedzą, a wcześniej niczego nie dostrzegli, nawet tego, że nie jest tulku i nie ma formalnego wykształcenia buddyjskiego? Jeśli było wiadomo, to skąd milczenie? Dzongsar w artykule przynajmniej spróbował to milczenie jakoś wyjaśnić.

Chcę być dobrze zrozumiana, wcale nie przeczę, że, być może, najlepszą rzeczą, jaką w tej chwili można zrobić dla buddyzmu tybetańskiego, jest właśnie kategoryczne wykluczenie zeń Sogyala z koronnym argumentem braku niezbędnych kompetencji. Z tą tylko różnicą, że ja sądzę, że nie tylko Sogyal Rinpocze odpowiada za to, co się stało. Zwyczaje i obyczaje przyjęte w kręgach buddyjskich są takie, jakie są. I w gruncie rzeczy, gdy próbuje się ich dotknąć (Dzongsar), powstaje wielki szum.

Naprawdę nie mogę nic innego napisać, jeśli chcę pozostać w zgodzie z samą sobą.


Pozdrawiam, gt
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 11:50
leszek wojas pisze: pt wrz 08, 2017 09:00 To jest moim zdaniem kluczowe pytanie - dlaczego trwało tak długo? I to nie tylko w tym przypadku.

Proces rozpoznawania nauczyciela, rozwijania dojrzałej z nim relacji, to nie jest coś, co trwa krótko. Dla mnie decyzja o ujawnieniu nadużyć stanowi odważną próbę skonfrontowania się z własnym doświadczeniem, a jednocześnie oznacza także postawienie nauczyciela wobec konieczności takiej konfrontacji w nieco innych warunkach, niż te, do których przywykł.
Ja przyglądam się tej sprawie z pozycji kogoś, kto praktykuje wadżrajanę, a tutaj relacja z nauczycielem jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju na ścieżce, przyjmuje się bowiem schronienie również w lamach. Dlatego, według mnie, wiele sytuacji, a szczególnie te negatywne, może stać się przyczyną skoku rozwojowego tak uczniów, jak i nauczycieli. Ale żeby móc doprowadzić do otwartej konfrontacji, trochę czasu musi upłynąć. Sprawdzanie nauczyciela i sprawdzanie siebie jest dość długim procesem, trwa właściwie w ciągu całej praktyki, nigdy nie można powiedzieć, że wiem już wszystko o swoim nauczycielu i o sobie w relacji z nim.

GreenTea pisze: sob paź 07, 2017 16:08 Równie dobrze można zapytać o tych lamów, którzy przez tak długi czas milczeli w sprawie przekraczania uprawnień przez Sogyala Rinpocze. Nie będę ukrywać (dotąd próbowałam), że nieco zdziwiła mnie ta stanowcza krytyka po czasie, kiedy już został napisany (a ściślej: ujawniony przez media) oficjalny list. Nagle wszyscy wszystko, co jest potrzebne do osądzenia Sogyala Rinpocze, wiedzą, a wcześniej niczego nie dostrzegli, nawet tego, że nie jest tulku i nie ma formalnego wykształcenia buddyjskiego? Jeśli było wiadomo, to skąd milczenie?
Sprawdzanie nauczyciela i sprawdzanie siebie jest dość długim procesem? :)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

leszek wojas pisze: sob paź 07, 2017 22:27
GreenTea pisze: pt wrz 08, 2017 11:50
leszek wojas pisze: pt wrz 08, 2017 09:00 To jest moim zdaniem kluczowe pytanie - dlaczego trwało tak długo? I to nie tylko w tym przypadku.
Proces rozpoznawania nauczyciela, rozwijania dojrzałej z nim relacji, to nie jest coś, co trwa krótko. Dla mnie decyzja o ujawnieniu nadużyć stanowi odważną próbę skonfrontowania się z własnym doświadczeniem, a jednocześnie oznacza także postawienie nauczyciela wobec konieczności takiej konfrontacji w nieco innych warunkach, niż te, do których przywykł.
Ja przyglądam się tej sprawie z pozycji kogoś, kto praktykuje wadżrajanę, a tutaj relacja z nauczycielem jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju na ścieżce, przyjmuje się bowiem schronienie również w lamach. Dlatego, według mnie, wiele sytuacji, a szczególnie te negatywne, może stać się przyczyną skoku rozwojowego tak uczniów, jak i nauczycieli. Ale żeby móc doprowadzić do otwartej konfrontacji, trochę czasu musi upłynąć. Sprawdzanie nauczyciela i sprawdzanie siebie jest dość długim procesem, trwa właściwie w ciągu całej praktyki, nigdy nie można powiedzieć, że wiem już wszystko o swoim nauczycielu i o sobie w relacji z nim.
GreenTea pisze: sob paź 07, 2017 16:08 Równie dobrze można zapytać o tych lamów, którzy przez tak długi czas milczeli w sprawie przekraczania uprawnień przez Sogyala Rinpoczego. Nie będę ukrywać (dotąd próbowałam), że nieco zdziwiła mnie ta stanowcza krytyka po czasie, kiedy już został napisany (a ściślej: ujawniony przez media) oficjalny list. Nagle wszyscy wszystko, co jest potrzebne do osądzenia Sogyala Rinpocze, wiedzą, a wcześniej niczego nie dostrzegli, nawet tego, że nie jest tulku i nie ma formalnego wykształcenia buddyjskiego? Jeśli było wiadomo, to skąd milczenie?
Sprawdzanie nauczyciela i sprawdzanie siebie jest dość długim procesem? :)

Dalajlama podkreśla, że to studenci muszą mówić, ponieważ w buddyzmie nie ma organu nadzorującego. Z kolei studenci powinni otrzymać jakąś sensowną wiedzę o tym, co robić w sytuacji, gdy wiążą się bardzo ściśle poprzez inicjacje i samaja z nauczycielem, a ten nagle zachowuje się w sposób budzący wątpliwości. Klasyczna wadżrajana bierze w rachubę owe wątpliwości (zawsze w którymś momencie je się ma, bo są konsekwencją obrony ego), nauczyciel reaguje na nie w sobie właściwy sposób i na tym cała sprawa się kończy, bo nauczyciela uwiarygadnia np. obecność innych nauczycieli zaproszonych do dzielenia się naukami i ich słowa uznania dla pracy tego, który zaprosił.
Natomiast o możliwości skrytykowania nauczyciela przez innego nauczyciela napisałam już wcześniej, powołując się na artykuł Dzongsara Rinpocze, może to być odebrane jako 'prywatny interes' i właściwie nie jest praktykowane. Choć Dalajlama czasem bardzo głośno i dobitnie przestrzega przed niektórymi działaniami, ale niestety, i jego przestrogi rozumiane są bardzo często jako wspomniany 'interes'.

Tak całkiem serio, to myślę, że ujawnienie nadużyć wynika nie tyle ze sprawdzania, co z tzw. 'pęknięcia w szwach', czyli po prostu człowiek sam ze sobą nie wytrzymuje i idzie do innych. A ten, kto rzeczywiście sprawdził (lub nadal nie jest świadomy narastających sprzeczności) albo zostaje i liczy w najgorszym przypadku na rozpuszczenie blokad, albo odchodzi gdzie indziej, prosząc dotychczasowego nauczyciela o zwolnienie ze zobowiązań, gdy takie są, lub o błogosławieństwo dla dalszej nauki pod kierunkiem innego mistrza.


I jeszcze przy okazji. Jeden z byłych uczniów Sogyala Rinpocze (Bernie Schreck) robi pożyteczną rzecz dla swoich niegdysiejszych współtowarzyszy, założył stronę http://howdidithappen.org/, na której próbuje rozładować napięcia powstałe w związku z zaistniałą sytuacją. Napisał wcześniej list do Dzongsara Rinpocze (zamieścił go na stronie), dziękując, że tak drobiazgowo odniósł się do Wadżrajany, bo dzięki temu mógł uporządkować wiele swoich myśli i chce teraz pomóc innym to zrobić, poprzez wspólne analizowanie różnych wątpliwych kwestii odnośnie praktyki. Co ciekawe, w swoich wypowiedziach próbuje m.in. godzić oświadczenie Dalajlamy w kwestii Sogyala Rinpocze z tym, co napisał Dzongsar Rinpocze, traktując tekst Dzongsara jako rozszerzenie/uzupełnienie/wyjaśnienie wypowiedzi Dalajlamy. Jest to o tyle ważne, że obaj udzielili bardzo konkretnych wskazówek odnośnie relacji uczeń - nauczyciel, ale Dalajlama, choć zna dobrze Dzogczen, może być spostrzegany przez filtr szkoły Gelug (słusznie-niesłusznie: wewnętrzne obrony działają w różny sposób) lub robić wrażenie bardzo ogólnikowego, więc żeby uniknąć nakładek, Bernie pokazuje, że obie wypowiedzi nie wykluczają się, a wręcz jedna wyjaśnia drugą.

Ojej, znowu się rozpisałam, i znowu pewnie Karinos z Maximusem nie dadzą mi spokojnie pożyć. ;)


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Też mi się nie do konca podoba sposób podejścia Dzongsara Khyentse Rinpocze do sprawy, bo zamiast jednoznacznie i stanowczo potępić zachowanie Sogyala Rinpocze, mowi ze “z punktu widzenia wadzrajany w jego zachowaniu nie ma nic zlego”. No ale w wielu miejscach ma też racje, piszac o samaya, do jakich zobowiazany jest uczen wchodzac na sciezke wadzrajany. A pierwszym podstawowym zobowiazaniem samaya jest niesprzeciwianie się swojemu mistrzowi i widzenie go jako w pelni oswieconego buddy, zresza nie tylko mistrza, ale również siebie i wszystkich dookola, taka jest praktyka wadzrajany. Dobrze znane sa historie relacji miedzy Tilopa i Naropa, albo Marpa i Milarepa, jakim trudom i “aburdalnym” zadaniom byli poddawani Naropa i Milarepa, zanim nawet zaczeli otrzymywac jakiekolwiek nauki od swoich mistrzow.

Dla mnie jednak sprawa jest prosta, zreszta tak samo mowi moj nauczyciel, po pierwsze to, ze ktos ma tytul nauczyciela czy tulku, nie czyni go z automatu zadnym autorytetem. Sa dobrzy tulku i zli tulku, wybierani tylko ze wzgledu na pozycje rodziny i pozniejszych korzysci ze strony klasztoru. Sa dobrzy nauczyciele i zli nauczyciele, ktorzy swoje dzialanie opieraja nie na przynoszeniu korzysci swoim uczniom, ale na korzysciach dla siebie samych, dla swojej pozycji, bogactwa, wygodnego zycia i rozmaitych przyjemnosci, w tym takze tych seksualnych.

Po drugie, nauczyciel zawsze powinien dostosowywac poziom nauczania do zdolnosci swoich uczniow, koniec kropka. Tilopa i Marpa byli mahasiddhami, ktorych jedna ze zdolnosci jest wglad w umysly innych istot, i zapewne widzieli dokladnie ile moga “przerobic” Naropa i Milarepa, a czasem gruntowny wpierdol od zycia jest najlepszym nauczycielem. W odroznieniu od nich, jesli falszywi nauczyciele, zwykle osoby, chociaz z tytulem lamy, dla swoich korzysci i przyjemnosci wykonuja negatywne dzialania, naczytawszy się wczesniej histori Drugpa Kunleya, nazywajac je szaloną mądrością lub zrecznymi srodkami, no coz, zgodnie z wadzrajaną takie zachowania zaprowadzą ich prosto do piekla wadzry.

No i teraz pytanie, jesli samaja wadzrajany mowi o tym, ze nawet dowiedziawszy się o wadach nauczycieli lub ludzi z sangi, to nigdy nie powinno się tych wad ujawniac, to w jaki sposob pogodzic taki poglad z dzialaniem dla dobra innych, z troski, zeby inni nigdy czegos takiego nie doswiadczyli. Jednym ze sposobow jest po prostu odejscie z takiej sanghi i trzymanie buzi na kłódkę, w taki sposob na pewno nie zlamie się samaja, ale czy to rozwiazuje sprawę? Dalajlama mowi ze powinno się upubliczniac takie afery i w naszej zachodniej kulturze jest to nawet nie tyle normalne i porządne, co nawet uwazane jest za pewien rodzaj obowiazku, w szanujacym się spoleczenstwie.

Moze niech takie sprawy beda ostrzeżeniem dla tych, ktorzy wchodza w buddyzm i zawsze maja na uwadze, ze wadzrajana przeznaczona jest tylko dla uczniow o najwyzszych zdolnosciach i niech zawsze przyswieca im zasada - slowa Padmasambhawy:

“Nie sprawdzić nauczyciela, to jak wypić trucinę,
Nie sprawdzić ucznia, to jak skoczyć z klifu.”
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

ethan pisze: pt paź 20, 2017 09:50 No i teraz pytanie, jesli samaja wadzrajany mowi o tym, ze nawet dowiedziawszy się o wadach nauczycieli lub ludzi z sangi, to nigdy nie powinno się tych wad ujawniac, to w jaki sposob pogodzic taki poglad z dzialaniem dla dobra innych, z troski, zeby inni nigdy czegos takiego nie doswiadczyli. Jednym ze sposobow jest po prostu odejscie z takiej sanghi i trzymanie buzi na kłódkę, w taki sposob na pewno nie zlamie się samaja, ale czy to rozwiazuje sprawę? Dalajlama mowi ze powinno się upubliczniac takie afery i w naszej zachodniej kulturze jest to nawet nie tyle normalne i porządne, co nawet uwazane jest za pewien rodzaj obowiazku, w szanujacym się spoleczenstwie.
Tak jak już pisałem wcześniej, takie ujęcie jest stawianiem zasad praktyki ponad przepisami prawnymi jakiegoś kraju. Oznacza to, że uczeń widząc jak jego nauczyciel dokonuje rzeczy niezgodnych z prawem, nie reaguje tak jak powinien - zgłaszając to na policję, tylko milczy lub stara się zatuszować sprawę. Czyli umieszcza zasady praktyki ponad prawem. Jest to swoisty rodzaj omerty.
Przykładowo w Polsce, zgodnie z art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: ethan »

leszek wojas pisze: pt paź 20, 2017 10:43 Tak jak już pisałem wcześniej, takie ujęcie jest stawianiem zasad praktyki ponad przepisami prawnymi jakiegoś kraju. Oznacza to, że uczeń widząc jak jego nauczyciel dokonuje rzeczy niezgodnych z prawem, nie reaguje tak jak powinien - zgłaszając to na policję, tylko milczy lub stara się zatuszować sprawę. Czyli umieszcza zasady praktyki ponad prawem. Jest to swoisty rodzaj omerty.
Przykładowo w Polsce, zgodnie z art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.
Slusznie Leszek, osobiscie zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. O ile samaja nieujawniania wad innych ma swoje uzasadnione zastosowanie by zapewniac harmonijny wzrost nauk i w tym celu zapopiegac sprzeczkom, urazom, wzajemnej niecheci, dogadywania sobie nawzajem itd. poprzez niepranie brudow w przestrzeni publicznej, o tyle, grubsze sprawy jak przemoc, oszustwa, czy molestowanie seksualne zawsze powinny spotykac się z jednoznacznymi i stanowczymi reakcjami, by takie procedery jak najszybciej ukracac. Zresztą kolejne samaja wadzrajany traktuje o ślubowaniu bodhisattwy, czyli pracy na rzecz dobra innych istot, a tutaj automatycznie jest wliczone dzialanie na rzecz ochrony innych, tak by inne istoty uchowac od mogacych im zagrazac nieszczesc.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

leszek wojas pisze: pt paź 20, 2017 10:43(...) Czyli umieszcza zasady praktyki ponad prawem.

Jeśli prawdą jest, że Buddhadharma jest poza kulturą i krajem, a chyba jest, bo tym właśnie tłumaczy się możliwość przeniesienia jej na Zachód, to mieszanie do niej prawa wydaje się raczej zbędne. Pytanie natomiast postawiłabym takie: czy rzeczywiście w tym wypadku praktykowano Buddhadharmę?

Dzongsar Rinpocze w artykule pisze tak:
Culture, after all, is a habit, and habits are the fundamental manifestation of ignorance.
So it is totally unfair to blame the Vajrayana system when lamas and students don’t follow Vajrayana procedures because they prefer to rely on their cultural assumptions and habits – which I’m afraid most lamas like to do.

Kultura w końcu jest zwyczajem, a zwyczaje są podstawową manifestacją ignorancji. Więc to jest całkowicie niesprawiedliwe winić system Wadżrajany, kiedy lamowie i studenci nie postępują zgodnie z jej procedurami, ponieważ wolą polegać na ich kulturowych założeniach i nawykach – obawiam się, że większość lamów lubi to robić.

Dodałabym, że nie tylko "większość lamów lubi to robić", również wielu studentów. Obie strony kupują np. "feudalne" zwyczaje i wchodzą w nie, jak w przysłowiowe masło. Dzongsar Rinpocze, krytykując "feudalne" nawyki przeniesione z Tybetu, dalej pisze tak:
It’s ironic that today’s western students are so eager to emulate the Tibetan way of doing things – habits which, by and large, really aren’t worth cherishing. Two millennia before the European Renaissance brought a new culture of inquiry and investigation into the modern world, the Buddha had already pointed out and emphasized the vital part analysis plays in the discovery of the nature of reality. More than two millennia before the downfall of authoritarianism in the west, the Buddha taught, “You are your own master. No one else is your master.” Neither of these pieces of advice has ever been taken seriously in Tibet. Not taking such teachings seriously is a very bad habit and certainly nothing to be proud of.

To ironiczne, że dzisiejsi zachodni uczniowie są tak chętni do naśladowania tybetańskiego sposobu robienia rzeczy - nawyków, które, ogólnie mówiąc, nie są warte pielęgnowania. Dwa tysiące lat przed europejskim Renesansem przyniesiono nową kulturę pytań i badań w sprawie współczesnego świata, już Budda wykazywał i akcentował jak ważną rolę w odkrywaniu natury rzeczywistości odgrywa analiza. Ponad dwa tysiące lat przed upadkiem autorytaryzmu na Zachodzie, Budda nauczał: "Ty jesteś swoim własnym mistrzem. Nikt inny nie jest twoim mistrzem ". Żadnej z tych rad nie traktowano poważnie w Tybecie. Nie branie takich nauk poważnie jest bardzo złym nawykiem i na pewno nie ma z czego być dumnym.

I podsumuję w ten sposób, żeby uczeń mógł zgodnie z radami Buddy analizować, sprawdzać, negować, utrzymywać samodzielność i nieustanną świeżość w myśleniu, musi pochodzić z kultury, która go tego uczy. Żeby mógł to robić nauczyciel, również musi pochodzić z kultury, która go tego uczy. Może jednak czasem jedna i druga nie uczy, skoro hak i obręcz znajdują swoją karmiczną, skandaliczną, zaczepkę. Dopóki zaczepka działała, rzeczywiście, mogła przypominać 'zmowę milczenia', gdy coś w niej zaczęło szwankować, skandal ujrzał światło dzienne.

I tak na marginesie, osobiście uważam, że nasza polska kultura dopiero teraz powoli dojrzewa do ujawniania patologii w różnych dziedzinach życia, jak jest z amerykańską i z zachodem Europy, tego nie wiem.


Pozdrawiam, gt


Ps.
Chciałam tę dyskusję sprowokować w innym, wskazanym już wątku, ale ponieważ drążysz tutaj, zdecydowałam również dorzucić trzy grosze, a przy okazji dokładniej wyjaśnić, dlaczego tak konsekwentnie powołuję się na tekst Dzongsara. Dla mnie jest on kopalnią przemyśleń ku ogólnemu rozważeniu.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

GreenTea pisze: pt paź 20, 2017 22:23 Dodałabym, że nie tylko "większość lamów lubi to robić", również wielu studentów. Obie strony kupują "feudalne" zwyczaje i wchodzą w nie, jak w przysłowiowe masło. (...)
dokładnie - znałem takich ze swej sangi, bywali funkcyjnymi, co ich ''ustawiało'', no i dawaj... ''drukpa kunlej'' się wtedy wszystkim paniom kłaniał - z tym że, to mało, oni nieśli w sobie /tak twierdzili/ wgląd i przekaz. no masakra :oczami:

pozdrawiam
:14:

ps
GreenTea pisze: pt paź 20, 2017 22:23Ps.
Chciałam tę dyskusję sprowokować w innym, wskazanym już wątku, (...)
no robi się nam tu mały miszmasz... cóż, zobaczmy do czego to zmierza - i uporządkujemy to, o ile będzie taka potrzeba

ps ps
jak dla mnie, jeszcze kontekstu się trzymamy, ale...
.
dane :580:
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sogyal Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: lwo »

GreenTea pisze: pt paź 20, 2017 22:23 Jeśli prawdą jest, że Buddhadharma jest poza kulturą i krajem, a chyba jest, bo tym właśnie tłumaczy się możliwość przeniesienia jej na Zachód, to mieszanie do niej prawa wydaje się raczej zbędne.
Komu wydaje się zbędne czy też z jakiego punktu widzenia jest zbędne?
,,poza kulturą i krajem" oznacza ponad prawem kraju do którego jest przenoszona?
Rozumiem, że można w to wierzyć. Ale w podobny sposób działają na przykład zasady mafijne - członkowie organizacji wierzą, że te zasady są ważniejsze niż wszystko, ważniejsze nawet niż ludzkie życie.
Pytanie natomiast postawiłabym takie: czy rzeczywiście w tym wypadku praktykowano Buddhadharmę?
Jeśli takie są właśnie zasady praktyki - ,,jesli samaja wadzrajany mowi o tym, ze nawet dowiedziawszy się o wadach nauczycieli lub ludzi z sangi, to nigdy nie powinno się tych wad ujawniac".
Czy praktykowano ,,Buddhadharmę" bo stosowano się do tej zasady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”