Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Odnośnie nauczania Mahamudry przez lamę Ole, oto wiadomość prosto z Karmapa International Buddhist Institute w New Delhi:
KIBI pisze:January 24 ~ January 26 Lama Ole Nydahl will give a Great Seal weekend course based on the Mahamudra Wishes written by the 3. Karmapa Rangjung Dorje (1284 - 1339).
http://www.kibi-edu.org/special.htm
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

jw pisze:Odnośnie nauczania Mahamudry przez lamę Ole, oto wiadomość prosto z Karmapa International Buddhist Institute w New Delhi:
KIBI pisze:January 24 ~ January 26 Lama Ole Nydahl will give a Great Seal weekend course based on the Mahamudra Wishes written by the 3. Karmapa Rangjung Dorje (1284 - 1339).
http://www.kibi-edu.org/special.htm
A miałem tam studiowac:) heheheh. Nie spodziewałem się, że Lama Ole będzie tam nauczał. Dziekuje za newsa.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

paolo pisze:(...) jeśli lama Ole jest dzierżawcą to znaczy, że stoi na czele linii przekazu. Być może nowej linii, którą zapoczątkował, czy cuś.
To chyba sie domyslam, co to za nowa linia... I smiem podejrzewac, ze kolejni dzierzawcy tej linii przekazu nie beda mieli za wiele wspolnego z obecnymi osrodkami DD... (Myle sie czy nie?)
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

To chyba sie domyslam, co to za nowa linia...
A czy możesz podzielić się tym domysłem?Prawde mówiąc ,nie bardzo rozumiem.
I smiem podejrzewac, ze kolejni dzierzawcy tej linii przekazu nie beda mieli za wiele wspolnego z obecnymi osrodkami DD...
A czy lama Ole jest dzierżawcą lini DD?
Dlaczego dzierżawcy DD :
nie beda mieli za wiele wspolnego z obecnymi osrodkami DD...
:?:
Buddowie ,o których coś słyszałem ,nie istnieją poza Lamą.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

gafcio pisze:
To chyba sie domyslam, co to za nowa linia...
A czy możesz podzielić się tym domysłem?Prawde mówiąc ,nie bardzo rozumiem.
I smiem podejrzewac, ze kolejni dzierzawcy tej linii przekazu nie beda mieli za wiele wspolnego z obecnymi osrodkami DD...
A czy lama Ole jest dzierżawcą lini DD?
Dlaczego dzierżawcy DD :
nie beda mieli za wiele wspolnego z obecnymi osrodkami DD...
:?:
Gafcio, chodzilo mi o (nowa) linie przekazu (mahamudry), a nie o linie DD (cokolwiek przez "dzierzenie linii DD" rozumiesz).
W historii buddyzmu byl juz (chyba) niejeden rozlam w szkolach i pogladach. I traf chce, ze zyjemy akurat w czasach takiego rozlamu (dwoch karmapow itd). Ale bez obawy - ten rozlam jest tylko przejsciowy ;) Wystarczy jedynie nabrac odpowiedniego dystansu do karma kagyu, zeby to dostrzec...
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

Czy morze chodzi Ci o sposób przekazu Mahamudry w ośrodkach DD,tych które założył i patronuje lama Ole?
Jak do tej pory nie słyszałem nic o nowej lini przekazu.Nie jestem na bieżąco z wieloma iformacjami.Czy jest jakiś zwiastun nowego rozłamu?Na czym ma polegać rozłam przejściowy?Różne pomysły przychodzą mi do głowy,nawet takie dość czarne.Nie chcę więc spekulować.Jeśli masz jakieś informacje ,to proszę podaj je dla spokoju mej duszy :/ .Nie bardzo mogę, odpowiednio zdystansować się do DD ,bardziej do całości jako KK-ale i tak :wstyd: nie widzę.
Buddowie ,o których coś słyszałem ,nie istnieją poza Lamą.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Mowiac krotko: o nowej linii przekazu tez mi nic nie wiadomo. Podchwycilam tylko mysl Paola i posnulam ja nieco dalej.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Dzielicie "skórę na niedźwiedziu" ? :hyhy:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Gafcio pisze:Różne pomysły przychodzą mi do głowy,nawet takie dość czarne.Nie chcę więc spekulować.Jeśli masz jakieś informacje ,to proszę podaj je dla spokoju mej duszy
atomuse pisze:Mowiac krotko: o nowej linii przekazu tez mi nic nie wiadomo. Podchwycilam tylko mysl Paola i posnulam ja nieco dalej.
Widzisz Gafcio... Musisz sobie po prostu zaimplementować "kognitywny" filtr na niektóre wypowiedzi padające na forum, wtedy będzie tobie łatwiej przejść nad nimi do porządku dziennego i dusza twa będzie spokojna ;)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

Dzięki za odpowiedź.Niepokoje odeszły w siną dal.
Nawiązując do tematu,to nie słyszałem aby lama Ole przedstawiał się jako Lama Linii bądź jako Dzierżawca.Jeśli dysponujecie innymi konkretami to proszę o sprostowanie.Jeśli nie -to zainwestujmy czas w lepszy sposób.
Buddowie ,o których coś słyszałem ,nie istnieją poza Lamą.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Mistrz taki jak Karmapa moze odradzac sie w tylu wcieleniach na raz w ilu by chcial. Czy nauczyciele i uczniowie w Diamentowej Drodze tudziez Karma Kamtsang lub innych dopuszczaja taka mysl ze oboje Karmapowie moga byc prawdziwi?

Ps. sorki za odgrzewanie kotleta :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

ethan pisze:Mistrz taki jak Karmapa moze odradzac sie w tylu wcieleniach na raz w ilu by chcial.
móc pewnie i może, pytanie brzmi: po co?
ethan pisze:Czy nauczyciele i uczniowie w Diamentowej Drodze [...] dopuszczaja taka mysl ze oboje Karmapowie moga byc prawdziwi?
z tego co pamiętam sprzed kilku lat - jak najbardziej!
Obrazek
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

dharmozjad pisze:móc pewnie i może, pytanie brzmi: po co?
dla pożytku czujących istot. Już bodhisattwa na 1 bhumi może zamanifestować 100 ciał .....
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

ethan pisze:sorki za odgrzewanie kotleta :)
Kotlet jak kotlet, ale offa też zrobiłeś ;)
bo to nie jest wątek o Karmapach. Gdybyś sprawę chciał gdzieś pociągnąć dalej, to bądź czujny i wcześniej przestudiuj kwestie regulaminowe. Od siebie dodam, że z pewnością dla każdej z Sangh przynajmniej jeden Karmapa jest prawdziwy :D

Pozdrawiam, gt

Ps. Wypowiadam się prywatnie, służbowo występuję w kolorze zielonym ;)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Karinos pisze:
dharmozjad pisze:móc pewnie i może, pytanie brzmi: po co?
dla pożytku czujących istot. Już bodhisattwa na 1 bhumi może zamanifestować 100 ciał .....
Czyli XVI Karmapa dla pożytku czujących istot zamanifestował dwa ciała, żeby skłócić dwie ekipy? :D
Ja bym to zostawił ;)
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Racja, prosze wiec o wydzielenie tematu do odpowiedniego dzialu :)
Regulaminu jestem swiadomy, pewnie chodzi Tobie o ten punkt z toczeniem wasni miedzy tradycjami, i nie mam absolutnie takiej intencji, tak sie tylko zastanawiam jak na to patrza ludzie z zainteresowanych stron, czy w glebi serca dopuszczaja taka mozliwosc a jesli tak to czy mowia o tym glosno albo jaka jest oficjalna wersja dotyczaca tematu. Ja osobiscie sklaniam sie ku stwierdzeniu ze obu Karmapow jest prawdziwych, co jak co, ale 16 Karmapa byl naprawde wielkim Mistrzem i mial wglad w 3 czasy i wiedzial co sie bedzie dzialo. Tez na samym poczatku kiedy juz trafilem do swojej sangi zapytalem co Namkhai Norbu Rinpocze mowi na ten temat i dostalem odpowiedz ze Rinpocze mowil cos w stylu: "Mistrz taki jak Karmapa moglby sie odrodzic na raz i w 1000 inkarnacjach i problemem teraz nie jest to ze jest dwoch Karmapow, ale to ze jego dawni uczniowie teraz ze soba walcza."
iwanxxx pisze:Czyli XVI Karmapa dla pożytku czujących istot zamanifestował dwa ciała, żeby skłócić dwie ekipy? :D
Ja bym to zostawił ;)
Moze chcial wystawic uczniow na probe :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

ethan pisze:ale to ze jego dawni uczniowie teraz ze soba walcza."
Mamy śmietnik i niebyt pełen dowodów na potwierdzenie tej tezy. Nie wywołuj wilka z lasu.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

iwanxxx pisze:Ja bym to zostawił ;)
Liczysz na to, że kultura wypowiedzi w tej sprawie wzrosła? Możemy poeksperymentować ;) Zresztą wcale nie miałam zamiaru niczego zmieniać, off lajtowy jest i ogólnie, jak na razie wszystko cacy :)

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

GreenTea pisze:dla każdej z Sangh przynajmniej jeden Karmapa jest prawdziwy :D
Sangha jest jedna, siostro. :]
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Karinos pisze:dla pożytku czujących istot. Już bodhisattwa na 1 bhumi może zamanifestować 100 ciał .....
w takim razie czemu mamy tylko dwóch XVII Karmapów, a nie stu? to dopiero byłby pożytek!
mnie osobiście ta sytuacja kojarzy się trochę z czasem wielkiej schizmy w Kościele katolickim, kiedy przez kilka lat (po soborze w Pizie w 1409) funkcjonowało równocześnie trzech papieży :)
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
dharmozjad pisze:w takim razie czemu mamy tylko dwóch XVII Karmapów, a nie stu? (...)
Jest trzech :] Nie pomnę już w którym z tematów, ktoś zamieścił namiary i fotkę, tego trzeciego... ''chińskiego''.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

no tak, to jeszcze lepiej! :oczami:
nie siedzę już w temacie od kilku lat, więc nie wiedziałem.
edit: ciocia Wiki mówi cały czas tylko o dwóch: Taje Dordże z DD oraz popierany przez Chiny Ogjen Trinlej Dordże...
Obrazek
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

iwanxxx pisze:Czyli XVI Karmapa dla pożytku czujących istot zamanifestował dwa ciała, żeby skłócić dwie ekipy? :D
1. "ekipy" sklocily same siebie, zauwaz ze oboje Karmapowie byli jeszcze malutcy.
2. ciala manifestacji Bodhisattwy nie musza byc tylko fizycznym cialem czlowieka :)
ethan pisze:Moze chcial wystawic uczniow na probe :)
Mysle ze nie bylo takiej potrzeby, a napewno nie tysiace uczniow na raz ...

dharmozjad pisze:w takim razie czemu mamy tylko dwóch XVII Karmapów, a nie stu? to dopiero byłby pożytek!
mnie osobiście ta sytuacja kojarzy się trochę z czasem wielkiej schizmy w Kościele katolickim, kiedy przez kilka lat (po soborze w Pizie w 1409) funkcjonowało równocześnie trzech papieży :)
patrz pkt. 2

no i jeszcze jedno - w histroji buddyzmu tybetanskiego byly juz takie przypadki wielkrotnie - najglosniejszym byl przypadek 5 tego Gyalwa Drugpy - dzieki temu ze bylo dwoch kandydatow i obaj uwazani ze prawdziwego w innych regionach i obaj uznani przez roznych "mocarzy" w XVI wieku mamy obecnie kraj Bhutan z calym jego dziedzictwem oraz tybetanska linie Drugpa z cudownym mistrzem 12tym Gyalwang Drukpa - Jigme Pema Wangchen.
w XVI wieku to byl krwawy konflikt o ta sukcesje - a zobacz jakie 4 wieki pozniej sa efekty.

kto wie co przyniesie podzial Karma Kagyu ? ... zobaczymy za 4 wieki :)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

amogh pisze:Sangha jest jedna, siostro. :]
No jedna, ale w częściach, znaczy się podzielona ;) Nie grymaś, bracie, i podziel się... Sanghą :)

pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Jesli sie popatrzy na obie strony to nie da sie nie zauwazyc, ze obie sanghi maja inny styl. Karma Kamtsang jest bardziej bym powiedzial kamerany, spokojny i wywazony, sangha Olego natomiast bardziej jakby to powiedziec zwariowana, imprezowa z wielka pasja zycia, kladzie sie wiekszy nacisk na nieustraszonosc i radosc i moim zdaniem, co zreszta widac golym okiem jest skierowana do takich wlasnie ludzi. Bardzo mozliwe ze gdyby nie ow styl Lama Ole nigdy nie przyciagnal by tak ogromnej ilosci ludzi (we frekfencji o jakiej inne sanghi moga tylko pomarzyc), ktorzy byc moze uslyszawszy o buddyzmie w bardziej tradycyjny sposob nigdy by sie nim nie zainteresowali. I moze taki byl wlasnie powod ze Karmapa zostal odnaleziony w dwoch inkarnacjach, co zreszta jest mozliwe z buddyjskiego punktu widzenia. Dalajlama w nizej podanym filmie mowil ze jakis tam Mistrz kiedys odrodzil sie w pieciu inkarnacjach, jednak osoba ktora zasiada na tronie powinna byc tylko jedna, ale tego juz nie wyjasnil dlaczego w takim razie.

Karmapa - Two Ways of Divinity (1998)
http://www.youtube.com/watch?v=5Ex0bDHHUWs
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

V Dalaj Lama mial 5 ludzkich emanacji, zreszta nie tylko on chocby przywolac linie inkarnacji Kongtrula, Kyentse czy Kyechiung Lotsawy (wymieniam te znane Polakom). zreszta wiele innych wielkich mistrzow rowniez.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

II Karmapa powiedział, że w przyszłości pojawi się w dwóch emanacjach. I Szamar Rinpocze został rozpoznany jako drugi Karmapa.Od tego czasu w tradycji karma kagju/karma kamtzang mamy dwóch karmapów tj. Karmapę Czarnej Korony i Karmapę Czerwonej Korony(szamar Rinpocze).
Obecnie mamy III Karmapów Czarnej Korony.
Karmapa Trinlej Urdzien(Tybet)
Karmapa Thaje Dordże(Tybet)
Karmapa Dawa Sangpo Dordże(Sikkim)

Z ciekawostek:
VII Karmapa miał wizję Maitrei, który powiedział mu, że dla pożytku istot powinien wyemanować wiele swoich inkarnacji. VIII Karmapa powiedział: "czasem jestem Padmasambhawą, czasem Sarahą a innym razem jestem Karmapą. Mam wiele emanacji. W prowincji Tsang jest ich 16, a na zachód od Tybetu jest wódz, który jest moją emanacją".

Dziamgon Kongtrul Rinpocze pojawił się w pięciu emanacjach. Każda z jego emanacji została zatwierdzona przez właściwy, zwiazany z jego osobą klasztor. Jedną z nich był ostatni Kalu Rinpocze.

Osobiście nie mam roblemu z uznaniem wszystkich Karmapów. Osobiście spotkałem jednego z nich Karmapę Thaje Dordże i jest mi on bliski, a mój nauczyciel Tenga Rinpocze w Karmapie Trinlej Urdzien rozpoznał swojego rdzennego lamę(XVI karmapę). Nie mnie oceniać, kto jest rdzennym lamą mojego nauczyciela. Dla mnie nie ma problemu. W komentarzach do guru jogi VIII Karmapy wspomina się, że w niezliczonych wszechświatach pojawiają się niezliczeni Karmapowie, którzy pracują dla pożytku istot.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Sanga DD - Karmapy, czy lamy Olego?

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

"Bodhisattwa - jest podstawą, z której wyrosnąć mogą niezliczone formy magiczne. Silą, która generuje przez swoja doskonalą koncentracje myśli, jest w stanie stworzyć równocześnie ducha, podobnego do niego samego w tysiącach milionów światów. Może tworzyć nie tylko formy ludzkie, ale tez wszelkie inne, a nawet przedmioty nieożywione, takie jak domy, posiadłości, lasy, drogi, mosty i tak dalej. Może tworzyć zjawiska pogodowe, a także napój nieśmiertelności, który gasi wszelkie pragnienie (to wyrażenie powinno być rozumiane zarazem w sensie dosłownym, jak i symbolicznym) W rzeczywistości, jego moc tworzenia form magicznych jest nieograniczona"
A.D-Neel.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”