Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobójstw

książki artykuły i wywiady o tematyce buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobójstw

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobójstw
mar, PAP

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ojstw.html

Obrazek

Temat jest przykry, ale konkluzje tej depeszy groteskowe. :th:
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobój

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Ciekawe kto mylnie zinterpretował naukę Buddhy - samobójcy, socjologowie, policjanci zajmujący się tymi przypadkami czy może po prostu autor 'newsa'?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobój

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
Lo'tsa'wa pisze:Ciekawe kto mylnie zinterpretował naukę Buddhy - samobójcy, socjologowie, policjanci zajmujący się tymi przypadkami czy może po prostu autor 'newsa'?
Nie ma takiej opcji, żeby tamtejsi socjolodzy nie zdawali sobie sprawy z tego w jaki kozi róg japońskie społeczeństwo potrafi zapędzać młodych ludzi. Jedni wybierają taką opcję, a inni zamykają się na kilka lat w swoich pokojach (o hikikomori już było na forum).

pozdrawiam,
Ryu
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobój

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

A to co tutaj napisali, to prawda? W jakim związku pozostawały do siebie Zen i seppuku?
Bushido było moralnym kodeksem wojowników, który zawierał w sobie przede wszystkim elementy takich religii jak: buddyzm, konfucjanizm i shinto – narodowej religii Japonii. W bezpośrednim związku z kodeksem samuraja była też medytacja zen, wyrabiająca u wojownika pewność siebie i zimną krew w obliczu śmierci. Bushido przejęło od zen ideę surowej samokontroli. To właśnie panowanie nad sobą i swoimi emocjami uważane było powszechnie za najcenniejsze przymioty charakteru samuraja.
Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Do scalenia

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Buddyzm w Japonii jest obecnie uważany za coś archaicznego, nie przystosowanego do współczesnego świata, współczesnego człowieka. W krajach azjatyckich jest teraz ogromna moda na chrześcijaństwo! Buddyzm wymiera!

Wiązanie statystyk o samobójstwach z jakimś nieprawdziwym wyobrażeniem Japonii jako kraju buddyjskiego wynika albo z niewiedzy, albo z celowej manipulacji.
Awatar użytkownika
LewKanapowy
Posty: 595
Rejestracja: sob lis 21, 2009 10:16
Tradycja: Dzogczen
Lokalizacja: Warszawa

Re: buddyzm i samobójstwo, czyli przenikliwy wgląd dziennika

Nieprzeczytany post autor: LewKanapowy »

Też tak sądzę.

Ale od Wyborczej czy EFE można chyba wymagać ciut więcej niż od Portalu dla Mężczyzny?
Za sceną rozległ się gwałtowny tupot i wreszcie wszedł lew.
Składał się z dwóch bobrów przykrytych kapą.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Japonia: już trzynasty rok z rzędu ponad 30 tys. samobój

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć GT

Jeżeli dobrze rozumiem ten artykuł to z niego nie wynika, że to przez zen Japończycy wymyślili sobie honorowe samobójstwo, a po prostu zen dawało im ,,pewność siebie i zimną krew w obliczu śmierci" dzięki czemu po prostu byli w stanie wziąć nóż i samemu sobie urządzić bardzo nieprzyjemną śmierć.

pozdrawiam,
Ryu
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”