Czternastu dalajlamów

książki artykuły i wywiady o tematyce buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

rafciu
Posty: 40
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 20:10
Tradycja: Rime

Czternastu dalajlamów

Nieprzeczytany post autor: rafciu »

Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czternastu dalajlamów

Nieprzeczytany post autor: jw »

Książka w bardzo jednostronny sposób przedstawia napięcia, jakie miały miejsce w historii Tybetu pomiędzy szkołą Gelug (do której należą Dalajlamowie), a szkołą Kagju. Dlatego dla równowagi polecam "Budda bez uśmiechu" Erika D. Currena.

Ponadto Glenn H. Mullin przedstawia nieprawdę na str. 378, gdzie odnosi się do wskazania przez Szamarpę i Situpę dwóch kandydatów na tron Karmapy:

"Kandydat rozpoznany przez obecnego dalajlamę i Tai Situ Rinpocze pozostał w Tybecie do
stycznia 2000 roku, kiedy uciekł do Indii, zaś kandydat wskazany przez szamarpę OD
POCZĄTKU przebywał w Indiach."

Tymczasem kandydat wskazany przez Szamarpę, czyli XVII Karmapa Taje Dordże, urodził się w Lhasie 6 maja 1983 roku, a do Indii udało mu się uciec w marcu 1994 roku korzystając z podrobionego paszportu. Jego ojcem jest III Dziamgon Mipham Rinpocze, ze szkoły Njingma. Mullin na pewno mógł sprawdzić swoje informacje w niezależnych źródłach, widać nie zrobił tego.

W rozdziale dotyczacym VIII Dalajlamy autorowi pomyliła się numeracja tulku Szamarpów i uporczywie określa X Szamara jako "Dziewiątego". Ponadto Mullin, zapominając o autonomiczności tybetańskich szkół buddyzmu, przedstawił dość zaskakującą hierarchię tybetańskich lamów, w której Karmapa, zwierzchnik szkoły Kagju znalazł się na 5 miejscu, m.in. za Panczenlamą (ze szkoły Gelug) i Sakja Trizinem (zwierzchnikiem szkoły Sakja).
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czternastu dalajlamów

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

rozmowa na temat: ''moje wyobrażenie Lamów'' - została przeniesiona tutaj: ''po owocach ich poznacie?''
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”