Buddyjska filozofia pustki

książki artykuły i wywiady o tematyce buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: jw »

Buddyjska filozofia pustki - Artur Przybysławski
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
seria: Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
http://www.wuwr.com.pl/szczeg.asp?num_id=2283

Książka przedstawia rdzeń nauk buddyjskich, jakim jest filozofia pustki, na podstawie klasycznego tekstu Czandrakirtiego "Wprowadzenie na środkową drogę" (wraz z tybetańskimi komentarzami VIII Karmapy Mikjo Dordże i Dżamgona Miphama) oraz tekstów Nagardżuny (wraz z komentarzami Czandrakirtiego i Dżamgona Miphama). W swej zewnętrznej warstwie przypominająca sceptycyzm filozofia buddyjska ukazana
jest jako niezwykle konsekwentna procedura uwalniająca umysł od zbędnego filozoficznego
balastu, który zamiast ukazywać rzeczywistość, tylko ją przesłania. Pustka okazuje się więc narzędziem, z którego korzysta się w imię niewyrażalnego doświadczenia rzeczywistości w całym jej bogactwie nie dającym się zamknąć w żaden filozoficzny opis.

Zdaje się, że jest to rozprawa habilitacyjna Artura, ale pewności nie mam. Zapytać też nie ma jak, bo Artur siedzi właśnie na ścisłym odosobnieniu.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
tomo
Posty: 262
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 21:35
Lokalizacja: Tarnów

Re: Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: tomo »

Ciekawe! Sobie zamówię, tym bardziej, że cena jest bardzo atrakcyjna.

Mam tylko nadzieję, że książka opiera tylko na wyjaśnieniach tychże mistrzów i nie ma naleciałości Lamy Olego.. bo tego bym nie przeżył ;)

Dzięki za info jw!
Wyślij list lub kartkę choremu dziecku:
http://marzycielskapoczta.pl
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Interesujace, ze w ksiazce jest rozdzial o sceptycyzmie:
2. Sceptycyzm i pustka przekroczenia skrajności, czyli o statusie filozofi i środkowej drogi"
zob http://www.wuwr.com.pl/szczeg.asp?not=w ... 83#spis_tr
tomo pisze:Mam tylko nadzieję, że książka opiera tylko na wyjaśnieniach tychże mistrzów i nie ma naleciałości Lamy Olego.. bo tego bym nie przeżył ;)
1. Co rozumiesz pod pojeciem, "nalecialosci Lamy Olego" ?
2. Coz takiego w tychze "nalecialosciach" nie podoba sie Tobie ?
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Na s. 153 omawianej ksiazki jest interesujaca polemika ze stanowiskiem Hume`a w temacie przyczynowosci, a w szczegolnosci koncepcji "powstawania bez przyczyny".

W ogole plusem tej publikacji jest wiele odniesien do filozofii Zachodu /starozytnej Grecji i wspolczesnej/.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

ksiazkę mam. fajnie wydana, szczegolnie jak za tą cenę 17 zeta. przesyłka 10 zeta.

jestem na początku, ale czyta się różnie. rys historyczny czyta się fajnie, ale gdy dochodzi się do rozdziału "Grecja", to akcja wyraznie zwalnia i filozoficznie zamula ;) zobaczymy co bedzie dalej.

co mnie cieszy to to, ze pozycja nie jest przeintelektualizowana i autor stara się pisać klarownie. przynajmniej na poczatku
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Sadayoshi
Posty: 216
Rejestracja: pn paź 30, 2006 18:32
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: Sadayoshi »

Przeszukałem internet z zamiarem zakupienia. Najtańszą ofertę ma z tego co widzę book24.pl - za 14.45 zł :cool:
tomo pisze: Mam tylko nadzieję, że książka opiera tylko na wyjaśnieniach tychże mistrzów i nie ma naleciałości Lamy Olego.. bo tego bym nie przeżył ;)
A czemuż to?
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyjska filozofia pustki

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Sadayoshi pisze:Przeszukałem internet z zamiarem zakupienia. Najtańszą ofertę ma z tego co widzę book24.pl - za 14.45 zł :cool:
to juz jakas perwercha po kosztach ;)
Radical Polish Buddhism
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”