Forum e-Budda PL

"Dla praktykującego Dharmę nie ma większego błędu niż praktykować ją w niewłaściwy sposób." - Duddziom Rinpocze
Dzisiaj jest śr kwie 08, 2020 18:55

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pn lis 25, 2013 18:39 

Tradycja: Theravada
Witajcie

Chciałem zapytać jaką pracę mógłbym wykonywać, jeśli nie mogę zostać mnichem? Chciałbym pomagać innym i sprawić, aby praca była praktyką buddyjską. Czy to może zawód psychologa? Próbowałem rzeczy, np. informatyki czy tłumaczeń, ale odnoszę wrażenie, że nie wnoszą one niczego. Co powinienem zrobić?

Nieprzeczytany post: pn lis 25, 2013 23:43 

Tradycja: brak
Dlaczego nie mozesz zostac mnichem?
Wiesz, ja kiedys poronilam i wedy zainteresowalam sie filozofia buddyjska, nawiazalam kontakt mejlowy z jednym z buddystow w Polsce i wiem co bym chciala zrobic. Chce pracowac z dziecmi, skoro samej nie jest mi dane posiadac dziecka chce pomagac tym dzieciom, ktore nie maja tej milosci w domu. Chce pokochac wszystkie dzieci ktore sa zaniedbane, niekochane, zakompleksione.
Zawod psychologa? Tez ma w sobie jakas misje, uwazam ze cokolwiek bys nie robil jezeli robisz to ze szczerego serca to wystarczy :)
Ale oczywiscie moge sie mylic :)

Nieprzeczytany post: wt lis 26, 2013 08:36 
Senior User
Awatar użytkownika

Tradycja: Dzogczen, Zen
Rób to co cię interesuje. Nie musisz tworzyć idei pomagania innym. Dlaczego informatyka czy tłumaczenia miały by być gorsze od np. bycia mnichem? Można być mnichem i zmarnować sobie życie, nie praktykować itp. Zobacz jak wielu duchownych żyje mniej moralnie niż tzw. zwykli ludzie.
Można mieć rodzinę i praktykować. Myśląc w ten sposób, że należy kimś tam być zwyczajnie się blokujesz. To nawet nie jest właściwe z punktu widzenia praktyki - takie idee. Ja bym się wystrzegał jedynie tego, co szkodzi innym. Np. jeśli informatyk tworzy oprogramowanie, które szkodzi innym, pobudza agresję czy namawia do przemocy. Ale informatyk może też tworzyć oprogramowanie, które ratuje życie, pomaga innym albo jest neutralne.
Rób to co lubisz (o ile to możliwe) nie szkodząc innym.

pzdr

Nieprzeczytany post: wt lis 26, 2013 17:33 
Awatar użytkownika

Tradycja: Wadżrajana
pracuj tam gdzie czujesz sie dobrze, gdzie masz dobre warunki i pieniadze.
pieniadze mozesz wykorzystywac na 1000 roznych sposobow pomagania innym.
jest tak wiele projektow charytatywnych, malych czy duzych.
mozesz zasponsorowac mnicha/mniszke albo klasztor itd itd

Nieprzeczytany post: czw lis 28, 2013 11:18 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Ktoś mi kiedyś zacytował mądre przysłowie: "Jeśli praca będzie twoją pasją, to nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu". Uważam, że to dobre motto - o ile nie pasjonuje kogoś taksydermia czy coś w ten deseń. A jeśli interesuje cię psychologia to pownikaj, poczytaj i próbuj, bo tylko ty sam możesz wiedzieć w czym się będziesz dobrze czuł.

Nieprzeczytany post: sob lis 30, 2013 19:28 
Awatar użytkownika

Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
no tak, dobrze byłoby pracować tam gdzie można się spelnic, pomagać ludziom, robic to co się kocha itp., ale niestety często bywa tak, ze pracujesz tam gdzie cie przyjmą o cieszysz się jeśli w ogole cos znajdziesz... (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i poszanowania przynajmniej podstawowych norm moralnych). Niestety jest to mój aktualny problem :nonie:

Nieprzeczytany post: pn gru 02, 2013 11:10 
Awatar użytkownika

Tradycja: Egoizm i naturalność
Cytuj:
Chciałem zapytać jaką pracę mógłbym wykonywać, jeśli nie mogę zostać mnichem? Chciałbym pomagać innym...
Sokrates radzi byś zatrudnił się na stacji benzynowej :pray: :D

Obrazek

Wyjaśniając: jest to postać z filmu "Pokojowy Wojownik", która mówi między innymi o tym, że nie ważne jest co robisz, a JAK. Może spróbuj w tę stronę?

Nieprzeczytany post: pn gru 02, 2013 23:29 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
Wyjaśniając: jest to postać z filmu "Pokojowy Wojownik",
W zasadzie film nazywa się "Peaceful Warrior" w polskim tłumaczeniu "Siła spokoju". ;)

Osoba którą ukazałeś na zdjęciu powyżej to Nick Nolte. Zagrał on rolę Sokratesa, nauczyciela i duchowego przewodnika.

Trzeba również dodać, że Peaceful Warrior (Siła Spokoju) to ekranizacja powieści "Droga miłującego pokój wojownika" autorstwa Dana Millmana.

Nieprzeczytany post: wt gru 03, 2013 11:40 
Awatar użytkownika

Dokładnie tak GateNegro :)
Książki nie czytałem, jednak film polecam każdemu, kto poszukuje własnej drogi (zawodowej), lub nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej obecnie pracy. Film bardzo "buddyjski", polecam wszystkim buddystom, którzy z jakiś względów nie mogą zostać mnichami, a ciągnie ich do takiej "pracy". Ogólnie film niesie bardzo dużo ciekawych treści z których buddysta (i nie tylko) może wiele wyciągnąć!

Nie wiem czy jest to wypowiedź wnosząca wystarczająco dużo do temu, by pozostawić ją "przy życiu". Kurcze... :wstyd:

Nieprzeczytany post: wt gru 03, 2013 13:42 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
Dokładnie tak GateNegro :)
Książki nie czytałem, jednak film polecam każdemu, kto poszukuje własnej drogi (zawodowej), lub nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej obecnie pracy.
Jeśli oglądałeś film to książka na pewno Ci się spodoba. Jest jak to książka bardziej szczegółowa, a w filmie wiele scen zostało pominiętych. Więc jeśli czujesz niedosyt po filmie książka go zaspokoi. :)

Pozdrawiam.
GN

Nieprzeczytany post: wt gru 03, 2013 15:28 
Awatar użytkownika

Cytuj:
no tak, dobrze byłoby pracować tam gdzie można się spelnic, pomagać ludziom, robic to co się kocha itp., ale niestety często bywa tak, ze pracujesz tam gdzie cie przyjmą o cieszysz się jeśli w ogole cos znajdziesz... (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i poszanowania przynajmniej podstawowych norm moralnych). Niestety jest to mój aktualny problem :nonie:
Na szczęście my buddyści zawsze możemy wszystko zostawić i wyjechać do lasu ;)
Nom, ale racja, nie jest za różowo i czasem nie można być wybrednym. Mój aktualny problem to mega-rywalizujące środowisko. Co z tego, że robię to co kocham, rozwijam pasje, ale niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel. Ciężko znaleźć sytuację idealną, to w końcu sansara ;)

Nieprzeczytany post: wt gru 03, 2013 17:48 
Awatar użytkownika

Cytuj:
niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel
Za to Tobie z nogami, będzie łatwiej osiągnąć cel ostateczny. "Nogi" to dobra rzecz, więc nie ma co patrzyć się na innych :)

Nieprzeczytany post: wt gru 03, 2013 18:05 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel
Za to Tobie z nogami, będzie łatwiej osiągnąć cel ostateczny. "Nogi" to dobra rzecz, więc nie ma co patrzyć się na innych :)
To pocieszające :) Buddyzm w ogóle jest pocieszający w trudnych momentach. Bo co tam światowe sprawy, kto ma na to czas, skoro nibbana gdzieś tam "czeka" :)
A na innych nie patrzę, gorzej, że inni patrzą na mnie ;)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00