Forum e-Budda PL

Mnich zapytał: "Jakie jest znaczenie Buddyzmu?"; Mistrz Ma odpowiedział: "Jakie jest znaczenie tego momentu?"
Dzisiaj jest pn gru 10, 2018 09:56

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: czw paź 09, 2014 19:19 
Awatar użytkownika

Tradycja: Życie
Witam :namaste:
Często natrafiam na to wyrażenie. Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"? :meditate:

Nieprzeczytany post: czw paź 09, 2014 21:12 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Witaj
Cytuj:
(...) Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"? :meditate:
Czym wg nauk Buddy, to jest - nie wiem :zawstydzony: ...natomiast dla mnie jest to tym, co w przypadku danej istoty prowadzi ku wygaśnięciu /ustaniu/ cierpienia /bywa tu do tego różne podejście zastosowane - i dobrze/.

Pozdrawiam
:14:

Nieprzeczytany post: pn paź 27, 2014 22:40 
Awatar użytkownika

Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)
może się przyda:

"Jest siedem skarbów kultywowania. Każde z nich osiągnął Bodhisattwą Bogaty Przywódca. Są to: wiara, moralność, wykształcenie, dawanie, mądrość, poczucie wstydu i poczucie skruchy. "
Hsuan Hua

Nieprzeczytany post: śr paź 29, 2014 01:26 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada
Cytuj:
Często natrafiam na to wyrażenie. Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"? :meditate:
podążanie 8-aspektową ścieżką ...
drogą środka, w której jest miejsce na działanie dla dobra innych, ale też na działanie dla swojego dobra, na poszukiwanie mądrości ale także na wyciszenie ...

swoją drogą już pierwszy punkt tej ścieżki, właściwy pogląd, mówi o tym, że wszystko co robimy ma jakieś znaczenie:
"Istoty są właścicielami swoich działań, spadkobiercami swoich działań; powstają ze swoich działań, są przez swoje działania ograniczone i przez nie wspierane. Jakich uczynków dokonają, dobrych czy złych, takie dziedzictwo przypadnie im w udziale"

pozdrawiam :)

Nieprzeczytany post: śr paź 29, 2014 09:20 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Ciekawe pytanie, zaczęłam się zastanawiać czym według mnie jest życie pełne znaczenia. Na pewno to takie życie, które jest ukierunkowane na ostateczny cel i to stanowi swoisty kompas wskazujący kierunek wszystkich działań. Z drugiej strony to życie, w którym są bliscy, dzięki którym możemy dostrzegać niedoskonałości w nas i praktykować mettę czy karunę, muditę. Jakiś czas temu dotarło do mnie, że to jest nawet ważniejsze niż "abstrakcyjny" cel, jakim jest nibbana, bo to jest to, co robimy tu i teraz. My w relacjach. Dla mnie to było odkrycie, gdyż wcześniej sądziłam, że jedynie bycie mnichem/mniszką daje możliwość pełnego rozwoju (choć wiadomo, że mnich także funkcjonuje w relacjach z innymi, ale chodzi mi o położenie akcentu na to, co jest istotniejsze według mnie :)). I ostatnią rzeczą, która według mnie nadaje życiu znaczenie jest.. odkrycie swojego powołania :) Robienie tego co daje niewysławialną radość, szczęście i spełnienie.

Nieprzeczytany post: czw paź 30, 2014 00:29 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Cytuj:
Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"?
O ile każdy jest Buddą czy Bodhisattwą, tylko o tym "nie wie", to bym powiedział, że samo życie w sobie ma znaczenie. Po to żeby sobie było, czy nie było.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00