Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

wykłady, spotkania, odosobnienia, imprezy, wystawy, petycje, poszukuję, odstąpię...
hunkydoris
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 25, 2008 11:01
Lokalizacja: Kraków

Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: hunkydoris »

Pięciu tybetańskich mnichów z najbardziej znanego tamtejszego klasztoru Ganden pod koniec lutego kilka dni spędzi w klasztorze Benedyktynów.

Tybetańczycy pojawią się też w Krakowie. Od 25 lutego do 1 marca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" będą sypali mandalę - symbol wolności i pokoju. Krakowianie będą też mieli okazję, by obserwować mnichów w rytualnym tańcu.

Więcej tu:
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... Tynca.html
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Obrazek
Mnisi sypią teraz mandale w Krakowie w centrum Manggha.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

http://www.youtube.com/watch?v=997Z1y9ndJc
Wykonałem film na koniec ceremoni sypania mandali, która została rozsypana do Wisły. Mnich wykonał taniec w centrum kultury Manggha.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Obrazek
o godz. 15.00, kiedy to pośród odmawianych mantr skierowanych ku "obcym bogom" wysypano mandaliczny piasek do Wisły.
Obrazek
W tym kontekście bezpośredni, oficjalny i w pełni afirmatywny udział opata benedyktynów tynieckich w tymże muzeum 1 marca 2009 r. o godz. 15.00 w rytuale niszczenia mandali (zakończonym wysypaniem resztek mandalicznego piasku do Wisły w osobnym rytuale) należy uznać za wysoce niestosowny i problematyczny.
Ceremonia ta nie miała bowiem charakteru wyłącznie kulturowego, ale wyraźnie kultyczny, czyli religijno-inicjacyjny. Byłem jej naocznym świadkiem, modląc się gorąco jako kapłan o ochronę dla wszystkich obecnych w czasie tej ceremonii. Wszędzie było bowiem dużo rytualnych figur i obrazów kultu. Był też portret samego Dalajlamy, o którym mówiłem. Zgromadzeni byli wyraźnie zachęcani do medytacji (wewnętrznego otwarcia), a obecni tam buddyści w sposób oczywisty odprawiali mantry, wyszeptując je z powagą.
Obrazek
Cytaty pochodzą z naszego dziennika.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Chciałbym dodać z własnych obserwacji ,ze widziałem pod manggha grupę osób trzymających wielki różaniec?
Mim zdaniem w Polsce lepiej nie organizować buddyjskich spotkań na terenie kościoła katolickiego lub na koszt państwa polskiego. bo to powoduje niezadowolenie pewnych grup katolickich. Niestety w Kijowie na Ukrainie pewna chrześcijanka wylała wódę na mandale sypana przez mnichów tybetańskich..
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

chodziło o wode o nie wóde:)
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: jw »

milarepa pisze:chodziło o wode o nie wóde:)
To się zawiodłem ;) bo wylewanie stakana wódki jest za Bugiem starym religijnym obyczajem, za pamięć zmarłych głównie się wylewa. A tu patrzcie: babuszka jeno wodę wylała. Psują się dobre obyczaje, oj psują :(
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Mnisi z Tybetu u benedyktynów z Tyńca i w Krakowie

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Jako ciekawostka, mnisi buddyzmu tybetańskiego, którzy sypali mandale w Manggha odwiedzili ośrodek buddyjski Karma kagyu w Krakowie, Lamy Ole Nydahl na ulicy Stattlera 5 . Mnisi dalej mieszkają w klasztorze Benedyktynskim w Tyńcu z nie oficjalnych źródeł wiem ze opat klasztoru ma z tego powodu nie przyjemności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia”