Forum e-Budda PL

"Dla praktykującego Dharmę nie ma większego błędu niż praktykować ją w niewłaściwy sposób." - Duddziom Rinpocze
Dzisiaj jest sob wrz 21, 2019 20:17

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pt mar 16, 2007 00:24 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Dhamma-Vinaya
Czołem

Jako że nie dogadałem sie z naszymi demiurgami (których kochamy i szanujemy :) zatem pozwoliłem sobie na oddolna inicjatywę tworzenia artykułów - czyli tłumaczenia ich - i wklejania od razu na forum.budda.pl

Być moze przyszłosć czytelnictwa internetowego polega właśnie na formie forumowej - byc moze statyczne witryny www będą niedługo przeżytkiem. Być moze to właśnie artykuły pod którymi można od razu napisać komentarz będą w popycie u czytelników? Kto wie.

W kazdym razie tutaj mogłaby dalej rozwinać sie dyskusja o takiej formie czytelnictwa i ogólnie tłumaczeń.

Z mej strony muszę gorąco podziękować moi, która poświeciła swój czas by przetłumaczyc moje tłumaczenie na polski - Moi - dzięki - dobra robota!

Co myślicie o takiej formie tłumaczeń - zamiast na stronie - na forum - od razu, bez przekierowań, bez zbednych grafik, etc. Dajcie znać czy warto dalej cos tłumaczyć inszego - a do tłumaczenia jest sporo tekstów.

Aha - notka o copyrights wziete z artykułu z budda.pl artykułu Wojciecha Muły
http://www.budda.medytacja.net/source/w ... -mowa.html

metta&peace
p.

Nieprzeczytany post: pt mar 16, 2007 08:54 
ex Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Youngdrung Bon
Cytuj:
Co myślicie o takiej formie tłumaczeń - zamiast na stronie - na forum - od razu, bez przekierowań, bez zbednych grafik, etc. Dajcie znać czy warto dalej cos tłumaczyć inszego - a do tłumaczenia jest sporo tekstów.
swietny pomysl. mysle, ze te teksty mozna dublowac. znaczy jeden na portalu, drugi na forum. mozna by tez dawac tylko tekst na portalu i dodac jakas mozliwosc koementowania go, w ten sposob ludzie byliby przekierowywani na forum. mysle, ze lepszym pomyslem bedzie, gdy sie zrobi na odwrot. Fragment tekstu na forum i link do calosci zamieszczonej na portalu. W ten sposob bedzie sie tworzyl ruch na portal, bo na forum i tak jest sporo osob czytajacych. A komentowac zawsze bedzie mozna na forum.

Nieprzeczytany post: pt mar 16, 2007 09:24 
Awatar użytkownika

Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Witam
Dziękuję, Har Dao :)
Nie ma to,jak zacząć dzień od przyjaznego uścisku dłoni :D
Oczywiście, polecam się na przyszłość, jakby co :)
Cytuj:
Fragment tekstu na forum i link do calosci zamieszczonej na portalu. W ten sposob bedzie sie tworzyl ruch na portal, bo na forum i tak jest sporo osob czytajacych. A komentowac zawsze bedzie mozna na forum.
Mnie sie ten pomysł podoba.

Pozdrawiam.m.

Nieprzeczytany post: pt mar 16, 2007 09:30 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Witam
Cytuj:
Mnie sie ten pomysł podoba.
Mnie także. M. bywa rzadko na forum - powiadomię go o tych wątkach.

Bardzo fajna oddolna inicjatywa, Har-Dao :)

Pozdrawiam
kunzang

Nieprzeczytany post: pt mar 16, 2007 23:00 
Awatar użytkownika

Może rozmawiałeś z niewłaściwymi Demiurgami??? Oczywiście każda inicjatywa oddolna jest cenna. Zwróce jednak uwagę na takie fakty. Portal jest w trakcie kompleksowej reorganizacji struktury (inaczej - wszystkie dotychczasowe teksty muszę ręcznie przenieść na nowy system, a to jak wiemy jest czasochłonne i męczące, bo czasem wychodza kaszaloty). Jak chcesz pomóc, to zaproponuje ci uprawnienie w tym celu, zapoznanie się z systemem i instrukcję co i jak ma wygladać. Następnie pojawi się czas na zamieszczanie nowych tekstów, tłumaczeń ect...ect...

Zamieszczanie nowych tekstów jest o tyle istotne - bardziej jednak niz na forum to w portalu, jakoż dostęp do portalu ma o wiele więcej osób niż odwiedzających forum. Indeksowanie, ilość odwiedzin na strone itp. (przynajmniej ja włożyłem pare lat pracy, by adres portalu znalazł się w wielu odnośnikach - niestety z taką samą intensywnością nie przyłozyłem się do promocji adresu strony forum).

Są to jednakże 2 ściśle powiązane ze sobą podmioty, choć na razie jeszcze niedoprecyzowane. Zatem istotnym jest aby poszukiwać takich rozwiązań, aby wzajemnie one pozostały w korelacji i się uzupełniały - pomysły wskazane.

Pamiętać też należy jednak, że to co znajduje sie w Portalu najczęściej odczytywane jest jako buddyjski pogląd - forum juz niekoniecznie, bo tu wszystko może być odczytane jako "konfabulowanie". Tak wiec też jest inna moc oddziaływania.

Do stworzenia nowej jakości potrzeba jest trochę czasu i myślenia strukturalnego. Kazdy pomysł jest mile widziany, ale też różne osoby zajmują się inną działką.

Chcesz porozmawiać o nowych rozwiązaniach graficznych lub forumowych, lub masz nowe pomysły - zwróć się do demiurga Kunzanga. Chcesz nowych rozwiązań informatycznych, systemowych zwróć się do Demiurga Marka. Chcesz nowej struktury, czy wizji tekstów napisz do mnie.

Pozdrawiam
Adibudda

Nieprzeczytany post: sob mar 17, 2007 00:34 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Dhamma-Vinaya
Czołem Adi

Wiesz... nie wiem czy my juz tego raz nie przerabialiśmy... :)))) Wtedy chodziło o formę redaktora?

Mogę konstruktywna krytykę? Z dobrej woli, z czystymi intencjami - jeśli o mnie idzie, to nie widzę specjalnie róznicy (oprócz graficznej) między wersjami portalu - tzn nic sie nie zmienia. Z tego co obserwowałem z nowymi tekstami był ciagły kłopot - bo ich nie było. Ja ze swej strony proponuję pomysł zwiększenia ilości tekstów tłumaczonych z innych języków, z różnych tradycji. Sam się polecam jako jako taki tłumacz. Aczkolwiek by portal faktycznie działał (a nie tylko trwał w "zawieszeniu - sorka, ale tak to wyglądało dotychczas) to potrzeba duzej ilości tłumaczy.

Myślę, że kolejny komunikat na stronie, że poszukujecie redaktorów i że tworzymy od nowa - to raczej nie zadziała - a gdzie jak nie na forum są ludzie, którzy mogliby pomóc? Z tego co sie orientuję forum.budda.pl jest najwiekszym (nie wliczajac na gazeta.pl) forum buddyjskim w polsce. Nie wiem czy robicie jakieś statystyki wejsć - moglibyście się zresztą podzielić liczbami - być transparentnym - ile osób wchodzi na forum i ile na portal. Na stronie aktywność użytkownika różna sie niemal zeru - na forum jakiś procent zostaje zaktywizowany poprzez dyskusje, gdy zaczyna sam w nich brać udział. Dlatego tutaj szukałbym współpracowników w budowie portalu - stad moja oddolna inicjatywa.

Ja jak mówię sie polecam. Najlepiej to widziałbym w dziale "portal budda.pl" na forum - by nowe teksty pojawiały sie całe (czyli duble) na forum jako posty, tak by można je było czytać i od razu komentować. Nikomu chyba nie zaszkodzi jeśli tekst byłby w dwu miejsach na raz - a chodzi o to by cały tekst komentować. Mogę jeszcze mailnąć do Ciebie, aczkolwiek chciałbym też pogadać jawnie i "mit gruppen" :)))

metta&peace
p.

Nieprzeczytany post: sob mar 17, 2007 01:32 
Admin
Awatar użytkownika

Witam
Cytuj:
Może rozmawiałeś z niewłaściwymi Demiurgami???
Demiurgów cała masa ;)
Cytuj:
Myślę, że kolejny komunikat na stronie, że poszukujecie redaktorów i że tworzymy od nowa - to raczej nie zadziała - a gdzie jak nie na forum są ludzie, którzy mogliby pomóc?
Programista Marek dopracowuje cała bazę, cieć kunzang kończy oprawę graficzną i segmenty, Ty występujesz z oddolną inicjatywą. Jest progres - jestem dobrej myśli.
Dzięki :)

Pozdrawiam
kunznag

ps
Demiurg Adibudda przekopiował sporo tekstów ze starego portalu i macha phurbą.

Nieprzeczytany post: sob mar 17, 2007 02:47 
ex Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: ka-dag czhien-po
Cytuj:
Programista Marek dopracowuje cała bazę, cieć kunzang kończy oprawę graficzną i segmenty,
Looknąłem obecnie na stan portalu - no nieczytelne dalej, mimo iż prawie brak grafiki.
Ta trójkolumnowa wersja tekstu poraża me zmysły.
(ocena subiektywna)

Sorry za krtytykę, wiem, że się staracie i napewno od cholery roboty.

Pozdrawiam i zycze sukcesów
/M

Nieprzeczytany post: ndz mar 18, 2007 22:40 
ex Moderator
Awatar użytkownika

powiem szczerze booker ze mnie tez poraza. I z tego co wiem nie jestesmy jedynymi.

Jak dla mnie powinna byc osobna podstrona z ogloszeniami.
A co nowego z lewej nie powinno pokazywac co nowego - wo ostanich linkow :P

ale o tym pogadam jutro z markiem.

pozdrawiam :)
mat.

Nieprzeczytany post: ndz mar 18, 2007 22:42 
ex Moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
...co nowego - wo ostanich linkow

mialo byc 20 ostanich linkow.
:roll:
:lol:

Nieprzeczytany post: pn mar 19, 2007 09:48 

wtrącę się do dyskusji :-) i zaproponuje moje pomysły.

1. Prostota, prostota i jeszcze raz prostota.
Dlaczego zmieniono adres www portalu? :-) Budda.pl był świetny. W tej chwili mamy budda.medytacja.net i www.budda.medytacja.net i kazdy wskazuje na cos innego, a to jest błąd. Forum posiada dziwny dodatek w stylu phpbBB2 doklejony do jeszcze innej domeny: forum.medytacja.net... Nie zgubią się tylko stali czytelnicy :-)

Ja inwestowałbym w prościutkie i piękne:
Dla portalu - Budda.pl (portal budda - brzmi ładnie, pasuje, jest intuicyjne i bardzo użytkowe (plakaty, patronat medialny, reklama w TVNie :) )
Dla forum - forum.budda.pl (rowniez intuicyjne), albo budda.pl/forum

Ale chodzi o to by było to adresy stałe, a nie jedynie przekierowanie, bo to właśnie przekierowanie tworzy zamęt. :-)

2. "Engine"
Z tego co widzę, jest to podobny silnik, co poprzedniej wersji, co oznaczać moze podobne problemy, jezeli chodzi o klarowność prezentowanych tresci, czy ewentualnej współpracy z redaktorami, badz z osobami aspirującymi do tej roli. Przejrzyjcie dokładnie internet. Silnikow portalowych jest cała masa. Po odpowiedniej estetycznej obróbce, odrzuceniu 'wodotrysków" mozna stworzyc cos, co nie bedzie przypominało darmowego systemu, a będzie niezwykle użytkowe, klarowne. Jednocześnie nie są to nakłady pracy tak duże, jak to się powszechnie uważa. Trzeba tylko odszuka odpowiednich ludzi. Czasem zrobic "zrzutkę". Wszak jak specjalista to warto zainwestować.

"Wklepać" setki artykułów do nowej wersji to rzeczywiście problem, ale przy tak rozbudowanym forum nie wierzę, że nie znajdą się pomocne dusze, czego wszystkim życzę :-)

Marcin

Nieprzeczytany post: wt mar 20, 2007 11:22 
Awatar użytkownika

Oczywiście jest problem z nadmiarem adresów, obecnie funkcjonuja wszystkie 3 byty Buddy. Adresu Budda.pl raczej nie da się przywrócić, bowiem wiązało by się to z stratą ogromnej liczby odwiedzających. W tej chwili we wszystkich odnośnikach i katalogach zewnetrznych funkcjonuje adres budda.medytacja.net. Choć dziś widać, że jego promocja to był błąd, wystarczyło adres medytacja.net wypromować. Zgadzam się co do ograniczenia bytów adresowych. Nowy system ma ponoć funkcje, które umozliwią jednocześnie nie tracąc starego odnośnika adresu przekierować na nowy. Jak najszybciej trzeba będzie to zrobić - ale to już po wprowadzeniu wszystkich starych tekstów. (za co się zabieram powoli). Dobrze byłoby wreszcie skończyć ze starymi bytami adresowymi, bo faktycznie robią zament. Docelowy powinien zostec tylko budda.medytacja.net bez www.

Moje propozycje, jakoż ja nie zajmuję się stroną frontową. (Być może ktoś jest chetny do zrobienia i wtedy niech posle na maila). Pod wiadomościami miejsce na banery przyjaciół, migające na przemian:
Widze tak:
poziom 1: portal Cybersanga i metta.pl
poziom 2: bongaruda, biuletyn.bongaruda i strona katowicka
poziom 3: buddyzm.pl, drukpa., szangpa, patrul rinpocze
poziom 4: bodhidarma,kwanum, czan,wipasana, zen zwykły umysł.
poziom 5: różne wymienne w zależności od okolicznośc. na razie 1 PS przyjaciół Tybetu.

Fajnie by było gdyby ktos mógł się tym zająć i dopracował owe banery do jednolitego rozmiaru i tak aby sobie ładnie mrugały na przemian.

dodatkowo miejsce na większe banery tz. promocyjne i patronaty. Obecnie budda. patronuje akcji aukcje na rzecz buddyzm w więzieniu i komiksowi biały lama.
Też trzeba by stworzyć takie banery :(

Mam jeszcze jedną propozycję, która była w pierwszej edycji budda.pl - czyli migajacy baner do wejścia na forum. Oczywiście ze strony głównej mamy bezpośrednie wejście na różne tematy pojawiające się na forum (ale wkurza mnie kodowanie i krzaki). ale chodzi mi o baner w którego klikając na forum mozna przejść z dowolnej strony budda - czyli taki stały którego widać niezaleznie czy czyta sie dział sztuka czy teksty.

Ostatnia propozycja: to prośba abyście się zastanowili co miałoby być na głównej belce - czyli jakie działy w oparciu o dotychczasowe teksty jakie mamy.

Pozdrawiam
Adi

Nieprzeczytany post: wt mar 20, 2007 13:01 
Site Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: dharma
Demiurg zabiera głos

Z wielką radością obserwuję oddolne inicjatywy......
I równocześnie informuje że po wieloletniej przerwie w aktywności merytorycznej wracam do działań portalowych

Większy tekst „programowy” opublikuję niebawem, teraz piszę kilka szybkich uwag....
  • 1. Adres budda.pl nie jest w moim posiadaniu dlatego istniejemy na medytacja.net, z przekierowania z budda.pl na medytacja.net korzystamy grzecznościowo i nie jest to stan pewny ani stabilny

2. Proszę aktualnie nie zapędzać się w budowanie struktury portalu lecz skupić się na tekstach, najpierw teksty później struktura. Raz została już zrobiona struktura która pozostała bez wypełnienie. Jeśli będzie 9 tekstów zasługujących na zgrupowanie ich w jednej kategorii to wtedy powstanie odpowiedni folder.

3. Kwestia wyglądu graficznego zostanie zmieniona w 1 dzień, silnik na to pozwala, ale kolejność jest następująca:
    a. Teksty, teksty, teksty, newsy, newsy.....
    b. Struktura (na bazie tekstów)
    c. Budowa menu itd. (na bazie struktury)
    d. Wygląd, grafika, itd. (na bazie struktury, menu itd)
    e. Wysłanie informacji do samary ze portal działa

4. Oddolna inicjatywa aby publikować teksty źródłowe posiada pełne poparcie demiurga, ale :
    a. Tylko teksty do których posiadamy 100% praw autorskich
    b. Tylko teksty w 100% przetłumaczone poprawnie (jak przystało na teksty źródłowe)
    c. Tak na marginesie nie widzę potrzeby komentowania na forum tekstów źródłowych..... pewnej grupie buddystów tego nawet nie wolno, samaja samaja samaja. Większości tekstów tantrycznych w ogóle nie wolno publikować a już na pewno nie wolno komentować. Ale my oczywiście pozwolimy...........

5. na czym ma się skupić według moje wizji portal napiszę następnym razem

Nieprzeczytany post: wt mar 20, 2007 17:01 

Cytuj:
Adresu Budda.pl raczej nie da się przywrócić, bowiem wiązało by się to z stratą ogromnej liczby odwiedzających.
Dlaczego?
Prosta strona w html - od dziś i na zawsze nowy adres - Budda.pl :)
Podobnie katalog z forum - link

Google:
około 20,900 dla zapytania budda.pl
około 539 dla zapytania budda.medytacja.net

W świadomości gości zarówno portal jak i forum istnieje już jako portal budda i forum budda. Z tego rodzaju przyzwyczajeniem bardzo trudno "walczyc".

Cytuj:
1. Adres budda.pl nie jest w moim posiadaniu dlatego istniejemy na medytacja.net, z przekierowania z budda.pl na medytacja.net
Czy wolno mi zapytać, co wg Waszej wiedzy właściciel domeny chciałby z nią w przyszłości uczynić? :-) Czy może dałoby się go przekonać? Naprawdę szkoda tego adresu.
Cytuj:
Docelowy powinien zostec tylko budda.medytacja.net bez www.
Najlepiej by było gdyby portal był dostępny zarówno pod adresem z "www" i bez "www". Większość internautów NIE WIDZI różnicy. Dla niektórych nie ma nawet stron bez uprzedniego "www". :)
Cytuj:
Fajnie by było gdyby ktos mógł się tym zająć i dopracował owe banery do jednolitego rozmiaru i tak aby sobie ładnie mrugały na przemian.
Metta, zwykly umysl - no problem. Podaj tylko wymiary. Moge też przygotować inne banerki w stylu tych, które w podobnym systemie wiszą z lewej strony pod menu na metta.pl. Chyba, że poszczególne sanghi wolą je przygotować same. Moze nalezy je zapytac|?

Cytuj:
dodatkowo miejsce na większe banery tz. promocyjne i patronaty. Obecnie budda. patronuje akcji aukcje na rzecz buddyzm w więzieniu i komiksowi biały lama.
Też trzeba by stworzyć takie banery :(
Podaj rozmiary dla banera aukcji na rzecz więźniów. Wyślę do końca tygodnia.

Cytuj:
Ostatnia propozycja: to prośba abyście się zastanowili co miałoby być na głównej belce - czyli jakie działy w oparciu o dotychczasowe teksty jakie mamy.
Rozwijałbym to co jest najlepsze:
a) dział aktualności, z możliwością zgłaszania via www
b) forum i współpraca z forumowiczami - także inicjatywa tłumaczeń - coś co ja próbowałem uruchamiac na metta.pl/warsztat co z braku czasu powoli zamarło.
i moze:
c) dział publicystyczny, buddyjska wersja salon24.pl? Osób z weną twórczą Ci u nas dostatek :)

Powodzenia i pozdrowienia
Marcin

Nieprzeczytany post: pt kwie 06, 2007 20:58 
Witam wszystkich
W kwestii wyglądu i czytelności strony, to wydaje mi sie że nie da sie utrzymać dużej czytelności i przy w zasadzie nieograniczonej tematyce. Większość stron buddyjskich na świecie trzyma sie swojego tematu i większość istotnej zawartości jest od razu na pierwszej stronie, bezpośrednio do wglądu. Foldery bardzo rozbudowane jak np sztuka na starej stronie powinny ukazywać na jednej planszy cala jego strukturę, inaczej kończy sie to ciągłym klikaniem i zawrotem głowy, zamiast spokojnym wyborem i kontemplacja.

Nieprzeczytany post: pn kwie 09, 2007 20:55 
Admin
Awatar użytkownika

Witam
Cytuj:
Looknąłem obecnie na stan portalu - no nieczytelne dalej, mimo iż prawie brak grafiki.
Zajrzyj teraz.
Poziom 2 zakończony.
Poziom 1 prawie zakończony.

Pozdrawiam
kunzang

Nieprzeczytany post: pn kwie 09, 2007 21:36 
ex Admin
Awatar użytkownika

Witaj Kunzang

Poziom 2 - czytelny
Poziom 1 - bez zmian (zn. dla mnie - nieczytelny)
/ no ale człowiek nie może mieć zawsze tylko to co by chiał ;) /

Pozdrawiam
/M

Nieprzeczytany post: pn kwie 09, 2007 21:44 
Admin
Awatar użytkownika

Witam
Cytuj:
Poziom 1 - bez zmian (zn. dla mnie - nieczytelny)
Masz na myśli kolory tekstów ramek itp /tzw opracowanie graficzne/ ?

Pozdrawiam
kunzang

Nieprzeczytany post: pn kwie 09, 2007 21:50 
ex Admin
Awatar użytkownika

Mam na myśli trójkolumnowy układ tekstu.

Pozdrawiam
/M

Nieprzeczytany post: pn kwie 09, 2007 21:55 
Cytuj:
Masz na myśli kolory tekstów ramek itp /tzw opracowanie graficzne/ ?
Na ekranie jest za duzo informacji na raz. To meczy.
Terminy z boku dubluja sie z terminami na dole. Po co?
Po co tematy z forum? Wystarczy dac duzy baner do forum.
"Wiadomosci", to co pod "start", i "nowe teksty". po co to wszystko na jednej stronie? Tu nie ma wyraznej granicy co jest co, np. "dylemty demiurga" w wiadomosciach, rownie dobrze mogly by byc w nowych tekstach itd.

Kolory sa ok.

Nieprzeczytany post: wt kwie 10, 2007 02:34 
Site Admin
Awatar użytkownika

będą 3 kolumny a może i 4 :D
informacji będzie przybywać a nie ubywać :lol: w tym celu jest portal

będą tematy z forum oraz inne, zerknij na onet.pl , zmierzamy wizualnie w tym kierunku :mrgreen: , będzie pogoda i fazy księżyca i newsy z różnych dziedzin .....

poziom 2 jest spokojny i taki pozostanie

internet nie jest do relaksowania się .....

nad czytelnością rozpoczną się prace po ustaleniu podstawowego pakietu treści....

a tak na marginesie to jest tylko zarys i może być całkowicie zmieniony w jedną noc ....
to jest portal w budowie ....

Nieprzeczytany post: wt kwie 10, 2007 07:57 
ja nie mowie, ze ma byc mniej tresci. ja mowie, ze ma byc lepiej upozadkowana.

internet nie jest do meczenia sie...

poziom 2 jest swietny.

albo stworzcie sensowniejszy podzial, albo dawajcie wszystko do jednego worka, np pod "start". lacznie z ciekawszymi tematami z forum. niech administrator wsadza tam ciekawsze tematy i daje krociutki wstep, wtedy nie ma potrzeby robienia dzialow na samej glownej stronie a wszystkiego bedzie sie szukac zawsze w tym samym miejscu

Nieprzeczytany post: wt kwie 10, 2007 11:39 
Zgłaszam dział którego administrowaniem ja bym się
zajął robocza nazwa to foto budda, każdy porządny portal ma np. zdjęcie dnia itp.
Każdy z nas robi zdjęcia, ,dzisiejszy świat to przede wszystkim przekaz obrazowy, byłyby tam tapety, pocztówki i po prostu zdjęcia jako związane z rozwojem duchowym i byddyzmem.
pozdrawiam

Nieprzeczytany post: wt kwie 10, 2007 17:42 
Site Admin
Awatar użytkownika

Cytuj:
Zgłaszam dział którego administrowaniem ja bym się
zajął robocza nazwa to foto budda,
zrób nowy topic na ten temat i opisz jak sobie to wyobrażasz, przygotuje odpowiednie struktury które to zrealizuja redaktorze :lol:

marek

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00