Czy Jezus mógł byc oświecony?

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Czy Jezus mógł byc oświecony?

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Mnie się wydaje, że o Jezusie za mało wiadomo, nawet nie ma dowodów na jego istnienie, także zastanawianie się czy był oświecony czy nie wiąże się z przyjęciem wiary w tę postać. Może i był kiedyś człowiek, którego uważa się za Jezusa, jednak być może obraz przedstawiony w ewangeliach nie ma z nim nic wspólnego.. Kto wie :niewiem: :scratchchin: Przyjęcie istnienia niektórych buddyjskich oświeconych może być problematyczne, ja wolę nie dokładać sobie jeszcze Jezusa :)
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
malczos
Posty: 23
Rejestracja: śr lis 11, 2020 13:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kagyu

Re: Czy Jezus mógł byc oświecony?

Nieprzeczytany post autor: malczos »

Cześć, wepnę swoje trzy grosze bo jak zapoznawałem się z ideą Trikaya, a pochodzę z katolickiej rodziny (byłem nawet kiedyś ministrantem i lektorem) to od razu skojarzyło mi się to z Trójcą Świętą. Jezus mówił, że ja i bóg ojciec to jedno i jak widzicie mnie to i widzicie ojca. To w mojej nieoświeconej głowie pasuje trochę do tego jakby ojciec był jidamem, formą sambhogakai, a Jezus synem w formie nirmanakai. Nawet skojarzyło mi się przemienienie Jezusa na górze gdzie kilku (chyba dwóch) jego uczniów widziało go w świetlistej formie przez jakąś chwilę. Czy w historii Mahāsattvów nie było sytuacji, że czasem uczniowie widzieli ich w formach jidamów? I ja czasami myślę, że Jezus mógł być bodhisattva. Zresztą sam Budda mówił, że jeśli z dostatecznym przekonaniem (wiarą) widzi się w swoim guru buddę, to on sam w niego 'wejdzie' i udzieli błogosławieństwa (chyba to przekaz od Manjushriego).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”