[Język Pali] Informacje i przydatne linki

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

[Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

JĘZYK PĀLI
Język pism tradycji Theravāda

Pāli to język średnioindoaryjski wykazujący duże podobieństwa do języka wedyjskiego i sanskrytu klasycznego. Powstała w nim bogata literatura religijna. Obecnie wciąż jest używany przez buddystów w tradycji Theravāda (głównie w Sri Lance, Birmie, Laosie, Tajlandii, Kambodży) jako język liturgiczny.

NAUKA: CZCIONKI UNICODE: PROSTE PISANIE CZCIONEK PĀLI: TEKSTY ŹRÓDŁOWE: SŁOWNIKI: OSTATNIA AKTUALIZACJA: 25 wrzesień 2006

Pozdrawiam,
Pio.
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Pali - przydatne zabawki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Salvete. Temat "Jezyk Pali" jest zamkniety, wiec zakladam tymczasowo nowy. Przed chwilka znalazlem w sieci bardzo fajne narzedzie: http://www.bps.lk/pali_dic/pali-lookup.zip - "szukacz" slow w Pali. Mozemy wybrac, czy wspisana przez nas fraza jest pelnym slowem, czy raczej jego poczatkiem/koncem/dowolna czescia; wybieramy czy program ma wziac pod uwage akcent, czy tez nie; czy szukamy wszystkich slow, czy tylko przymiotnikow/rzeczownikow, etc.; mozemy wprowadzac w prosty sposob znaki Pali. Co wiecej... po uzyciu magicznego przycisku "inflect" programik odmieni dla nas wskazane (deklinacja, koniugacja) slowo! Oczywiscie wskazujac Moim zdaniem bomba.:) Przyjemne jest tez to, ze liste slow mozna wyeksportowac do pliku txt.

Z ostatniej chwili: Woooow. Mozna sprawdzic jak czesto dane slowo pojawia sie w Tipitace! I to kazda forme osobno (np.: N. sg. "karo" (dlon) pojawic sie ma w Anguttarze 7 razy). Niesamowite.:)

Tak wiec goraco polecam.:)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

NO brate!!! To jest coś! Jak tylko dotrę do domu z pracy zapodaję ściąganie:) Ale jestem w posiadaniu jeszcze jednej fajnej zabaweczki :D : słownik pali-eng + eng-pali. Calkiem przydatny... jedyny szkopół to to iż trzeba mieć zainstalowane czcionki... nie pamiętam linki ale mogę ewentualnie przesłać na skrzynkę...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Moze dzieki nazwie uda sie go w google znalezc? Ponoc czego google nie znajduje, to nie istnieje.;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Amicus pisze:Ponoc czego google nie znajduje, to nie istnieje. :wink:
Taaa... stosunek istot ludzkich do masta google, zaczyna mnie przerażać :wink:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Amicus pisze:Moze dzieki nazwie uda sie go w google znalezc?

Iiiiii, nie trzeba... dajesz na prywatnej wiadomosci swój adres poczty i deklarację, ze chcesz.. i wciagu kliku dni masz:) (tylko dawajcie skrzynki gdzie to sie zmieście... to chyba ok 10 MB)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć
kunzang pisze:Taaa... stosunek istot ludzkich do masta google, zaczyna mnie przerażać Wink
Wszystko jest na internecie, a gugiel indeksuje cały internet a więc wie wszystko co jest na internecie a więc wie wszystko ponieważ na internecie jest wszystko. :mrgreen:

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

booker pisze:Wszystko jest na internecie, a gugiel indeksuje cały internet a więc wie wszystko co jest na internecie a więc wie wszystko ponieważ na internecie jest wszystko. Mr. Green
a ja słyszałem że google jest w stanie przeszukać o 10% zasobów internetu tylko.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Pali - przydatne zabawki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

przydatna rzecz. :) Też Wam się tak dziwinie wyświetlają czcionki?

Pomyślności,
Piotr
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

"Dziwnie"?:) Male "m." i "t."? Jest o w tym tkwi problem, to chyba taka uroda czcionek wykorzystywanych przez program

Siristru dzieki za przeslanie slownika.:) Teraz postaram sie go zmusic do pracy pod linuksem.:)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Amicus, jeszcze nie bawiłem sie na poważnie tym programikiem "Pali Lookup" dlatego chce Ciebie zapytać - czy ten programik pozwala równiez zidentyfikowac sutty w których szukane slowo sie znajduje?

Przykład szukam slowa: antaka (jedno z określeń Mary) - pojawia sie ono w kanonie 4 razy: 1 w samyutta Nikaya i 3 w Anguttara Nikaya (chyba dobrze zapamiętałem ale mniejsza z tym). I teraz chciałbym wiedzieć jakie to sutty... czy wiesz o jakichś możliwościach identyfikacyjnych tego programu??

Zaznaczam iż potzrebne mi to jest do doktoratu - dlatego to ważna kwestia...

Czcionki wyświetlają mi sie "normalnie" - czyli nie skarzę sie na ich kształt. mam zainstalowane verdana Pali z www.tipitaka.org
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Siristru,

z tego co widzę to nie daje on takiej możliwości.

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie w jakim miejscu użyte jest dane słowo to proponuję skorzystać z TEJ wyszukiwarki, która pozwala wszystko dokładnie zlokalizować.

Pozdrawiam,
Pio.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Dobrzy bogowie! HVALA BRATE! To mi bardzo ułatwi szukanie - teraz (jak tylko ukończe sprawy ze stronami i innym HTM'em) to doktorat pójdzie do przodu :)

DOPISEK: Już sprawdziłem - swietnie sie sprawdza.. jedyny szkopół.. czasami nie wyszukuje słów np. palobhaka (ale muisze znaki diakrytyczne sprawdzić) no i niektóre teksty są tylko w pali i chyba jeszce nie ma łumaczeń np. Khema Therigita (Thig.VI.3 - wers 142)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

fajna ZABAWKA dla początkujących. :) Szkoda, że ilość słówek nie jest bardziej obfita. :(

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

scalono tematy "Język Pali" i "Przydatne zabawki Pali".

Pozdrawiam,
Piotr
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: [Język Pali] Informacje i przydatne linki

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

siristru pisze:no i niektóre teksty są tylko w pali i chyba jeszce nie ma łumaczeń
no wlasnie, tak na marginesie: Niddesa i Apadana to jedyne ksiegi drugiego koszyka i piatej Nikaya´i, które nie zostaly do tej pory przetlumaczone przez Pali Text Society, i nie ma ona na razie zamiaru ni planów dokonac tego tlumaczenia. Ciekawy jestem dlaczego? I po drugie, tez chcialbym wiedziec czy istnieja w ogóle jakies tlumaczenia tych ksiag na "zrozumiale" :roll: jezyki? Dzieki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nauka języka Pali”