Forum e-Budda PL

''Początkiem ścieżki wyzwolenia jest przekonanie o bezsensowności samsary i szczera determinacja uwolnienia się od niej.'' - Patrul Rinpocze
Dzisiaj jest wt cze 19, 2018 00:11

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 425 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 10
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: wt lis 02, 2010 01:37 
Awatar użytkownika

Tradycja: Zen Kwan Um
Cytuj:
Bry :14:
Cytuj:
Stawanie się wymaga przejścia z jednego określonego stanu w drugi, różny od pierwszego.
Ubaw nie?... :luka: ...i do tego nic z tym nie możesz zrobić, czy się to Tobie podoba, czy nie - byłeś oseskiem, młodzieńcem... będziesz /być może/ starcem, no i wcześniej czy później umrzesz. Możesz sobie nie chcieć stawać się niemniej to i tak ma miejsce.
Ale to stawanie się nie jest faktycznym stawaniem się, to tylko percepcja wchodzi w kolejne iluzje, akurat w takiej, nie innej kolejności.

Czy w Bon uznaje się, że nibbana, Absolut podlega upływowi czasu, jest zmienna i dualna? Pytam szczerze, o tej tradycji wiem niewiele.

Nieprzeczytany post: wt lis 02, 2010 07:37 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Bry?
Cytuj:
Ale to stawanie się nie jest faktycznym stawaniem się, to tylko percepcja wchodzi w kolejne iluzje, akurat w takiej, nie innej kolejności.
To niczego nie zmienia - podlegasz temu złudzeniu stawania się /narodzinom, chorobom, starości i śmierci/ i ma ono miejsce, czy je będziesz respektował, czy nie.
Cytuj:
Czy w Bon uznaje się, że nibbana, Absolut podlega upływowi czasu, jest zmienna i dualna? Pytam szczerze, o tej tradycji wiem niewiele.
W bon nirvana nie jest:
- zmienna
- niezmienna
- zarówno zmienna jak i niezmienna
- ani zmienna ani niezmienna

Pozdrawiam
kunzang

Nieprzeczytany post: wt lis 02, 2010 13:28 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Bry?
Cytuj:
To niczego nie zmienia - podlegasz temu złudzeniu stawania się /narodzinom, chorobom, starości i śmierci/ i ma ono miejsce, czy je będziesz respektował, czy nie.
Teraz rozumiem, dziękuję :)

Cytuj:
Cytuj:
W bon nirvana nie jest:
- zmienna
- niezmienna
- zarówno zmienna jak i niezmienna
- ani zmienna ani niezmienna
Cudnie :poklon2: Odkryłem, że mam u siebie ośrodek bon, pójdę tam dzisiaj to podreperuję trochę swój brak rozeznania w tej tradycji.

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 01:48 
Awatar użytkownika

Tradycja: Mahayana/sanskrit!
widac, ze mi sie dzis nudzi, bo odpowiadam na ktorys juz watek ;-)

Glupota mnie denerwuje, no nic mnie tak nie denerwuje jak glupota. No moze obnoszenie sie z glupota i ignorancja, O!

i jescze troche troszeczke uznawanie w tekstach mahayany Buddy za wszechwiedzacego. Bo mi to spojnosc argumentacje burzy, a ja lubie dobra argumentacje.

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 10:11 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)
Cytuj:
i jescze troche troszeczke uznawanie w tekstach mahayany Buddy za wszechwiedzacego. Bo mi to spojnosc argumentacje burzy, a ja lubie dobra argumentacje.
Zdaje się, że w pewnym momencie zaczęto tę wszechwiedzę interpretować jako dotyczącą tylko natury dharm.

Pzdr
Piotr

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 17:28 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
Zdaje się, że w pewnym momencie zaczęto tę wszechwiedzę interpretować jako dotyczącą tylko natury dharm.

Pzdr
Piotr
No tak, ale Buddha mowil mniej formalnym jezykiem, niz ten wyksztalcony potem w szkolach filozoficznych. On duzo przedstawial obrazowmi porownaniami itd. A taki Nagarjuna i Vasubandhu mieli juz bardzo usystematyzowany zbior pojec i potem, jak przywoluja se "Bo thatagata powiedzial to i to" to wychodzi qpa, a nie wywod logiczny :D Lipna argumentacja wtedy jest, bo staraja sie na sile przypasowac do tego, " co Tathagata powiedzial"..

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 18:39 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)
Cytuj:
. A taki Nagarjuna i Vasubandhu mieli juz bardzo usystematyzowany zbior pojec i potem, jak przywoluja se "Bo thatagata powiedzial to i to" to wychodzi qpa, a nie wywod logiczny :D Lipna argumentacja wtedy jest, bo staraja sie na sile przypasowac do tego, " co Tathagata powiedzial"..
Uważam, że tacy Nagarjuna i Vasubandhu świadomie dokonywali twórczego naciągania tekstów, na których niby się opierali. Poza tym ich poglądy najlepiej widać w kontraście z poglądami szkół, którym chcieli dokopać.
Ale to i tak pikuś w porównaniu z tym, co się działo w chińskim buddyzmie z jego pokręconymi hermeneutykami. Wydaje mi się, że czytając te dawne komentarze najbezpieczniej pamiętać, że po prostu wyrażają pogląd, tego co je pisał i na tym koniec.

Pzdr
Piotr

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 20:40 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Uważam, że tacy Nagarjuna i Vasubandhu świadomie dokonywali twórczego naciągania tekstów, na których niby się opierali. Poza tym ich poglądy najlepiej widać w kontraście z poglądami szkół, którym chcieli dokopać.
Ale to i tak pikuś w porównaniu z tym, co się działo w chińskim buddyzmie z jego pokręconymi hermeneutykami. Wydaje mi się, że czytając te dawne komentarze najbezpieczniej pamiętać, że po prostu wyrażają pogląd, tego co je pisał i na tym koniec.

Pzdr
Piotr
Nio, z tym, ze ja po Chinsku nie czytam, a Sanskrycie tak i to mnie denerwuje. O ile reszta argumentacji sie jakos trzyma o tyle te "bo tathagata powiedzial" rozkladaja wywod. Przynajmniej w mej skromnej opinii.

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 23:22 
Awatar użytkownika

Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Cytuj:
te "bo tathagata powiedzial" rozkladaja wywod.
Dlaczego?

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 23:28 
ex Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravāda
Cześć
Cytuj:
Cytuj:
Dlaczego?
Bo Sarasvati tak powiedziała. ;) Chyba takie argumentowanie nie do końca jest zgodne z tym.. co Tathagata powiedział

pozdrawiam,
Ryu

Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 23:32 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
Dlaczego?
Bo tathagata nie poslugiwal sie jezykiem Vasubandhu i jego zestawem pojec, to po raz. A po dwa nie byl przeciez wszechwiedzacy (koncept ten Buddysci na sile zapozyczyli od Dzinistow). No chyba, ze ktos w to wierzy, to wtedy mu nie rozklada. Ja tego "nie kupuje" to mi rozkladaja wywod :)

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 23:34 
Awatar użytkownika

Zawsze można powiedzieć, że sponsorem dzisiejszego wywodu była literka A. :)

Nieprzeczytany post: czw gru 16, 2010 23:43 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Zawsze można powiedzieć, że sponsorem dzisiejszego wywodu była literka A. :)
Zebys wiedzial, ze czasem to tak wlasnie brzmi ha ha!

Nieprzeczytany post: pt gru 17, 2010 11:29 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ja tego "nie kupuje" to mi rozkladaja wywod :)
Ale czyj wywód? Vasubandhu, Siddharthy Gautamy, Tathagaty, czy Twój?

Nieprzeczytany post: pt gru 17, 2010 11:48 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
Ja tego "nie kupuje" to mi rozkladaja wywod :)
Ale czyj wywód? Vasubandhu, Siddharthy Gautamy, Tathagaty, czy Twój?
Vasubandhu czy tam Nagarjuny. Przeciez nie Buddhy (=SG/Tathagata), on nie twierdzl, ze jest wszechwiedzacy.... ;-)

Nieprzeczytany post: ndz mar 13, 2011 16:17 
Awatar użytkownika

Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Szuru, buru, rymcyk fruc,
Ecie pecie, śmiurku, tłuc
Ryta pyta, hejże - tlenie
huzia juzia - OŚWIECENIE!

Witam Czcigodny :lowe2:

To ładne i coś mi przypomina może znasz?

"Hop, dziś, dana, dana,
oświecenie u pana,
hop, siup, tralala,
a najpierwszy Budda."

Jacek Kleyff i Maciej Zębaty w 1977 roku

Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.

Nieprzeczytany post: wt mar 15, 2011 00:23 
Awatar użytkownika

Cytuj:
A po dwa nie byl przeciez wszechwiedzacy
Jak można czegoś nie wiedzieć kiedy "umysłem" przenika się "absolut"?

Nieprzeczytany post: wt mar 15, 2011 08:43 
Awatar użytkownika

Tradycja: Dzogczen
Jaki absolut?

Nieprzeczytany post: wt mar 15, 2011 10:32 
Awatar użytkownika

To go weź zapytaj.

Nieprzeczytany post: wt mar 22, 2011 00:23 
Awatar użytkownika

Tradycja: Chán/Sŏn
W buddyzmie nie denerwuje mnie nic (prócz mnie ;) ). Za to "denerwują", bądź nie-denerwują mnie zachowania niektórych buddystów. Najbardziej chyba przywiązanie do formy...
takie jak sztywne przestrzeganie małostkowych reguł sali dharmy (obowiązkowe noszenie skarpetek w kwan um!)
albo "podskórny" przymus miłego zachowywania się do siebie (co de facto nie ma znaczenia, skoro wszyscy mają świadomość - będąc buddystami - o swobodnej grze tego wszystkiego...) stwarzający pewną sztywną, a przez to sztuczną etykietę. Trzeba podkreślić, że sztuczność i sztywność owego przymusu przejawia się w sztywnym interpretowaniu danych słów, czy zwrotów, które przecież mogą być - niezależnie od powszechnie używanej formy - wypowiedziane z sympatią, bądź kompletnie neutralnie. Owe przywiązanie do takiego stylu bycia u niektórych może wywołać szok po trafieniu kijem mistrza zen (i dobrze, że takiego wyrżnął!), bądź małostkowo-słabiakową reakcję na czyjeś "złe" słowa wypowiedziane z premedytacją.
Denerwuje mnie również niema "tradycja" picia alkoholu po praktykach w szkole Karma Kagyu. Spotkałem się z podobnym zjawiskiem w dwóch miastach (Bydgoszcz i Gdańsk), słyszałem o tym, że występuje ono również w innych sangach. Alkohol nie-uważam za używkę kiepską, zubażającą i w życiu niepotrzebną, do tego rozpraszającą uwagę, a picie jej jest dość jaskrawym złamaniem wskazań. Określiłbym tę praktykę jako - pół żartem, pół serio - przywiązanie do pustki, będące w opozycji do obrosłej formalizmami szkoły Kwan um.

Denerwuje mnie także ta emoticonka: :orany: ponieważ żaden człowiek nie jest zdolny do uformowania twarzy w kwadrat (przede wszystkim wtedy, gdy jest zdziwiony!), moim zdaniem to zbyt daleko idące uproszczenie bogactwa mimiki twarzy.

Kłaniam się.

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com

Nieprzeczytany post: wt mar 22, 2011 13:40 

Tradycja: brak
- wiara, jaką niektórzy otaczają swoich "nauczycieli", przez co jakakolwiek krytyka poglądów "miszcza" oznacza "atak na buddyzm"
- niezrozumiałe dla mnie podejście do praktyki medytacji - kiedyś byłem na spotkaniu w pewnej buddyjskiej (buddyzm tybetański) Sandze. Po medytacji mam zwyczaj posiedzieć sobie trochę w ciszy, spokojnie wrócić do zwykłego biegu życia. Na tamtym spotkaniu było inaczej - zdziwiłem się, gdy tuż po zakończonej medytacji na sali zapanowała wrzawa, ludzie zaczęli gadać (a właściwie krzyczeć na siebie). Miałem wrażenie, że praktyka medytacji była dla nich obowiązkiem, czymś do zrobienia na "odwal się", byleby jak najszybciej móc sobie poplotkować.

Nieprzeczytany post: pt sie 26, 2011 14:02 
Awatar użytkownika

Tradycja: Soto-Zen
Masz racje niektórzy tak właśnie podchodzą do medytacji i całej praktyki buddyjskiej w ogóle na odwal i traktują ją jako ciężki obowiązek a przecież kiedyś "sami wybrali"i to jest najbardziej irytujące :/ no i jeszcze krytyka nauczycieli

Nieprzeczytany post: pt sie 26, 2011 20:26 
Awatar użytkownika

Tradycja: Soto Zen
Cytuj:
no i jeszcze krytyka nauczycieli
A co jest niewłaściwego w krytyce nauczycieli? Żyjemy w kraju, w którym wszyscy są równi, nie widzę powodu dla którego czyjeś czyny lub postawa powinny być tematem tabu.

Nieprzeczytany post: pt sie 26, 2011 22:18 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Witam
Cytuj:
A co jest niewłaściwego w krytyce nauczycieli?
Jak dla mnie, to rzadko ma miejsce rzeczowa krytyka - częściej ma miejsce kompensacja marnego poczucia własnej wartości, czy odreagowanie na jakimś nauczycielu relacji z ojcem, czy też robienie sobie z niego ''chłopca do bicia'' w ramach odreagowywania swych różnych frustracji, albo co... :89: Często odnoszę wrażenie, że krytyka działań jakiegoś Nauczyciela jest tylko pretekstem do uwolnienia swych demonów.
Cytuj:
Żyjemy w kraju, w którym wszyscy są równi, nie widzę powodu dla którego czyjeś czyny lub postawa powinny być tematem tabu.
No tak - tylko, że dla równowagi, to Nauczyciele powinni z imienia i nazwiska publicznie krytykować postawy swych uczniów i personalnie określać kogo uważają za swojego ucznia :89: ...to byłby dopiero ubaw :oczami:

Pozdrawiam
:14:

Nieprzeczytany post: śr wrz 14, 2011 18:08 
Awatar użytkownika

Tradycja: Soto-Zen
Cytuj:
Cytuj:
no i jeszcze krytyka nauczycieli
A co jest niewłaściwego w krytyce nauczycieli? Żyjemy w kraju, w którym wszyscy są równi, nie widzę powodu dla którego czyjeś czyny lub postawa powinny być tematem tabu.
Mialem na myśli krytykę wynikającą z rozczarowań tym czego naucza nauczyciel powstałymi na kanwie błędnych (wlasnych) wyobrażeń o buddyzmie :huhuh: Poza kwestią że jeśli ktoś zdecydował się słuchać danego nauczyciela to powinien mu raczej ufać

Nieprzeczytany post: sob lut 02, 2013 11:38 
użytkownik zbanowany
Awatar użytkownika

Tradycja: offline
mnie najbardziej denerwuje, że nie żyję w kraju buddyjskim i dharma jest dla mnie czymś egzotycznym kulturowo, co ma też swoją zaletę, że można pomarzyć o egzotycznych krajach i podróżach :ok:

Nieprzeczytany post: pt maja 17, 2013 13:09 
Awatar użytkownika

Tradycja: Zen
Jedyna wada, wymyślona na siłę, jaka przychodzi mi do głowy: wciąż za mało ośrodków ^^

Nieprzeczytany post: sob sie 17, 2013 10:26 
konto zablokowane

Tradycja: ateizm
W buddyzmie denerwuje mnie to, że rodowici nauczyciele nie nauczają po polsku więc trzeba się uczyć języków obcych.
Dlatego czasem myślę, że szkoda że Polska nie stała się kiedyś kolonia angielską albo sama nie stała się imperium światowym co jest oczywiście mniej prawdopodobne i pompuje jakieś nacjonalistyczne demony a nie o to mi chodziło w sumie. :szok:

Nieprzeczytany post: czw wrz 14, 2017 18:57 

Tradycja: brak
W buddyzmie denerwuje mnie egzotyczna otoczka kulturowa.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 425 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 10

Strefa czasowa UTC+01:00