Could Path

wykłady nauczycieli dostępne w internecie - audio i wideo

Moderator: iwanxxx

AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

Blog Hyon Gak Sunima:
http://cloud-path.tumblr.com/
hebaragi
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 09, 2012 21:28
Płeć: kobieta
Tradycja: zen

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: hebaragi »

Ciekawa pomyłka w tytule tematu:)
Bardzo mnie zainteresowała ta strona i idea pytań przez Internet, dziękuję że wkleiłeś! M.
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: Asti »

I have taken great pains to cut off all teaching responsibilities, and I still do not accept even one-third of the requests that come in. And I have chosen a kind of voluntary exile from the land where those teaching opportunities are so unbelievably abundant: South Korea.
To zastanawiające.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

hebaragi pisze:Ciekawa pomyłka w tytule tematu:)
Bardzo mnie zainteresowała ta strona i idea pytań przez Internet, dziękuję że wkleiłeś! M.
Przepraszam, faktycznie literówka, ale ciekawa haha...
A proszę bardzo. To bardzo ciekawa inicjatywa ze strony nauczycieli. Uważam, że wiele niepotrzebnych dyskusji na forum można rozwiązać zadając pytanie kompetentnej osobie jaką jest nauczyciel w danej tradycji.
Ciepło pozdrawiam


Cytuj:
I have taken great pains to cut off all teaching responsibilities, and I still do not accept even one-third of the requests that come in. And I have chosen a kind of voluntary exile from the land where those teaching opportunities are so unbelievably abundant: South Korea.


To zastanawiające.
Tzn co jest w tym takiego zastanawiającego?
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: Asti »

AdamW pisze: Tzn co jest w tym takiego zastanawiającego?
Zastanawiające jest dla mnie to uciekanie od swoich obowiązków nauczyciela.
Najpierw odejście z Kwan Um, teraz wyjazd z Korei... Być może, to kwestia mądrości i zrozumienia, że słowne nauczanie wprowadza ludzi w błąd, a być może Sunim wciąż mocno trzyma swoje "lubię/nie lubię". Ego wyczuwam tutaj swym pajęczym zmysłem. Ale, czas pokaże, co z tego będzie. :)

Słowne nauczanie też jest ważne, współczucie i zrozumienie sytuacji czujących istot w moim odczuciu wymaga go. Mnich nie żyje już dla siebie, tylko dla wszystkich. Więc jeśli w Korei jest ogromna potrzeba by nauczał, nie powinien się stamtąd wycofywać moim zdaniem. Te sprawy, zarówno wyjazd z Korei obecnie jak i odejście z Kwan Um, nie są dla mnie jasne.

Pozdrowienia,
Asti.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

Asti pisze:
AdamW pisze: Tzn co jest w tym takiego zastanawiającego?
Zastanawiające jest dla mnie to uciekanie od swoich obowiązków nauczyciela.
Najpierw odejście z Kwan Um, teraz wyjazd z Korei... Być może, to kwestia mądrości i zrozumienia, że słowne nauczanie wprowadza ludzi w błąd, a być może Sunim wciąż mocno trzyma swoje "lubię/nie lubię". Ego wyczuwam tutaj swym pajęczym zmysłem. Ale, czas pokaże, co z tego będzie. :)

Słowne nauczanie też jest ważne, współczucie i zrozumienie sytuacji czujących istot w moim odczuciu wymaga go. Mnich nie żyje już dla siebie, tylko dla wszystkich. Więc jeśli w Korei jest ogromna potrzeba by nauczał, nie powinien się stamtąd wycofywać moim zdaniem.

Pozdrowienia,
Asti.
Rozumiem, to nieco krytyczne nastawienie do tej osoby z powodu jego odejścia z Kwan Um. Ale jest wspaniała okazja by zadać mu pytanie, wprost, a nie tak sobie "pajęczym zmysłem" snuć nici przeczuć, osądów, niejasności niedopowiedzeń... ;)
Oczywiście troszkę żartuję, Asti, zapytaj Hyon Gak Sumina bezpośrednio, czy nie ma kłopotu z EGO? Zapytaj również dlaczego odszedł ze szkoły oraz wyjechał z Korei? Od tego jest ta strona!
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Może jeżeli Hyon Gak przestal mówić o Kwan Um to lepiej go nie prowokować? Zaraz po odejściu Kwan Um i kwalifikacje nauczycieli z Kwan Um byly chyba jednym z ulubionych tematów, które poruszal na swoim profilu FB.

Asti, ale tak mniej więcej wyglądal zen. Mnich mial siedzieć w klasztorze i robić zazen. W przeszlości nikt nie przywiązywal niestety większej wagi do dokladniejszego uczenia świeckich.

Pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Asti, ale tak mniej więcej wyglądal zen. Mnich mial siedzieć w klasztorze i robić zazen. W przeszlości nikt nie przywiązywal niestety większej wagi do dokladniejszego uczenia świeckich.
Byli jednak świeccy, tacy jak człowiek świecki P'ang, którzy przychodzili, wyzywali mistrzów na walki dharmy i nie byli przeganiani, bo zawracają głowę. Mistrzowie też bywali często proszeni o przemówienia przez władze państwowe i zwykle nie odmawiali w takich sytuacjach.

Skoro już mowa jest o działaniu bodhisattwy, to dobrze, by ten temat wychodził właśnie przy temacie nauczania, a nie za każdym razem gdy komuś przydarzają się jakieś kontrowersyjne działania.
Może jeżeli Hyon Gak przestal mówić o Kwan Um to lepiej go nie prowokować? Zaraz po odejściu Kwan Um i kwalifikacje nauczycieli z Kwan Um byly chyba jednym z ulubionych tematów, które poruszal na swoim profilu FB.
Stąd też, pamiętając o tej sytuacji, nie uważam by wycofanie się z Korei było dobrą decyzją.
Pytanie już padło, być może pojawi się odpowiedź, być może nie. Zobaczymy.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

I jak z odpowiedzią Asti?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
AdamW pisze:I jak z odpowiedzią Asti?
Była odpowiedź na blogu, ale chyba została zdjęta.
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: Asti »

piotr pisze:Cześć,
AdamW pisze:I jak z odpowiedzią Asti?
Była odpowiedź na blogu, ale chyba została zdjęta.
A mógłbyś przytoczyć? Nie zdążyłem niestety jej zobaczyć.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

Asti pisze:
piotr pisze:Cześć,
AdamW pisze:I jak z odpowiedzią Asti?
Była odpowiedź na blogu, ale chyba została zdjęta.
A mógłbyś przytoczyć? Nie zdążyłem niestety jej zobaczyć.
A szkoda, bo była to dość obszerna odpowiedź, wyczerpująca w temacie "ego Sunima", z watkiem Mistrza Seung Sahna i jego karmicznych problemów - nie cierpiał japońskiego jedzenia..."całe życie walczył z japończykami"...i choć miał tak głeboki wgląd w 1949 roku to nadal praktykował bardzo mocno....co miało świadczyć, że też pracował ze swoim "ego", zabrakło wątku opuszczenia Kwan Um oraz Koreii. Podsumowując Hyon Gak Sunim ma ego, głupie w dodatku, uwarunkowane przez jego pochodzenie rasę uwielbienie dla nowojorkiej druzyny sportowej...ale puste jak zapach wczorajszej kolacji, jeśli uchwycisz ten punkt, którego nauczał go DSSN to będziesz "free" man...free.
Sorry za tą nieco chaotyczną i mocno okrojoną relację, ale warto było czekać na odpowiedź, bo pojawiła się tego samego dnia, tylko dlaczego znikła? To jedyna sprawa jaka mnie zastanawia w Hyon Gak Sunimie...zmienność.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Asti,

Dokładniej niż AdamW nie potrafiłbym jej streścić, a niestety jej nie skopiowałem. Google Cache też nie zdążył. :(
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

AdamW pisze:To jedyna sprawa jaka mnie zastanawia w Hyon Gak Sunimie...zmienność.
A poznałeś go osobiście?
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

iwanxxx pisze:
AdamW pisze:To jedyna sprawa jaka mnie zastanawia w Hyon Gak Sunimie...zmienność.
A poznałeś go osobiście?
Niestety nie. Moje słowa nie miały być w żadnej mierze krytyką Sunima, bardzo go cenię. Mam jedynie pewne wrażenie czytając jego posty na FB, a to światynia w Koreii, a to niemcy...lub budowa światyni gdzieś w górach...itp, itd, że ostatnio dość często zmienia zdanie. Tylko mnie to ciekawi, a nie jest podstawą do oceny.
Hej.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

AdamW pisze:
iwanxxx pisze:
AdamW pisze:To jedyna sprawa jaka mnie zastanawia w Hyon Gak Sunimie...zmienność.
A poznałeś go osobiście?
Niestety nie. Moje słowa nie miały być w żadnej mierze krytyką Sunima, bardzo go cenię.
Tak się zdziwiłem, że mu taki kredyt zaufania dajesz tylko na podstawie filmików z netu.

Pzdr
Piotr
AdamW
użytkownik zbanowany
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 05, 2012 09:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Rinzai

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: AdamW »

iwanxxx pisze:
AdamW pisze:
iwanxxx pisze:
AdamW pisze:To jedyna sprawa jaka mnie zastanawia w Hyon Gak Sunimie...zmienność.
A poznałeś go osobiście?
Niestety nie. Moje słowa nie miały być w żadnej mierze krytyką Sunima, bardzo go cenię.
Tak się zdziwiłem, że mu taki kredyt zaufania dajesz tylko na podstawie filmików z netu.

Pzdr
Piotr
Mamy wspólnych znajomych, którzy są "dobrego zdania" o Sunimie. Jednak jest to jak nazwałeś "kredyt zaufania", choć oparty również na postrzeganiu jego nauk jako "zgodnych z własnym rozumieniem". Sam też zadałem mu pytania i czekam na odpowiedź. Tematem mojego postu jest właśnie ta cenna okazja jaką jest możliwość Latwego i bezpośredniego kontaktu z takim nauczycielem jak On.
hebaragi
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 09, 2012 21:28
Płeć: kobieta
Tradycja: zen

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: hebaragi »

Ja też zdążyłam przeczytać odpowiedź, niemniej mogłabym przytoczyć tylko to, o czym już napisał Adam.
Pamiętam jeszcze tylko krótki przytyk do Thich Nhat Hanha, który mnie uderzył lekko.. W odpowiedzi na pytanie o problemy z ego, Hyon Gak Sunim wytłumaczył, że owszem, to nieuniknione, po czym napisał coś w guście: Do you want me to play Thich Nhat Hanish for you? Złośliwie mi to zabrzmiało, ale może moja reakcja wynika z tego, że Thich Nhat Hanh to dla mnie z różnych względów wyjątkowa postać. Abstrahując od tego, usunięcie pytania i odpowiedzi bez wyjaśnienia wzbudziło we mnie nieufność. Ale chętnie też sama zadam pytanie, tylko potrzebuję pomyśleć jeszcze nad nim:)
hebaragi
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 09, 2012 21:28
Płeć: kobieta
Tradycja: zen

Re: Could Path

Nieprzeczytany post autor: hebaragi »

Hmm przez przypadek znalazłam fragment odpowiedzi, może ktoś skorzysta chociaż z tego fragmentu:

I have ego. I wish the New York Giants to win this weekend — not the Patriots. If there’s a chance to watch the game, I naturally will cheer Eli Manning’s pass completions. Would you like me to play perfect and Thich Nhat Hanh-ish for you? And wish that everyone win?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media”