''2000 opisów różnych stanów umysłu''

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

artefax
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 26, 2014 23:31
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateista

''2000 opisów różnych stanów umysłu''

Nieprzeczytany post autor: artefax »

temat przeniesiony przez kunzanga z działu ''cafe Off-topic''
tytuł zmieniony z ''Prośba o merytoryczną odpowiedź.'' na ''2000 opisów różnych stanów umysłu''


Jest pewna kwestia, która mnie nurtuje od kilku dni. I ciekawość wiedzie mnie do poznania faktów. Będzie mi bardzo miło jeśli ktoś udzieli odpowiedzo na moje wątpliwości.

Otóż gdzieś kiedyś dotarła do mnie informacja, że w przekazie Buddyzmu jest ponad 2000 opisów różnych stanów(aspektów) umysłu. Współczesna nauka odkrywa pomału to co buddyści dowiedzieli się przez introspekcje. Jestem ciekaw jak wygląda ta kwestia w buddyjskiej teorii jak i może tradycji.

Chodzi mi głównie o potwierdzenie czy ta podana liczba opisów jest prawdziwa. Chciałbym się dowiedzieć na ile ta informacja jest zgodna z prawdą, a jeśli nie jest to jak wygląda sytuacja.

Pozdrawiam
artefax
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Prośba o merytoryczną odpowiedź.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Witamy na forum :)

Wydaje mi się, że liczba 2000 jest wzięta z kapelusza.
Klasyfikowanie stanów umysłu ma swoje źródło w tradycji Abhidharmy. Miało na celu rozróżnienie korzystnych i niekorzystnych stanów umysłu. Na ogół wymienia się ich ok. 50. Przeczytaj na wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mental_factors_(Buddhism)

Mogą istnieć jakieś inne klasyfikacje, mogą być jakieś dziwne mnożniki, bo te starożytne tradycje bardzo lubiły wyliczanki, ale ja większe liczby słyszałem tylko jako metafory (np 84 tysiące splamień umysłu to metafora bardzo dużej ich liczby).

Pzdr,
Piotr
artefax
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 26, 2014 23:31
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateista

Re: Prośba o merytoryczną odpowiedź.

Nieprzeczytany post autor: artefax »

Dziękuję za odpowiedź. :)

Tylko właśnie wydaje mi się, że coś może niedokładnie usłyszałem, bo zrobienie klasyfikacji 2000 stanów umysłu to nawet na dzisiejsze możliwości potężne wyzwanie i nie mamy tyle słów w słowniku, aby to objąć. Właśnie mi się wydawało, że ta liczba mogła się odnosić do ogółu pojęć i opisów jakie znajdujemy w buddyjskim przekazie. No nic. Może kiedyś coś oświeci mnie w tej sprawie ;)

Pozdrawiam :namaste:
aartefax
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”