Osiem pytań początkującego :)

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

Witam, mam 17 lat i chciałbym zadać parę pytań.

1.Czy stan nirwany jest jakoś udokumentowany? czy też opiera się tylko i wyłącznie na wierze?
2.Czy nirwana jest tym samym dla buddystów, co zakończenie życia dla ateistów?
3.Skąd wywodzi się Buddyzm Tybetański?
4.Czy każda szkoła buddyzmu może doprowadzić do oświecenia? (jeśli tak to jaka najskuteczniej)
5.Jakie są rodzaje oświecenia? i co każde z nich daje?
6.Czy w każdej szkole buddyzmu podaje się te same dane dotyczące życia Buddy? (wiek kiedy zmarł, 4 szlachetne prawdy, 8-stopniowa ścieżka)
7.Jaką rolę odgrywa Jezus w Buddyźmie?
8 Czy reinkarnacja jest udowodniona? czy polega ona na wierze?
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

1. W jaki sposób miałby być udokumentowany? Czym w ogóle według Ciebie jest nirwana?
2. No widzisz. Już odpowiedziałem Ci na to pytanie w innym wątku, więc i tutaj powtórzę moją prośbę o nietworzenie serii tematów z pojedynczymi pytaniami
3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm_ty ... i#Historia
4. Każda szkoła tak twierdzi. A która najskuteczniej? Moja! Pewnie każdy buddysta uważa, że dla niego najskuteczniejszą drogą do przebudzenia jest tradycja, do której należy. Tu nie ma prostych odpowiedzi. Musisz sobie trochę poczytać, pooglądać, pewnie popraktykować i wyciągnąć wnioski samemu.
5. Samma-sambuddha to osoba, która samodzielnie się przebudziła i jest w stanie efektywnie przekazywać innym swoje nauki. Sāvaka-buddha to ktoś, kto przebudził się dzięki kontaktowi z naukami Buddy. Pacceka-buddha to ktoś, kto samodzielnie się przebudził, ale nie naucza, lub nie jest w stanie skutecznie nauczać. Nie ma jednak żadnych różnic dotyczących samego przebudzenia tych trzech typów przebudzonych.
6. Cztery Szlachetne Prawdy i Ośmioraka Ścieżka wyglądają tak samo w całym Buddyzmie. Natomiast biografie Buddy są różne.
7. Żadnej nie odgrywa. Ot urodził się pięćset lat po Buddzie jakiś Żyd, który twierdził, że jest synem Boga (którego nie ma w buddyzmie) i to on jest jedyną drogą do nieba.
8. Nie trzeba wierzyć w odradzanie się, by praktykować buddyzm, ale Budda nauczał o tym, a naukowych dowodów na to nie ma. Mogą Cię zainteresować jednak prace Iana Stevensona, które choć nie dowodzą wprost, że odradzanie się ma miejsce, ale według mnie mocno tę możliwość uprawdopodabniają.


pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: Asti »

że jest synem Boga (którego nie ma w buddyzmie)
Sprostuję pkt. 7, bo to często powtarzany pogląd, a w moim odczuciu, nietrafny.
W buddyzmie występują Bogowie, ale nie w ujęciu monoteistycznym. Gdyby podciągnąć Brahmę pod Boga Ojca/Kreatora, to można by kombinować że i taka wersja występuje. Nie jest natomiast celem buddyzmu skupianie się na owych Bogach, czczeniu ich w jakikolwiek sposób. Skupiamy się na dążeniu do oświecenia i to jest nasz główny cel. Buddyści uważają, że nawet najwyżsi Bogowie pogrążeni są w subtelnej ignorancji co sktukuje ich wiązaniem się z samsarą. Dodatkowo w buddyzmie bogiem nie jest się na zawsze, z perspektywy człowieka może to być nieskończenie długi czas (tak jak życie człowieka jest dla jętki ogromem czasu), ale generalnie bogowie w końcu wyczerpują swoją dobrą karmę i podupadają, odradzając się w niższych światach (np. jako ludzie).

Pozdrawiam,
Asti.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
Asti pisze:Gdyby podciągnąć Brahmę pod Boga Ojca/Kreatora, to można by kombinować że i taka wersja występuje
Raczej, że istnieje istota, której się z powodu swojej niewiedzy uroiło, że jest Stwórcą

Faktycznie devy tłumaczy się na języki zachodnie jako bogów, ale jednak do bogów takich, jakie znamy z mitologii zachodnich to im dość daleko.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Ad. 8
W sumię to reinkarnacja trwa cały czas, naukowcy udowodnili przecież, że nasze ciało zmienia się co 8 lat, następuje wtedy całkowita wymiana komórek. A zauważ - dalej myślisz. To jest dla mnie chyba jednym z największych dowodów.
emaho!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
Asti pisze:Gdyby podciągnąć Brahmę pod Boga Ojca/Kreatora, to można by kombinować że i taka wersja występuje
Ryuu pisze:Raczej, że istnieje istota, której się z powodu swojej niewiedzy uroiło, że jest Stwórcą
Dokładnie. :) A gdyby babcia miała wąsy...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
tarocista8890 pisze:Witam, mam 17 lat i chciałbym zadać parę pytań. (...)
Ze swej strony mam jedno pytanie do Ciebie (-:
Ten Twój temat zawiera następujące pytania:
''2.Czy nirwana jest tym samym dla buddystów, co zakończenie życia dla ateistów?
4.Czy każda szkoła buddyzmu może doprowadzić do oświecenia? (jeśli tak to jaka najskuteczniej)''
- założyłeś dodatkowo dwa tematy odpowiadające tym pytaniom - te same pytania.
Pytanie brzmi - czemu ma służyć mnożenie z Twej strony tych samych pytań w tym dziale? :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Re: Osiem pytań początkującego :)

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

Przepraszam...zbyt wielka ciekawość czasem powoduje taką głupotę.

Pozdrawiam
Kamil
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”