Mój Początek

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

Witam , medytuje niedługi okres czasu na poczatku zaczynalem z mantrami jak większość ludzi zapewne gdyż one znacznie uspakajają i wyciszają umysł ale do sedna teraz medytuje już sam albo wizualizuje coś żeby skierować swoją uwagę by nie być rozproszonym albo po prostu jestem obserwatorem wewnatrz siebie obserwuje swoje myśli podczas medytacji widzę różne kolory głównie zieleń i fiolet i takie pytanie czy te kolory oznaczają rozwinięte bardziej czakry ? czy to jest po prostu coś innego widzę często też różne światła w oddali coś jak tunel czasem doznaje takich rzeczy jak po prostu wypełnianie się ogniem tudzież ogromną ilością światła która zalewa mnie od wewnątrz aż razi... wszystko było pięknie ładnie aż pewnego dnia nagle wysypały mi się myśli z głowy które są dla mnie dziwnie bo niektórych nie kojarzę nie wiem może to jakieś dno świadomości i to wyszło jestem zmęczony bardzo senny co jak na ironie losu jest zabawne gdyż wcześniej dzięki medytacji wyszedłem z chronicznej bezsenności czyli taka zamiana ról . Ćwiczę też yoge sam w domu ale mało mi jakoś pomaga na te moje stany chaosu w głowie . Chętnie odpowiem na wasze pytania i dokładniej opisze sytuacje swoją głównie byłbym niezmiernie wdzięczny za jakąś pomoc w zdiagnozowaniu tego mojego problemu zmęczenia i amoku w głowie i jeśli się uda na uwolnienie z niego. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Co to za mantry, buddyjskie? Masz na nie przekaz od nauczyciela? Czy znalezione w internecie? Jeżeli chcesz pracować z mantrami wizualizacją itd. potzrebujesz przekazu od nauczyciela, dokładnych wyjaśnień itp. Praca z energia to nie przelewki.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Wydaje mi się, że zajmujesz się hinduizmem, nie buddyzmem. Poczytaj odpowiednie wątki w panelu Dharma.

ethan, to mogła być praca z mantrą jak w zen -mantra jako kotwica dla uważności.
Ani To Ani Tamto
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

glownie om mani padme hum ale tez hinduskich sluchalem no i om ah hung do guru rinpocze ... tak i glownie do uwaznosci je stosowalem ale to juz kiedys teraz medytuje sam nie mam zadnych przekazow inicjacji od nauczycieli po prostu sobie medytuje sam , ok poczytam dziekuje . a co do drogi to jeszcze nie określilem od dluzszego czasu mysle o buddyzmie wlasnie i tak czytam sutry ogladam filmy i poznaje sobie na spokojnie i na pewno blizej mi do buddyzmu niz hinduizmu
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Cześć!
Użytkownik iwanxxx w tym temacie napisał o bardzo fajnej książce dla początkujących buddystów. Od siebie też serdecznie polecam.
iwanxxx pisze: Zobacz, tu masz taką krótką książeczkę z podstawami buddyzmu:
http://sasana.wikidot.com/local--files/ ... d/DPDO.pdf
emaho!
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

Ok dziękuje ;) za pomoc
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Impertynent pisze:podczas medytacji widzę różne kolory głównie zieleń i fiolet i takie pytanie czy te kolory oznaczają rozwinięte bardziej czakry ?
Nie.
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

A co one oznaczają mają jakieś znaczenie czy po prostu są ? Jeśli ktoś ma jakiś pomysł żeby mi pomóc ze zmęczeniem i ciężkością głowy byłbym niezmiernie wdzięczny
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Impertynent pisze:glownie om mani padme hum ale tez hinduskich sluchalem no i om ah hung do guru rinpocze ... tak i glownie do uwaznosci je stosowalem ale to juz kiedys teraz medytuje sam nie mam zadnych przekazow inicjacji od nauczycieli po prostu sobie medytuje sam , ok poczytam dziekuje . a co do drogi to jeszcze nie określilem od dluzszego czasu mysle o buddyzmie wlasnie i tak czytam sutry ogladam filmy i poznaje sobie na spokojnie i na pewno blizej mi do buddyzmu niz hinduizmu
Hmm, akurat te mantry sa chyba najbardziej popularne w buddyzmie tybetanskim i z recytacja ich nie powinno sie wiazac nic zlego, nawet jesli nie ma sie przekazu na nie, akurat Awalokiteśwara i Padamasambhawa slubowali ze beda przy kazdym kto wypowie ich imie lub o nich pomysli, i chociaz bez przekazu nie mozna wytworzyc prawdziwej mocy tych mantr to taka osoba powtarzajac je z wiara na zasadzie modlitwy moze odniesc jakies korzysci. Ba, nawet z pierwszej reki slyszalem ze osoba nie majacego nic wspolnego z buddyzmem wyleczyla sie z pewnych zaburzen uzywajac mantry Mani :)

Twoje problemy z wysypaniem się myśli z głowy moga miec generalne podloze ze kiedy zaczyna sie medytowac duzo zaczyna sie tez widziec i oczyszcza sie swoja karme, a jak sie na przyklad cialo oczyszcza kiedy jest chore, biegunka, wymioty zeby pozbyc sie syfu z organizmu, na tej zasadzie. Co cie nie zabije to cie wzmocni :) (jesli oczywiscie madzre do tego podejdziesz).

Tutaj byl/jest toczony topik na temat nieprzyjemnych doznan z medytacji
http://forum.medytacja.net/viewtopic.php?f=105&t=11295
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

Jeśli już bym na poważnie zdecydował się praktykować buddyzm z pewnej tradycji mi odpowiedniej to czy są możliwości tego przekazu na odległość inicjacji ? nie wiem jak to nazwać poprawnie . Bo mieszkam w małym miasteczku i raczej nie mam sposobności póki co by należeć do jakieś sposobności , a co do mantr to wrócę sobie do om mani padme hum mysle ze mi to dobrze zrobi i mnie uspokoi :) Dziękuje za pomoc i odpowiedzi
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Jedynie w niektórych tradycjach buddyjskich należy otrzymać taki przekaz, nie wiem czy gdziekolwiek poza tybetańskimi ścieżkami.
Ani To Ani Tamto
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

A co oznaczaja te kolory podczas medytacji ? Mają jakieś znaczenie czy nie bardzo ?
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Ja osobiście mam tak, że nawet nie siadając do medytacji jak zamknę oczy pojawiają mi się jakieś światła, wzorki 'przed oczami', myślę że ma tak każda istota ludzka, to nie musi być związane z medytacją. Pozdrawiam serdecznie :serce:
emaho!
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

ok dziękuje a może powie mi ktoś jak pozbyć się uczucia ciężkości głowy i zmęczenia które występują w głowie konkretnie przód czoła 3oko i czubek głowy.. To by mi bardzo pomogło pozdrawiam Aha i jeszcze słyszę szum w uszach czasem takie piski podczas medytacji i totalnej ciszy czy to coś znaczy ??
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Zmęczenie może być spowodowane tym, że na przykład medytujesz wieczorem. Późnym wieczorem, kiedy jestem śpiący też jestem strasznie zmęczony i mam 'ciężką' głowę. Jak już zmuszę się do wstania to rano najlepiej mi się medytuje, tylko nie zaraz po przebudzeniu ale na przyklad parę ćwiczeń gimnastycznych żeby się rozbudzić i jest bardzo fajnie. No i trzeba mieć do medytacji przedewszystkim dobre nastawienie - trzeba być rozluźnionym, świadomym tego, że to nie kara a obowiązek.

Kwiat lotosu rozkwita ponad powierzchnią wody nietknięty przez jej nieczystości. Podobnie, poprzez medytację, każdy może żyć w tym świecie nietknięty przez jego niepokoje.
emaho!
Impertynent
Posty: 11
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 21:54
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Impertynent »

Ja lubię medytować a medytuje o każdej porze dnia i nocy ale głównie przed snem na leżąco z automatu mi się wrzuca może powinienem sobie ustalić swoje święte miejsce w pokoju ? i robić to na siedząco częściej żeby nie łączyć czynności spania z medytacja . Co tym myślicie
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Medytować możesz cały czas, cały czas możesz sobie przypominać o świadomości. W Mahajanie jest nawet możliwość praktykowania podczas snu. Ja staram się medytować cały czas, wychodzi to różnie, ale staram się. Oczywiście, że wieczorem i rano siedzę na złożonym kocu ale to tylko część medytacji. Pozdrawiam :namaste:
emaho!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Impertynent pisze:podczas medytacji widzę różne kolory głównie zieleń i fiolet i takie pytanie czy te kolory oznaczają rozwinięte bardziej czakry ?
Te kolory mają - na przykład - swe przełożenie na stan fizycznych organów ciała w danym momencie /np płuca, wątroba/, także na dominujące emocje w danym momencie /np złość, duma/, oraz na stan czakr /ich aspektu np wiatru czy też ziemi/ w danym momencie. /itd/
Kwestią jest tu kontekst - a więc konkretnie na jakich zasadach /i co jest jej celem/ opiera się dana praktyka z mantrą. To definiuje interpretację owych kolorów, które się postrzega w danym momencie.
Jest to bardzo istotne /owe zasady i cel/, ponieważ to, jak się pracuje z daną mantrą /a ustawia to kompetentny Nauczyciel/ prowadzi do określonego efektu. Jeżeli tak nie jest, jeżeli jest to na zasadzie ''no znam taką to, a taką mantrę i sobie pracuję z nią'' - to wtedy mamy w praktyce z mantrą, po prostu ruletkę... a jeżeli nawet ona zadziała, to raczej tylko na zasadzie placebo /efekt jest krótkotrwały i powierzchowny/.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Warto wyznaczyć sobie konkretny moment na siedzoną medytacją w ciągu dnia, wyznaczyć sobie minimalną ilość, np. 10 minut i trzymać się tej ilości codziennie, ew. zwiększając ją w ramach uznania. Dobrze medytować przed zaśnięciem ale nie zastąpi to medytacji formalnej, umysł w czasie leżenia łatwiej się "rozłazi", pływa w rozmarzaniach, poza tym w którymś momencie oczywiście zasypia się, nie wiesz przez to ile medytujesz, nie masz okazji, żeby pofunkcjonować w stanie uspokojonego umysłu.
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Myślę że, powinieneś, tak czy inaczej, spotkać się z jakimś wykwalifikowanym nauczycielem. Taka osoba, odpowie na wiele twoich pytań i bardzo szybko może rozwiązać wiele twoich problemów. Poszukaj w internecie ośrodków buddyjskich, prowadzonych przez osoby mające "przekaz Dharmy". Poczytaj trochę ich nauk, trochę o nich samych. Jeśli ktoś ci szczególnie przypadnie do gustu spróbuj się z nim skontaktować.
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mój Początek

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

uniwersalne rady Rafusa zostały przeniesione do panelu ''archiwum''
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”