Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

confused
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 17, 2013 16:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: confused »

Od niedawna zainteresowalem sie buddyzmem, czytam wprowadzajacie ksiazki itd. Jednak jednej rzeczy kompletnie nie pojmuje i nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi na dreczace mnie pytanie.

Celem zyciowym czlowieka jest uwolnienie sie z sansary, kregu zycia i smierci poprzez osiagniecie stanu nirwany tak? Jesli nie uda mu sie za owczesnego zywota, to dochodzi do reinkarnacji i ma kolejna szanse aby to osiagnac. I moje pytanie jest nastepujace: Gdy juz taki czlowiek osiagnie te nirwane i uwolni sie z sansary to co sie z nim dzieje? Chodzi mi oto co fizycznie sie z nim dzieje, a nie w teorii. Rozumiem ze nie dochodzi wtedy do kolejnej reinkarnacji, no ale z drugiej strony nie zostaje przeciez niesmiertelny w danym zyciu. Czy on po prostu przestaje istniec?
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

znalazłem coś takiego:
Gdy osoba, która urzeczywistniła nirwanę umiera, do jej śmierci odnosi się jako do paranirwany, jej całkowitego odejścia, ponieważ jej życie było jej ostatnim łączem w cyklu śmierci i odrodzenia (samsara) i już nie narodzi się ponownie. Co dzieje się z osobą po jej paranirwanie nie można wytłumaczyć, gdyż wychodzi to poza wszystkie wyobrażalne doznania.
tutaj: http://www.etapasvi.com/pl/encyclopedia#parinirvana
Obrazek
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

Witaj na forum confused. :shake2:
dharmozjad pisze:znalazłem coś takiego:
Gdy osoba, która urzeczywistniła nirwanę umiera, do jej śmierci odnosi się jako do paranirwany, jej całkowitego odejścia, ponieważ jej życie było jej ostatnim łączem w cyklu śmierci i odrodzenia (samsara) i już nie narodzi się ponownie. Co dzieje się z osobą po jej paranirwanie nie można wytłumaczyć, gdyż wychodzi to poza wszystkie wyobrażalne doznania.
tutaj: http://www.etapasvi.com/pl/encyclopedia#parinirvana
Pod tym linkiem który podałeś jest jeszcze punkt 9 "Nirwana" który również mógłby być zacytowany.
Sądzę że jest równie ważny. :)
Budda opisał nirwanę (nibbāna) jako perfekcyjny pokój stanu umysłu, wolnego od pragnienia, złości i innych nieprzyjemnych stanów.
Budda tłumaczy nirwanę jako "nieuwarunkowany" umysł, umysł który przeszedł do punktu doskonałej przejrzystości i jasności wskutek ustania wytwarzania dobrowolnych formacji. Jest to opisane przez Buddę jako "nieśmiertelność" (deathlessness) i jako najwyższe duchowe osiągnięcie, naturalny rezultat, który przypada temu, kto wiedzie życie działając i prowadząc się moralnie i cnotliwie, zgodnie ze Szlachetną Ośmiokrotną Ścieżką. Takie życie powoduje wzrastającą kontrolę nad tworzeniem karmy. Pozytywnymi wynikami wytwarza ono zdrową karmę i w końcu pozwala na zakończenie powstawania karmy razem z osiągnięciem nirwany. W przeciwnym razie, istoty wiecznie wędrują poprzez tymczasowość i wytwarzające cierpienie królestwa pragnienia, kształtu i bezkształtności, nazwane wspólnie samsarą.

Człowiek może osiągnąć nirwanę bez umierania.
Pozdrawiam.
GN
Kwan Seum Bosal
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

confused pisze: Czy on po prostu przestaje istniec?
dharmozjad pisze: Co dzieje się z osobą po jej paranirwanie nie można wytłumaczyć, gdyż wychodzi to poza wszystkie wyobrażalne doznania.
To może zamiast ryzykować nicość, lepiej nauczyć się kształtować karmę na swój sposób w samsarze i w niej pozostać świadomie odradzając się?
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Rafus pisze:
confused pisze: Czy on po prostu przestaje istniec?
dharmozjad pisze: Co dzieje się z osobą po jej paranirwanie nie można wytłumaczyć, gdyż wychodzi to poza wszystkie wyobrażalne doznania.
To może zamiast ryzykować nicość, lepiej nauczyć się kształtować karmę na swój sposób w samsarze i w niej pozostać świadomie odradzając się?
Osoba nie wchodzi do paranirwany, ponieważ "osoba" to konstrukt nietrwały, zależny od warunków "zewnętrznych" (dziwię się że ktoś na tym forum ma wątpliwości).
Jeśli zaś chodzi o nicość to Twój lęk jest chybiony, Budda wielokrotnie zaprzeczał temu aby nauczał o tym jak "wejść w niebyt" (ok, możesz założyć że kłamał :coolwink: ).
Co do wcieleń, możesz ukształtować karmę na następne wcielenie, ale potem możesz nie trafić na nauki i Twoja zabawa w kształtowanie karmy doprowadzi do nieuniknionego regresu.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
confused pisze:Od niedawna zainteresowalem sie buddyzmem, czytam wprowadzajacie ksiazki itd. Jednak jednej rzeczy kompletnie nie pojmuje i nie moge nigdzie znalezc odpowiedzi na dreczace mnie pytanie.

Celem zyciowym czlowieka jest uwolnienie sie z sansary, kregu zycia i smierci poprzez osiagniecie stanu nirwany tak? Jesli nie uda mu sie za owczesnego zywota, to dochodzi do reinkarnacji i ma kolejna szanse aby to osiagnac. I moje pytanie jest nastepujace: Gdy juz taki czlowiek osiagnie te nirwane i uwolni sie z sansary to co sie z nim dzieje? Chodzi mi oto co fizycznie sie z nim dzieje, a nie w teorii. Rozumiem ze nie dochodzi wtedy do kolejnej reinkarnacji, no ale z drugiej strony nie zostaje przeciez niesmiertelny w danym zyciu. Czy on po prostu przestaje istniec?
Według nauczania z sutt (SN 44.6), jest to pytanie, które powstaje, wtedy gdy umysł jest rozmiłowany w formie, doznaniach, etc., w byciu, lgnięciu i pożądaniu i nie widzi ich wstrzymania (tzn. nie widzi zależnego powstawania). Dla uwolnionego od pożądania nie ma miejsca odrodzenia i nie ma kryterium, według których można go opisać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Damian907 pisze:Osoba nie wchodzi do paranirwany, ponieważ "osoba" to konstrukt nietrwały, zależny od warunków "zewnętrznych" (dziwię się że ktoś na tym forum ma wątpliwości).
A jeżeli weźmiesz pod uwagę to, że ten temat znajduje się w panelu ''Buddyzm Początki'' i dziale ''Wasze pierwsze pytania'', to może wtedy przestanie być to dla Ciebie dziwnym?... :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Damian907 pisze:Co do wcieleń, możesz ukształtować karmę na następne wcielenie, ale potem możesz nie trafić na nauki i Twoja zabawa w kształtowanie karmy doprowadzi do nieuniknionego regresu.
A trafienie na nauki lub nie, nie jest zależne od karmy? Przecież można pokierować karmą tak, by się odrodzić w miejscu gdzie dharma jest nauczana, a wcześniej świadomie dokonane czyny będą prowadzić do jej zrozumienia i przypomnienia. Czy bodhisattwowie odradzający się po kilkanaście razy, też mogą nie trafić na nauki i doprowadzić się do regresu?
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Rafus pisze:Przecież można pokierować karmą tak, by się odrodzić w miejscu gdzie dharma jest nauczana, a wcześniej świadomie dokonane czyny będą prowadzić do jej zrozumienia i przypomnienia. Czy bodhisattwowie odradzający się po kilkanaście razy, też mogą nie trafić na nauki i doprowadzić się do regresu?
Karmą się nie kieruje, karmę się osłabia, oczyszcza, rozpuszcza, wygasza. Z tego, co słyszałam, bodhisattwa (w buddyzmie tybetańskim) pobiera nauki w nieco inny sposób, niż praktykujący, który dopiero aspiruje do bycia bodhisattwą. Raczej nie potrzebuje do tego celu odrodzenia w którymś z samsarycznych światów. W tych światach pojawia się głównie po to, żeby pomóc innym istotom. A nauki pobiera z poziomu Sambhogakaji. Poczytaj o trzech stanach (ciałach, kajach) Buddy.

A poza tym, Rafus, jeśli czegoś dokładnie nie wiesz, zaznaczaj to wyraźnie w poście ("kierowanie karmą"). Ja jak nie jestem czegoś pewna, po prostu piszę: wydaje mi się, wyobrażam sobie, nie wiem dokładnie, ale zdaje się, że... W ten sposób zasygnalizujesz czytającym, że niekoniecznie musisz mieć rację. Jesteśmy w panelu dla początkujących. Nie wiem, skąd czerpiesz wiedzę o buddyzmie, ale w tym, co piszesz, znajduję sporo nieścisłości i uproszczeń. Mnóstwo roboty jest, bo trzeba za Twoimi postami biegać i nanosić poprawki, dałbyś odpocząć. ;)

Pozdrawiam, gt

EDIT:// I co to znaczy "natychmiastowa droga" w Twoim profilu, mógłbyś wyjaśnić? Robisz pstryk i masz, czy jeszcze jakoś inaczej? ;)
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Brak mi rozumienia pojęć: kształtowanie/kierowanie odnoszących się do buddyzmu. Wtedy myślałem: "jak coś można kształtować to znaczy, że się tym kieruje". Widocznie muszę więcej popracować ze słownikiem.
I co to znaczy "natychmiastowa droga" w Twoim profilu, mógłbyś wyjaśnić? Robisz pstryk i masz, czy jeszcze jakoś inaczej? ;)
Nie muszę pstrykać by mieć ;)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Rafus pisze:Wtedy myślałem: "jak coś można kształtować to znaczy, że się tym kieruje". Widocznie muszę więcej popracować ze słownikiem.
Problem w tym, że nawet jeśli kształtuje się własne zachowanie, to z tego wcale nie wynika "kształtowanie" karmy. Karma dopóki jest, zawsze może zrobić psikusa i to w bardzo nieoczekiwany sposób. Dopiero pewien poziom niezależności od niej (poziomy rozwoju bodhisattwy) mógłby ewentualnie gwarantować świadome (celowe) odrodzenie w określonym miejscu dla pożytku istot. Chodzi więc nie o "kierowanie", a o wolność od karmy (od prawa przyczyny i skutku). Tak ja to rozumiem.

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Co sie dzieje z czlowiekiem po osiagnieciu nirwany?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Karma dopóki jest, zawsze może zrobić psikusa i to w bardzo nieoczekiwany sposób.
Czyli nie nastawiaj się za bardzo na to, że jak wymodlisz, to w następnym wcieleniu siup, trzy mantry i masz nirwanę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”