Co może być rdzeniem stupy?

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Dzień dobry, chciałbym wznieść stupę i moje pytanie jest takie czy jako jej rdzeń muszę koniecznie użyć relikwii buddy, czy też może być nim coś innego?
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Cześć,
o ile to nie jest pytanie do lamy, który może już stupę budował to zacytuję Lamę Rinczena, z artykułu na ten temat:
Serce stupy stanowią relikwie Przebudzonych i inne święte przedmioty, a rytuały konsekracji sprawiają, że kontakt ze stupą owocuje takimi samymi pożytkami, jak spotkanie samego Buddy.
pozdrawiam
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Inne święte przedmioty? Czyli np: mógłbym użyć jako centrum stupy, srebrnej wadżry? albo złotego koła dharmy?
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Niestety tylko tyle tam o tym było.... sorry

pozdro
k
EDIT: tutaj jest napisane , że zwykle stupa zawiera relikwie i ofiary (czyli sprawa otwarta??). http://www.khandro.net/ritual_stupa_1.htm
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Dobre i to, dziękuje za pomoc.
A jak sądzisz gdyby jakaś gmina wystąpiła z prośbą do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego o wydanie relikwii któregoś z buddów to zgodzili by się? Miała może miejsce już kiedyś taka sytuacja że tybet wydał szczątki albo jakiś przedmiot związany z jednym z buddów innemu państwu?
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Czyli że co? Że sercem stupy może być np: woda kwiatowa? albo oleje zapachowe? To rozumiem pod pojęciem ofiary?
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Nie wiem, wątpię nawet, że jest opcja taka żeby dali Ci relikwie jakiekolwiek.

Ofiary w buddyzmie to m.in. kadzidła, kwiaty, też muzyka, jakieś symbole pewnie, może ktoś inny zna klasyfikację, i które ofiary wiążą sie ze stupą..
W stupie teksty dharmy chyba są też, mantry.

Nie wiem wiele hehe to widać.

Na przykład posągi wypełnia się mantrami, ciekawe bo stupa może na podobnej zasadzie jest wypełniana.

pozdro
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Dzięki bardzo mi pomogłeś, a jak sądzisz co będzie miało lepszy pożytek dla społeczeństwa, stupa, posąg buddy czy może po prostu mantra wyrzeźbiona albo odlana z betonu?
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

W Tybecie malowano mantry na kamieniach, to od tego można zacząć choćby?

Obrazek
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Wiem na płocie dwa lata temu malowałem om mani peme hong trochę sąsiedzi się dziwnie na mnie patrzą ale mówią że ładne i oby tak zostało bo przypuszczam że jak by się dowiedzieli co to, to by mnie wygonili widłami.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Cześć, Awalokiteswara :)

z tego, co wiem, stup nie stawia się gdziekolwiek, jakkolwiek i przez kogokolwiek, jeśli ściśle miałaby być zachowana określona tradycja buddyjska. Napisałam określona, bo stawiają stupy różne szkoły i w różnych państwach, pod kierunkiem określonych mistrzów/nauczycieli. Rozumiem, że chcesz zbudować stupę, która nie miałaby takich ścisłych związków z przestrzeganymi regułami, więc wydaje mi się, że każdy Twój pomysł na potrzeby prywatne może okazać się trafiony ;)
Nie spodziewaj się, że ktokolwiek wyda Ci relikwie, przekaz danej szkoły jest chroniony, ma służyć uczniom tej szkoły i rolą wszelkich posiadanych cennych osobliwości jest m.in. tę ochronę wzmacniać. W Tybecie przyjęło się, że stupy budują znawcy ich architektury, w miejscach wskazanych przez lamę, na jego życzenie lub za jego pozwoleniem, określa się też główną intencję postawienia stupy, uwidocznioną w jej nazwie (np. stupa oświecenia), a potem odbywa się ceremonia inauguracyjna prowadzona przez lamę, uczestniczą w niej praktykujący w szkole, w której o budowie stupy zadecydowano.
O stupach takich, jak w Twoim przypadku, nic nie wiem, nie jest mi bliżej znany zwyczaj stawiania stup poza publicznym ośrodkiem praktyki buddyjskiej w danej linii przekazu.

Z takich szczegółów tradycyjnego wypełniania stup, oprócz tych, o których wspomniał Karuna, warto jeszcze wymienić specjalne odlewy z wizerunkami form medytacyjnych (przypominające płaskorzeźby), nazywane tsa tsa, no i różne przedmioty, które kwalifikujemy do tzw. bogactwa (złote i srebrne), są one wcześniej gromadzone przez praktykujących z ich własnych zasobów. Mantry umieszczane w stupie, zwijane są w specjalny sposób i na specjalnie przygotowywanych paskach, dodam, że również w specjalnych warunkach i nie przez kogokolwiek. No i na koniec, ale to zakładam, że wiesz, wznoszenie stupy podlega ścisłym regułom architektonicznym, które trzeba znać, a nie są one proste i stąd udział znawców w budowie.


Pozdrawiam, gt
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Nie no zdaje sobie sprawę że stupa którą wzniosę nijak nie będzie się umywać do tej wzniesionej na polecenie lamy przez ludzi którzy się na tym znają, myślę jednak że nawet i taka stupa będzie miała ogromny dobroczynny wpływ na każdego człowieka który ją zobaczy.
Dziękuje że rzuciłeś sporo światła na tą sprawę.

W każdym razie chyba już wiem jak to mniej więcej zrobię.

Pytanko jeszcze takie w takim razie, święte przedmioty albo zwinięte paski z mantrami, znajdują się w jakimś pojemniku pod stupą czy są w nią wmurowane w różnych miejscach?
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Co może być rdzeniem stupy?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Mała aktualizacja, okazuje się że pewien rodzaj świętego przedmiotu związanego z Buddą Padmasambhawą jest możliwy do pozyskania chodzi tutaj o Phurby wykonane z drzewa Guru Rinpocze, http://yeshekhorlo.pl/sklep/, zamierzam użyć jednej z nich jako relikwii w stupie którą zbuduję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”