Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Zacząłem interesować się Buddyzmem i dużo czytać na jego temat za pośrednictwem internetu. Jako, że chciałbym zacząć praktykować - szukam podstaw Buddyzmu. Fundamentu na którym można coś oprzeć, bo przecież OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ :-) ...

Z moich informacji wynika, że podstawą Buddyzmu jest Ośmioraka Ścieżka, która w sumia zawiera bardzo wiele informacji, bo w każdym z punktów są odniesienia do innych (np. w 1 - cztery szlachetne prawdy, a w 4tym - 5 wskazań) i analizując każdy z poszczególnych punktów człowiek zagłębia się głębiej i głębiej, można tak godzinami - szukać informacji, ale to nie pomaga w uporządkowaniu materiału, bo nadmiar informacji jest trudny do przerobienia...

Jak zacząć praktykować? Jak zacząć budować swoje fundamenty?

Doszedłem do wniosku (być może błędnie - proszę o poprawienie), że podstawą buddyzmu jest ZEN i KARMA, a każde inne pojęcie jakoś łączy się z tymi dwoma pojęciami.

ZEN - zrozumienie nietrwałości (słuszny pogląd - 1), dążenie do oświecenia (6), brak przeszkadzających myśli (7), medytacja, zanik ego (8)

Karma - zrozumienie prawa przyczyny i skutki (słuszny pogląd - 1), odstąpienie od wyrządzania wszelkiej krzywdy (słuszne myślenie - 2), wstrzymanie się od kłamstwa (słuszne słowo - 3), właściwe postępowanie (słuszny czyn - 4), praca zgodna z przykazaniami (słuszna praca/zarobkowanie - 5), ntencje i wysiłek, które nie pozwalają na powstawanie złych, a pozwalają na powstanie dobrych mentalnych właściwości (słuszne dążenie - 6), Zachowanie uważności we wszystkim, co się przedsięwzięło (7),

I jest jeszcze jedna rzecz, która w moich oczach, czyli oczach laika jest warta podkreślenia, czyli wyrzeczenie się pożądania oraz poświęcenia życia nie dla własnych zachcianek tylko dla innych istot i tutaj mam pewien problem. Czy poświęcenie życia i ciągła praca dla rodziny jest zgodna z naukami buddyzmu, czy to egoistyczne uleganie pożądaniom i koncentrowanie się na sprawach nieistotnych jak bogactwo. Singapur jest państwem buddyjskim i z największą ilością milionerów, czy dbanie o bogactwo i materialne dobro rodziny jest zgodne z buddyzmem?
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Po pierwsze to...

Witamy na forum :just:

Coś tam dzwoni, ale nie wiesz jeszcze w jakim kościele. Zapewne zaraz ktoś dokładnie Cię poprawi i nieco poinstruuje.

Z mojej strony: zachęcam do stawiania na samodzielność (opcja "szukaj") i czytania - dużo czytania. Na początek wystarczy wiki i to forum.

Tymczasem jeszcze raz serdecznie witam i życzę powodzenia!
:namaste:
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

Witaj :)

jeśli miałabym wskazać jakąkolwiek podstawę buddyzmu to byłyby to słowa Ajahna Brahma "Let go, be kind, be gentle" czyli "odpuszczaj/nie przywiązuj się, bądź miły, bądź delikatny" . Czasem też trochę zmienia to zdanie na "make peace, be kind, be gentle" czyli "twórz pokój, bądź miły, bądź delikatny".

Inną ważną podstawą jest medytacja. Medytując zmieniasz wiele w sobie, uspokajasz się wewnętrznie, znajdujesz w sobie oparcie.

Zen nie jest podstawą buddyzmu, to jedna z tradycji. Innymi tradycjami są np. Theravada czy Buddyzm Tybetański

mam nadzieję, ze choć trochę Ci pomogłam

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Krzychu :)
Krzychu pisze:Zacząłem interesować się Buddyzmem i dużo czytać na jego temat za pośrednictwem internetu. Jako, że chciałbym zacząć praktykować - szukam podstaw Buddyzmu. (...)
Dlaczego chcesz praktykować buddyzm? :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wikipedie przejrzalem całą odnośnie tematów buddyzmu, jednak to nie wszystko i zawsze lepiej usłyszeć cos od praktykujacych buddystow niż tylko czytać.

chcę praktykować Buddyzm, bo podobaja mi się założenia tej filozofii/religii i chce sprawdzic co mogą dac w praktyce. W Buddyzmie nie bylo wojen krzyżowych i nie ma luk w fundamentach jak chrzescijanstwo opierajace się na starym i nowym testamencie. stary przeczytalem i jestem wstrząśnięty bardzo negatywnie. To się kłóci z moja wewnętrzną moralnościa. zdaje sobie sprawę, że trzeba w życiu mieć jakąś drogę, ale to musi
mieć sens. chce sprawdzic czy buddyZm ma.

Flandra: bardzo dziękuję za odpowiedz, czegoś takiego oczekiwałem. Od ogółu do szczegółu :) Możesz więcej napisać na temat nie przywiazywania się? jak to wygląda w kontekście
własnej rodziny, jak ktoś ma żonę, dzieci?
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Drogi Krzychu: odpowiedź na pytanie które zadałeś możesz znaleźć w odpowiednim dziale - nie jesteś pierwszy, który ma wątpliwości w tym temacie. Ogólnie osobom początkującym poleca się przejrzenie działu "Wasze pierwsze pytania" - myślę, że tam znajdziesz to czego szukasz.
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Czytam już 3 godziny (dziś) to forum i wiele tematów dotyka moich pytań, ale wciąż nie wyjaśniają wszystkiego, więc czytam dalej ;)
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

Krzychu pisze: Flandra: bardzo dziękuję za odpowiedz, czegoś takiego oczekiwałem. Od ogółu do szczegółu :) Możesz więcej napisać na temat nie przywiazywania się? jak to wygląda w kontekście
własnej rodziny, jak ktoś ma żonę, dzieci?
jeśli znasz angielski to tutaj jest wykład Ajahna Brahma na ten temat:
Instead of Attachment

Pozostając w tematyce rodziny: Bringing up children

Ajahn Brahm jest mnichem tradycji Theravada
Awatar użytkownika
Krzychu
Posty: 29
Rejestracja: sob maja 18, 2013 19:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: panteizm

Re: Zen i Karma podstawą Buddyzmu ?

Nieprzeczytany post autor: Krzychu »

Załaduję na telefon i przesłucham w wolnej chwili, dziękuję bardzo ! :)
Natura ta jest tym samym co umysł wszystkich buddów. Buddowie przeszłości i przyszłości jedynie go przekazują. Poza tym umysłem nigdzie nie ma buddy. Ale omamieni ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich własny umysł jest buddą. Poszukują go na zewnątrz. Nigdy nie przestają wzywać buddów, oddawać im czci i dociekać jakie jest miejsce ich pobytu. Nie ulegajcie takim urojeniom. Poznajcie jedynie własny umysł. Poza nim nie ma innego buddy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”