W której i na której ręce należy trzymać male do mantr?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

dzo
konto zablokowane
Posty: 198
Rejestracja: pt lip 26, 2013 08:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateizm

W której i na której ręce należy trzymać male do mantr?

Nieprzeczytany post autor: dzo »

tytuł zmieniony przez kunzanga z: ''W której i na której ręce?''

W której i na której ręce należy trzymać male do mantr i do liczenia pokłonów i jak to wygląda w każdej szkole buddyzmu a jak w bon?

Pozdro
:meditate:
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

dzo pisze:W której i na której ręce należy trzymać male do mantr i do liczenia pokłonów
jak jesteś praworęczny to w prawej, a jak lewo, to w lewej! ;-)
a tak serio, to nie sądzę, żeby Oświecony kiedykolwiek mówił, że coś w tej kwestii "należy"...

:namaste:
Obrazek
dzo
konto zablokowane
Posty: 198
Rejestracja: pt lip 26, 2013 08:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateizm

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: dzo »

cześć dharmozjad :)

właśnie też wydaje mi się że to kwestia rytualna, ale np. hindusi uważają lewa rękę za gorszą, nieczystą więc mimo tego że może to nie mieć dla mnie jako europejczyka znaczenia to w ludziach wschodu może wywołać zdziwienie albo agresję. Trzymanie mali do liczenia pokłonów na prawej lub na lewej ręce może mieć wtedy takie znaczenie jak noszenie krzyża przez chrześcijanina w pozycji normalnej lub odwróconego. Z tego co zdążyłem rozkminić z netu to chyba malę do mantrowania nosi się na prawej ręce a tą mniejsza do liczenia pokłonów na lewej, przy czym nie wiem która ręką się którą liczy. Czytałem też gdzieś że boniści ze względu na charakter lunarny ich kultu w odróżnieniu od solarnych buddystów robią wiele rzeczy odwrotnie i np. obchodzą stupy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

:poklon2:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
hindusi uważają lewa rękę za gorszą, nieczystą
Lewą się podcierają, prawą jedzą. :)
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

hindusi uważają lewa rękę za gorszą, nieczystą
piotr pisze:Lewą się podcierają, prawą jedzą. :)
Akurat to pytanie miałem na obronie pracy licencjackiej. Czemu Hindusi trzymają jedną rękę pod stołem podczas jedzenia?
Pisałem o zwyczajach żywieniowych ze względu na daną religię i kulturę.

pozdrawiam
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Słyszałam jak Czcigodna Khandro Rinpocze mówiła, że malę buddyjską powinno się trzymać i używać w lewej ręce, i że nie powinno się tego zmieniać. Kiedyś czytałam też, wyjaśnienia o tym, że jest to symbol przełamania tego myślenia charakterystycznego dla subkontynentu indyjskiego (prawa - czysta lewa - nieczysta). Prawdę mówiąc nie widziałam nauczyciela wadźrajany używającego mali w prawej ręce...
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
dzo
konto zablokowane
Posty: 198
Rejestracja: pt lip 26, 2013 08:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateizm

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: dzo »

Dziękuję Ahuli za rzetelną odpowiedź. :namaste: Dziwne, że nikt inny nie był w stanie jej udzielić.

Niech Ci Buddha we wglądach wynagrodzi ;)
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: maximus »

AHuli pisze:Prawdę mówiąc nie widziałam nauczyciela wadźrajany używającego mali w prawej ręce...
Ceczu Rinpocze używał mali w prawej ręce :)
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

dzo pisze:W której i na której ręce należy trzymać male do mantr i do liczenia pokłonów i jak to wygląda w każdej szkole buddyzmu a jak w bon?

Pozdro
:meditate:
Rozwijając wypowiedź Ahuli dodam trochę klasyki.
Istnieją różne powody trzymania mali w lewej ręce. Na przykład Tenga Rinpocze wyjaśnia, że jeśli weźmiemy pod uwagę ciało ludzkie to prawa ręka odpowiada metodzie, aktywności, lewa ręka odpowiada aspektowi pustki, mądrości. Ale kanały energii są na odwrót tj. lewy kanał jest biały i związany jest z aktywnością, metodą, prawy kanał jest czerwony, odpowiada mądrości. Ponieważ powtarzanie mantry jest aktywnością, dlatego jako dobrowróżebny znak urzeczywistnienia tej aktywności, łączymy to z lewym kanałem.
Według komentarza do sadhany Dordże Phagmo napisanego przez III Phało Rinpocze(jest to podstawowy komentarz do tej praktyki urzywany w Karma Kagju), trzymanie mali w lewej ręce jest jeszcze jednym sposobem przekroczenia pojęcia „czyste – nieczyste”. W Indiach istniała tradycja zgodnie, z którą prawą rękę uważano za czystą, lepszą, dlatego używano ją do jedzenia. Lewa ręka z natury jest nieczysta, używano ją do czyszczenia „dolnej bramy”. Aby przekroczyć pojęcie, że jakaś część ciała jest „czysta/nieczysta”, dlatego malę trzymamy w lewej dłoni.
Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden pikantny szczegół. Otóż w buddyzmie podstawowym sposobem przesuwania koralików mali jest użycie palca wskazujacego i kciuka. Natomiast w tradycji hinduskiej nie poleca się tego ponieważ uważają, że palec wskazujący związany jest z rzucaniem klątw. Dlatego w podstawowej formie zaleca się używać palca środkowego i kciuka. W hinduistycznych tradycjach, każdy palec dłoni powiązany jest z innym bóstwem i aktywnościami.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
paolo pisze:(...) Na przykład Tenga Rinpocze wyjaśnia, że jeśli weźmiemy pod uwagę ciało ludzkie to prawa ręka odpowiada metodzie, aktywności, lewa ręka odpowiada aspektowi pustki, mądrości. Ale kanały energii są na odwrót tj. lewy kanał jest biały i związany jest z aktywnością, metodą, prawy kanał jest czerwony, odpowiada mądrości. (...)
Drobny wtręt z mej strony... natomiast w yungdrung bon, lewy kanał jest czerwony a prawy biały.

Pozdrawiam
:14:

ps
i tradycyjnie już - dzięki Paolo za wyjaśnienia :namaste:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

maximus pisze:
AHuli pisze:Prawdę mówiąc nie widziałam nauczyciela wadźrajany używającego mali w prawej ręce...
Ceczu Rinpocze używał mali w prawej ręce :)
No ale ja niestety nie spotkałam Ceczu Rinpoczego :(
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Istnieją także pewne inne wyjaśnienia mówiące o tym, że malę podczas mantrowania powinno się trzymać zakrytą, ale teraz nie pamietam czy dotyczy to tak samo łagodnych bóstw. I teraz pytanie, czy wielkim błędem byłoby praktykowane z odkrtyą malą? I tak samo odnośnie strony, czy to jakiś poważny błąd trzymania mali w prawej ręce?
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: W której i na której ręce?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

maximus pisze:
AHuli pisze:Prawdę mówiąc nie widziałam nauczyciela wadźrajany używającego mali w prawej ręce...
Ceczu Rinpocze używał mali w prawej ręce :)
Prawdopodobnie wynikało to z nawyku związanego z jego osobistą praktyką.
Kiedy Khenpo Tashi Gjalcen udzielał wyjaśnienia do sadhany Awalokiteśwary ułożonej przez mahasidhę Tangtonga Gjalpo(oparte na głównym komentarzu napisanym przez XV Karmapę), powiedział, że podczas powtarzania mantry można używać prawej ręki, ale...Istnieją teksty, które opisują jaka mala jest odpowiednia do wykorzystania w danej praktyce. W zależności od rodzaju praktyki itp. malę trzymamy w lewej lub prawej dłoni. W niektórych praktykach koraliki mali przesuwamy do siebie w innych przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na przykład w przypadku łagodnych aspektów buddy malę trzyma się w lewej dłoni, koraliki mali przesuwa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: W której i na której ręce należy trzymać male do mantr?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Jak obserwuję nauczycieli, to widzę lewą rękę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”