Buddyzm Theravada

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Krzywaaa
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 21, 2013 16:09
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: Krzywaaa »

Hej wszystkim!
Pisze w dziale ogolnym poniewaz nie jestem pewna, gdzie bym mogla go umiescic.
Wydaje mi sie ten dzial najodpowiedniejszy.Zastanawiam sie moi drodzy skad czerpiecie informacje o roznych typach buddyzmu. Ja sie kompletnie w tym gubie, owszem znam rozne odmainy ale nie rozumiem czy sie roznia i dlaczego. Czy Buddyzm nie prowadzi do tego samego? Co za roznica ktora droga sie podaza? I drugie pytanie, skad znacie te wszystkie pogmatwane terminy ktore ja musze googlowac? :) Moze kilka fajnych linkow, albo inspirujacych ksiazek. Niestety nadal nie wiem jak znalesc swojego nauczyciela :(
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

witaj Krzywaaa! :namaste:
Krzywaaa pisze:Co za różnica którą droga się podąża?
wiesz, na taki np. Giewont można wejść łatwiutkim szlakiem od południowej strony:
Obrazek

ale są i tacy, którym znacznie więcej frajdy sprawia "wejście" na szczyt północną ścianą, najlepiej zimą:
Obrazek

:hyhy:
Obrazek
Awatar użytkownika
Placidus
Posty: 41
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 19:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: -

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: Placidus »

Cześć Krzywaaa,

Ja też jestem nowy i jeszcze za dobrze się nie rozeznaje w terminach:), ale skoro wpisałaś jako temat Buddyzm Theravada to mogę Ci coś polecić.

Zajrzyj na stronę sasana.pl i zacznij od przeczytania książki "Medytacja Vipassana w prostych słowach" (jest na tej stronie udostępniona). Jeśli uznasz, że ta technika Ci odpowada, zacznij stosować się do wskazówek zawartych w książce. Przeczytałem kilka książek na temat buddyzmu, ale uznałem, że samo czytanie nie ma sensu jeśli nie zacznie się medytować. Warto wyznaczyć sobie ścieżkę i konsekwentnie nią podążać. Podkreślam, że jestem tylko laikiem, więc nie sugeruj się zbytnio moją odpowiedzią.

Serdecznie pozdrawiam
Krzywaaa
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 21, 2013 16:09
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: Krzywaaa »

Drogi Dharmozjad
Okej masz racje, calkiem logicznie odpowiedziales. Bo jezeli ja sie gubie w innych odmianach Buddyzmu a tylko Theravada wydaje mi sie taka przejrzysta i logiczna to znaczy ze ide na latwizne czy poprostu to najbardziej odpowiada moim preferencjom?
Sama nie wiem, tak bardzo chcialabym poznac kogos w moim otoczeniu z kim moglabym dlugo rozmawiac i uczyc sie wspolnie a tu ani widu ani slychu. Moze ma ktos na emigracji znajomych ktorzy by chcieli poznac fajnych, otwartych ludzi?
Aktualnie mieszkam w Irlandii do Polski raczej nie wracam, jak by ktos byl chetny to zapraszam na kawe, wino albo ciacho z kremem :)
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Placidus pisze: Zajrzyj na stronę sasana.pl
A na sasanie jest dział dla początkujących Jak zacząć
.Zastanawiam sie moi drodzy skad czerpiecie informacje o roznych typach buddyzmu.
Ja, gdy mam czas, to czytam kanon palijski. I kupiłam sobie ostatnio "światło odkrywania", ale tylko leży na półce ;(
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Krzywaaa pisze:czy po prostu to najbardziej odpowiada moim preferencjom?
dokładnie to! :ok:
jeden woli dojść do celu leśną dróżką, drugi równym chodnikiem. to tylko kwestia upodobań, ważne, by do tego celu w końcu dojść!
chociaż są i tacy, którzy twierdzą, że sama "droga może być celem"! :)
http://www.youtube.com/watch?v=NL2Fx5DtCqU
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Krzywaaa pisze:Bo jezeli ja sie gubie w innych odmianach Buddyzmu a tylko Theravada wydaje mi sie taka przejrzysta i logiczna to znaczy ze ide na latwizne czy poprostu to najbardziej odpowiada moim preferencjom?
Jeżeli nie interesują cie nauki mahasiddhów, to buddyzm tybetański raczej nie jest dla Ciebie :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Krzywaaa pisze:(...) Zastanawiam sie moi drodzy skad czerpiecie informacje o roznych typach buddyzmu.
Nie wiem jak to jest w irlandii, natomiast /obecnie/ w polsce jest cała masa literatury na ten temat i są też publikacje /książki/, które pozwalają sobie to uporządkować, jak chociażby: ''Świat buddyzmu tybetańskiego'' Dalaj Lamy. Rzecz jasna, pogłębiają tą wiedzę wykłady i odosobnienia z Nauczycielami.
Linki do stron wydawnictw buddyjskich w polsce, masz: TUTAJ
Krzywaaa pisze:Ja sie kompletnie w tym gubie, owszem znam rozne odmainy ale nie rozumiem czy sie roznia i dlaczego.
Chcesz poznawać buddyzm w sensie intelektualnym, czy chcesz podążać ścieżką ku ustaniu cierpienia?
Mistrz mego serca zwykł mawiać: jeżeli czegoś nie rozumiesz, nie zamartwiaj się tym, zostaw to, najpierw zajmij się i rozwijaj w praktyce to, co rozumiesz. /trochę Go tu parafrazuję/
Krzywaaa pisze:Czy Buddyzm nie prowadzi do tego samego?
Buddyzm to tylko /lub aż/ nazwa - tu masz wyjaśnienie jak powstała: ''termin: Buddyzm''
W ramach buddyzmu mamy różne tradycje i szkoły, a generalne założenie jest takie, że wszystkie one /powołując się u podstawy na Błogosławionego/, prowadzą ku ustaniu cierpienia /znaczy, ku temu samemu prowadzą/.
Krzywaaa pisze:Co za roznica ktora droga sie podaza?
Jak dla mnie żadna /jeżeli odnosimy to do tradycji buddyjskich/. Kwestią jest tylko to, czy ścieżka, którą się wybrało, niesie w sobie progres... jeżeli nie, to pojawia się różnica ale... tylko konkretnie dla tej osoby.
Z drugiej strony ''każdy paw swój ogon chwali''... i cóż począć, żyjemy w świecie hipermarketów i niestety mamy tendencję do przekładania takiego podejścia względem buddyjskich tradycji i szkół.
Krzywaaa pisze:Moze kilka fajnych linkow, albo inspirujacych ksiazek.
Proponuję, poszperaj - TUTAJ
Krzywaaa pisze:Niestety nadal nie wiem jak znalesc swojego nauczyciela :(
Od kiedy /konkretnie/ podążasz ścieżką ku ustaniu cierpienia i co /konkretnie/ praktykujesz /praktykowałaś/? :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Krzywaaa
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 21, 2013 16:09
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: Krzywaaa »

Kunznang!
Tak naprawde przeczytalam jedna angielska publikacje "Buddhism clear and simple"
ktora byla dosc ogolnie napisana, o historii Buddy. O cierpieniu, medytacji i nirvanie. Troszke czasu zajelo mi doglebnie jej zrozumienie ze wzgledu na drugi jezyk, ktory chocby nie wiem jak prosty byl nadal jest jezykiem obcym.
Jakie polecacie ksiazki?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm Theravada

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj

Dzięki za wyjaśnienie Krzywaaa :)
Krzywaaa pisze:Jakie polecacie ksiazki?
Pozostaje mi zaproponować, powtórnie - tutaj jest temat temu poświęcony: Jakie książki dla "początkującego" buddysty. Jest w nim co poczytać, by wiedzieć, co czytać.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”