Początki na Drodze.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Jako że to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich :)
Jakieś 2 lata temu szukając jakiejś ciekawej publikacji dla zabicia nudy zacząłem czytać Złudzenie Istnienia Krzysztofa Szczypka. Lektura mnie bardzo wciągnęła lecz coś się stało nie pamiętam już co że ją przerwałem. Ale teraz ostatnio do niej wróciłem przeczytałem całość i muszę przyznać że buddyzm bardzo mocno mnie zainteresował wręcz wciągnął. No i chciałbym zacząć praktykować jak na razie skupiłem się na swojej moralności i systematycznemu medytowaniu (medytacja wyglądu). Czytając to forum dowiedziałem się że są różne tradycje buddyjskie że najlepiej mieć jakiegoś nauczyciela za którym można podążać. I tu pojawiają się moje pytania. Jak to jest z tymi tradycjami? Skąd one się wzięły? Czy trzeba jakąś wybierać? A jeśli tak to w jaki sposób się tego wyboru dokonuje? No i jak to jest z nauczycielami i wspólnotami? Czy trzeba je znajdować? Wiem że to dużo pytań ale muszę przyznać że lektura Złudzenia Istnienia i moje postanowienie żeby praktykować spowodowało lawinę pytań. Nie pytam o żadne inne książki bo jest osobny temat i nie chciałem robić offtopic'u jednak jeśli ktoś zna jakieś publikacje które by przedstawiały tradycje buddyjskie i ich różnice to byłbym bardzo wdzięczny za polecenie ich. :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum :)
TheVortex pisze:(...) Jak to jest z tymi tradycjami? Skąd one się wzięły?
Proponuję, byś zajrzał do tego tematu: Podstawowe informacje na temat buddyzmu i poczytał, co na ten temat ma do powiedzenia bogini wiki - poczynając od hasła ''Buddyzm'', a idąc dalej przez takie hasła jak: Hinayana, Mahayana,
Wadżrajana; i dalej: Therawada, Czan, Son, Zen, Soto, Rinzai, Tendai, Shingon, Jodo Shu, Ningmapa, Kagyu, Gelugpa, itd
TheVortex pisze:(...) Czy trzeba jakąś wybierać? A jeśli tak to w jaki sposób się tego wyboru dokonuje? No i jak to jest z nauczycielami i wspólnotami? Czy trzeba je znajdować?
Proponuję, byś przejrzał ten dział: ''Wasze pierwsze pytania'' - takie pytania, jak Twe, już padały i były tu omawiane... niestety, jak w Twym przypadku, tytuły niektórych tematów nie wskazują jednoznacznie na to, co jest w nich omawiane. Tak czy inaczej, było to już omawiane. Owocnej lektury :)

Pozdrawiam
:14:

ps
a oprócz tego, polecam temat: Jakie książki dla "początkującego" buddysty
.
dane :580:
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Właściwie to część artykułów z podstawowych informacji na temat buddyzmu czytałem bo z ciekawości chciałem porównać informacje z Wikipedii z tymi z Złudzenia Istnienia. Nie czytałem dalszych pojęć z wiki bo mówiąc szczerze trochę jej nie ufam. Ale skoro została polecona to skorzystam. Bardzo dziękuję. A co do forum to poczytam poczytam. Dziękuje za odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

witaj na forum :namaste:
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

W sumie mam takie może dość błache i typowe pytanie ale czytając artykuły na wiki i patrząc na działy tu na forum zastanawiam się jak to jest z buddyzmem tybetańskim. Czy to jest odrębna tradycja czy tylko szkoła w tradycji mahajana? Jak tak czytam to mam wrażenie że to osobna tradycja jednak nie uważam się za jakiegoś oczytanego człowieka w tematyce buddyzmu więc nie mam pewności.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
TheVortex pisze:W sumie mam takie może dość błache i typowe pytanie ale czytając artykuły na wiki i patrząc na działy tu na forum zastanawiam się jak to jest z buddyzmem tybetańskim. Czy to jest odrębna tradycja czy tylko szkoła w tradycji mahajana? (...)
To są szkoły w ramach mahajany i wadżrajany. Ningmapa polega na przekazie nauk z odijany, a pozostałe szkoły /pomijam tradycję yungdrung bon/ na przekazach nauk z indii. Podczas asymilacji /czy wprowadzania/ buddyzmu w tybecie powstały różne szkoły, które stworzyły swą specyfikę /opartą na kulturze tybetańskiej/ i tak powstało to, co nazywamy obecnie buddyzmem tybetańskim.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Początki na Drodze.

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Aha no to teraz mam jasność co do tego jak to wszystko wygląda, dziękuje za pomoc. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”