Książki Ole Nydahla

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Witam. :)
Natrafiłem ostatnio na książki nauczyciela Ole Nydahl i zastanawiam się czy te książki warte zakupu. Nie miałbym wątpliwości gdyby nie kontrowersje o jakich czytałem na tym forum. Z jednej strony nie jestem wstanie do końca rozpoznać czy te książki to rzeczywiście buddyzm czy "buddyzm Nydahla" z drugiej strony znam fundamentalne nauki Buddy i jakoś nie zauważyłem żeby jego tłumaczenia były niepoprawne albo w jakiś sposób przekształcone. No i jeszcze tak na zdrowy rozsądek skoro został wyznaczony do nauczania Zachodu przez samego XVI Karmpe to znaczy że jest odpowiednim człowiekiem a nie jakimś "heretykiem". Dlatego pytam się osób mądrzejszych ode mnie czy rzeczywiście warto zakupić jakąś jego książkę? A i jeszcze jedna ważna rzecz ten post nie został stworzony po to żeby doszło do kłótni pomiędzy różnymi szkołami, tradycjami, po prostu chce zasięgnąć opinii od ludzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie. :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
TheVortex pisze:Natrafiłem ostatnio na książki nauczyciela Ole Nydahl i zastanawiam się czy te książki warte zakupu. (...)
Jeżeli chcesz podążać ścieżką z busolą ustawioną na pogląd wadżrajany, to Jego książki mogą być wsparciem i inspiracją.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

TheVortex pisze:No i jeszcze tak na zdrowy rozsądek skoro został wyznaczony do nauczania Zachodu przez samego XVI Karmpe to znaczy że jest odpowiednim człowiekiem a nie jakimś "heretykiem".
Cześć, witaj na forum :)

Herezji w tych książkach nie ma, aczkolwiek nie każdemu odpowiada styl, w jakim lama Ole się wypowiada, musisz sam sprawdzić, jak to jest w Twoim przypadku. Poza tym, nawet jeśli dojdziesz do wniosku, że wolisz słuchać i czytać innego nauczyciela buddyjskiego, przeczytanie książek lamy Ole nie przeszkodzi Ci w tym. Wielu buddystów praktykujących w innych szkołach bywało wcześniej na jego wykładach.

Pozdrawiam, gt
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Dziękuje za odpowiedzi. :) Moje wątpliwości zostały rozwiane więc w najbliższym czasie jakąś książkę na pewno przeczytam. A tak a propo tej busoli to tak właściwie u mnie wygląda to tak że zgodnie z radami na tym forum postanowiłem się przejść do różnych ośrodków buddyzmu aby wpasować się w jakąś szkołę, tradycje. A najbliższy dla mnie ośrodek to ośrodek karma kagyu no i w ten sposób skierowałem się w stronę Ole Nydahla i Diamentowej Drogi. W ogóle zauważyłem że DD jest w Polsce dość popularna ale to taka bardziej ciekawostka niż kryterium wyboru.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
TheVortex pisze:Moje wątpliwości zostały rozwiane więc w najbliższym czasie jakąś książkę na pewno przeczytam. (...)
Warto... chociażby ze względów poznawczych. I powodzenia na ścieżce życzę :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Mio

Re: Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: Mio »

Ole jest pojutrze (sobota i niedziela) w Warszawie, jak masz czas i trochę pieniędzy, idź za ciosem: łap plecak, śpiwór i wsiadaj w sobotę w pociąg. Najszybciej zrewidujesz swoje poglądy, kiedy zobaczysz nauczyciela na żywo (ma wszak być Twoją inspiracją). Będziesz miał okazję poznać mnóstwo osób z sangi DD, więc będziesz miał już jakiś przedsmak i albo będziesz chciał jeszcze Olego sprawdzać i zainteresować się DD bliżej albo poszukasz innego nauczyciela.

Ale to tak na małym marginesie, wszak to temat o książkach. Moim zdaniem warto, są napisane przystępnie i na pewno można zgarnąć sporo informacji.
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Książki Ole Nydahla

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Wiem miało być o książkach ale jeszcze odpowiem czas i trochę pieniędzy to ja mam ale niestety moja rodzina jest jeszcze na etapie niewiedzy w sprawie mojego przejścia na buddyzm. Może jego wykłady w jakiś sposób zostaną nagrane to na pewno je odsłucham, dziękuje za informacje jakoś nie przeglądałem kalendarium. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”