Pomoc - Książka.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Kubak
Posty: 4
Rejestracja: pt kwie 11, 2014 20:57
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: Kubak »

Cześć. Niedawno skończyłem czytać książkę "Otwieranie oka mądrości" Dalaj Lamy i moim zdaniem jest ona przydatnym wprowadzeniem do buddzymu. Teraz moja prośba - możecie mi polecić jakąś wartą uwagi inną pozycję, np. taką która porusza tematy różnych szkół, medytacji lub podobnych terminów? Wiem, że wszystko można znaleźć na wikipedii, lecz jej nienawidzę. Wszystko jest tam za bardzo ogólnie opisane, a ja jestem osobą nową w buddyzmie i potrzebuję najprostszych wyjaśnień wszystkich tych haseł. Z góry dzięki.

P.S. Wiem, że jest już temat dotyczący książek o buddyzmie, lecz był on całkiem stary i szybko się w nim pogubiłem. Sporo osób się w nim wypowiedziało, a mi potrzebne są góra trzy osoby, dlatego też ten temat założyłem.
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Ja mogę ci polecić tą publikacje:
http://sasana.wikidot.com/dobre-pytanie-dobra-odpowiedz
Autor wyjaśnia podstawy odpowiada na pytania które mogłyby się pojawić u ciebie, o tradycjach też mówi co prawda nie szczegółowo ale na początku jak poznasz ogólnie o co chodzi to potem będziesz mógł się wdawać w szczegóły. No i według mnie jest pisana prostym językiem. :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Kubak pisze:Cześć. Niedawno skończyłem czytać książkę "Otwieranie oka mądrości" Dalaj Lamy i moim zdaniem jest ona przydatnym wprowadzeniem do buddzymu. Teraz moja prośba - możecie mi polecić jakąś wartą uwagi inną pozycję, np. taką która porusza tematy różnych szkół, medytacji lub podobnych terminów?
Witamy na forum :)
Ja osobiście nie mogę Ci poleci książki na temat różnych szkół. Wszystkie książki są pisane z perspektywy osób związanych z jednym odłamem buddyzmu. Pozycje, w których widziałem opisy różnych szkół z reguły zawierały jakieś głupie uproszczenia i poważne błędy.
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: maximus »

Witaj Kubak
Może to będzie pomocne?
Tulku Thondup: "Oświecona podróż"
James Low: "Być Guru Rinpocze"
Alexander Berzin: "Inicjacja Kalaczakry"
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Kubak pisze:Cześć. Niedawno skończyłem czytać książkę "Otwieranie oka mądrości" Dalaj Lamy i moim zdaniem jest ona przydatnym wprowadzeniem do buddzymu. (...)
To proponuję do tego: ''Świat buddyzmu tybetańskiego'' XIV Dalajlama. Masz w niej omówione wszystkie klasy tantr, omówioną śunjatę, bodhiczittę, itd, w ramach buddyzmu tybetańskiego, a przedstawione to jest w bardzo przystępny sposób.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

To proponuję do tego: ''Świat buddyzmu tybetańskiego'' XIV Dalajlama. Masz w niej omówione wszystkie klasy tantr, omówioną śunjatę, bodhiczittę, itd, w ramach buddyzmu tybetańskiego, a przedstawione to jest w bardzo przystępny sposób.
A takie pytanko czy ktoś wie jak tą książkę zdobyć bo szczerze to google nie było wstanie wskazać mi żadnej księgarni? Przyznam że książka z samego opisu kunzanga wydaje się być dla mnie bardzo interesująca.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pomoc - Książka.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
TheVortex pisze:(...) Przyznam że książka z samego opisu kunzanga wydaje się być dla mnie bardzo interesująca.
I taką jest - pomaga też uporządkować sobie nauki. Dostępna - niestety - bywa już tylko na alegro.

-EDIT-
''Świat buddyzmu tybetańskiego. Zarys filozofii i Praktyki.'' XIV Dalajlama Tenzin Giaco, wyd. ''Mudra'' 2002r.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”