Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś książki?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

arahdalum
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 19, 2014 18:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś książki?

Nieprzeczytany post autor: arahdalum »

Cześć, witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym poście :-)

Zwracam się z prośbą do Was o polecenie literatury. Postaram się z grubsza nakreślić klimat, jaki typ literatury mnie interesuje (w jaki sposób poruszane są zagadnienia).

Czy znacie i możecie polecić jakieś materiały (książki, strony internetowe, filmy, etc. - ale głównie książki) do zdobycia wiedzy na temat mechanizmów umysłu?

Dokładnie chodzi mi o rzeczowe, konkretne, usystematyzowane podejście człowieka zachodu do zagadnień umysłu i wszystkiego, co jest z nim związane.
Dla przykładu książka mogłaby omawiać/wyjaśniać zagadnienia typu:

1) - Ile mamy umysłów?

2) - Jeśli np. dwa, to dlaczego jeden z nich jest fałszywy (jeśli jest - fałszywe ego)?

3) - Jeśli więcej niż jeden, to jak odróżnić je od siebie?

4) - Jaki wpływ na stany umysłu mają różne czynniki zewnętrzne - np. jedzenie (jedzenie Raw Vegan, Fruitarian, Inedia, Solarianizm, Bretharianizm, Vegetarianizm, etc.)

5) - Po co jest praktyka medytacji. Co możemy podczas praktyki zauważyć. Co poczuć (jakie energie, emocje, myśli), co możemy sobie uzmysłowić? I czy uzmysłowienie sobie tego coś wnosi do naszego życia?

6) - Jakie są techniki "przepracowania" blokad, które w danym momencie się mogą pojawić?

7) - Czy są urządzenia, które pomagają osiągać pewne stany umysłu lub uaktywniać/poszerzać spektrum pewnych zmysłów (np. otwarcie ajna ćakra)?

8) - Jakie techniki z innych dziedzin (np. psychologii) można zastosować, aby przyspieszyć proces przepracowania blokad/uwarunkowań?

Wielu zachodnich autorów stara się opisać różne kwestie i, moim zdaniem, świetnie im się to udaje, choć nauczyciele wschodu uważają je za nieopisywalne.
Mam tutaj na myśli chociażby np. Vadima Zelanda (chociaż akurat jego książki przedstawiają, moim zdaniem, kiepski poziom - no, ale skoro jemu się udało... ;-) ) - jak odróżnić zamiar wewnętrzny od zamiaru zewnętrznego - czyli jak odróżnić coś, co jest teoretycznie nieopisywalne - przynajmniej według mistrzów wschodu.

A przecież da się pewne rzeczy opisać za pomocą porównań, metafor i innych środków stylistycznych. Świetnie to się udało Kenowi Wilberowi w "Krótkiej historii wszystkiego" (skompilował z grubsza opis transpersonalnych stanów świadomości - o co tam chodzi, jak się widzi rzeczywistość będąc na danym poziomie świadomości) .

Niestety, Wilber nie wchodzi w szczegóły, które mogłyby być dla praktykującego istotne. Zresztą ma inny cel w swojej książce i ten cel zostaje zrealizowany.


Będę wdzięczny za odpowiedzi nakierowujące na materiały o mechanizmach umysłu - niekoniecznie związane z jakąś konkretną linią czy nawet religią/filozofią.

Po prostu opis - jak to działa. Jak do człowieka zachodu.
Awatar użytkownika
Barah
Posty: 267
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 10:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: Barah »

Nie znalazłem żadnych dobrych informacji na ten temat, tylko drobne wskazówki tu i tam. Więc sam, trzy lata już, usilnie próbuję ten model zbudować. Chętnie wiec poczytam i poglądam sam, jak znajdziesz to wrzuć. Albo... ty sam zakasaj rękawy i heja... Czasami nie ma innego wyjścia.
Dla mnie nie ma oświecenia
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

forumowicz andrewek zdaje się studiuje coś z kognitywistyką. zapytaj jego, albo poszukaj na jego blogu:
http://medytuj.wordpress.com/
arahdalum
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 19, 2014 18:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: arahdalum »

iwanxxx pisze:forumowicz andrewek zdaje się studiuje coś z kognitywistyką.
Dzięki za namiar na jego blog. Ciekawy materiał :-)
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Cześć arahdalum i witaj na forum :)

Odnośnie umysłu w buddyzmie to buddyjska filozofia przede wszystkim klasyfikuje umysł w obrębie tzw. pięciu skhandh więc jeśli interesuje Cię temat to na początek zalecam zapoznanie się z owymi naukami, jest cała masa artykułów w necie, począwszy od wikipedii więc nie ma problemu.

Zagadnienie umysłu również klasyfikuje również buddyjska nauka o ośmiu swiadomościach, co świetnie prezentują nauki III KARMAPY RANGDZIUNG DORDŻE "Świadomość Zwyczajna Świadomość Przebudzona", z komentarzami lamów THRANGU RINPOCZE, TENGI RINPOCZE, SZAMARA RINPOCZE.

Całość dostępna tutaj.

Generalnie jest dużo nauk traktujących o umyśle w buddyzmie w internecie jak np. ten tutaj, jeśli czytasz po angielsku, więc zachęcam do samodzielności :) Wystarczy wpisać w google "mind in buddhism".

Niezmiernie ważnym jednakże jest w buddyzmie rozróżnienie między zwykłym umysłem a naturą umysłu, która jest duchową podstawą dla manifestowania się owego zwykłego umysłu, w tym ego, jednak tak bardzo od niego różna. O tym możesz z kolei przeczytać na przykład w książce Namkhai Norbu Rinpocze "Kryształ i ścieżka światła", jednak polecam drukowaną wersję ponieważ elektroniczna momentami wydaje się być nietrafiona z tłumaczeniem.

Odnośnie wpływu sposobu odżywiania na umysł polecam książkę Paul'a Pitchford'a "Odywianie dla zdrowia".

Z kolei przepracowywanie blokad w buddyzmie odbywa się przede wszystkim poprzez medytację, poprzedzoną mądrością i moralnością czyli szlachetna ośmioraka ścieżka nauczana przez Buddę w jego pierwszej nauce. Najogólniej mówiąc są trzy podstawowe metody medytacji tj. pierwsza bazująca na oddechu, druga skupienia na obiekcie i trzecia związana z mantrami, mudrami i wizualizacją czyli wadżrajaną.

Odnośnie metod współczesnej psychologii to ponoć Budda miał powiedzieć że cokolwiek jest użyteczne jest dharmą, więc nie ma problemu.

Ok, mam nadzieję, że coś tam pomogłem i pozdrawiam :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
arahdalum
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 19, 2014 18:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: arahdalum »

ethan pisze:ponoć Budda miał powiedzieć że cokolwiek jest użyteczne jest dharmą, więc nie ma problemu.
Ja też wyznaję od dawna taką zasadę. Dlatego też dyskusje, które nauki o umyśle są buddyjskie, a które nie są buddyjskie, uważam za klasyczny przykład opętania iluzją umysłu - od której to iluzji chcemy się przecież uwolnić :-)

ethan: Witam i dziękuję za - dokonane z wyższego poziomu - naszkicowanie obrazu nauk buddyjskich i linki. Będą dla mnie dobrym początkiem, aby zapoznać się z nomenklaturą buddyjską i połączyć w eklektyczny system dotychczas zebraną wiedzę.

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Witam wspomniałeś o Wilberze, a teraz wyszła taka jego książka, to wielbicielom gatunku polecam :)
http://www.matras.pl/niepodzielone-wsch ... wosci.html
Pozdrawiam
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
arahdalum
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 19, 2014 18:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: arahdalum »

AHuli: Dzięki. Z krótkiego opisu na stronie księgarni wynika, że między innymi czegoś podobnego szukałem :)
Szkoda tylko, że książka taka krótka, ma tylko 206 stron :(
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Zachodnie wyjaśnienie mechanizmów umysłu: są jakieś ksią

Nieprzeczytany post autor: ethan »

http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”