Kłamstwa w dobrej intencji

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Kłamstwa w dobrej intencji

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

Cześć wam :-)
Bywa czasem tak że musimy skłamać. Chodzi mi tutaj o kłamstwo które nie jest w zamierzeniu krzywdzące czy oszukańcze. Np. stała mi się jakaś nieprzyjemność ale nie mówię tego partnerce lub przeinaczam troche fakty tak aby nie wywoływać w partnerce negatywnych emocji i żeby się nie martwiła na zapas. Nie chodzi tu o sytuacje w których krzywdziłbym drugą osobę .
Czy takie kłamstwo jest niewłaściwym czynem i wpływa na karmę czy można sobie na takie pozwalać?
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1226
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Kłamstwa w dobrej intencji

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Czytałem u Dalajlamy, że kłamstwo mające pomóc drugiej osobie jest pozytywnym czynem.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
gem
Posty: 158
Rejestracja: ndz mar 30, 2008 18:11
Płeć: mężczyzna
Tradycja: FSM
Lokalizacja: wrocław

Re: Kłamstwa w dobrej intencji

Nieprzeczytany post autor: gem »

Dla mnie kłamanie bądź zatajenie informacji, gdy nie przynosi pożytku jest negatywne. Gdy przynosi pożytek, to nie jest negatywne, ale z ważnym warunkiem: druga osoba nie poprosiła mnie lub nie ustaliliśmy, że ona woli otrzymywać prawdziwe i niezatajone relacje, nawet jeśli byłyby przykre. W takim przypadku zatajenie lub kłamanie staje się złamaniem obietnicy szczerości i podejmowaniem decyzji za kogoś, wbrew woli tej osoby, która została jasno określona. Więc przynosi pożytek, chyba że druga strona chce mieć wszystkie informacje, bo taką mamy umowę, spowodowaną troską, przywiązaniem czy czymkolwiek.
gem
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Kłamstwa w dobrej intencji

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Trzymam się w miarę możliwości zasady: albo prawda, albo milczenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”