Związek vs przygody

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Związek vs przygody

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

temat przeniesiony przez kunzanga z działu ''cafe Off-topic''

Witam :namaste:
Przed wejściem na buddyjską ścieżkę byłem przeciwnikiem związków. Było to spowodowane urazem i chęcią uniknięcia ewentualnego odrzucenia i cierpienia. Jeżeli nawet pakowałem się w jakiś związek to emocji z mojej strony było "na pół gwizdka". Zdecydowanie wolałem poznawać kobiety, mieć z nimi seks i się nie wiązać. :coolwink: Nie przysparzać sobie dodatkowych zobowiązań. Jednak i mi z czasem brakowało głębokiej, emocjonalnie relacji. Obecnie jestem w związku i staram się kierować "buddyjską etyką" związkową ("Budda i Miłość" Lamy Ole itp.) :lovee:
Czy związek jest lepszym wyjściem niż przygodne znajomości z kobietami? Oczywiście te przygidne relacje mają być na zasadzie "win to win". Nie mają służyć do sprawiania cierpienia ale mają być uzgodnioną przez obie strony formą dawania sobie dobrych wrażeń.
W którym typie relacji łatwiej kroczyć buddyjską ścieżką?
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związek vs przygody

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
snusmumriken90 pisze:W którym typie relacji łatwiej kroczyć buddyjską ścieżką?
Jak dla mnie obydwa typy relacji /przeżyłem obydwa podążając ścieżką/ mogą być tak samo ''problematyczne'' - to zależy od danej osoby... komuś będzie łatwiej, gdy utrzymuje luźne związki, a komuś innemu, gdy wchodzi w jeden związek oparty na pogłębianiu go. Jeżeli do tego w takim związku partnerzy podążają ścieżką, to może się on okazać inspirującym i nacechowanym dużym wzajemnym wsparciem, odnośnie ścieżki.
Natomiast ze swej strony - po latach - postawiłem na brak takich typów relacji i zdecydowanie mi łatwiej.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Re: Związek vs przygody

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

Brak związków tylko czy całkowity celibat?
Dobrze zrozumiałem?
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związek vs przygody

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
snusmumriken90 pisze:Brak związków tylko czy całkowity celibat?
Całkowicie.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Re: Związek vs przygody

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

A tak trochę schodząc z tematu: są w DD czy w ogóle buddyzmie praktyki przy których pracuje się z energią seksualną jak np. Kundalini w Hinduizmie? wikipedia opowiedziała mi tylko o niejakiej praktyce "tumo"ale to chyba wyższa szkoła jazdy- nie dla świeckich.
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Związek vs przygody

Nieprzeczytany post autor: paolo »

snusmumriken90 pisze:A tak trochę schodząc z tematu: są w DD czy w ogóle buddyzmie praktyki przy których pracuje się z energią seksualną jak np. Kundalini w Hinduizmie? wikipedia opowiedziała mi tylko o niejakiej praktyce "tumo"ale to chyba wyższa szkoła jazdy- nie dla świeckich.
Tak są, skończ nyndro, przejdź wszystkie etapy praktyki dowolnego jidama z poziomu anuttarajogatantry, wówczas masz szansę otrzymać te nauki:)
Ps.
Również świeccy praktykują tummo. W Polsce wielu świeckich praktyków Karma Kagyu otrzymało przekaz i wyjaśnienia do praktyki tummo. Praktykę tą można robić jako samodzielne ćwiczenie lub jako, na zaawansowanym poziomie, element medytacji jidama z poziomu anuttarajogatantry.
odczuwaj dobro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”