Problem medytacyjny

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Pancefaust
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 14:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Problem medytacyjny

Nieprzeczytany post autor: Pancefaust »

Jak pisałem w poprzednim wątku, zacząłem praktykować medytację Vipassana. Polega na skupianiu się na oddechu, unikaniu rozpraszaczy, liczeniu w celu skupienia, etc. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Możliwe przecież, że kiedy już będę w tej praktyce bardziej zaawansowany, dołączę do np. Karma Kagyu, gdzie medytacja polega min. na wyobrażaniu sobie świetlistego Buddy i promieni wychodzących z niego, oraz powtarzaniu mantr.

Wtedy będę musiał porzucić dotychczasową medytację? Hmmm, może zapytam inaczej. Czy buddysta praktykuje jeden rodzaj medytacji właściwy jego szkole?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Problem medytacyjny

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Pancefaust pisze:Wtedy będę musiał porzucić dotychczasową medytację? (...)
W tradycji kagyu też się praktykuje śamathę /szine/ i vipassanę /laghtong/. A wyjaśnienia odnosnie tego, nie tylko nauczycieli z tej tradycji ale i z innych tradycji tybetańskich, mogą przecież być inspirujące :oczami:
Pancefaust pisze:Hmmm, może zapytam inaczej. Czy buddysta praktykuje jeden rodzaj medytacji właściwy jego szkole?
Niekoniecznie - acz ze swej strony uważam, że warto przede wszystkim mieć ten główny rdzenny dla siebie przekaz danych nauk /i nie chodzi mi tylko o daną tradycję, ale o jakiś - wybrany w danej tradycji - konkretny cykl nauk czy to tantrycznych czy dzogczen czy.../, znaczy, polegać przede wszystkim na określonym podejściu i zgodnie z nim być nastawionym na doprowadzenie /dzięki niemu/ czegoś od początku do kresu. Mieć swój główny ryt i jego się trzymać, co nie znaczy, że nie korzystać z innych praktyk jeżeli sytuacja tego wymaga, czy nie inspirować się naukami i wyjaśnieniami nauczycieli z rożnych innych tradycji - nic nie stoi temu na przeszkodzie by korzystać i się inspirować, jak dla mnie.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Pancefaust
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 14:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Problem medytacyjny

Nieprzeczytany post autor: Pancefaust »

Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”