Mandala.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

majki23
Posty: 2
Rejestracja: wt gru 02, 2014 14:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Mandala.

Nieprzeczytany post autor: majki23 »

Witam :)
Na wstępie chciałbym się przedstawić. Nazywam się Michał i mam 20 lat. Ostatnio bardzo zainteresował mnie temat Mandal i wszystkiego co z nimi związane, mam masę pytań i chciałbym się dużo o nich dowiedzieć. Możecie wskazać dział, w którym powinienem szukać tematów związanych z Mandalami ? Może znacie jakieś wiarygodne źródła zawierające informacje na ów temat ? Jest jakaś osoba w Polsce, która zajmuje się wykonywaniem Mandal ?
Liczę na szybką odpowiedź, dziękuje i pozdrawiam Michał !
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Mandala.

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Cześć, majki23, witaj na forum :)

nie wiem, co jest Ci już znane, a co nie odnośnie mandal buddyjskich, prawdopodobnie podstawowe informacje posiadasz, ale na wszelki wypadek podrzucę: krótkie, zwięzłe wyjaśnienie, czym jest mandala buddyjska, znajdziesz w glosariuszu na stronie ośrodka Bencien Karma Kamtzang, tam również są przykłady mandal z piasku:
http://www.benchen.org.pl/pl/nauki-dhar ... osariusz-k
http://www.benchen.org.pl/pl/galeria1/c ... e-z-piasku

Bardzo czytelnie i zwięźle wyjaśnia również, jak należy rozumieć mandale, Anna Czapnik w artykule "Mandala - droga do centrum świata"

Na forum niewiele wątków poświęcono mandalom (skorzystaj z opcji "szukaj" w prawym górnym rogu), ale polecam rozmowę na temat jednej z praktyk buddyjskich (w buddyzmie tybetańskim), która polega właśnie na sypaniu mandali. Swego czasu czynny był w jednym z wątków link do wykładu Lamy Rinczena o mandali, ale było to dosyć dawno i link już nie działa.

To tyle na początek, skonkretyzuj swoje potrzeby w temacie po zapoznaniu się z materiałem, który podrzuciłam.

Pozdrawiam, gt
majki23
Posty: 2
Rejestracja: wt gru 02, 2014 14:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mandala.

Nieprzeczytany post autor: majki23 »

Dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedź :)
Z materiałami się zapoznałem. Na pewno wiem więcej jednak chyba moje rozumienie Mandal było błędne, bowiem, myślałem, że odpowiednio wykonana mandala może wspierać i umacniać poszczególne aspekty życia zarówno tego fizycznego jak i duchowego ...
Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Mandala.

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

majki23 pisze:myślałem, że odpowiednio wykonana mandala może wspierać i umacniać poszczególne aspekty życia zarówno tego fizycznego jak i duchowego
No w pewnym sensie tak, zależy jednak, co masz na myśli w przypadku mandal buddyjskich, które głównie obrazują pola mocy buddów i bodhisattwów. Wsparcie i umocnienie w tym wypadku będzie ściśle związane z celem praktyki buddyjskiej, czyli rozwojem na drodze do oświecenia/przebudzenia. Jeśli mandala w rozumieniu Junga jest symbolicznym wyrazem wewnętrznego centrum człowieka, to z buddyjskiego punktu widzenia takim centrum jest budda (bo każdy człowiek ma naturę buddy i może ją zrealizować), a przestrzeń otaczająca buddę stanowi coś w rodzaju jego domu (pałacu), czy też inaczej mówiąc, jest polem jego mocy. Wejście do tego pola, kontakt z nim pozwala rozwinąć (przebudzić w sobie) oświecone właściwości, doświadczyć stanu właściwego dla tego buddy, który znajduje się w centrum mandali.

Czyli podsumowując, mandale w buddyzmie (tybetańskim, tantrycznym) są wykorzystywane jako narzędzie wspierające praktykę. Jeśli umacniają jakieś aspekty życia fizycznego i duchowego, to głównie te, dzięki którym praktykujący zbliża się do celu, jaki wskazują nauki buddyjskie. Tak najogólniej bym to ujęła. Znalazłam jeszcze jeden wprowadzający artykuł:

http://www.berzinarchives.com/web/pl/ar ... ndala.html

Pozdrawiam, gt
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Mandala.

Nieprzeczytany post autor: paolo »

majki23 pisze:Dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedź :)
Z materiałami się zapoznałem. Na pewno wiem więcej jednak chyba moje rozumienie Mandal było błędne, bowiem, myślałem, że odpowiednio wykonana mandala może wspierać i umacniać poszczególne aspekty życia zarówno tego fizycznego jak i duchowego ...
Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.
Obawiam się, że jest tak jak to napisałeś. Mandale służą jako obiekt wsparcia podczas inicjacji i/lub bardziej rozbudowanej formy medytacji. Natomiast jeśli chodzi o wsparcie poszczególnych aspektów naszego życia, temu celowi służą różnego rodzaju jantry, które od mandal różnią się prostrzą formą. Głównym elementem jantr są mantry zapisane w szczególny sposób. W buddyzmie wadżrajany znajdziesz jantry na każdą okazję np. jantry ochronne, wspierające nasze powodzenie, zdrowie, chroniące nasze domostwo, neutralizujące niekorzystne astrologiczne wpływy itp. itd. Taką jantrę można sporządzić samemu( o ile dostało się przekaz i wyjaśnienia jak ja zrobić), a następnie nadać jej moc działania. Ale częsiej korzysta się z gotowych jantr. Jak jest okazja to dobrze jest poprosić lamę, aby wykonał rabne, jest to rodzaj błogosławieństwa, czy też nadania mocy danej jantrze. Samo narysowanie sobie jantry, czy też wydrukowanie jej z netu, niekoniecznie musi być skuteczne.
Ps. :)
W folklorze ezoterycznym np. new age, możesz często spotkać się z dziwnym podejściem tj. każdy mniej lub bardziej symetryczny obrazek, pełen kolorowych linii itp. nazywa się mandalą. Natomiast w buddyzmie mandala jest obiektem trójwymiarowym, a to co jest namalowane, czy np. usypane z piasku nazywa się mandalą symboliczną, która daje jakieś ogólne wyobrażenie o tej "prawdziwej" mandali, jej znaczeniu i właściwościach.
Ps. :)
W centrum Buddyjskim w Grabniku co jakiś czas organizowane są kursy rysowania mandal. Ostatnio nauczyliśmy się rysować mandalę Czakrasamwary i Dordże Phagmo. To nie jest takie trudne, ale wymaga pewnej wiedzy na temat dharmy, bowiem każdy element mandali coś znaczy np. w przypadku trókątnych mandal, często spotykanych w praktrykach gniewnych aspektów, trzy ściany trójkatnego pałacu oznaczają trzy bramy wyzwolenia. Co to są tzw. trzy bramy wyzwolenia i co one oznaczają w kontekście tej konretnej praktyki...to już inna bajka. Dlatego lepiej jest nauczyć się sporządzać mandalę tego aspektu buddy, który jest naszą główną praktyką :)
odczuwaj dobro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”