Porównanie szkół buddyjskich

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Foszek

Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: Foszek »

Witam Was wszystkich,

Jestem nowy na tym forum, mimo, że przeglądam je już od dłuższego czasu. Postanowiłem jednak napisać tutaj swoje pytanie (czy może raczej prośbę).

Chodzi o to, że nie znalazłem jak dotąd nigdzie globalnego i rzetelnego podsumowania/opisu buddyjskich szkół i tradycji. Mam na myśli te wymienione na forum, pod panelem o nazwie Dharma. Czy istnieje gdzieś takie całościowe i w miarę obiektywne porównanie tego, na co nacisk kładzie się w każdej z odmian buddyzmu? Interesowałyby mnie różnice oraz poglądy zarówno w samej treści/doktrynie, jak również w sposobie podejmowania praktyki, wierzeń itp. Jakie podejście stosuje dana szkoła, w czym się zgadzają, a w czym nie oraz jakie założenia przyjmują.

Być może było już to omawiane na forum? Skąd czerpiecie wiedzę o innych szkołach, poza Waszą? Jak dokonać wyboru? Zależy mi bardzo by się z tym zapoznać - a może ktoś mógłby wkleić stosowny link do miejsca w internecie, gdzie te kwestie są poruszane lub odesłać do literatury?
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Podział moimi oczami:

Zen - raczej nie dla intelektualistów. Kladzie naciska na pracę z umysłem, byciu "tu i teraz", czemu służą tzw. "koany". Koncentruje się na medytacji.
Tybetański - dużo rożnych wierzeń, praktyk i obrzędów. Ezoteryczna tradycja, w której ważną role pełnią mahasiddhowie.
Therawada - nauki Buddy Siakjamuniego. Nie zajmuje się później wprowadzonymi naukami, zmianami. Nie podlega ewolucji.
Mahajana - Opiera się na sutrach i stopniowej ścieżce.
Bon - starożytna tradycja, dzieli się na Bon stary i nowy. Stary to szamanizm., nowy to mix szamanizmu z naukami buddyjskimi wprowadzonymi do Tybetu z Indii.

pzdr.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Rafus pisze:Bon - starożytna tradycja, dzieli się na Bon stary i nowy. Stary to szamanizm., nowy to mix szamanizmu z naukami buddyjskimi wprowadzonymi do Tybetu z Indii.
Nauki sutr, tantr i dzogczen u bonpów, nie pochodzą z indii:
kunzang - 12 lut 2011 pisze:Mamy coś takiego jak:
- Bon
- Yungdrung Bon
- Sarma Bon

Sarma bon tu pominę /to tzw ''nowy bon'', polegający na naukach Padmasambhawy/.
Natomiast bon, często był i jest mylony, czy ''mieszany'' /wrzucany do jednego worka/ z yungdrung bon, co jest nieporozumieniem.
Bon to chtoniczne wierzenia tybetańczyków zanim pojawił się w tybecie indyjski, czy chiński buddyzm i zanim o wiele wcześniej do zachodniego tybetu /kraju szang szung/ z tazig przywędrował yungdrung bon.
Podania bonpów mówią, że Tonpa Szenrab Miłoczie /odpowiednik Gautamy Śakjamuniego/, odwiedził raz tybet /zachodni/, ale stwierdził, że tybetańczycy nie są jeszcze gotowi na przyjęcie wyższych nauk. Przekazał więc nauki przyczyny, które np eliminowały krwawe ofiary z praktyk szamańskich. Nie znaczy jednak to, że owe nauki przyjęły się w całym tybecie - że nastąpiła jakaś radykalna zmiana - po prostu i takie nauki zaczęły być obecne w tybecie. Następnie, gdy z tazig yundrung bon został przyniesiony do kraju szang szung niósł ze sobą owe pojazdy przyczyny, ale tak jak nauki wyższe /pojazdy rezultatu/ yungdrung bon nie stały się powszechne, tak i pojazdy przyczyny. Tak więc funkcjonowało obok siebie to, co nazywamy bonem, a co jest sprowadzane do szamanizmu jak i to, co nazywamy yungdrung bon, a co niesie w sobie pojazdy przyczyny a jednym z ich elementów jest to, co uważamy za szamanizm.
Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Foszek pisze:Witam Was wszystkich,
Witamy na forum, Foszek :)
Foszek pisze:Być może było już to omawiane na forum? Skąd czerpiecie wiedzę o innych szkołach, poza Waszą? Jak dokonać wyboru? Zależy mi bardzo by się z tym zapoznać - a może ktoś mógłby wkleić stosowny link do miejsca w internecie, gdzie te kwestie są poruszane lub odesłać do literatury?
Proponuję :) byś na początek, zapoznał się ogólnie z różnymi szkołami i poglądami buddyjskimi - linki podane masz tutaj.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Foszek

Re: Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: Foszek »

Świetnie, bardzo Wam dziękuję. Właśnie o to mi chodziło, zapoznam się z tymi linkami. Oczywiście, jeżeli ktoś jeszcze ma 'coś ciekawego' lub jakieś własne spostrzeżenia na poszczególne tradycje, jak Rafus, to też chętnie się dowiem więcej. Dziękuję Wam.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Foszek pisze:(...) Oczywiście, jeżeli ktoś jeszcze ma 'coś ciekawego' lub jakieś własne spostrzeżenia na poszczególne tradycje, jak Rafus, to też chętnie się dowiem więcej. Dziękuję Wam.
Fantazjom /np na temat bon/ nie ma końca - cóż... polegaj na tym, co uznasz za stosowne - powodzenia :)

Pozdrawiam
:14:

ps
Foszek pisze:Właśnie o to mi chodziło, zapoznam się z tymi linkami.
To dobry pomysł - tak sądzę - no i pewne zajęcie... tak na pół roku czasu, czasu zapoznania się z podstawami tyczącymi się szkół i poglądów buddyjskich... które mogą być punktem wyjścia do szerszych studiów porównawczych, znaczy, takich na parę lat...
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1226
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Porównanie szkół buddyjskich

Nieprzeczytany post autor: karuna »

kunzang pisze:To dobry pomysł - tak sądzę - no i pewne zajęcie... tak na pół roku czasu, czasu zapoznania się z podstawami tyczącymi się szkół i poglądów buddyjskich... które mogą być punktem wyjścia do szerszych studiów porównawczych, znaczy, takich na parę lat...
Albo na dłużej, stety, niestety.

pozdrawiam
k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”