Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Cześć.

Zastosowałem technikę szine, którą znalazłem w książce Kalu Rinpoche. Chodzi tu o wyobrażenie sobie kulki świetlistej, przezroczystej, na wysokości serca. Do tego dorzuciłem mantrę i skupienie na oddechu. Prawie od razu pojawiła się przestrzeń i ciepło w ciele.

Bardzo dawno tego nie miałem, podczas zazen już na prawdę dawno temu. Wiem, że lepiej się tym nie sugerować, takimi doznaniami, ale ucieszyło mnie to, się uspokoiłem wreszcie, i miałem lekkie nogi jak wstałem.

To jest chyba dobra oznaka? Skuteczna metoda?
Macie jakieś doświadczenia z tym związane i moglibyście się nimi podzielić?

pozdrawiam
karuna
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
karuna pisze:Zastosowałem technikę szine, którą znalazłem w książce Kalu Rinpoche. Chodzi tu o wyobrażenie sobie kulki świetlistej, przezroczystej, na wysokości serca. Do tego dorzuciłem mantrę i skupienie na oddechu. (...)
Znaczy - do tej praktyki szine, dodałeś od siebie jakąś mantrę, plus skupienie na oddechu - dobrze rozumiem?

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Cześć.

Tak, skupienie na oddechu, i też po prostu om mani padme hum. Dobre coś czuję na zagonienie w myślach, powtarzane historie, czy po prostu jakaś karuzela. Zastanawiałem się też wcześniej chwilę, jak powinienem (w myślach) powtarzać mantrę. Zsynchronizowałem ją z oddechem i powoli... Ale zauważyłem że to wchodzi w obieg i wyszło na to, że wymawiam ją dosyć szybko. Po chwili, a w sumie w trakcie przestrzeń i ciepło. Jak otworzyłem oczy to miałem uczucie jakbym głowę miał dosłownie przy samej ścianie, choć była głowa dalej od ściany.

Tak się przy zastanawiam czy na takim płytkim poziomie zaawansowane wizualizacje, tak jak czytałem w książce Sutry i Tantra autorstwa Tengi Rinpoche, to są bardzo i to bardzo rozbudowane. Byłoby to jakieś remedium, antidotum na te problemy natury niepotrzebnych myśli, które dają efekt niezamierzonego działania i kłopotów. Choć myślę, że byłoby to płytkie, biorąc pod uwagę duchowe zalety takiej praktyki i rozwoju na Ścieżce. Jest to w każdym razie jakieś zatrzymanie, tym bardziej jeśli dochodzi do tej praktyki wizualizacji "w środku" zarówno szine jak i lagtong. :)

Choć nawet dochodzę do wniosku, że samo zazen jest też "winne" temu. I doszło by też tu z czasem naturalne uspokojenie i zatrzymanie, ale mam wrażenie, że dłużej trzeba na to czekać i praktyka, w moim mniemaniu, surowa.

Nauczyciel Zen niedawno mi mówił, że mogę mantrować i dodać jakieś praktyki Tybetu do zazen i nie ma problemu, radził też ruchu zażywać, i tutaj na tai chi się obecnie decyduję, zacząłem treningi. :) Więc nie ma problemu jeśli chodzi o tę praktykę w ramach nawet formalnego zazen.

Mimo wszystko ciekawi mnie to odczucie, w ogóle się tego nie spodziewałem, a zdarzało mi się nawet to "wywoływać", ale po chwili przyprowadzałem się do porządku, żeby nie kombinować na siłę.

pozdrawiam
k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
karuna pisze:Tak, (...)
Dzięki za wyjaśnienie z Twej strony :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

karuna pisze:To jest chyba dobra oznaka? Skuteczna metoda?
Macie jakieś doświadczenia z tym związane i moglibyście się nimi podzielić?
Tak. Wczoraj padał deszcz, dziś świeci słońce :)
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
gem
Posty: 158
Rejestracja: ndz mar 30, 2008 18:11
Płeć: mężczyzna
Tradycja: FSM
Lokalizacja: wrocław

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: gem »

Może po prostu się wyluzowałeś tym szine i mogłeś poczuć co się dzieje. W wadżrajanie robi się tzw. małe szine przed większością medytacji, żeby się właśnie wyluzować i dostroić. Ta faza bywa zaniedbywana, bo to przecież takie basic się wydaje i kto by nie potrafił się "zrelaksować", jak już medytuje tyle lat. Haha. No w każdym razie, gdy się to porządnie zrobi, a potem pobudzi bodhiczittę (cztery niezmierzoności; rozmyślania o cennym ludzkim odrodzeniu, nietrwałości, karmie i celu praktyki) i przyjmie schronienie to takie ciepło się robi. Oczywiście Twoje ciepło i moje może być takie samo, ale może mieć inne przyczyny i warunki – podałem jedno z wielu teoretycznych wyjaśnień w oparciu o własne przeżycia.
gem
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Cześć Wam.

Gra mi to co mówisz, Gem. Czyli należy się wyluzować... W zazen mówiono mi o prostym oddychaniu przeponą, ale dla mnie to po prostu za mało. Jakiś spięty jestem, ale zacząłem ćwiczyć i być powinno lepiej. :)

pozdrawiam Was :)
k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Diamentum pisze:Tak. Wczoraj padał deszcz, dziś świeci słońce :)
Dziękuję. :)

Wychodzi na to, że to tylko projekcje. :)

k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Szine i mantra na "zajęty" umysł.

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Nauczyciel Zen niedawno mi mówił, że mogę mantrować i dodać jakieś praktyki Tybetu do zazen i nie ma problemu
Czyli zenki i tybki razem, mimo żartów na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”