Karma, odradzanie się i pojęcie: ''ja''

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Nieoswieconyumysl
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 07, 2016 18:33
Płeć: kobieta
Tradycja: Brak

Karma, odradzanie się i pojęcie: ''ja''

Nieprzeczytany post autor: Nieoswieconyumysl »

tytuł zmieniony przez kunzanga z: ''kilka pytań''

Witam drodzy forumowicze
Jestem nowym użytkownikiem, zaczelam sie co nieco zapoznawać z buddyzmem, szukam jeszcze swojej drogi. Z racji tego, ze z rozmowy z drugim człowiekiem jestesmy stanie dowiedziec lub zainspirować sie najwięcej, mam.nadzieje ze.ktos mi przybliży pewne zagadnienia bardziej. Na.pierwszy rzut oka wszystko wydaje sie miec sens, lecz chyba nie do konca rozumiem pojęcie karmy i zwiazanego z nią procesu odradzania sie na nowo. Moje pierwsze pytanie brzmi: "skoro zakłada sie, ze nie posiadamy duszy, jak to możliwe, ze odradzamy sie na nowo"? Czy byłby w stanie ktos mi to zagadnienie rozjaśnić?:) czy buddyści postrzegają nasze nieskończone "ja" jako cos świadomego istnienia? Zakladajac ze bylam w poprzednich życiach jednak tego nie pamiętam.. Wyobrażam sobie również ze gwiazdy świecące na niebie to życie oświeconych, uwolnionych z kręgu samsary, ale pewnie to bzdury:) moja wiedza nie jest jeszcze satysfakcjonujaca.
Wychodzi na to, ze wszystko jest puste, nasze prawdziwe "ja" jest pusta przestrzenia, wszystko jest nicością, o to chodzi osiągając medytacje? Powinno być to.zrodlem szczęścia lecz dla mnie pespektywa taka nie przynosi mi uczucia zadowolenia. Nawet troche smutku i rozczarowania, czyli egzystencja i sens tego świata nie ma najmniejszego sensu?

Chetnie poznam wasze opinie i poglądy, mam wielka nadzieje zenktos przybliży mi inrozkasninporuszone powyżej kwestie których nie rozumiem
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Karma, odradzanie się i pojęcie: ''ja''

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Nieoswieconyumysl pisze:Moje pierwsze pytanie brzmi: "skoro zakłada sie, ze nie posiadamy duszy, jak to możliwe, ze odradzamy sie na nowo"?
Hej, witaj na forum :)

dopiero co odpowiadałam na to pytanie tutaj. Na temat reinkarnacji/odrodzenia/karmy napisano na forum już bardzo dużo, proponuję skorzystać z wyszukiwarki (opcja 'szukaj' u góry z prawej strony) lub przejrzeć tematy w panelu ogólnym Dharma/Dhamma i w tym panelu. W razie niejasności w konkretnym już wątku można zadać pytanie szczegółowsze. Taką zasadę przyjęliśmy na forum, jeśli wątki na dany temat już istnieją, wykorzystujemy to, co zostało do tej pory napisane (punkt 4 regulaminu). W moim poście, o którym wspominam wyżej, znajduje się również link do artykułu A. Berzina "Buddyjska nauka o odradzaniu się", a w nim bardzo dokładne wyjaśnienia na interesujący Cię temat.


Pozdrawiam, gt


Ps. Warto również tytułować własne wątki w taki sposób, żeby łatwo było później trafić do konkretnego zagadnienia. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”