Forum e-Budda PL

''Początkiem ścieżki wyzwolenia jest przekonanie o bezsensowności samsary i szczera determinacja uwolnienia się od niej.'' - Patrul Rinpocze
Dzisiaj jest pn cze 18, 2018 23:58

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pn sie 22, 2016 13:32 

Tradycja: brak
Cześć

Mam na imię Robert. Medytacją zainteresowałem się jakieś 8-10 miesięcy temu. Przeczytałem kilka książek: "Mindfulness in Plain English" Bhante Henepola Gunaratana , "The Miracle of Mindfulness" Thich Nhat Hanh, "Wherever You Go, There You Are" Jon Kabat Zinn, i rozpocząłem codzienną praktykę medytacji Vipassana - siedzenie 15-30 minut z rana tuż po przebudzeniu. Po 4-6 tygodniach zapisałem się na 8-tygodniowy kurs "Living with Full Attention" w London Buddhist Centre (mieszkałem wtedy w Londynie), kontynuując dalej codzienną praktykę siedzenia w domu; starając się także żyć bardziej świadomie, uważniej i pełniej przez resztę dnia. Byłem bardzo entuzjastycznie nastawiony na pogłębianie ćwiczeń i zdobycie pewnej wiedzy o buddyźmie w szerszej perspektywie.

Po 2-3 miesiącach praktyki przyszedł cięższy okres w moim życiu - rozstanie z dziewczyną, problemy w pracy, przeprowadzka z powrotem do Polski szybciej niż planowałem. Przez kilka miesięcy miałem w życiu taki nieporządek, że moja medytacja podupadła - medytowałem tylko 5-10 dni w miesiącu i porzuciłem większość z nawyków, które wprowadzałem. Dopiero 2 tygodnie temu poczułem, że życie powoli mi się uspokaja i inspiracja do medytacji znowu powraca. Od tego czasu kontynuuję codzienne siedzenie z rana po przebudzeniu przez przynajmnie 20 minut. Planuję przeczytać kilka następnych książek: "Zen Mind, Beginner's Mind" Shunryu Suzuki, The Heart of Buddha's Teachings" i "Peace Is Every Step" Thich Nhat Hanh, "What Buddha Taught" Walpola Rahula.

Co najważniejsze chciałbym jednak zacząć się spotykać z jakimiś ludźmi praktykującymi medytację lub zaintersowanymi buddyzmem tak, jak to miało miejsce w London Buddhist Centre w Londynie. Obecnie mieszkam w Warszawie. Czy ktoś może polecić jakieś miejsca, gdzie spotykają się tacy ludzie? Jak wspomniałem uprawiam medytację wg tradycji Vipassana; wybór nie był jednak jakkolwiek przemyślany - to był po prostu rodzaj medytacji opisany w książce "Mindfulness in Plain English", którą przeczytałem jako pierwszą. Nie miałbym więc nic przeciwko z przerzuceniem się na inną praktykę, pod warunkiem, że byłaby ukierunkowana na poznanie i doskonalenie samego siebie.

Nieprzeczytany post: śr sie 24, 2016 11:19 

Tradycja: zen kwan um
Cześć, Ze swoich doświadczeń mogę polecić świątynię Wu Bong Sa (szkoła zen kwan um), która mieści się w Falenicy.Mieszkałem tam chwilę i mogę polecić, ludzie bardzo fajni, dużo można się nauczyć. Dobrze nam się razem praktykowało. Również sama medytacja jest dość podobna w tym sensie, że nie ma raczej wątków ezoterycznych (albo są w minimalnej ilości), chociaż jak ostatnio spróbowałem anapamy byłem pozytywnie zaskoczony. Niby podobnie, a jednak dała mi coś o co w zenie nigdy nawet się nie otarłem. Z drugiej strony na vipasanie chyba nie ma śpiewów, a tę formę bardzo lubię. Nasza szkoła ma zdaje się też ośrodek na Mokotowie, ale byłem tam tylko raz i nie specjalnie mi się tam podobało.
A jeśli chcesz czegoś z innej beczki mogę też polecić też świątynię Krysznowców w Mysiadle – niby nie jest to buddyzm, ale różnice są raczej powierzchowne, a poznać ciekawych ludzi, nabrać entuzjazmu i nauczyć się czegoś można. Oj można, coś wiem bo tam też mieszkałem. :)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00