Forum e-Budda PL

''Początkiem ścieżki wyzwolenia jest przekonanie o bezsensowności samsary i szczera determinacja uwolnienia się od niej.'' - Patrul Rinpocze
Dzisiaj jest wt cze 19, 2018 00:01

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: ndz paź 02, 2016 08:30 

Tradycja: brak
Chciałbym się zapytać o kwestię celibatu wśród lamów i mnichów, przede wszystkim tradycji tybetańskiej, a pytanie to powodowane jest tylko moją ciekawością, ponieważ czytając biografie wybitnych mistrzów natrafiałem czasami na informacje, że byli dziećmi lamów lub sami posiadali małżonki i potomstwo. Wikipedia na przykład informuje, że X Panczenlama złamał celibat.

Nieprzeczytany post: ndz paź 02, 2016 09:25 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
witaj
Cytuj:
Chciałbym się zapytać o kwestię celibatu wśród lamów i mnichów, przede wszystkim tradycji tybetańskiej, a pytanie to powodowane jest tylko moją ciekawością, ponieważ czytając biografie wybitnych mistrzów natrafiałem czasami na informacje, że byli dziećmi lamów lub sami posiadali małżonki i potomstwo. (...)
w telegraficznym skrócie: ''lama'', to tytuł z nadania - znaczy, lama nie musi byc mnichem, czyli to, iż ktoś jest lamą, nie znaczy z automatu, że obowiązuje go celibat. lama może miec żonę, a nawet dwie /lub więcej/ - lama może byc osobą świecką lub mnichem. ten tytuł bywa różnie nadawany w zależności od szkoły, np można ten tytuł otrzymac /niejako z automatu/ po odbyciu trzyletniego odosobnienia.

pozdrawiam
:14:

ps
patrz: lama

Nieprzeczytany post: ndz paź 02, 2016 11:49 

Tradycja: brak
Dziękuję. Tak też myślałem, że problem tkwił w złym rozumieniu pojęć.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00