Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Hej

Szukam źródła informacji na temat Tsa Lung. Książka Przebudzenie świętego ciała, Tenzin Wangyal Rinpocze, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2012 jest niedostępna, ale znalazłem to:
http://ligminchapolska.pl/pl/video/31-d ... -lung.html

I pytanie czy jest to bezpieczne, czy jest to skuteczne?
Chciałbym podreperować zdrowie, równowagę psychiczną.

Też się dowiedziałem tutaj na forum o tym, że mogę mieć problem z równowagą żywiołów w ciele. Czy te ćwiczenia to dobra droga do równowagi żywiołów?

pozdrawiam
karuna
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Nieprzeczytany post autor: ethan »

karuna pisze: wt maja 09, 2017 11:41Książka Przebudzenie świętego ciała, Tenzin Wangyal Rinpocze, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2012 jest niedostępna
Oczywiscie, że jest dostepna
http://allegro.pl/przebudzanie-swietego ... 51836.html
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

O, świetnie :-) . Nie mogłem znaleźć.

Dziękuję.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Nie spodziewałem się a jest w tym dziale już podobny wątek... Szukałem w innych działach.. :th:
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
karuna pisze: wt maja 09, 2017 11:41I pytanie czy jest to bezpieczne, czy jest to skuteczne?
tak, pięć podstawowych ćwiczeń tsalung /a jest ich więcej/, jest bezpiecznych i skutecznych... jednak, jeżeli są praktykowane na zasadzie ''słomianego zapału'', a nie regularnie i konsekwentnie na przestrzeń jakiegoś czasu /np: rok/, to efekty są mizerne, bądź żadne.
karuna pisze: wt maja 09, 2017 11:41Też się dowiedziałem tutaj na forum o tym, że mogę mieć problem z równowagą żywiołów w ciele. Czy te ćwiczenia to dobra droga do równowagi żywiołów?
te ćwiczenia mają związek z żywiołami, jednak koncentrują się na ustabilizowaniu i właściwym działaniu pięciu wiatrów - książka wyjaśni Tobie w czym rzecz.

cytacik /nie pomnę czy z tej książki/:
''Praca z energią wewnętrzną.
Praktyka tsalung działa na wielu różnych poziomach. Pomaga na poziomie fizycznym, oraz otwiera blokady energii w punktach w ciele fizycznym zwanych czakrami. Pracuje również z blokami emocjonalnymi na poziomie konceptualnym. Czasami masz jakiś taki pomysł, taką ideę, która bardzo się ciebie trzyma, nie chce odejść, jest jakby przyklejona do ciebie, jak klej. Prawdopodobnie wiesz, że nie jest to już dla ciebie ważne, wiesz, że nie powinieneś się tym martwić ale ciągle wraca to do twojego umysłu. Te ćwiczenia pomagają usuwać tego typu blokady. Dzięki temu otwiera się nowy wymiar doświadczeń, nazywam to wymiarem wyższych funkcji czy duchowych właściwości. Te pięć ćwiczeń prany jest bardzo ważnych. Na początku są tylko prostymi ćwiczeniami ale z czasem wprowadza się do nich więcej głębi. Ćwiczeń tych można się nauczyć w jedną godzinę, ale dojście do ich głębi może zając kilka lat.
Prana idąca do góry ma właściwość podnoszenia na duchu, daje przejrzystość, mnóstwo śmiechu, umiejętność śpiewania. Dzięki temu ćwiczeniu możecie bardziej klarownie doświadczać swoich zmysłów, ale także w wyższym wymiarze czujecie więcej klarowności i brak wątpliwości. Prana idąca do góry jest dobra dla ludzi w depresji.
Prana siły życiowej dotyczy siły życiowej, siły woli, zdolności do urzeczywistniania. To drugie ćwiczenie jest praktyką długiego życia. Niektórymi z korzyściami płynącymi z tej praktyki są siła woli i długowieczność, wyostrzenie umysłu oraz dobra kontemplacja.
Efektem działania prany przenikającej jest zdolność do odczuwania różnych doświadczeń, które docierają do was poprzez ciało. Zamiast czuć to tylko w sercu, czujecie także w reszcie ciała. Prana przenikająca ma związek z bardziej zrównoważonym doświadczaniem uczuć, emocji, lub jakości medytacyjnych w ciele i w całym sobie. Bardziej medytacyjne moce związane z tą praną, to na przykład moce związane z intuicją. Zdolność do zmiany i posiadania nowych pomysłów wymaga prany przenikającej.
Prana podobna do ognia na grubym poziomie pomaga układowi trawiennemu wytwarzać ciepło niezbędne w procesie trawienia. Na subtelniejszym poziomie, wytwarza wewnętrzną radość. Na poziomie medytacyjnym pozwala doświadczać błogości
Prana idąca w dół, na grubym poziomie odpowiada za czynności seksualne oraz wydalania. W trakcie medytacji pozwala na wykonywanie wyższych praktyk tantrycznych. Otwiera wymiar tajemnego poziomu praktyki, kontroluje użycie energii do osiągania owoców praktyki.''
Tenzin Wangyal Rinpocze

natomiast odnośnie żywiołów, to jest stosowny temat w dziale bon: Energia zywiolow - dominujacy zywiol przestrzeni - i możemy o nich porozmawiać, choć jest w tym temacie pewne pomieszanie /które proponuję pominąć/, ze względu na porównanie prostej praktyki /z ningmapy/ - tak jak proste jest dziewięć oczyszczających oddechów /obecne w bon i ningmapie/ - do bardziej konkretnych i rozbudowanych praktyk, a skoncentrowanych na pracy z określonym żywiołem. bierz tylko pod uwagę to, proszę, że z reguły mają wtedy miejsce wypowiedzi z mej strony, a więc nie będą one natychmiastowe... no chyba, że ktoś praktykujący i obeznany /a nie teoretyk/ się przyłączy.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Pytanie początkującego o Tsa Lung.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Wielkie dzięki za post. Dziękuję. :namaste:

Pozdrawiam
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”