Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 64
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:56
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Sōtō
Lokalizacja: Poznań

Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Nieprzeczytany post autor: Coldman »

Cześć
Czy w Buddyźmie (chodzi mi o wszystkie szkoły, ale najbardziej interesuje mnie ZEN) można komuś pomóc duchowo w jego uzdrowieniu ? Moja siostra miała wczoraj wypadek samochodowy, no i myślałem czy jakoś w ten sposób mogę jej pomóc. Chwilę szukałem czegoś, ale niczego konkretnego nie znalazłem. Wiem, że w Buddyźmie Tybetańskim można odmawiać mantry za kogoś zdrowie.
Ciekawi mnie również w jaki sposób te mantry pomagają: hmm.. wytwarzają one dobrą karmę, no nie wiem. Z góry dziękuje za wyjaśnienia.
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Coldman pisze: ndz mar 18, 2018 12:29Ciekawi mnie również w jaki sposób te mantry pomagają: hmm.. wytwarzają one dobrą karmę, no nie wiem.
mantry pomagają, z tymże, to nie zadziała jeżeli nie ma się wiedzy w tym temacie i do szpiku kości przekonania /tego się nie da oszukać/, iż to pomaga.

oby Twa siostra jak najszybciej powróciła po tym wypadku do zdrowia.
om mała mate mahi moha e ma ho maje rupaje ta du du soha...

pozdrawiam
:14:

ps
przepraszam, że nie odpowiadam na: jak - już dość się na forum o tym wymądrzałem

ps ps
możesz Jej pomóc nie zamartwiając się o Nią. martwienie się wbrew pozorom dołuje, a nie wspiera /w naszej kulturze trudno to zrozumieć/. usiądź po prostu, wycisz się i poczuj jak ślesz kuniej wszystko to, co w Tobie dobre /może być w formie jakiegoś czystego światła, ale może być też niewidzialne - bardziej liczy się szczerość i mocne odczucie, niż wizualizacja/, a co Jej pomoże powrócić do zdrowia. no i im mniej w podtekście będzie: ja to dla ciebie /niej/ robię - tym lepiej. to jest tylko propozycja z mej strony

ps ps ps
w buddyzmie mamy coś takiego /na zakończenie danej praktyki/ jak: ofiarowanie zasługi - znaczy to tyle, że niczego sobie nie przypisujemy i w związku z tym od nikogo nic nie oczekujemy. chce się komuś pomóc - dobrze, ale im mniej się będzie siebie tu stawiać jako kogoś, jako jakąś siłę sprawczą, tym lepiej i... nie ma co o tym mówić osobie poszkodowanej /a innym tym bardziej/
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 64
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:56
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Sōtō
Lokalizacja: Poznań

Re: Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Nieprzeczytany post autor: Coldman »

kunzang pisze: ndz mar 18, 2018 21:07
ps ps
możesz Jej pomóc nie zamartwiając się o Nią. martwienie się wbrew pozorom dołuje, a nie wspiera /w naszej kulturze trudno to zrozumieć/. usiądź po prostu, wycisz się i poczuj jak ślesz kuniej wszystko to, co w Tobie dobre /może być w formie jakiegoś czystego światła, ale może być też niewidzialne - bardziej liczy się szczerość i mocne odczucie, niż wizualizacja/, a co Jej pomoże powrócić do zdrowia. no i im mniej w podtekście będzie: ja to dla ciebie /niej/ robię - tym lepiej. to jest tylko propozycja z mej strony

ps ps ps
w buddyzmie mamy coś takiego /na zakończenie danej praktyki/ jak: ofiarowanie zasługi - znaczy to tyle, że niczego sobie nie przypisujemy i w związku z tym od nikogo nic nie oczekujemy. chce się komuś pomóc - dobrze, ale im mniej się będzie siebie tu stawiać jako kogoś, jako jakąś siłę sprawczą, tym lepiej i... nie ma co o tym mówić osobie poszkodowanej /a innym tym bardziej/
No właśnie, tak robię jak mówisz powyżej, nie zamartwiam się. Funkcjonuje normalnie, dzień się toczy, czas upływa. Azjatycka kultura mnie od dawna przyciągała, dlatego od dawna się nie dołuje w takich sytuacjach. Poszperałem po innych źródłach i jakoś sobie to dziś poukładałem.

"Przez wiele lat próbowałam wytłumaczyć, jaka siła leży w dźwięku, w modlitwie, w wyrażaniu życzeń. Mimo to zawsze byli ludzie, do których żadne słowa nie docierały i którzy tego nie rozumieli. Więc kiedy już wszystkie sposoby i wszystkie porównania zawodziły, to mimo tego, iż nie jest to zbyt elegancka forma tłumaczenia, przedstawiałam to zagadnienie w następujący sposób: czy wiecie i czy macie świadomość, jaką moc mają plotki? To wam daje jakiś punkt odniesienia, co słowa, modlitwy, dźwięki mogą zrobić. Energie, subtelne energie – energie w sensie czegoś co nie ma formy, lecz jest raczej wyrażaniem jakościowym, czymś co możemy nazwać energią wyrażaną albo siłą subtelnej energii – to coś, co należy dostrzec i zrozumieć. Oczywiście mamy pozytywne i negatywne formy energii. Skoro łatwo możemy zaobserwować i zrozumieć te negatywne, jak plotka czy obgadywanie, potrafimy także pojąć, co może zostać przez nie stworzone. Negatywne energie kreują w przestrzeni pewien rodzaj odbicia, które jest odczuwalne przez wszystkich, mimo tego, że nie ma konkretnych dowodów na jego istnienie. Jeżeli spojrzymy na to z drugiej strony, to pozytywne działania, takie jak zbiorowe modlitwy lub zbiorowe wyrażanie dobrych życzeń, w ten sam sposób wytworzą niezwykle silną pozytywną energię. Z punktu widzenia nauk buddyjskich łatwo jest nam – buddystom – zrozumieć, co niesie za sobą posianie nasiona karmy, które ma w sobie wielką moc tworzenia dobrych konsekwencji. Tak więc przemiana karmy, a zwłaszcza karmy zbiorowej, poprzez wysiłki jednostki połączone z wysiłkami całej społeczności, ma moc przemiany zbiorowego uwarunkowania." Khandro Ripocze
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

:ok:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Wszystkiego dobrego dla siostry :serce:

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Duchowa Pomoc innym w Buddyźmie

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

jeżeli nie ma się wiedzy w tym temacie i do szpiku kości przekonania
Niby proste z tym przekonaniem, a nieproste. Zachodni umysł naukowy gdzieś tam zawsze wtrąci trzy grosze, nawet, jeśli nie siedzisz w laboratorium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”