kontinuum swiadomosci

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Nieoswieconyumysl
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 07, 2016 18:33
Płeć: kobieta
Tradycja: Brak

kontinuum swiadomosci

Nieprzeczytany post autor: Nieoswieconyumysl »

pytania wydzielone przez kunzanga z tematu ''Jeśli nie ma jaźni, jak pisze Bodhi Bhikku...''

1.czy kontinuum swiadomosci moze odrodzic się jako bakteria?
2. Zalozmy ze jest czas w ktorym nie istnieje jeszcze planeta Ziemia. Oraz zalozmy ze nie ma żadnej pozaziemskiej cywilizacji. Co dzieje się z takowym kontinuum świadomości?
konstruktywnie
Posty: 103
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 10:37
Płeć: mężczyzna
Tradycja: bez rytuałów i obrzędów

Re: kontinuum swiadomosci

Nieprzeczytany post autor: konstruktywnie »

Nieoswieconyumysl pisze: 1.czy kontinuum swiadomosci moze odrodzic się jako bakteria?
2. Zalozmy ze jest czas w ktorym nie istnieje jeszcze planeta Ziemia. Oraz zalozmy ze nie ma żadnej pozaziemskiej cywilizacji. Co dzieje się z takowym kontinuum świadomości?
Kontinuum świadomości może odrodzić się jako każda manifestacja, jeżeli zaistnieją gdzieś odpowiednie warunki, aby utrzymać taką formę życia, nawet na bardzo krótki czas. Znacznie ważniejszą kwestią jest to czy uważasz takie życie za atrakcyjne i wartościowe w odniesieniu do definicji szczęścia, niezależności, wolności, z którymi się zgadzasz.

Jeżeli chodzi o drugi punkt, to myślę że "Digha Nikaya 1" (np. przetłumaczona tutaj) dostarcza wskazówek do odpowiedzi w ten sposób:
Kosmos ma cykliczną naturę, więc w okresach kiedy nie ma jeszcze (lub już) galaktyk, gwiazd, planet, atomów, itp., to kontinuum świadomości uniwersalnej hibernuje w "słodkiej" ignorancji (jeżeli jest nią zanieczyszczona), do momentu aż pojawią się miejsca, w których będzie fizycznie możliwa manifestacja (bardziej lub mniej subtelna) takiej świadomości.
Nieoswieconyumysl
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 07, 2016 18:33
Płeć: kobieta
Tradycja: Brak

Re: kontinuum swiadomosci

Nieprzeczytany post autor: Nieoswieconyumysl »

Czy uważam to za szczesliwe? Szczerze mówiąc nie jestem do konca pewna. Dlaczego idea naturalnej pustki zjawisk ma mi przynieść szczescie? Można trwać w tej iluzji ale jakże pięknej iluzji, to chyba więcej szczęścia mi przynosi niż pustka:) możliwość uslyszenia pięknych melodii ujrzenia zachodów słońca :) Mówi się, ze otaczajaca nas rzeczywistość to iluzja, forma sklada się z niepodzielnych cząsteczek , lecz te cząsteczki są podstawowym budulcem wszystkiego , co się łączy ze sobą, staje sie tworząc "nietrwale rzeczy". Dlaczego mówi się, ze wszystko jest iluzja i pustka skoro podstawowe cząstki budujące otaczajaca rzeczywistość uważa sie za podstawowy budulec rzeczy, form? Dla mnie to wyklucza sie z pustką, cząsteczki istniały od zawsze nie posiadając poczatku , jedynie stawaja sie przekształcając się.. Lecz wchodząc głębiej, zaglebiajac sie w fizykę, atom to najmniejsza część rzeczywistości,(przynajmniej dotychczas), składający się z jądra i protonów i elektronów krążących wokół niego( krążących, wszystko jest w ruchu , nieustannym, czy możliwe jest, aby atom byl umyslem?) wchodząc jeszcze głębiej, najmniejsza część (elektron) została rozbita jeszcze na kwarki składające się ze światła ktore wymieniają się między sobą) .
Czy z punktu widzenia buddysty ma to jakiś związek? Czy umysl , pierwotna świadomość w tym wszystkim kryje się gdzies w pustej przestrzeni ? Czy wszystko , cala nasza rzeczywistość.jest umysłem ? Czytałam gdzieś, ze umysl nie jest ani energia ani materia, lecz jesli ktos mi powie, ze jest pustką, to chyba nie do konca w takim razie rozumiem pojęcie pustki...
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: kontinuum swiadomosci

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Nieoswieconyumysl pisze:Lecz wchodząc głębiej, zaglebiajac sie w fizykę, atom to najmniejsza część rzeczywistości,(przynajmniej dotychczas), składający się z jądra i protonów i elektronów krążących wokół niego( krążących, wszystko jest w ruchu , nieustannym, czy możliwe jest, aby atom byl umyslem?) wchodząc jeszcze głębiej, najmniejsza część (elektron) została rozbita jeszcze na kwarki składające się ze światła ktore wymieniają się między sobą) .
Hej :)

ależ wiedza fizyków poszła o wiele bardziej dalej, właśnie nie można znaleźć niczego takiego jak "najmniejsza część rzeczywistości", na dodatek, to co spaja materię i tworzy złudzenie solidnych materialnych obiektów, to siły, wzajemne oddziaływania, gdyby nie one, wszystko rozsypałoby się w drobny mak. W filmie, który podesłał TeZeT tutaj są pokazane m.in. doświadczenia z cząstkami, które są cząstkami tylko wówczas, gdy się je obserwuje, a gdy pozostają poza obserwacją, zachowują się jak fale, wiesz zapewne, że cząstka może być również falą. Efekty kwantowe dodatkowo wikłają cząstki w takie zachowania, że właściwie tylko przecierać oczy ze zdumienia, że mamy świat, jaki mamy.

Co prawda, o wspomnianym filmie można długo dyskutować i właśnie to próbujemy robić w wątku obok, ale jest w nim przegląd ważniejszych odkryć z fizyki, które prowadzą do takiego myślenia o rzeczywistości, że materii nie można nigdzie znaleźć, że zachowuje się tak, jakby pochodziła nie wiadomo skąd.

To tak na marginesie Twoich rozważań. :)


Pozdrawiam, gt
konstruktywnie
Posty: 103
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 10:37
Płeć: mężczyzna
Tradycja: bez rytuałów i obrzędów

Re: kontinuum swiadomosci

Nieprzeczytany post autor: konstruktywnie »

Nieoswieconyumysl pisze:...
możliwość uslyszenia pięknych melodii ujrzenia zachodów słońca...
Buddyzm nie zaprzecza, że istnieją śliczne zjawiska przyrodnicze.
Szkopuł polega na tym, że nikt Tobie nie zagwarantuje, że te teraźniejsze i przyszłe słońca będą świecić w taki sposób w jaki lubisz subiektywnie. Mało tego, nikt nie zagwarantuje nawet tego, że wzrok i słuch, które używasz do odbioru "pięknych melodii i zachodów słońca" nie ulegną zmianie w sposób, który niekoniecznie musi być przyjemny.

Jeżeli chodzi o wywody na temat iluzji. Do tej pory, nigdzie w kanonie palijskim nie zauważyłem traktowania obiektów fizycznych jako iluzji. Atomy to atomy, gwiazdy to gwiazdy, Morze Diraca to Morze Diraca, przestrzeń to przestrzeń, świadomość [nie]sensoryczna, to świadomość [nie]sensoryczna, nicość to nicość, czwarta bezkształtna jhāna to czwarta bezkształtna jhāna. Ni mniej, ni więcej.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: kontinuum swiadomosci

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Szkopuł polega na tym, że nikt Tobie nie zagwarantuje, że te teraźniejsze i przyszłe słońca będą świecić w taki sposób w jaki lubisz subiektywnie.


Ha :whistle:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”