Czy można połączyć luźny katolicyzm i buddyzm?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

kikiriki
Posty: 1
Rejestracja: śr maja 01, 2019 12:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Liberalny katolicyzm

Czy można połączyć luźny katolicyzm i buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kikiriki »

Wyznaję w miarę liberalny i luźny katolicyzm a konkretnie nurt starokatolicki i to z własnymi modyfikacjami. Ostatnio chciałbym zacząć praktykować buddyzm. Nie wiem jednak jaki nurt.

Czy bardzo się będzie gryzło? Bardzo szkoda mi wyprzeć się osoby Jezusa i Maryi oraz niektórych świętych. Szkoda mi również porzucać katolickiego różańca czy koronek.

Czy istnieje jakiś liberalny i luźny nurt buddyzmu, który byłby najbardziej kompatybilny z chrześcijaństwem? Zależy mi, aby niepraktykowało się rytuałów religijnych, nie czciło się bóstw - tylko postać Buddy mnie interesuje. Ważne jest też, aby ten rodzaj buddyzmu nie był zbytnio skomplikowany filozoficznie.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czy można połączyć luźny katolicyzm i buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

.
dane :580:
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Czy można połączyć luźny katolicyzm i buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Znam jedną osobę, która łączy zen i katolicyzm z akcentem na to drugie. Nie wiem czy ten jeden przykład wystarczy, żeby powiedzieć, że można :) Ale na pewno świadczy to o tym, że niektórym się udaje.
Z tego co się orientuje grupa Kannon (japoński zen) organizowała niedawno medytacje wspólnie z zakonnikiem z Lubinia - i raczej to jest u nich chyba można powiedzieć, częste. Wydarzenie już nieaktualne, ale wkleję link, to przynajmniej coś można poczytać jakie zasady z grubsza: sessin
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Kejter
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 01, 2019 12:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Wronki

Re: Czy można połączyć luźny katolicyzm i buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Kejter »

Nie chcę się wypowiadać generalizując, ale powołując się na wypowiedzi dwóch księży z którymi miałem do czynienia,
nie ma czegoś takiego jak luźny katolicyzm. Katolik albo przestrzega zasad albo grzeszy...

Chociaż jeden z nich użył ostrzejszych słów...
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Czy można połączyć luźny katolicyzm i buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

nie ma czegoś takiego jak luźny katolicyzm
Jest, jest. Tacy katolicy mają nieco inną definicję grzechu niż ortodoksi i czasami nie chodzą na mszę kilka lat, ale jak ich zapytasz, to nadal uważają się za wierzących solidnie w Jezusa i Maryję; a spróbuj tylko nawrócić ich na ateizm, to cię poślą tam, gdzie pieprz rośnie, z przeproszeniem Najświętszej Panienki.

Z domowych doświadczeń, zen skleja się nieźle z katolicyzmem tego typu. Natomiast bon to już trochę więcej gimnastyki, bo są bóstwa i dakinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”