Milczenie

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Filip
Posty: 1
Rejestracja: ndz cze 02, 2019 16:19
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen

Milczenie

Nieprzeczytany post autor: Filip »

witam, znacie może jakieś osoby, które zdecydowały się na coś w rodzaju ślubu milczenia na jakiś czas? Jakie były ich relacje odnośnie tego okresu , lub też jakieś teksty osób, które to przeżyły. ? chciałbym się w to zagłębić na całego , czuje jakby to zabierało mnie w zupełnie inny świat
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Milczenie

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Hej

Osobiście nie znam, ale kiedyś wiem, że Roshi Jakusho Kwong rozmawiał z mniszką chrześcijańską, która chciała takie śluby milczenia poczynić, i może to o niej:
https://pl.aleteia.org/2018/04/01/co-na ... at-milczy/
(sorry, wiem, że nie buddyzm).

Z buddyzmu to osobiście nie słyszałem o takich ślubach i ponoć nie ma, ale na pewno na odosobnieniach zen, czy też podczas postnej praktyki ośmiu Njungne są momenty całkowitego zachowania ciszy.
Wydaje mi się, że dobrze szukać kogoś kto przeżył dłuższe całkowite odosobnienie, gdzieś w górach, to znaczy będzie to łatwiejsze (choć jeśli taki praktykujący recytuje testy, wykonuje śpiewy to może się nie liczyć....?)

no nic


pozdrawiam
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Milczenie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

karuna pisze: śr lip 17, 2019 22:28 Z buddyzmu to osobiście nie słyszałem o takich ślubach i ponoć nie ma, (...)
są, lecz nie przystępuje się do nich: ot tak z marszu - tylko są one etapem /kolejnym/, w niektórych tantrach buddyjskich i w niektórych cyklach dzogczen. no i są one okresowe.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Milczenie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

Filip pisze: czw lip 11, 2019 21:04 (...) chciałbym się w to zagłębić na całego , czuje jakby to zabierało mnie w zupełnie inny świat
co Tobą powoduje, że chciałbyś się w to zagłębić, i co to znaczy: zupełnie inny świat?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Milczenie

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

W codziennym życiu świeckim byłoby to raczej kłopotliwe. Natomiast ogólne pohamowanie języka jest jak najbardziej osiągalne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”