co trzeba zrobic zeby byc buddystka?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

amatorka

co trzeba zrobic zeby byc buddystka?

Nieprzeczytany post autor: amatorka »

co trzeba zrobic zeby byc buddystka? czy trzeba tak jak w chrzescijanstwie miec jakis chrzest czy cos?
z gory dzieki za odpowiedz!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Amatorka

Amatorka napisała:
'co trzeba zrobic zeby byc buddystka? '

Tego nie wiem.
Może pewnym rozwiązaniem jest nie zawracanie sobie tym głowy, tylko podążanie ścieżką dharmy ;-)

Amatorka napisała:
'czy trzeba tak jak w chrzescijanstwie miec jakis chrzest czy cos?'

Generalnie... wszędzie coś jest. Na coś się otwierasz.
Różne ryty buddyjskie mają - na dzień dobry - schronienie. Przyjmujesz np: Schronienie w Buddzie, Dharmie i Sandze itp
Jaki to ma wymiar dla Ciebie, to zależy od Ciebie. Upraszczając, wkraczasz na ścieżkę dharmy i prosisz o wsparcie trzy klejnoty.

Powodzenia :-)
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Buddystą stajesz się gdy przyjmujesz szczerze i bez przymusu Trzy Schronienia: w BUddhdzie, w Dhammie (Jego Nauce) i Sandze (Zgromadzeniu Mnichów - Jego Uczniów).

Istnieją dwie formy, jak to określiłaś "chrztu" (może lepiej "inicjacji"? ): oficjalna vendana czuli przyjęcie schronień w świątyni w obecności mnicha i nieoficjalna vendana czyli przyjęcie ich w zaciszu swego domostwa, przed wizerunkiem Buddhy lub po prostu w sobie...

Buddystą stajesz się gdy przyjmujesz Nauki Buddhy i popierwsz je własnym przykładem...

Ot i wszystko - bez magii i rytuałów, obietnic i przysiąg...
братство и јединство!
zainteresowana

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: zainteresowana »

włąśnie mam podobny problem:)
w jaki sposób można przyjąć to schronienie we własnym domu?
z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Przedewszystkim ZANIM postanowisz przyjąć schronienia zastanów się czy na prawdę chcesz to zrobić. Potem jeśli odpowiesz sobie TAK - znajdź chwilę spokoju (proponuję późny wieczór lub noc kiedy wszyscy śpią i jest cicho), zostań sama, uklęknij tak by dotykac podłogi kolanami i palcami stóp (pozycja ta nazywa się dwupunktową pują [pol. pudża]). Złóż dłonie jak do modlitwy (gest nazywa się anjali [pol. andżali]). Możesz postawić przed sobą (najlepiej na jakimś podwyższeniu... kategorycznie nie na podłodze) wizerunek Buddhy (obrazek lub posążek). Równie dobrze możecie sobie zwizualizować postać Buddhy w umyśle. I w takiej pozycji, spokojnie i wpełni świadomie powiedzieć (nagłos lub w umyśle):

Przyjmuję schronienie w Buddhdzie
Przyjmuję schronienie w Dhammie
Przyjmuję schronienie w Sandze

Tutaj złożyć ukłon - kolana i palce stóp nadal dotykają podłogi. Powoli zgniacie ciało tak by po bokach cial łokcie dotykały podłogi, otwarte dłonie po pokach głowy dotykają podlogi i czoło (pozycja ta zwie się pięciopunktowa puja). Po krótkiej chwili spokojnie powracacie do dwupunktowej puji. I recytujecie:

Po raz drugi przyjmuję schronienie w Buddhdzie
Po raz drugi przyjmuję schronienie w Dhammie
Po raz drugi przyjmuję schronienie w Sandze

I ponownie przejście do pięciopunktowej pujy. Wyprostowanie i dalsza recytacja.

Po raz trzeci przyjmuję schronienie w Buddhdzie
Po raz trzeci przyjmuję schronienie w Dhammie
Po raz trzeci przyjmuję schronienie w Sandze

I ponownie przejście do pięciopunktowej pujy.

Rytuał nie ma w sobie nic z magii. Jest to tradycyjna formuła... podstawowa buddyjska modlitwa. ma ona uzmysłowić, że od tej pory naszym schronieniem jest Buddha, Dhamma i Sangha. Owe "Trzy Klejnoty" mają być dla nas wzorem, prowadzić nas do ostatecznego celu jakim jest Oświecenie i Nibbana.

Samo przyjęcie schronień będzie pustym rytualem jeśli nie pójdzie za nim konsekwentne przestrzeganie przykazań i podążanie Ośmiostopniową Ścieżką (a przynajmniej konsekwentne starania). Buddystą nie czyni rytuał. Nikt nie wystawi wam legitymacji buddyjskiej. Być buddystą to przyjąć nauki Buddhy i potwierdzać je własnym działaniem.

Wyjaśnienia:

Jest to opis tzw. nieoficjalnej vandany.
Opis pozycji znajdziecie tutaj
W tradycji theravada w jakiej praktykuję modlitwę tę zmawiamy w języku palijskim. Brzmi ona:

Buddha"m sara.na"m gacchaami
Dhamma"m sara.na"m gacchaami
Sa"ngha"m sara.na"m gacchaami

Dutiyampi buddha"m sara.na"m gacchaami
Dutiyampi dhamma"m sara.na"m gacchaami
Dutiyampi sa"ngha"m sara.na"m gacchaami

Tatiyampi buddha"m sara.na"m gacchaami
Tatiyampi dhamma"m sara.na"m gacchaami
Tatiyampi sa"ngha"m sara.na"m gacchaam


(wersja zlatynizowana z zaznaczonymi akcentami)
Jednak w Waszym przypadku przyjmijcie schronienia w języku polskim gdyż ważne jest byście rozumieli własne słowa i deklaracje. W zależności w jakiej szkole zamierzacie praktykowac możecie mówić "Dhamma" lub "Dharma" słowo znaczy to samo, wypowiadane jest jedynie w innych językach.

Tłumaczenie pojęć:

Buddha - doślownie "Oświecony" ten który osiągnął "Bodhi" - "Oświecenie" tutaj rozumiany jako Nauczyciel - Sidhatta Gotama
Dhamma - dosłownie "Prawo" lub "Nauka" tutaj rozumiane jako Nauka Buddhy wiodąca do Oświecenia, zawierająca esencję przekazu Buddhy.
Sangha - święte zgromadzenie mnichów.
Puja - dosłownie "oddawanie czci"
Vandana - doslownie "cześć'
Nibbana - w języku Palijskim dosłownie "zdmuchnięcie", "zgaśnięcie", ostateczny cel buddyjskiej ścieżki.
Theravada - obecnie najstarsza tradycja buddyjska, zwana "buddyzmem południowym" lub często niewłaściwie "hinayana".
Język Pali - jest najstarszą postacią tzw. języków średnioindoaryjskich. Pierwotnie język ten nazywał się Magadhi i był powszechnie używany w kraju Magadha w czasach Buddhy. Suddha Magadhi czyli czysta forma prowincjonalnego dialektu była używana przez Buddhę. Obecnie jest to język tradycji theravada.

Wierzę, że pomogłem... wrazie dodatkowych pytań... pytajcie :D
братство и јединство!
rowniez_zainteresowana

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: rowniez_zainteresowana »

Mozecie cos wiecej napisac o szkola czy tez tradycjach buddyjskich , bo szperalam troche w internecie i zadnej sensownej odpowiedzi (czyt. takiej ,dzieki ktorej moge stwierdzic, ze dana szkola to jest wlasnie to) nie uzyskalam..
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Przyjmij moją radę i nie szukaj szkoły, z która byś sie identyfikowała, bo to tylko kolejne ubranie umysłu, "jestem zen-kiem, bon-kiem, theravadinem czy madhjamiką". Chyba nie chcesz szukać i znaleźć kolejnej iluzji lub substytutu, który by mówił, że iluzją nie jest i że tę iluzję niszczy (a takie iluzje są potem trudne do zwalczenia).

Poczytaj sutty raczej a nie co jaka szkoła wyznaje i jaką mają tradycję i czy się z nia identyfikuję czy nie. Zresztą jakim to jest wyznacznikiem? - "ja" się identyfikuję z tą lub inną szkołą/tradycją - to będzie "moja" szkoła/tradycja. Jeśli szukasz szkoły, która będzie ci bliska temu czym/kim teraz jesteś to chyba daleko się nie zrewolucjonizujesz w swoich zachowaniach, a właśnie zachowasz status quo, względnie zaczniesz byc tym kim chcesz być (jakie masz projekcje dotyczące siebie w danej szkole/tradycji) co też Prawdą (Dhammą) nie będzie raczej.

Zachęcam do czytania sutt Buddhy, praktykowania ich, wcielania w życie.

Pozdrawiam życząc właściwego i mądrego wyboru :)))))

p.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Raczej poczytaj literaturę buddyjską, która tu była kilkakrotnie omawiana. Poszperaj w forum. Każda książka to esencja nauk (właśnie sutr) według jakiegoś nauczyciela. Jak zaczniesz od czytania sutr samopas, to się możesz pogubić.
Moja rada jest inna - zapoznaj się z naukami nauczycieli, określ swój kierunek, wybierz nauczyciela, który ma ten sam kierunek.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Źle mówicie

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Tak naprawdę to musisz poczekać z 10 lat i wtedy zdeklarować na spisie powszechnym że jesteś buddystką... inaczej bez szans ;/

Swoją drogą to ciekawe jest to zdanie:
uklęknij tak by dotykac podłogi kolanami i palcami stóp
hehe... bez komentarza :D

Pozdr
Dziki-bóbr-wieczorową-porą
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Eh, lepsze, to nie było lepsze niż dotychczas... chyba dowcip Ci sie stępił :P
lepsze pisze:Swoją drogą to ciekawe jest to zdanie:

Cytat:
uklęknij tak by dotykac podłogi kolanami i palcami stóp

hehe... bez komentarza :D
Ciekawe, że akurat to uznałeś za ciekawe. Jakiś pokrętny sposób myślenia?

Gość pisze:Mozecie cos wiecej napisac o szkola czy tez tradycjach buddyjskich , bo szperalam troche w internecie i zadnej sensownej odpowiedzi (czyt. takiej ,dzieki ktorej moge stwierdzic, ze dana szkola to jest wlasnie to) nie uzyskalam..
TUTAJ znajdziesz informacje na temat theravady. Co do innych szkół itradycji zobacz TU dalej idź tropami:)

Bodhisattva pisze:Buddysta nie da rady się stać, trzeba się nim urodzić.
Heh, rozbawiłeś mnie :D urodzić to się można chłopcem lub dziewczynką... buddystą stajesz się. Stać się buddystą to zmienić swoje postępowanie, to determinacja w spełnianiu buddyjskich wskazań, to wiara w uwalniającą moc Dhammy. to co mówisz to jakiś determinizm religijny - poczęty w ciele chrześcijanki staje się już zaraz po zapłodnieniu chrześcijaninem... będźmy poważni.
Har-Dao pisze:Poczytaj sutty raczej a nie co jaka szkoła wyznaje i jaką mają tradycję i czy się z nia identyfikuję czy nie.
Jednak, drogi Har-dao zauważ, że rózne szkoły o różnych rzeczachw swych świętych tekstach piszą... i każda twierdzi, że to oryginalny przekaz... Zresztą będąc theravadinem nie mogę zmusić sie do czytania sutr vajrayany... sprzeczności doktryn... wiesz...

iwanxxx, zgadzam się z twoim postem... ze swojej strony mogę polecić jako wstęp (poza konkretnymi szkołami): Damien Keown "Buddyzm" i Marek Mejor "Buddyzm"... a potem kiedy się zdecydujecie na jakąś szkołe czy tradycje szukajcie książek czy tez tekstów ich nauczycieli...

Obrazek

Obrazek

Powodzenia... raz wtóry :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

siristru pisze:Eh, Jednak, drogi Har-dao zauważ, że rózne szkoły o różnych rzeczachw swych świętych tekstach piszą... i każda twierdzi, że to oryginalny przekaz... Zresztą będąc theravadinem nie mogę zmusić sie do czytania sutr vajrayany... sprzeczności doktryn... wiesz...
Czołem

Ja tam widzę tylko Dhammę, nie jest ona ani theravadyczna ani vajrajanistyczna, ani mahajanistyczna, tradycje różnią się kilkoma "błyskotkami" - ja z całym szacunkiem jak czytam sutty theravady czasem to mógłbym przysnać od powtórzeń - choć jeszcze raz, szanuję niczym skarby, nawet te powtórzenia :)) Wszystko zależy od człowieka, ja tam jestem kontent, że jest tyle szkół buddyzmu, doputy dopuki nie zakłamują Dhammy, nie sciemniają tego co jest jasne i nie rozjaśniaja tego co ciemne.

Im więcej sie czyta tym lepsze rozeznanie w Dhammie, która mimo że zapisana, musi być jeszcze doswiadczona, niektórzy mogą dzieki koanom, inni przez pradźńaparamite -suttę, a innym starczy jak przeczytają coś z Madhjamagamy.... chyba :)

pzdrwk
p.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: co trzeba najpierw zrobic?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Luz, można i tak... obawiam się, że jesteś buddyjskim synkretystą ;) jam theravadin - znajesz szto takoje :) dlatego taka moja postawa a nie inna... swoją drogą liczy się czy spełniasz się na Ścieżce czy nie - ot i vsio :)
братство и јединство!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”