Jak zostać buddystą?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

melOOn

Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: melOOn »

Witam wszystkich bardzo serdecznie...

Jak w temacie co zrobić na poczatek że by być buddystą za wszelkie informacie bede wdzieczny.
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: jpack »

Witaj!

pare tematów niżej ktoś zadał takie samo pytanie. Jeśli chcesz to zerknij tu ;)

http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewtopic.php?t=3856

albo tu:

http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewtopic.php?t=3697

Pozdr
jpack
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

melOOn pisze:Witam wszystkich bardzo serdecznie...

Jak w temacie co zrobić na poczatek że by być buddystą za wszelkie informacie bede wdzieczny.

hahaha - osobiscie ciagle probuje stac sie ludzka istota ........kolo buddystow co najwyzej stalem/siedzialem/lezalem/klanialem sie/spiewalem/plakalem/smialem sie /..... ;)))
pozdro :)
Awatar użytkownika
Ronin83
Posty: 94
Rejestracja: pt paź 01, 2004 19:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: Ronin83 »

Co zrobić?

Być uważnym na codzień... i darzyć wszystkich miłością i współczuciem... :D

Aby być buddystą (buddą?) nie potrzeba filozofii...
Nie poszukujcie niczego szczególnego...
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

melOOn pisze:Jak w temacie co zrobić na poczatek że by być buddystą za wszelkie informacie bede wdzieczny.
Najsamprzód trzeba powtarzać codziennie krótką, 5-sylabową mantrę: "Jes-tem bud-dy-stą", najlepiej rano 10000 razy i wieczorem drugie tyle. W ostatnią sobotę każdego miesiąca należy dodatkowo robić pokłony przed ołtarzem Buddy i wymawiać Jego imię. Można również powtarzać ową 5-sylabową mantrę "jestem buddystą" podczas wykonywania różnych czynności np. jadąc samochodem czy myjąc naczynia.
Jednak żeby osiągnąć właściwy cel i zostać prawdziwym buddystą, to wszystko samo w sobie jeszcze nie wystarczy. W miejscu w którym się mieszka należy powiadomić wszystkich mieszkańców o swojej chęci zostania buddystą, a do drzwi wejściowych przykleić kartkę z napisem: "Tu mieszka buddysta."
Dopiero jeśli to wszystko wykonasz - zostaniesz buddystą.

;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj melOOn :)
melOOn pisze:Jak w temacie co zrobić na poczatek że by być buddystą za wszelkie informacie bede wdzieczny.
Może... niewłaściwie sformułowałeś pytanie. Może... chodziło Tobie o to, jak rozpocząć tzw praktykę buddyjską, jak zacząć podążać ścieżką.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Moze trzebaby skonstruowac jakies FAQ dla neofitow, w ktorym byloby wszystko bardzo ogolnie wyjasnione, do tego linki do bardziej szczegolowych omowien? Na poczatek moznaby zrobic spis tych "najczesciej zadawanych pytan" (co z checia bym zrobil). Problem w tym, ze wypada aby odpowiedzi pisala osoba kompetentna, by z FAQ nie robic wielkiego demonicznego "imho".
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

a jakie punkty proponujesz?
najczęściej się ludzie pytają o:
1.książki
2.tradycje/ośrodki co i jak dla nich będzie dobre
3.pytania typu "jak zostać buddyst(k)ą?"
4. oświecenie (???)

coś jeszcze?
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Po zastanowieniu sie nad tym uznalem, ze lepiej umiescic w widocznym miejscu post z linkiem do elementarza. Proponowalbym "Dobre Pytanie Dobra Odpowiedz" S. Dhammikki (ja mam to przetlumaczone na polski do piatego rozdzialu) oraz "Nauki Buddy" hmm.. "zmontowana" przez (BUKKYO DENDO KYOKAI) Fundacje Wspierania Buddyzmu.
Mozna dorzucic kilka linkow do odpowiednich hasel w wikipedii oraz odpowiedzi na pytania proste (oswiecenie? boj sie bogow Lepsze;P) takie jak "jak zostac mnichem", "czy mozna zostac mnichem w Polsce", "czy musze rzucic moja dziewczyne/chlopaka by byc buddysta".;) A potem dodawac to, co sie pojawia na forum. To by, w moim zdaniem, ulatwilo poszukiwania zdezorientowanym nowym.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Amicus pisze:Moze trzebaby skonstruowac jakies FAQ dla neofitow, w ktorym byloby wszystko bardzo ogolnie wyjasnione, do tego linki do bardziej szczegolowych omowien? Na poczatek moznaby zrobic spis tych "najczesciej zadawanych pytan" (co z checia bym zrobil). Problem w tym, ze wypada aby odpowiedzi pisala osoba kompetentna, by z FAQ nie robic wielkiego demonicznego "imho".
Takie FAQ już istnieje, wczoraj je znalazłem: http://buddyzm.com.pl/?k=&e=&s=&app=17
A tak prywatnie to polecałbym takiemu delikwentowi dokładne przejrzenie starych tematów na forum i lekturę google.pl
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Nezz pisze:lekturę google.pl
To będzie jakieś około 25,270,000,000 dla zapytania stron www.* i około 14,030,000,000 dla zapytania http:// bez www na początku.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
melOOn

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: melOOn »

mam jeszcze jedno pytanie a c o z modlitwami do buddy ?
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

Budda odszedł z tego świata jakieś 2549 lat temu. Do kogo chcesz się modlić i po co? Myślisz, że ktoś, kto umarł i już nie wraca do świata może coś dla ciebie zrobić?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

3czwarte pisze:Do kogo chcesz się modlić i po co?
Wyjaśnij mi dlaczego więc w świątyniach Theravady ludzie się modlą ?
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

booker, a modlą się do Buddy? Oczywiście, jak zwykle, część Azjatów traktuje Buddę jak bóstwo, ale chyba wszyscy wiemy, że to nie jest prawidłowy stosunek.
"W Buddyzmie nie występuje modlitwa w zachodnim znaczeniu tego słowa czyli posyłanie próśb do bóstwa. Śpiewy i recytowane teksty mają nauczać i przekazywać pamięć Nauk Buddhy a także uwolnić od stresu i mentalnego niepokoju. "Modlitwy" najczęściej recytowane to : Przyjęcie Trzech Schronień lub cześć oddawana Nauczycielowi". (za stroną Siristru)

Odpowiedziałem na pytanie. Nie modlimy się do Buddy.

Jak chciałeś mi podać przykład, to trzeba było raczej zahaczyć o amidyzm.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

3czwarte pisze:Śpiewy i recytowane teksty mają nauczać i przekazywać pamięć Nauk Buddhy a także uwolnić od stresu i mentalnego niepokoju. "Modlitwy" najczęściej recytowane to : Przyjęcie Trzech Schronień lub cześć oddawana Nauczycielowi".
Więc widzisz, wykonywany jest pewien rytuał, który ma swój pewien określony cel.

Ponieważ Budda nie jest bóstwem nie ma tutaj modlitwy w klasycznym stylu jaki znamy, opierającym się na prośbach do siły nadludzkiej.

Podobna sytuacja ma się w buddyjskich [nie hinduistycznych] metodach tantrycznych, gdzie wyprojektowuje się przed siebie nie bóstwa siedzące gdzieś na drzewie w mistycznej mitycznej krainie, ale drzewo schronienia w oświeconych aspektach własnego umysłu, których ze względów zaciemnień [splamień] nie jesteśmy świadomi, następnie wykonując mantrę dokonuje się do nich koneksji po czym wszystko rozpusza się we własnym sercu kończąc na dobrych życzeniach - w ten sposób jest to taka sama "modlitwa" jak śpiewanie, wychwalanie czy recytowania w Theravadzie. Uwalnia od stresu i nepokoju, rozpuszcza dume duchową i zatwardziałe egoistyczne małe 'ja'.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

booker, ale ja temu nie przeczyłem. Odnieś się do całości mojej wypowiedzi, najlepiej w kontekście zadanego pytania. Bo coś mi się widzi, że się przywaliłeś, ale nie bardzo wiem o co Ci chodzi :wink:
Chciałem tylko zwrócić szczególną uwagę, że nie modlimy się do jakiegoś zewnętrznego Buddy (w sensie bóstwa, czy boga).
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

3czwarte pisze:Chciałem tylko zwrócić szczególną uwagę, że nie modlimy się do jakiegoś zewnętrznego Buddy (w sensie bóstwa, czy boga).
Też na to chiałem zwrócić uwagę - zwróciliśmy uwagę na to samo w kontekscie różnych tradycji.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”