Poczatki z medytacja

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

szym

Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: szym »

Witam!
Mam kilka pytań odnośnie medytacji, ale najpierw pare slow wyjasnienia. Od jakiegos miesiaca medytuje niemal ze regularnie 1, 2 lub nawet 3 razy dziennie przez ok 20-30 min. Musze powiedziec ze odczuwam spora roznice, jestem spokojniejszy, lepiej spie, mam lepsza koncentracje, lepiej dostrzegam co dzieje sie w mojej glowie i o wiele latwiej ucinam kompulsywne mysli (w moim przypadku to spory problem, wpadam czasem niemal w wiry mysli z ktorych ciezko mi sie wydobyc - jestem w pokoju a jakby mnie nie bylo). Ogolnie sporo interesowalem sie buddyzmie, ale zniechecilem sie na poczatku medytacjami DD ktore z tymi swoimi formami z energi i swiatla wydawaly mi sie dziwne i niezrozumiale, czulem sie z nimi jakos nieswojo i nie widzialem efektow, wiec odstawilem wszystko jedynie czytajac cos od czasu do czasu. Mniej wiecej przed wakacjami natknolem sie na podcast na zencast.org a przez niego na ksiazke "Potega terazniejszosci" (ksiazka pomogla mi wiele zrozumiec) po lekturze ktroej postanowilem znow sprobowac medytacji i skorzystalem z wstepnych lekcji dostepnych wlasnie na zencast.org (o ile nie przekrecam to doczynienia mam z Zen). Moja medytacja wyglada zwykle tak ze siedze, oddycham i obserwuje. Zauwazylem miedzy innymi, ze mam tendencje do napinania miesni nog, posladkow i brzucha (nawet przez wiekszosc czasu w ciagu dnia), co po ok 3 tygodniach prawie calkowicie zredukowalem, co uwazam za dosc wazny krok dla mnie (wczesniej nie zdawalem sobie z tego nawet sprawy). Zwykle staram sie siedziec w pozycji lotosu co na poczatku bylo dosc trudne zwlaszcza przez zaciskanie miesni ale wlasnie dlatego staram sie zostac przy tej pozycji bo bol bardzo szybko wraca moja uwage i kaze mi przygladac sie uwaznie cialu czy przypadkiem znow nie napinam miesni. A teraz pytania: Ktora noga ma byc z przodu, tzn na gorze (na roznych zdieciach wyglada to roznie)? Poniewaz jestem bardzo zadowolony z rezultatow chce zrobic krok do przodu, czy moze ktos doradzic jak dalej praktykowac? Ktora linia moze byc dla mnie najbardziej odpowiedznia, lub jak ja wybrac (w tej chwili wyglada na to ze Zen)? Gdzie w Krakowie (tu studiuje) znajduje sie jakis osrodek ktory moge odwiedzic (poza DD)? Wszelkie uwagi beda bardzo pomocne. Dziekuje.
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: Matu »

SZKOŁA ZEN KWAM UM


Krakowski Ośrodek Zen


Świątynia Jasnej Drogi
Do Miong Sah

Kraków
ul. Łobzowska 41/3

kontakt do ośrodka nr tel. 696 084 376

e-mail: krakow@zen.pl
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
szym pisze:Ktora noga ma byc z przodu, tzn na gorze (na roznych zdieciach wyglada to roznie)?
Nie ma jakiejś uniwersalnej reguły. To zależy od szkoły w ramach której praktykujesz. Podobnie ma się rzecz z ułożeniem rąk. Gdy zdecydujesz się na jakąś szkołę powinieneś siedzieć w układzie, który ta szkoła zaleca. /w zen pozycja lotosu nie jest wymagana/
szym pisze:Ktora linia moze byc dla mnie najbardziej odpowiedznia, lub jak ja wybrac (w tej chwili wyglada na to ze Zen)?
Zajrzyj do panelu ''Dlaczego buddyzm'' - kwestia ta, była /jest/ tam omawiana, w różnych tematach.

Witam na forum Szym, oraz Matu :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Witaj szym,
miło że zajrzałeś do nas na forum.
Wiele było tutaj tematów o medytacji i różnych jej aspektach (np. praca z "myślami"). Wielu było początkujących i nie tylko którzy mieli różne wątpilwości. Zawsze staraliśmy się im (i sobie) pomóc najlepiej jak umieliśmy dlatego zachęcam Cie do przejrzenia dokładniej różnych tematów na tym forum. Znajdziesz w nich często całkiem dobre rady.
Życze systematycznej praktyki.
Pozdr
łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Suliman
Posty: 22
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 14:21

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: Suliman »

szym pisze: Moja medytacja wyglada zwykle tak ze siedze, oddycham i obserwuje. Zauwazylem miedzy innymi, ze mam tendencje do napinania miesni nog, posladkow i Poniewaz jestem bardzo zadowolony z rezultatow chce zrobic krok do przodu, czy moze ktos doradzic jak dalej praktykowac? Dziekuje.
Skoro wychodzi Ci obserwowanie ciała to zacznij teraz obserwować umysł, myśli i uczucia.

Skoro zaś wybrałeś ścieżkę Zen, to pamiętaj też o naukach wielkiego mistrza zen, Pustego Obłoka: "Dharma Buddy opiera się trzech filarach: dyscyplinie moralnej, pogłębianiu mądrości i medytacji. Są one jak trójnogi stół, który nie ustoi jeśli choćby jedna noga jest zbyt kótka." Nie zapominaj o pozostałych nogach.
Suliman
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Suliman pisze:Skoro wychodzi Ci obserwowanie ciała to zacznij teraz obserwować umysł, myśli i uczucia.
To zalecenie, czy propozycja z Twej strony, Suliman? :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

kunzang pisze:To zalecenie, czy propozycja z Twej strony, Suliman? Rolling Eyes
To się bardzo często pojawia w tekstach Zen. Również np. Jdpsn (jeszcze ;)) Aleksandra Porter mówi o wskazaniach (dyscyplina) koanach (mądrość) i medytacji. Mówił też o tym Seung Sahn i Sayadaw U Pandita w "Jeszcze w tym życiu". I zapewne wielu innych.
Pozdr
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Suliman
Posty: 22
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 14:21

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: Suliman »

kunzang pisze:Witam
Suliman pisze:Skoro wychodzi Ci obserwowanie ciała to zacznij teraz obserwować umysł, myśli i uczucia.
To zalecenie, czy propozycja z Twej strony, Suliman? :roll:
Obserwowanie umysłu jest naturalną konsekwencją i rozszerzeniem praktyki obserwowania ciała.
Suliman
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Suliman pisze:Skoro wychodzi Ci obserwowanie ciała to zacznij teraz obserwować umysł, myśli i uczucia.
kunzang pisze:To zalecenie, czy propozycja z Twej strony, Suliman? :roll:
Suliman pisze:Obserwowanie umysłu jest naturalną konsekwencją i rozszerzeniem praktyki obserwowania ciała.
Fakt... :) jednak, nie o to pytam :?
Pytam: czy zalecasz /sic!/ to Szymowi jako dalszą Jego praktykę, czy to propozycja /sic!/ z Twej strony? :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Suliman
Posty: 22
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 14:21

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: Suliman »

[/quote]
Suliman pisze:Obserwowanie umysłu jest naturalną konsekwencją i rozszerzeniem praktyki obserwowania ciała.
Fakt... :) jednak, nie o to pytam :?
Pytam: czy zalecasz /sic!/ to Szymowi jako dalszą Jego praktykę, czy to propozycja /sic!/ z Twej strony? :roll:
[/quote]

niezbyt Cię rozumiem, ale strzelam, że to pierwsze
Suliman
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Suliman

Dzięki za wyjasnienie.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

i weź tu zrozum kunzanga.
myślałem że jak Suliman potwierdzi że to On zaleca a nie tylko proponuje to kunzang napisze coś w stylu:"a kto Ci dał uprawnienia istruktora medytacji" oczywiście łgodniej..
No ale prosze... a tu takie zaskoczenie.
Zwykłe
kunzang pisze:Dzięki za wyjasnienie.
i koniec.

Nieusatysfakcjonowany
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lepsze pisze:(...) Nieusatysfakcjonowany
No co Ty... :oops:
Przecież... zrobiłeś to za mnie, i /według mnie/ zarówno zrozumiale, jak i łagodnie :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Hanna
Posty: 38
Rejestracja: ndz wrz 24, 2006 22:27
Płeć: kobieta
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: Hanna »

szym pisze:A teraz pytania: Ktora noga ma byc z przodu, tzn na gorze (na roznych zdieciach wyglada to roznie)?
W Diamentowej Drodze z przodu jest prawa noga, a w Zen lewa - wydaje mi sie , ze tak wlasnie jest i mam nadzieje, ze nic tu nie mieszam.
Pewne, ze zalezy to od szkoly.
"Nie musimy umrzeć, aby iść do raju, nie musimy być buddystami, aby spotkać innych buddystów. Musimy tylko przetrzeć oczy i zobaczyć, co tak naprawdę jest przed nami".
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Poczatki z medytacja

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Hanna pisze:nic tu nie mieszam.
W zen nogi jak chcesz.

Pzdr
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”